Kış sezonu dizilerinin performansı nasıl?

1001 Tv 2.12.2019 Kuruluş Osman
Kuruluş Osman

İçinde bulunduğumuz 2019-2020, son bahar-kış sezonunda 12 dizi yayına başladı: Atv'de Kuruluş Osman; FOX'ta Kurşun, Mucize Doktor ve Ferhat ile Şirin; Kanal D'de Azize;  Show Tv'de Aşk Ağlatır ve Kuzey Yıldızı; Star'da Çocuk, Sevgili Geçmiş ve Güvercin; TRT 1'de Benim Adım Melek ve Şampiyon. 

 
Bu dizilerin arasında düşük izlenme oranları nedeniyle erken final kararı alınan da oldu, rekor izlenme oranlarına ulaşan da... Şimdi bu sezon yayına başlayan dizilerin başarını birlikte değerlendirelim.
 

 

1- MUCİZE DOKTOR
 
Son bahar- kış sezonunda yayına başlayan on iki dizi arasında tartışmasız, en başarılı olanı Mucize Doktor oldu. MF Yapım imzalı, FOX dizisi ilk haftasından itibaren reyting listesinin tüm kategorilerinde zirveye yerleşti. Taner Ölmez, Onur Tuna, Sinem Ünsal ve Reha Özcan'ın başrollerini paylaştığı uyarlama tıp draması ilk haftasında Total'de 7, AB ve ABC1'de 8 bandına reytingle açılış yaptı. Hemen ikinci haftasında iki haneli oranlara yükselen dizi, bir daha tek haneli oranlara hiç inmedi. Üçüncü haftasında AB ve ABC1'de 18 barajını aşan dizinin 20 barajını aşması ise 31 Ekim Perşembe akşamı ekrana gelen 8. bölümüyle gerçekleşti. Ayrıca her hafta özet bölüm de AB ve ABC1 kategorilerinde günün en çok izlenen ikinci programı olmayı sürdürüyor. Mucize Doktor, yayınlandığı son bölümüyle Total'de 16.79, AB'de 17.73 ve ABC1'de 19.16 reytingle, her hafta olduğu gibi, hem gününün hem de haftanın en çok izlenen programı oldu. Mucize Doktor, tüm kategorilerde elde ettiği bu istikrarlı oranlar ve sıralamayla sadece sezonun değil, son yılların en başarılı dizilerinden biri olmayı başardı.  
 

 

2- KURULUŞ OSMAN
 
Atv'de 20 Kasım Çarşamba akşamı yayına başlayan Kuruluş Osman, ilk iki bölümüyle elde ettiği oranlarla şu an için sezonun en başarılı ikinci yeni dizisi konumunda. TRT'de 4 sezon boyunca ekrana gelen ve rekor izlenme oranlarıyla büyük bir başarı elde eden Diriliş Ertuğrul'un devamı niteliğindeki tarihi drama ilk haftasında Total'de 15.73, AB'de 13.48 ve ABC1'de 16.17 reytingle sezonun en iyi açılışını yaptı. Ne var ki, Burak Özçivit'in başrolünü üstlendiği dizi ikinci haftasında iki kategoride izleyici kaybı yaşadı. Total'de 14.93, AB'de 14.59 ve 15.63 reytingle tüm kategorilerde yayın gününün en çok izlenen programı oldu. İzleyici kaybı yaşamış olmasına karşın, hâlâ çok yüksel oranlar almış olsa da, yükselmesi beklenen reyting ikinci bölümde düşmüş olması şaşırttı. 4 Aralık Çarşamba akşamı ekrana gelecek olan üçüncü bölümün alacağı oranlar dizinin gelecek başarısı hakkında fikir verecek.
 
