Uzunçorap 11.01.2017 Bu Şehir Arkandan Gelecek
Bu Şehir Arkandan Gelecek

Dizinin fragmanları ve hikayesi ilgimi çekmemişti. Yine de bölümün yayınlandığı çarşamba akşamı bilgisayarda işim vardı, bir yandan diziyi açtım, radyo tiyatrosu tadında dinlerim, uzun suskulu ya da heyecanlı sahnelere de bakarım, dedim.

Anhelo
Bölüm Anhelo (İspanyolca "Özlem") adlı yük gemisinin denizde yol aldığı sahneyle açıldı. Seyirci olarak bir bakıma biz de oradaysak, hareket halinde ve farklı bir platformda bulunmamız hoş oldu fakat dövüş sahnesi tam anlamıyla başarılı değildi. Özellikle kalabağın tepkileri aritmik ve abartılıydı. Bir de dizinin kendine özgü bir jeneriğinin olması, bölümün onunla açılması estetik bir unsur ve burada yoktu. Dizinin kadrosu hikaye filmiyle birlikte aktı. Belki ikinci bölümde olur. Çünkü bu bölümde bir şeyler aceleyle yapılmış gibiydi.

Sır
Birçok dizide olduğu gibi bu dizide anlatılan hikayenin de bir sırrı var. Kahramanı Ali Smith, gerçek babasının sandığından başka biri olduğunu bilmiyor. Aynı şekilde gerçek babası da oğlunu öldü sanıyordu. Sırrı bilen tek kişi, gemidekilerin "Anne" diye hitap ettiği geminin aşçısı Rauf'tu. Yıllar yılı açığa çıkmayan sırlar yüzünden bezmişim herhalde ki, bölümün finaline doğru Rauf'un gerçeği Şahin Vargı'ya yani gerçek babaya söylemesi bir "oh" dedirtti. Tek bir sırra sırtını yaslayan bir dizi olmayacak en azından demek ki.

Karakterler
Bölümde Derin'in yani esas kızın dansçı olmak istemesini dizi klişesi buldum fakat Derin karakteri inandırıcıydı. Ali de özgün ve samimi bir karakterdi. Rauf'u fazla duygusal buldum. Gerçi bu özelliği sebebiyle Ali'yi bu kadar sahiplenmiş olabilir ama yine de fazla geldi. Tekin Mirkelamoğlu da fazla snop, alaycıydı. Kızı ağlaya ağlaya içini açıyor, adam alaylı alaylı sanki Sibirya'dan bakıyor. Derin ve Ali'nin diyaloglarının başlaması, Ali'nin Derin'in babetini seçmelere yetiştireceğim diye onca fedakarlık yapması, koşturması da zorlamaydı ama sonra gezip sohbet etmeleri doğal ve akıcıydı. Yiğit karakteri fazla asabi, ileriki bölümlerde Derin'le ilişkisi hemen kopmayacağı için işi şiddete bile dökebilir. Daha şimdiden kızın üstüne yürüdü, üstelik müstakbel kayınvalidesinden bile çekinmesi yok. Aslı karakteri şu an için epey pasif görünüyor. Onun da gizliden gizliye Yiğit'e mi alakası var nedir.

Yeni bölüme bakış
Yazdıklarımı toparlarsam, bölümden beklediğim kadar sıkılmadım, gemicilik mesleğini fon almış çok kültürlü yapısı da hoştu ama ikinci bölümü izlemek için yeteri kadar bir merak hissetmedim. Yeni bölümün özet, fotoğraf ve fragman bilgilerine göre ikinci bölüm ilkinden daha heyecanlı ve aksiyonlu görünüyor. Şahin Vargı ile Tekin Mirkelamoğlu arasında geçmişten gelen bir hesaplaşma söz konusu. Hikaye, Romeo ve Juliet, düşman ebeveynlerin birbirine aşık olan çocukları kalıbından genişleyecek anlaşılan o ki.

*Me parece que este negocio es arriesgado: Kanımca bu iş riskli
 

Paylaş

Bu Şehir Arkandan Gelecek Yazıları


 

Tüm Bu Şehir Arkandan Gelecek Bilgileri