Uzunçorap 26.03.2015 Karadayı
Karadayı

Bölümün gelişmeleri, çabuk tur:
Bölüm hastane odasında, Mehmet Saim ve Feride'yle başladı. Mahir Turgut'a da sorarak "Beyefendi"nin Mehmet Saim olduğunu kesin olarak öğrendi. Doktor Feride'ye halâ hamile olduğunu haber verdi. Bebekler ikizlermiş ve biri düşmüş, diğeri kurtulmuş. Feride, Mahir ve Seyis taburcu oldular. Nazif Osman'la konuştu. Ayten sonunda Barut Necdet'e ve çocuğuna bakmaya dayanamayarak Süeda'yı işe başladığı gazinodan buldu. Nazif Mehmet Saim'i vurdu.

Genel Yorumum:
Heyecanlı, akıcı bir bölümdü. Sonuna kadar sıkılmadan izledim. Çok kritik gelişmeler oldu, öyle ki insanın tahminde bulunma isteği artıyor. Sezon başında yayınlanan fragmanlarda Mahir'i en klişesinden kabadayı kıyafet ve saç tarzıyla Feride'nin hakim kimliği karşısında mahkeme salonunda yargılanırken görmüştük. Geçenlerde de sosyal ağda bu sahnenin gerçekleşeceğine dair bir mesaj yazmıştı senaristlerden biri, doğru hatırlıyorsam. Mahir üç şekilde doğrulattı Mehmet Saim'i. Önce guguklu saat bilmecesiyle kuşkulandı. Sonra küçük Ali'ye sesini dinletti. Son olarak da Turgut'a doğrudan sordu, Turgut'ta her zamanki relax tavrıyla "Bingo!" diyerek doğruladı. Zaten final sahnesinde de Mehmet Saim'e yaptıklarını sayarken, Mehmet Saim inkar bile etmedi. Bu bölümde Belgin hiç görünmedi. Mektup, not, yazıyla varlık gösterdi. Niye bölümde yoktu, merak.

Duygu-Yorum:
Mahir'i eleştiriyorum. Orhan'a hala gizli davranıyor. Beyefendinin kim olduğunu kardeşinden gizledi. E, Peki ya Mahir'e bir şey olsa? şu sana emanet, bu sana emanet, e peki ya o adam aileye zarar vermeye devam ederse? Mahir bu bilgiyi edinmek için ne kadar zorluk çekti, şimdi söylemezse ne zaman söylecek ailesine? Aile Mehmet Saim'i bilse ve ona göre önlem alsa, uzak dursa daha iyi değil mi? Onca bölüm boyunca Mahir bu konuda dönüşüm geçirmedi ama Orhan geçirdi. Abisine alttan aldı, uzatmadı. Bravo!

İlknur'a hem bildiğin kızıyorum, hem de helal diyorum, bir de acıyorum. Aslında kızcağız da ne yapsın, hayatımda ilk kez mutluyum dedi. Demek ki çocuğuyla onca zaman geçirirken de böyle mutlu değildi. İlknur'un Seyis'le ilgili tüm gerçeği yani bombalama için işin önce kendisine gelip de kendisinin Sosyete'ye pasladığını dolayısıyla buna vesile olduğunu, Mahir'i Kütük Nail'e gönderek tuzak kurduğunu vesaire, dizi bitmeden öğrenecek mi, gerçekten merak ediyorum. Seyis İlknur'u seviyor, ilknur da onu. İlknur mutlu olsun istiyorum, gerçekten durumu zor. Aslında Orhan bir tek şunu dese bile İlknur'un gözünü açabilir, dese ki, Seyis "Beni Mahir abimizi öldürmem için görevlendirdi, ben abimi korumak için kendi bacağıma sıktım, abla" dese, İlknur hiç Seyis'in yanında durur mu? Sanmıyorum. Fakat dizilerde de  zaten sorunlar ya hiç konuşmamaktan ya fazla konuşmaktan çıkıyor.

Feride, annesinin de Mehmet Saim'in yaptığı kötülükleri bildiğini öğrendiğinde ne yapacak, onu da merak ediyorum. Gerçekleri saklamakla Feride'ye kötülük etti.
Feride ve Mahir ikiz bebeklerden biri yaşıyor olduğu için sevindiler. Sevinsinler tabii ki, elbette ama düşen bebek için hiç bir buruklukları da kalmadı, nahoş.
Mahir Turgut'un umduğu gibi fevri davranmadı, helal olsun. Zikredip durduğu "sevda"sının hakkını verdi, sevdası intikamına baskın geldi. Mahir de bu konuda dönüşüm geçirdi, artık hemen kaba kuvvete başvurmuyor, hukuki yollara öncelik veriyor.

Bu arada Feride'ye de sinir oluyorum, babam da babam. Senin babanın on katı Mahir'in babası. O babasını söyleyip duruyor mu? Sen söyleyip duruyorsun, çünkü baban söylediklerine o kadar zıt şeyler yapıyor ki, sen savunmak zorunda kalıyorsun. Davranışlarına perdeli Feride. Mahir'i de zor durumda bırakıp duruyor. O emrivaki nikah konusunda Feride haklıydı bence ama genel olarak sürekli babasının kötü davranışlarını örtmece söyleminde. Mahir'den de sürekli söz istiyor, bölümde bir hatırlama sahnesi vardı, orada bile Mahir'e "Söz ver Mahir" diyordu, söz isteye isteye iliği kemiği kurumadıysa, bu Mahir'in bir başka marifetidir.
Kerime Hanım Turgut'a gelip oğlumu koru, ben de sana Mehmet Saim hakkında yardım edeyim demişti, bu görüşme gayet anlamsız kaldı gidişat içinde. Bakalım ileride bir yere bağlanır mı.

Bölümün tatlı yeri:
Nazif ve Mahir'in yemek masalarında oturup bebek ve evlilik hakkında konuştukları sahne.
Bölümde çözülen düğümler:

Nihayet Nazif Osman'la konuştu. Songül'le ilişkisine razı olduğunu gösterdi ama halâ üst perdeden bir havası var. Şu  erdem dolu Osman'ı mumla arasa bulamaz, halâ ne bu afır tafır, ne bu havalar anlamıyorum. Ne yaptı Osman yani sana?  Sahip çıkanı yok diye mi bu tavır.
Neyse Osman artık biliyor ki, ilişkiye aileden onay vardır. Bir Mahir'le konuşması kaldı.
Mahir ve Mehmet Saim nihayet yüz yüze geldiler. Nazif de beyefendinin kim olduğunu öğrendi. Yasin de biliyor. Feride bilmiyor, Orhan bilmiyor. Aslında olayların içinde olup da bilmeyen neredeyse kalmamış. Bundan sonrası da arena gibi karşılıklı yüzyüze kapışma olacak herhalde.
Çözülesi düğümler:
Feride babasının iç yüzünü öğrensin. Yasin Suna ile çiftlensin.

Gelecek bölüm için tahminlerim:
Bölümün son sahnesinden başlamalı. Son sahnede Mehmet Saim vurularak yere düştü. Mehmet Saim kurtulacak mı, diziden çıkacak mı, önemli. Bu yazıyı yazdığım sırada henüz fragman yayınlanmadığı için bir ipucu yok. Mehmet Saim biraz Turgut'a benziyorsa, hatta Kara Para Aşk'taki Tayyar'a benziyorsa, önümüzdeki bölüm hastanede gözlerini açabilir. Bu Mahir-Feride ilişkisi için iyi olur, çünkü Feride'nin olayın içine girebilmesi ve kendi yargısına varabilmesi için babasıyla yüzleşmesi, bir oldu-bitti durumunda kalmaması gerek. Mehmet Saim ister hastanelik olsun, ister diziden çıksın, bu ortamda her iki halde de Feride ve Mahir'in evlenmesi imkansız görünüyor. Mahir ve Nazif hemen ambulansı arayacaklar mı, herhalde öyle yapacaklardır. Eğer hastaneye gidilirse Mahir ve Feride hastanede karşılaşacaklardır. Feride nasıl oldu diye soracaktır, Mahir de tipik, daha sonra anlatayım diyecektir. Belki de bölüm tamamen hastanede geçecektir. Bu olay dışında çok kritik bir olay yok. Feride ve Mahir'in arası açılırsa Belgin tüm keyfiyle zuhur edebilir. Turgut'la da kadehlerini tokuştururlar, sonra da soluğu Mahir'in yanında alır. Mahir babasının suçunu üzerine alır, tutuklanır.

Aslında şahsen Mehmet Saim'in diziden çıkacağını sanmıyorum, böylesi anlamsız geliyor. Diziyi baltalamak olur bu. O halde bölüm hastanede geçer, diye tahmin ediyorum. Mahir bir kenarda, Feride bir kenarda. Ya da Mahir gözaltında. Aslında Nazif buna izin vermez ama... Evet, mantıklı olan Nazif'in gözaltında olması. Zaten hem mizacı gereği Mahir'in suçu üstlnemesini kabul etmez, hem de silahta onun parmak izi var. Fakat Turgut allem kullemle işi Mahir'in üzerine alması için katakulli yapabilir, Mahir de bunu ister zaten, yine eylemleri birleşir. 

Songül'le Osman biraraya gelir, yine de fazla bir şey olmaz, çünkü Osman henüz Mahir'le konuşamamıştır. Seyis zaten şu anda dinlenmek ister, etliye sütlüye karışmaz. Süeda pek Necdet'in yanında kalacak gibi görünmüyor. Zaten sorumluluğun Ayten'e kalması mantıksızdı, Süeda olmasa bile Necdet'in onca adamı var, hem bebeğe hem Necdet'e bakacak bir kadın bulabilirlerdi. Ayten de herhalde prodüktörü geri arar ve sahneye çıkmaya başlar. Plak patlamışken evde oturmaz. Görünen o ki, bu olay dışındaki kahramanların çok krtik durumları yok. Beklenip görülecek.

Karadayı Karadayı Karadayı Karadayı Karadayı

Paylaş

 

Tüm Karadayı Bilgileri