3- KUZEY YILDIZI
 
Bazı diziler ilk haftalarında dikkat çekici izlenme oranları elde etseler de hepsi bu oranları koruyamadı ya da yükseltemedi. Az sayıda yeni dizi başarısını sürdürebildi. Show Tv'de ekrana gelen, Karadeniz komedisi Kuzey Yıldızı, son bahar-kış sezonunun yeni dizileri içinde en başarılı üçüncü dizi olarak yer alıyor ve  istikrarıyla da dikkat çekiyor. Aslıhan Güner ve İsmail Demirci'nin başrollerini paylaştığı, Süreç Film imzalı dizi, 14 Eylül Cumartesi ekrana geldiği ilk bölümüyle tüm kategorilerde 3 bandında, zayıf bir başlangıç yapmış olsa da ikinci bölümüyle büyük bir sıçrama yaptı. AB'de 5, ABC1'de 6 reyting barajına yaklaşırken Total'de ise 7 barajını aşmayı başardı ve ikinci bölümüyle bir daha inmemek üzere Total'in zirvesine yerleşti. Kuzey Yıldızı, AB kategorisinde en yüksek oranını 5.96 ile yedinci bölümünde elde ederken Total'de elde ettiği en yüksek reyting 8.88 ve ABC1'de 7.26 oldu. Bugüne dek 12 bölümü ekrana gelen dizi, beş haftadır Total'de 8, ABC1'de 6 bandında reytingle gün birincisi olmayı başarıyor. AB'de ise 4-5 bandında reytingle ilk beş içinde yer alıyor. 

 

 

4- BENİM ADIM MELEK 
 
TRT'nin Üs Yapım imzalı draması Benim Adım Melek, yayına başladığı 25 Eylül'de çok parlak bir açılış yapamadı. AB ve Total'de 3 bandında; ABC1'de 4 bandına reyting alan dizi, yalnızca AB'de ilk beş program arasına girebildi. İkinci bölümde ise dikkat çekici bir yükseliş yaşayarak Total ve AB'de 5 bandında reytingle ikinciliğe, ABC1'de 6 bandına reytingle üçüncülüğe sıçradı. Sonraki haftalarda dizinin performansında dalgalanmalar görüldü. Üçüncü bölümünde tüm kategorilerde bir alt reyting bandına gerilerken, bir sonraki hafta dördüncü bölümüyle ABC1'de 7 barajını aşmayı başardı. En yüksek oranlarını elde ettiği ABC1'de aldığı en yüksek oran, dördüncü bölümde 7.20 oldu. AB'de de Total'de de birer kez 6 barajını aşan dizi çoğu AB ve ABC1'de en çok izlenen dizi olmayı ve ilk üçte yer almayı başarıyorken 20 Kasım'da Kuruluş Osman'ın yayına başlaması dizinin performansını oldukça kötü etkiledi; Total ve ABC1'de 6 bandından 4 bandına düşen dizi AB'de ise 3 bandına geriledi. 27 Kasım'da ekrana gelen 10. bölümüyle yeniden bir toparlanma yaşadı. 
 
5- KURŞUN
 
Dört sezon boyunca Diriliş Ertuğrul dizisiyle büyük başarılar yaşayan Engin Altan Düzyatan'ın ve Poyraz Karayel'in ardından dijital platform dışında televizyon izleyicisinin karşısına çıkmamış olan Burçin Terzioğlu'nun sonraki projeleri merakla bekleniyordu. MOST Yapım imzalı, dönem dizisi Kurşun'undan reyting anlamında beklenti yüksekti. Buna bağlı olarak açılışı, beklentiyi tam olarak karşılayamamış olsa da başarılı denebilecek oranlarla gerçekleşti. Dizinin FOX'ta ekrana gelen ilk bölümü Total'de 4.70 reytingle beşinci, AB'de 6.15 ikinci ve ABC1'de 6.25 reytingle üçüncü sırada başladı. Ne var ki ikinci bölümde, az da olsa tüm kategorilerde izleyici kaybetti. Üçüncü bölümüyle AB'de yeniden 6 barajını aşmayı ve ikinci sıraya yerleşmeyi başaran dönem dizisi, Total ve ABC1'de önceki haftaya yakın sonuçlar alarak durumunu korudu. Kurşun'un büyük düşüşü 13 Kasım'da ekrana gelen dördüncü bölümüyle başladı. Total'de ilk on program sıralamasını terk eden dizi ilk kez 2 bandına reyting elde etti. AB'de 4, ABC1'de 3 bandına düştü. Sonraki haftalarda da düşüşü devam etti. Dizinin ekrana gelen don bölümü olan 6. bölümü Total'de 2.06 reytingle yirmi yedinci olurken ABC1'de 2.95 reytingle on yedinci ve AB'de 3.35 reytingle dokuzuncu sırada yer aldı.
 
Son üç bölümünde, yayındaki çoğu diziden daha düşük oranlar alsa ve 7. bölümüyle final kararı alınmış olsa da, Kurşun'un bu listede beşinci sırada yer almasının sebebi, diğer yapımların ilk haftalarında elde ettiği oranlara ulaşamamış olması. 
 
