Uzunçorap 2.09.2016 Aşk Laftan Anlamaz
Aşk Laftan Anlamaz

"Aşk Laftan Anlamaz"ın 9. bölümüyle ilgili olarak, doğrusu daha çok gelişmenin olduğu ve daha tutkulu bir bölüm bekliyordum. Daha doğrusu bekliyormuşum, bölümü izlerken anladım, bir şeyler eksik geldi. Önceki bölümler daha çok şey vaadediyordu demek ki.  Sıkıntı yok, beklentilerimiz 10. bölüme kaldı o halde.

Bölümün en güzel yeri finaliydi. Kim istemez ki, Murat (Burak Deniz), Didem (Tuğçe Karabacak) 'in telefon konuşmasını bütünüyle duymuş olmasın. Ama genelde hikayenin kahramanı (yeni bölüm fragmanında da verilen kısım gibi) sadece sonunu duymuş olur, bu da olayın çözülmesinde bir yere vardırmaz. Fakat çok şükür ki, diziler artık milim milim de olsa, (ki milim milim olması da iyi bir şey, alışalım biz de seyirci olarak değişime)  alışılagelmiş gidişatlardan çıkıyorlar, iyi oluyor. Yani Murat ipin ucunu tutabilir ve bırakmayabilir. Olur mu olur. Zaten bu hamilelik durumu ortaya çıktığında dedim ki, "Niye 'No: 309'da olduğu gibi, DNA testi yapılmadı, niye bu akla gelmedi?" Fakat galiba onun yapılabilmesi için de bir süre varmış. "Fakat" dedim ama, bu dediğime de fakat, Murat ve ailesi  "Durun ayo, bir 3 ay bekleyelim, o zaman bir de DNA testi yapalım" diyebilirlerdi. Çünkü Didem Murat'ı tekrar kazanabilmek için yaptığı katakullilerle, çevirdiği dolaplarla, kurduğu tuzaklarla zaten sabıkalı, ipliği pazara çıkmış, firmayla ilişkisi kesilmiş eski marka yüzü model nam bir kişiydi. Yani Sarsılmaz ailesi az biraz bekleyebilirler, sonra serin bir karar verebilirlerdi. Nişandı, düğündü, ev yerleşmesiydi... Bu neyin acelesi. Bu arada bölümde Didem'in, gelinliğini diksin diye Tuval (Demet Gül)'in gönlünü kazanmak için türlü türlü oyunbazlık yaparken adım "Banu" olsun falan demesi üzerine: Didem'e "Didem" yerine "Banu" ismi de yakışırmış.

İbrahim Kara, namı diğer "Deli İbrahim"in karavanını Fadik (Evren Duyal) 'in evinin bahçesinde  gördüğünde Hayat yaktı yine uzunları, hemen bir atarlanmalar. Murat'a da yapmıştı bunu ilk karşılaştıklarında, bak sonra ne oldu. Şimdi İbrahim'e de "sen burada ne arıyorsun, falan" diyor. Evet, senin peşinden geldi. Hayır biraz sakin olsan, hemen atarlanmasan bir durumu anlasan, ne olur yani.  Bir de her durumdan mana çıkaran annene kızıyorsun.

 


Elf gözlerin gerçekleri görecek mi Legolas?

Bahçeye bir karavan gelmesi ileriki bölümler için potansiyel bir şenlik oldu. İbrahim Kara (İsmail Ege Şaşmaz) da iyi olacak gibi. Nasıl ki Murat'ın Didem'i varsa, Hayat (Hande Erçel)'ın da İbrahim'i olması kalıcı bir kıskançlık olabilir. Fakat dizinin gidişatını hiç tahmin edemiyorum. Didem de yeterince güçlü bir anti karakter gelmiyor. Habire kötülük düşünüyor ama acayip de çocuksu, muamma bir tip. O da neredeyse her romantik komedinin olmazsa olmazı gürültücü, şamatacı, e biraz da yorucu tiplerden.


Bölümün bir diğer güzel yeri, Kerem (Süleyman Felek)'in, İpek (Merve Çağıran) için düzgün bir insan  olduğuna ikna edici davranışlarda bulunmasıydı. Ne kadar düzgün, doğru insan da olsa, başta Kerem'in ısrarcı tutumu aslında yanlıştı. Kerem gibi her şeyi doğru yapmaya çalışan biri için de hepten yanlış davranışlardı. Öte yandan bu bir dizi, biraz şamata falan olmasa olmuyor. Bir de Kerem "İpek  İpek" diye yörüngede dolaşırken, Aslı (Özcan Tekdemir)'yla tanışıp iyi anlaştıklarında, "Yoksa Kerem'in aradığı aşk Aslı'da mı" demiştim, Aslı ile Kerem misali, fakat öyle olmadı. Kerem ve İpek ilişkilerini sağlamlaştırırken, Aslı da her vesilede Doruk (Oğuzhan Karbi)'a doğru gidiyor.


Bölümde bir gerçek ortaya çıktı. Murat'ın babası Nejat (Cem Emüler), Derya (Betül Çobanoğlu) ile isteyerek evlenmemiş. Mecbur kalmış. Yani Nejat'ın gönlünde Derya'nın yeri, ancak Doruk sebebiyle var. Zaten babanne Azime Sarsılmaz (Nazan Diper) da önceki bölümlerden birinde bunu ya söylemişti ya ima etmişti. Fakat babasının ağzından bizzat duymak Murat'ı biraz rahatlatmıştır diye düşündüm ve Murat adına sevinerek teselli buldum. 

Gelecek bölüm ne olur? Fragmana göre her yer aşk aşk aşk. Fakat 2. fragman çıkarsa, herhalde ters köşeler için de ipuçları içerir. Hayat Uzun, cvsindeki onca eğitime hala kahve taşıyor, ne zaman kariyerinde ilerleyecek bu kız? Tuval'in himayesine girip tasarımcı olması ihtimal. Yeni bölümde yeni "Aslı ve Doruk" sahneleri de geliyordur herhalde. İpek  Kerem'e yönelip babasını unutacak mı yoksa bir şekilde babasının pişman olacağı bir ödeşme yaşanacak mı, ya da babasını olduğu gibi kabul ve hakkını helal edip üzülmeyi ve fedakarlık etmeyi bırakıp kendi yoluna mı bakacak, senaristlerin buna çözümü de meraklardan bir tanesi. Hayat'ın babası da Giresun'dan çıkıp gelirse şaşırmam.

Paylaş

 

Tüm Aşk Laftan Anlamaz Bilgileri