1001 Tv > 1001 Yorum > Kördüğüm'den İlgi Çekici Başlangıç

Kördüğüm'den İlgi Çekici Başlangıç

Işınla Bizi Scotty | 8.01.2016 | Kördüğüm
Kördüğüm

 Kanalı Fox Tv ve yapım firması Endemol Shine Türkiye tarafından haftalardır yoğun bir şekilde tanıtımı yapılan Kördüğüm nihayet dün akşam başladı.

 
Şık bir davet sahnesinde, davetin sahibi konuşma yaparken bir kadın çantasındaki silahı çıkarıyor ve...

 Bununla birlikte bu anti-kahramanın dönüşüm geçirmesine neden olabilecek bir karakterle de tanıştık aynı sırada: Kendisini çocuklara adamış, idealist bir doktor ve sıcak kanlı, sevimli, mütevazı bir insan olan Naz. 

 
Bu noktada sadece dizinin adını almış olduğu hikayenin kördüğümü başlamıyor yalnızca. İzleyici açısından olası bir kördüğüm daha çıkıyor ortaya: Naz'ın tamirhane işleten eşi Umut hikayenin en sıcak, en gerçek, hem yaşadığı çıkmazlar hem de kişiliğiyle izleyiciye en yakın gelebilecek karakter. Umut eğitimini, eşinin tıp eğitimini tamamlaması için bırakmış, kendi hayallerini ertelemiş; ortağıyla birlikte işlettiği tamirhanesinde ciddi maddi sorunlar yaşayan, annesi ve kızkardeşinin maddi sorumluluğunu da üstlenmiş dürüst bir adam. Naz ve Umut'un aralarındaki (ailelerinden kaynaklı sorunlar bir tarafa) aşk da çok samimi ve sıcak işlenmiş (İkili arasındaki diyaloglar da en gerçekçi ve samimi yazılanlardı ayrıca).
 
Nasıl bir dönüşümle, neredeyse dört dörtlük bir insan olarak karşımıza çıkan Umut'u değil de soğuk ve merhametsiz Ali Nejat'ı tercih eder hale geleceğiz hikayede? Umarım bu iyi tasarlanmış bir plandır. Aksi halde uzun süreli, uzun soluklu bir yapımı ana karaktere sürekli sinir olarak izlemek mümkün değil. (Yeri gelmişken şuna da değinmek isterim: Umut'un Naz'la arasında yaşanan kıskançlık tartışması çok mantıklı görünmüyordu. Böyle bir hassasiyeti olan bir adamın eşinin onca ısrarına rağmen o yemeğe onunla gitmemesi inandırıcı değildi.)

 

 Dizinin tanıtımları en baştan peri gösterişi, yüksek maliyeti üzerinden yapıldı. İlk bölümün sadece İtalya'da çekilen sahnelerinin bile 1.2 milyon TL'ye mal olduğunun altı çizildi. Tanıtımlarda özellikle pahalı arabalar, gösterişli evlere yer verildi. İlk bölümle rahatça söyleyebiliriz ki bütün bu iddia karşılığını buldu. Kördüğüm, göz kamaştırıcı bir dizi. 

 
Paramparça'nın da yapım firması olan Endemol nasıl para harcayacağını biliyor. Sadece İtalya sahneleri değil, Türkiye'de seçilen mekanların da hepsi birbirinden etkileyiciydi. Zenginlik ve ihtişamın senaryoda kalmadığı nadir yapımlardan biri olmayı başaran dizi, çekim kalitesiyle de etkilemeyi başardı.
 

 Üç başrol oyuncusunun (İbrahim Çelikkol, Belçim Bilgin, Alican Yücesoy) yanı sıra birbirinden deneyimli, ünlü ve etkileyici kadrosuyla da Kördüğüm çok iddialı bir yapım. Yan karakterlerde Rojda Demirer, Naz Elmas (ilk bölüm için başrollerden biriydi aslında ), Ege Aydan, Gözde Çığacı, Ayda Aksel, Tülay Günal, Ferit Aktuğ, Murat Daltaban, Tuğrul Çetiner, Tuncer Salman gibi oyuncuları birlikte izleyebildik. 