 
Yukarıda sıraladığımız beş dizinin dışında kalan dizilerin kimileri, açılışlarını yüksek oranlarla yapmış olsalar da hızla reyting kaybettikleri, kimileri ise zayıf oranlarını yükseltemedikleri ve birbirlerine yakın sonuçlar elde ettikleri için, aşağıda görüleceği gibi, bir sıralamaya alınmadan değerlendirildi.  
 

 

 
AŞK AĞLATIR
 
Aşk Ağlatır da ilk bölümüyle oldukça zayıf bir başlangıç yapıp ikinci bölümüyle yükselişe geçen dizilerden biri. Show Tv'de ekrana gelen MF Yapım imzalı uyarlama dizi 8 Eylül Pazar akşamı ekrana gelen ilk bölümüyle tüm kategorilerde 2 bandında reyting aldı. İkinci bölümünde ise AB'de 4 barajına yakın, ABC1'de üzerinde, Total'de 5 bandında reyting elde etti ve Total'de günün en çok izlenen programı olmayı, diğer kategorilerde ilk üçte yer almayı başardı. Sonraki haftalarda Total ve ABC1'de 4-5 bandında dalgalanırken AB'de 4 barajına yakın kaldı. Dizi, beşinci bölümüyle AB'de 2 bandına geriledi, diğer kategorilerde 4 bandındaki oranlarını korudu. Son haftalara doğru, günün gittikçe kalabalıklaşmasıyla birlikte ilk onda kendine yer bulmakta zorlanmaya ve AB'nin ardından, ABC1'de de izleyici kaybetmeye başladı.
 
ÇOCUK
 
Yayına 9 Eylül akşamı başlayan Çocuk, oldukça yoğun bir rekabetin içine girdi. Aynı izleyici kitlesine hitap ettiği Zalim İstanbul ve Yasak Elma'nın yanı sıra haftanın en çok izlenen dizilerinden biri olan Çukur'la ve Vuslat'la da rekabet etmek zorunda kalan dizi, pazartesi gününde aradığını bulmakta zorlandı. İlk bölümüyle tüm kategorilerde 3 bandında reyting elde eden Star dizisi, ikinci bölümünde tüm kategorilerde 4 bandına yükseldi ama bunu koruyamadı ve üçüncü bölümüyle başladığı noktaya döndü. Sonraki haftalarda da yeniden 4 barajını aşmayı bir türlü başaramayıp ilk onda da kendine yer bulmakta zorlanmaya başlayınca 29 Ekim tarihinde Salı akşamına taşındı. Bu değişiklikten olumlu etkilenen, 1441 Productions imzalı drama Total'de 4 barajını aşmayı başardı. Salı günündeki üçüncü bölümüyle tüm kategorilerde 4 barajını aşmayı başardı; bununla birlikte 9. bölümüyle yeniden tüm kategorilerde 3 bandına geriledi. Nazan Kesal, Merve Çağıran, Serhat Teoman, İsmail Hacıoğlu ve Ceyda Ateş'in başrollerini paylaştığı dizinin ekrana gelen son bölümü Total'de 4.15 reytingle onuncu, AB'de 4.02 reytingle yedinci ve ABC1'de 3.96 reytingle onuncu sırada yer aldı.

 

FERHAT İLE ŞİRİN
 
Listede yer alan diziler içinde en iyi açılışlardan biri Ferhat ile Şirin'den geldi. FOX'ta ekrana gelen romantik drama, ilk bölümüyle AB'de 5.59 reytingle üçüncü, ABC1'de 5.66 reytingle dördüncü olurken Total'de ise 4.54 reytingle sekizinci sırada yer aldı. Bu oranlar listedeki çoğu dizinin ilk bölümünden yüksek olsa da İstanbullu Gelin, Vatanım Sensin, Hakan Muhafız gibi iddialı projelerin yapımcısı O3 Medya ve Artistanbul ortaklığında gerçekleşen; şimdiye kadarki tüm projeleri başarıya ulaşan Cansu Dere'yi, Söz dizisiyle başarılı bir üç sezon geçiren Tolga Sarıtaş'ı ve Leyla Tanlar'ı bir araya getiren bir dizi olduğu için Ferhat ile Şirin'den beklenti bunun çok üzerindeydi. Sonraki bölüm ise yükselmek yerine, tüm kategorilerde düşüş yaşandı. Dizinin 29 Kasım Cuma ekrana gelen 2. bölümü Total'de 3.99 reyting aldı ve en çok izlenen ilk on program arasına giremedi. AB'de 4.30 reytingle altıncı, ABC1'de 4.54 reytingle dokuzuncu sırada kendisine yer bulabilen Ferhat ile Şirin, sezonun Kurşun'la birlikte en büyük sürprizlerinden birini yapmış oldu. Elbette henüz sadece iki bölümü yayınlanmış olan dizinin bu oranları yükseltme olanağı var. 
  
 
GÜVERCİN
 
Mehmet Ali Nuroğlu ve Almila Ada'nın başrollerini paylaştığı Güvercin'de tüm kategorilerde 3 bandında reytingle açılış yapan dizilerden biri oldu. Star'da 24 Kasım Pazar yayın hayatına başlayan dizi, ilk bölüm oranlarıyla göz doldurmasa da tüm kategorilerde ilk on içinde yer almayı başardı. Dizinin ikinci bölümüyse dikkat çekici bir yükseliş yaşadı. Pastel Film imzalı dizinin 1 Aralık'ta ekrana gelen ikinci bölümü Total'de 5.29 reytingle beşinciliğe, AB'de 4.24 ve ABC1'de 4.94 reytingle altıncılığa yükseldi.
 
 
SEVGİLİ GEÇMİŞ
 
Star'ın kadrosunda çok sayıda yıldız oyuncu bulunan draması Sevgili Geçmiş, tüm kategorilerde elde ettiği 4 bandında reytingle (AB'de barajın biraz altında kalarak), nispeten iyi başlangıçlardan birini yaptı. Cuma akşamları ekrana gelen, Süreç Film imzalı dizi, bu oranlarını ikinci bölümünde de korudu; hatta AB ve ABC1'de biraz artış da yaşadı. Üçüncü bölümde ise tüm kategorilerde 3 bandına geriledi; Total'de ilk on programın dışına çıktı. Dördüncü bölüm performansı da bunu takip etti. Ferhat ile Şirin'in yayına başladığı akşamda ise dizi oldukça izleyici kaybetti; AB ve ABC1'de 2 bandına düştü ve tüm kategorilerde ilk on programdan çıktı. Dizi, 29 Kasım Cuma akşamı ekrana gelen 6. bölümüyle tüm kategorilerde 2 bandında izlenerek ve ilk on beş program arasına giremeyerek iddiasını kaybetti.

 

AZİZE
 
3 bandında açılış yapan bir diğer dizi ise Azize. Hande Erçel ve Buğra Gülsoy'u bir araya getiren intikam draması oldukça kalabalık olan salı akşamları ekrana geliyor. Süreç Film imzalı dizinin ikinci bölümü de, ilki gibi tüm kategorilerde 3 bandında reyting elde etti. Total ve AB'de az oranda artış yaşasa da AB'de biraz izleyici kaybı da yaşadı. Yıldız oyuncularıyla daha başarılı bir sonuç elde etmesi beklenen dizi, ikinci bölümünde de henüz yeterli yükselişi yapamamış olsa da durumunu korumuş olması ona zaman kazandırıyor. Ferhat
 
ŞAMPİYON
 
Yeni sezonun yeni dizileri içinde en başarısız sonuçları elde eden ve sezonun yıldız dizisi Mucize Doktor'la aynı akşam yayına başlayıp kendini gösterme fırsatı bulamadığı için belki de en şanssız dizisi Şampiyon. TRT dizisi Şampiyon, bu listede yer alan diziler içinde, tüm kategorilerde 2 bandında reytingle yayına başlayan tek dizi oldu. İkinci haftasında sadece ABC1'de 3 barajına ulaşabilen dizi, bunu da koruyamadı ve sonraki hafta yeniden 2 bandına döndü. Sonrasında da perşembe akşamları 3 barajına hiç ulaşamadı. Başka bir günde şans vermek isteyen yayıncı kanalı TRT, diziyi 3 Kasım'da pazar akşamına taşıdı. Bu değişiklik az da olsa olumlu bir etki yapabildi. Pazar akşamı ekrana gelen ilk bölümüyle Şampiyon, AB'de ve Total'de ilk kez 3 bandında reyting elde etti. Şampiyon, pazar akşamları tüm kategorilerde 3 barajının biraz altında ya da üstünde oranlarla yayını sürdürüyor.   
 

Paylaş

 

Tüm Kuruluş Osman Bilgileri