Kuzgun'un finalinde neler yaşandı? -

1001 Tv 17.10.2019 Kuzgun
Kuzgun

Barış Arduç ve Burcu Biricik'in başrollerini paylaştığı, Star Tv'nin Ay Yapım imzalı dizisi Kuzgun, 16 Ekim Çarşamba akşamı ekrana veda etti. Sırların açığa çıktığı, söylenemeyenlerin söylendiği ve pek çok kavuşmanın gerçekleştiği finalde neler yaşandığına, öne çıkan repliklere, bölümün aldığı reytinglere ve sosyal medyada hakkında yapılan izleyici yorumlarına birlikte bakalım:

 
Dila, Kuzgun'la Sarı Cevdet ve Ferman hakkında konuşmak için mekanına gider. Kuzgun, Dila'dan kendisi için fedakarlık yapmamasını, Dila ise Kuzgun'dan ailesini de alarak şehri terk etmesini ister. 
 
Güneş, Kuzgun'u arayarak Ferman'ın kuzeni olmasaydı bir şansları olup olmayacağını sorar. Kuzgun, bunun mümkün olmadığını, sadece bir kişiyi sevdiğini söyler. Kuzgun'la arasındakiler Güneş'in psikolojisini bozmuştur. Evde intihara kalkışır. Neşe ve Ferman'ın müdahalesiyle bundan vazgeçer.
 
Dila, Ferman'la evlenmemeye artık kesin kararlıdır ama bunu açıklamadan önce Ferman'ın elindeki Kuzgun'un aleyhine olan delilleri bulması ve alması gerekmektedir. 

Kuzgun, Dila'ya mesaj atarak onu konuşmak için ağacın altına çağırır. Dila'ya liman sevkiyatını onu ihbar etmediğini öğrendiğini söyler. O gün Kudret'le ne konuştuğunu sorar. Dila, artık onunla çalışmayacağını söylemeye gittiğini anlatır. Kuzgun, Dila'dan bir kez daha Ferman'la evlenmemesini ister. Dila, ne olursa olsun artık Kuzgun'la olamayacağını söyler ona. Ferman'ın kasasını açmak için Ali'nin yardımıyla birini tutar.

 
Kuzgun, Behram'ın ortaklarıyla görüşeceği yere gider. Mekana uzaktan kumandalı bomba yerleştirmiştir ve ortakları tehdit eder. Birbirlerine dokunmayacakları konusunda karşılıklı söz verirler. Kuzgun mekanı terk ettiğinde aralarındaki konuşmaları dinleyen Cihan, sözlerini tutmayacaklarını öğrenir ve Kuzgun'a haber verir. Bunun üzerine bombayı patlatırlar. Bina içindekilerle birlikte yok olur.
Dila gelinlik provasındayken Kuzgun arar ve orada olduğunu, görüşmek istediğini söyler. Kuzgun, Dila'ya Behram'ın ortaklarını ortadan kaldırdığını, artık onu koruması gerekmediğini ve teslim olacağını söyler. Dila ondan teslim olamamasını, en azından bir gün daha beklemesini ister ama Kuzgun avukatını arar, sabah eşyalarını toplayarak teslim olmak için hazırlanır.
 
Dila düğün sabahı, kasayı açacak kişiyi gizlice içeri sokar ve kasayı açtırarak içindekileri alır. Ferman'ın çalışma odasına gelmesiyle konusu örtbas eder ve Ferman'a onunla evlenemeyeceğini söyler. Ferman onu Kuzgun'a zarar vermekle tehdit eder. Dila, kararlı olduğunu söyler ve evi terk eder. Dila Kuzgun'a ait delilleri ağacın içindeki oyuğa saklar. Ferman, Dila'nın kasayı boşalttığını fark eder, Kuzgun'la birlikte hareket ettiğini düşünür. 

 

Dila, Kuzgun'a mesaj atar ve ona ait delilerin ağaçta olduğunu söyler. Kuzgun delilleri oradan alır. Bu sırada Seda, Kuzgun'u arar ve Dila'nın Ferman'la evlenmediğini ve şehirden ayrıldığını haber verir. Kuzgun, Dila'yı havaalanı yolunda durdurur ve gitmemesini ister.
 
Onları izleten Ferman, buluştuklarını öğrenir. Kullanıldığını düşündüğü için çok sinirlidir. Neşe onu sakinleştirmek için uğraşır.
 
Kuzgun ve Dila barışırlar. Sorunlarını çözmüş ve baş başayken bir mesaj gelir. Mesajda "Babanın katili Ferman Koroğlu. Sabah 8'de kum deposunda olacak." yazmaktadır. Aynı sırada Ferman'a da bir kardeşi olduğu mesajı gelir. Kuzgun, Dila'ya sabah gitmeyeceğini söylese de haber vermeden buluşmaya gider. Ferman ve Kuzgun, birbirlerinden habersiz kum deposunda biraraya gelir. Kuzgun, Ferman'a artık intikam almak istemediğini ve silahsız olduğunu söyler. Kuzgun'un peşinden giden Dila da kum deposuna gelir. Ferman, onlara zarar vermeden gitmelerine izin verir. Ferman oraya gelmeden Neşe'den Kuzgun kardeşi olduğunu ve Kuzgun da, Kumru ve Cihan'dan Ferman'ın kardeşi olduğunu öğrenerek oraya gelmiştir. Kuzgun ve Ferman, Yusuf'un mezarı başında karşılaşırlar; aralarındaki düşmanlığa son verirler. Dila ve Kuzgun, tüm sevdiklerinin olduğu bir düğünle evlenirler.
 

REYTİNG:

Star Tv'nin geçtiğimiz sezon yayına başlayan, Ay Yapım imzalı iddialı dizisi Kuzgun beklenen yüksek izlenme oranlarına baştan beri ulaşamadı. İlk sezonunun çoğunu 4 bandına reytinglerle sürdürürken sezon sonunda 2 bandına kadar geriledi. Yeni sezona Onur Saylak, Tülay Günal, Nilperi Şahinkaya gibi başarılı oyuncularla takviye yaparak giren dizi, yeni sezonda da 3 barajını aşamadı. Aldığı izlenme oranları böylesi iddialı bir dizinin devamı için yeterli olmayınca erken final kararı kaçınılmaz oldu.

Dizinin 16 Ekim Çarşamba akşamı ekrana gelen 21. bölümü, tüm kategorilerde önceki bölümüne göre reytingini artırsa da yine 3 barajının altında kaldı. Bununla birlikte dizi, AB grubunda günün en çok izlenen 10 yapımından biri olmayı başardı.

Kuzgun'un final bölümü Total'de 2.17 reytingle yirmi birinci, AB'de 2.51 reytingle onuncu ve ABC1'de 2.42 reytingle on yedinci sırada yer aldı.
 

REPLİKLER

Kuzgun - Ya onlar ölecek ya ben!
Dila - Ya ben yaşamanı istiyorsam? Ya her şeye rağmen yaşa istiyorsam?
Kuzgun - Sen oherifin yanındayken ben yaşıyor muyum sanıyorsun?
Dila - Ama yaşaman lazım. Senin bu hayattan alacağın var. 

Kuzgun - Dila, keşke...
Dila - Keşke... Keşke bizi iyileştirebilecek bir kelime olsaydı. Ama yok.
Kuzgun - Dila, evlenme! Benim için yapıyorsan evlenme o adamla, ben öleyim.
Dila - Ferman'la evlenmesem bile seninle olmayacağım.
Kuzgun - Benim senden başka yolum yok. Ben beklerim.
 

Dila - Hiçbir şey değişmedi, hiçbir şey değişmiyor. Nefret nefreti doğuruyor. Şiddet şiddeti, yalan yalanı... Bir top gibi düşün. Deney fareleri gibiyiz. Aynı kısır döngüde dönüp dolaşıyoruz, hiçbir şey değişmiyor... Sen bir kadını zorla yanında tutacak bir adam değilsin. Kızını annesinden ayırma. Bak gün gelir, kızın karşına çıkar, bunun hesabını sorar sana. Ne cevap vereceksin o zaman? Ne hesap vereceksin? Yapma! Bırak Seda'yı, nasıl istiyorsa öyle yaşasın; kimle istiyorsa öyle yaşasın. Bunca yılın mutsuzluğuyla kızı hapsettin zaten. Bırak o da mutlu olsun. Hem bak gör, kızın o zaman çok daha mutlu bir çocuk olacak. Daha mutlu bir anneyle, babasının tutsak etmediği bir anneyle yaşama hakkını kızının elinden alamazsın. Seda'ya bunu zaten yapamazsın. Kimse senin öfkeni yaşamak zorunda değil. Kimse senin hayata olan nefretini sırtlanmak zorunda değil. En önemlisi, kendini affet artık.
 
Dila - Kendine karanlık olmayan, düzgün bir hayat kur.
Kuzgun - Olsa dükkan senin be. Yani o hayat ihtimali birinin göğsünden giren kurşunla bitti, gitti. Dila, öyle olmadı mı? Başka ihtimal mi var?
Dila - Silahını bırakırsan olur belki... Yani başka bir hayat.
 
Dila (Kuzgun'a) - Sen onu bıraktığın zaman o karanlık peşini bırakacak, biliyorum.
 
Kuzgun - Dila, beni bu hayatta senden başka tamamlayacak hiçkimse yok.
 
Dila - Benimle evlenir misin?
Kuzgun - Seninle her yola varım ben. Varlığa değil sırf, yokluğa da...
 
Dila - Bitti ha?
Kuzgun - Başladı.

İZLEYİCİ YORUMLARI

Kuzgun'un final bölümü sırasında, bölüm etiketi olan #SeninleOlmakVarYa başlığı altında çok sayıda izleyici paylaşım yaptı. Yapılan yorumlarda erken final nedeniyle yaşanan hüzün, isyan, yoğundu. İzleyicilerin Dila ve Kuzgun arasında haftalardır görmek istedikleri romantik sahnelerin sayısının çocukluğu memnuniyetle karşılanırken, dizinin mutsuz sonla biteceği beklentisi yüksekti. Final bölümünün Kuzgun'a yakışır güzellikte olduğunu düşünenlerin yanı sıra her şeyin aceleye getirildiğini düşünenler de vardı.

 

 

Siz Kuzgun'un final bölümünü nasıl buldunuz? En etkilendiğiniz, sevdiğiniz sahneler hangileriydi? Bölüme dair eleştirileriniz neler? Yorum bölümünde bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kuzgun Kuzgun

Paylaş

 

Tüm Kuzgun Bilgileri