 
Gerçek hayatta da yüzünden hemen hiçbir zaman gülümsemesi eksik olmayan Belçim Bilgin'in güler yüzlü, sıcak kanlı, zarif çocuk doktoru rolüne yakıştığını söyleyebiliriz. Ama daha önce kendisini izlediğimiz karakterlerden çok farklı birini de göremedik ekranda. İbrahim Çelikkol'un enerjisi canlandırdığı karaketer için düşük kalmış gibiydi. Zaten donuk ve durgun bir adam olan Ali Nejat'ı güçlü bir enerjiyle daha ilgi çekici yapabilecekken aksine daha soğutan bir enerjisi vardı ilk bölüm için. (Ekranda izlemeyi en sevdiğim oyunculardan biri olan) Alican Yücesoy'sa bütün kadro içinde rolüne en yakışan, en etkileyici ve inandırıcı olabilendi. Naz Elmas'ın canlandırdığı Didem'in devam edebilme şansı olsaydı keşke. (İlk bölümden yok izlenimi edindim ama belki bir sürpriz de olabilir belki.) Hem hikayesi başlı başına ilgi çekiciydi hem de Naz Elmas'a şimdiye kadar en yakışmış olan karakterlerden biriydi Didem. (Didem'in, oğluna veda edip ölüme giderken,  birlikte satın aldıkları "Hayat Güzeldir" filminden sözlerle veda etmesi de hoş bir dokunuştu.) 
 
Yine başarılı seçimlerden olan usta oyuncu Ayda Aksel ve Belçim Bilgin'i "Hatırla Sevgili"den ve "Aşk Tesadüfleri Sever"den sonra yeniden anne-kız olarak izlemek hoş oldu. - 1001 Tv
 

 Bu sarsıcı, şaşırtıcı girişin ardından geriye giderek bu âna nasıl geldiğimizi izlemeye başladık. Silahı çeken kadın, küçük oğlu; davet sahibi kişi ve arkadaşı; yanı sıra ilk sahnede şöyle bir hızla görüverdiğimiz çocuk doktoru, onun tamirhane işleten eşi... ard arda kendi hikayeleriyle belirlemeye başladılar.

 
İlk bölümler her zaman için zor ve risklidir. İlk olarak, çok yoğun bir rekabetin ortasında, izleyiciyi kendisine bağlamış rakiplerin arasında yer bulmaya ve dikkat çekmeye çalışma stresi vardır yapımların üzerinde. İkinci olarak da yeni başlayan bir hikayede karakterleri, ana konuyu sıkmadan, ilginç kalmayı başararak anlatmaya başlayabilme kaygısı.
 
Kördüğüm ilk bölüm için bu ikincisinde biraz zorlanmış görünüyordu. Hikayeye birlikte başladığımız zengin, soğuk ve mutsuz adamın, psikolojik problemleri olan ablasının, küçük bir çocuğu olan bekar bir annenin, çocuk doktorunun, doktorun tamirci eşinin küçük temaslar dışında nasıl bağları olduğunu çok fazla anlayamadan, bu çok sayıdaki hikayeyi kendi başlarına izleyip durduk uzun süre. Yeni başlayan bir dizide izleyicinin özdeşleşeceği bir karakter (çift ya da aile de olabilir bu) ve belirgin bir ana konuyu anlatmak çok daha garantiliyken, Kördüğüm çok karakter/çok hikaye ile riskli bir başlangıç yaptı.

 Üstelik alınan tek risk de bu değildi. İlk tanıştığımız, ana karakter olacağı izlenimi verilen (dizinin basın görsellerindeki konumdan da anlaşılacağı üzere) karakter olan Ali Nejat'a sempati duyabileceğimiz hemen hiçbir şey verilmemişti elimize. 

 
Sorumsuzlukla küçük yeğeninin ölümüne neden olmuş, yine de bu ölüme neden olan tutkusundan vazgeçmemiş, sonrasında oğlu olduğunu öğrendiğimiz, hikayenin başında tanıştığımız şirin küçük çocuğunun doğmasını istememiş, dahası annesinin öleceğini öğrendiğinde bile herhangi bir sorumluluk duygusu ya da insani bir duygu belirtisi göstermemişti (Evli olduğunu bildiği bir kadına ilgi göstermekten de geri kalmıyor oluşunu da sayabiliriz ayrıca.). Büyük rekabetin yaşandığı bir yayın gününde, iddialı bir projeyi bir anti- kahramanın üzerine kurmak gerçek bir risk.

İzleyicisini çok sayıdaki hikayesi ve karakterini birbirine bağlayabilmekte zorlasa da her hikayenin merak ve heyecan uyandırıcı anlatımıyla ve göz kamaştırıcı görselliğiyle ilgi çekici bir başlangıç yapmayı başardı Kördüğüm.

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı