1001 Tv > 1001 Yorum > Lale Onur'u Seviyor mu, Sevmiyor mu?

Lale Onur'u Seviyor mu, Sevmiyor mu?

Uzunçorap | 19.09.2016 | No 309
No 309

Bölümle ilgili yoruma girmeden önce, genel olarak şunu not etmek istiyorum, önceki yazılarda yazmadıysam. Bu dizi, konusuyla ilginç bir dizi. Nedenine gelince, genelde dizilerimizde şöyle olur: İyi kız ve esas erkek birbirlerini severler, fakat kötü kız/eski sevgili karnında bebeği, çoğunlukla da sahte hamileliği ile esas erkeğin karşısına dikilir ve onu kendisiyle evlenmeye zorlar. Burada nasıl? Hop altüst! iyi kız esas erkekten hamile ve üstelik aralarında duygusal bir geçmiş yok, esas erkeğin sevgilisi ise düpediz mağdur. Yani başta Pelinsu böyle acı kraliçeye dönüşmeden evvel, parasal sebeplerle kabul etmiş olsa da, ailelerin onayıyla başlayan ve evliliğe giden sıradan bir ilişkisi olan bir kızdı. Üstelik çocukluğu şişmanlıkla geçmiş, Onur tarafından alay edilmiş, yeme bozukluğu olan, babası iflasın eşiğinde... Yani başka bir dille anlatılsa kendisini de rahatlıkla "bizim kız" diye tutabileceğimiz bir kız. Bir Türkan Şoray filmi olsaydı mesela, yıllar sonra birdenbire zayıflayıp güzelleşip vaktiyle kendisiyle dalga geçen Onur'u kendine aşık edip topyekün biz kızların intikamını alan dünya sevimlisi bir dizi kahramanı da olabilirdi. Gel gör ki, bu hikayede Pelinsu bahtsızının karşısına güzel bir aşk hikayesi yerine yeni bir kız ve bir bebek çıktı.


Gelelim bu bölüme. 12. Bölüm "gebelik" kursunda bitmişti, bu bölüm de oradan başladı. Hızlı bir şekilde özetlersek, ders bitiminde Onur'a Pelinsu'dan arama geldi, bu da Lale'yi sinirlendirdi. Bunu hisseden Onur Lale'nin üstüne gitti. Detaylar falan çok güzeldi sahnede, hemen yoruma geçeceğim. Sanırım Onur Lale'den çok etkilense de, hatta kendini kaptırdı denebilir, Lale'yi hala anlayamadı. Lale kafasındaki kız profillerine uymuyor. Bir kere başta Lale için kafasındaki profil nasıldı hatırlayalım, aslında bir üç boyut bile yoktu, yani derinlik falan yoktu. Sadece parasının peşinde, açgözlü bir kız. yani Onur Sarıhan için orta gelirli bir kız nasıl olursa öyle! Sonra onun bu bakış açısını anlayan Lale bazı tepkileriyle onu bu konuda tereddüte düşürdü. Evlenmek istememesi, sözleşmeye bir para miktarı yazmaması vb. Onur Lale'yi tanıdıkça bu konuda Lale'nin samimiyetine inandı. Bu arada Doktor Onur devreye girdi. Para konusunu kafasında halleden Onur, şu anda Lale'nin hisleri konusunda tereddütte. Lale'nin kendisine zaafı olduğunu düşünüyor, kimbilir belki de aşık olduğunu düşünüyor ama para konusunda gösterdiği kabalığı şimdi de aşk konusunda gösteriyor. Lale kendisine aşık ya, o halde  öpülmek istiyordur, hop öp. Ya da itiraf etmesi için zorla. Aslında birçok klişe dizimizde de bunlar makbuldur. O yüzden bir başka klişe kırıcılığı da bu oldu dizinin. Tebrik ediyorum No: 309.


Devam edelim. Öpküsünden sonra Lale'den tepki gören Onur Pelinsu'ya gidip ilişkiyi bitirdi. Bitirdi bitirmesine ama sonra Lale'ye bunu söylememesi iyi olmadı. Tamam sahilde bankta buluştuklarında söyleyecekti, Lale'nin tavrı kendisini durdurdu ama sonra yatta özel bir gece ayarlayıp hatta diz çöküp evlenme teklifi ettiğinde, yani herşey çok güzelken niye  söylemedin Onur'cumz?


İşin yine biraz gerisine gidersek, Lale'ye bakıyordum, Onur'un kendisine söz altından falan bir sürü aşağılamasına, mesela çay bahçesine gazetecileri Lale'nin çağırdığını ima etmesi gibi, ya da yine Lale çay bahçesinde "evlenmeyeceğim" deyip kalkıp giderken,  bahçe sahibinin, neydi adı, kendisine hayırlı olsun Lale, nişanlın bu genç di mi, demeden önce, demesiyle sandalyeye geri oturduğunda, Onur'un blöf yaptığına, rol yaptığına, yani sahtekar olduğuna dair bakışları, ağzından çıkan alaylı hı hılar, bunlara büyük bir tahammül gösteriyordu, sanki aralarında büyük bir anlaşmazlık yokmuş gibi medeni bir ilişki kuruyordu, ben de vay canına, bravo doğrusu, hem kendini ezdirmiyor hem de ilişkiyi bozmuyor diyordum. Fakat işte kolay değil, pek gerçekçi de değil belki de, yani yapan vardır da, çok kolay iş değil, nitekim Lale'de de zamana yayılmış olarak ve sürekli sitemler halinde Onur'a tepkileri çıkmaya, sert çıkışlar yapmaya başladı. Öyle ki geldiğimiz şu noktada bazen öyle geliyor ki Lale'de Onur'a karşı gerçekten bariz bir duygu yok. İlk görüşte beğenmişti ama sonrasında bunu destekleyici neredeyse hiçbir şey olmadı. Zaten çoğunlukla olumsuzluklar içinde biraraya geliyorlar. Yani şahsen eğer gidişatta Lale'nin gizli gizli de olsa Onur'a düşkünlüğüne dair belirtiler göremezsem, Lale'nin kalbini kazanmak için Onur'un çoook uğraşması gerektiği sonucuna varacağım, çünkü Lale'de Onur'a karşı bir kalp yok, olumsuz bir yargı da cabası.


Bölümün sonunda düğün sahnesinde, Pelinsu ne demiş olabilir de Lale tereddüte düşmüş olabilir? Bu evlilik zaten birkaç ay sonra bitecek, bebek doğana kadar birlikteler, e bunu zaten biliyor, yani konuşulan bu. Yani bu evlilik zaten göstermelik. Pelinsu daha ne demiş olabilir, "hamileyim" mi? Hamileysen hamilesin, sıranı bekle diyebilir Lale de, evet kaba oldu ama  işin pratiği bu. Yeni bölüm fragmanında Pelinsu'nun "Artık evlenmenizi de istemiyorum" dediğini duyuluyor sanki. İyi de, bu senin isteğine mi kalmış, bu mecburiyet, bebek için, aileler için, Lale sanki bayılıyor bu evliliğe?


Yeni bölüm fragmanlarından anladığımız, Onur bol bol Lale'yi Doktor Onur'dan kıskanıyor. Tamam bunda sorun yok ama Lale'de de Onur'a karşı biraz şefkat, sevgi, ilgi, alaka görsek, tatlı yakınlaşmalar, biraz iyi geçinmeler olsa. Onur'dan çekti kopardı sanki kendini. Dur bakalım ne olacak.- 1001 Tv

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı