Uzunçorap 24.09.2016 Kiralık Aşk
Kiralık Aşk

Dizinin yeni rotası
İkinci sezonunda intikam alacak, küskün ve belki de etrafına kök söktürecek bir Ömer beklerken, aşkı seçmiş, pişman olmuş herkesi affetmiş, herkesle barışmış bir Ömer ortaya çıktı. "Karakterinizi değiştirin,  hayatınız değişsin" vecizesine uygun olarak demek ki bu yeni sezonda aşık Ömer, Defne'nin peşinden koşacak. O zaman soru şu Defne ne yapacak? Defne Ömer'in tanıdığı "affedici" Defne'yse eğer, hemen affeder. Peki aşıklar birleşirse hikaye nasıl devam eder? Demek ki araya yeni karakter Pamir Marden girecek. Peki nasıl girip de aşıkları ayıracak? İşte bu zor soru.


"Aşk mı gurur mu?" sorusuna Ömer'in cevabı
Ömer'i bunca zaman (koca bir sezon) aşk mı gurur mu deyince, gururu seçecek bir kişi sanmıştık. Yanılmışız. Madem değilmiş, buna gerekçe bulmak gerekecek. Aklıma gelen cevap Defne'yle ilgili. O da Ömer'in söylediği şu cümlede saklı: "Yerimde olsaydı, Defne beni terketmezdi. Belki de onun kalbi benimkinden daha büyüktür, daha özgür, daha pazarlıksız." Sanırım şöyle oluyor, kırıldığınız kişi hakkında "O bana değer veriyor, o beni seviyor, o bana saygı duyuyor, o hep benim yanımda, o benden vazgeçmez" diyebiliyorsanız, o zaman affetmek ve kaldığınız yerden devam edebilmek kolay oluyor. Yani o kişinin size kendinizi nasıl hissettirdiği, onun gözünden kendinizi nasıl gördüğünüz. Bu noktada Defne'nin gözünden Ömer'in kendini nasıl gördüğünü görmeye çalışıyorum. Kız isteme töreninde dedeli emrivakisi, başka gizlilikler ya da terkedişler. O halde Ömer "Defne de kaç kez aşkı değil, gururunu seçti, beni terketti" diye düşünebilir. Fakat bu terkedişlerine rağmen Defne yapamayıp geri de döndü bir yandan. Yoo, yapamayıp değil, Nöro zorlamıştı yine, borcun var falan diye. En son Nöro ile annane arasında ayrılık çıktığında da evlilikten vazgeçmiş, olmuyorsa olmuyor demişti. Doğrusu kafam karışıyor, tam ikna olmuyorum ama dizi böyle bir çözüm bulmuş. Sonuçta Defne de kolayca yalan söyleyen ve çıkarcı bir kız değil. Bu da bir gerçek.


Defo'nun yeni kariyeri
Defne bir e-ticaret firmasında lojistik müdürü olmuş. Galiba lojistik departmanında da kendisinden başka eleman yok. Hem müdür hem ekip tam kadro full force beşi bir yerde Defne. O bir yana, ne oldu dünya yeteneği tasarımcılığı, aldığı eğitim, senyor junyır kademeler boşa mı foş oldu. Hımmm.. galiba şundan olabilir. Defne unutmak istedi. Ömer'i hatırlatan şeyleri. O yüzden de o defteri kapattı. Bak, bu olabilir. Antrepoda ve sonrasında kurye firmada sorun çıktığında, sondaki o bir sürü motorsikletli final havalıydı ama. Blevo.


Ömer ve Sinan barışık
Bölümde cevaplar soruları solladı geçti sanki. Yani olayları konuşamadan sonuçları anlamaya çalışıyoruz. Sinan'la Yasemin evlenmiş ve boşanmış galiba. Sonra da Sinan Katmandu'ya varmış. Bunlar da bir yıl içinde olmuş. Hepsinden de Ömer'in haberi var. Sinan'la haberleşmişler. E Ömer Sinan'a küsmemiş mi? Bir sezon boyunca kaç kez küstü, küsecek yeri kalmadı herhalde. Yalama ettiniz çocuğu. Nöro Sinan için "Sevimli sinsi Sinan" diyordu. şimdi Katmandulu sinsi Sinan olmuş. Gecenin bir vakti Roma'nın dar ıssız karanlık tenha kaldırım taşlı sokaklarında, Ömercik kendi kendine yürürken, arkasından seslenmeden peşine takılıp takip etmek neydi öyle?!! Sonra da Ömer'e korktu diye tepki koyuyor. "Olm nolmuş sana böle, ağzımı burnumu kırıyodun" diyor. Müstehak değil de nedir! Bir de kiralık aşk mevzusunda Ömer'e "Yine olsa yine yapardım" dedi. Dur Sinan, biz sana yetişemiyoruz. Bir sezon pişmanlıktan kıvrandın da sonuçta en iyi savunma saldırıdıra mı karar verdin. Neyse, barışta hayır vardır deyip geçiştireceğim.


Neleri sevdim?
Passionis'e yeni mekan olacak ve şu anda Defne'nin çalıştığı e-ticaret firmasının bulunduğu iş yerini yani tuğlalı binayı, Seda'nın özellikle Sinan'la diyaloglarında ortaya çıkan duygusuz ve net tavırlarını, Pamir'in beklenmedik ve rahat tavırlarını, Şükrü'nün yine şoför koltuğunda oturmasını, duygulanmasını, Sinan'ın "Şükrü Abi" demesini, Defne'nin asansörde Ömer'in sesini duyduğunda "kal"masını, odasında Ö. İ. yazılı dolmakalemi gördüğünde heyecanlanmasını, akıl yürütmelerini, Ömer'le özdeşleştirdiği ıslık melodisini duyduğunda ayaklarının sese yönlenmesini, odasında duvarda duran renkli yıllık gün gün iş takvimini, Serdar ve Nihan'ın kahvelerini ev lokantasına çevirmiş olmalarını, bebeklerinin doğmuş olmasını, e-ticaret firmasının çalışma biçimine tanık olmayı, Passionis ofisini yeniden dizayn ederken o tavandan sarkıtılan bacaklı tasarımları, Neriman'ın ablası Betül'ün, yeğeni Pamir'in yani ailesinin ortaya çıkmasını, Sinan'ın annesi hakkında bir şeyler öğrenmeyi, İso'nun yeni bir aşk için kalbinin kıpırdamasını


Mekanlara toplu bakış
Ömer'in evi değişmiş. Eski evin bir havası vardı, bu ev de güzel ama. Önünün yeşilliği, havuzu ve büyük camlarıyla. Bakalım Ömer onu dinlediği müziklerle, eşyalarıyla nasıl dolduracak. Kendi evi yapabilecek mi. Kararsızım. Defne'nin evi aynı. Sevindim. O yeşil ahşap ev de güzeldi, yine güzel. Passionis'in de yeri değişti. Bu da iyi olmuş. Ömer'in eski tuğlalı evinin havasında bu iş yeri. Daha sıcak, kamusal, hareketli, insanlı bir yerde. Memnun oldum. Nihan ve Serdar'ın dükkanları değişmiş, kahveyi kapatıp ev yemekleri lokantası yapmışlar. Daha güzel olmuş. İso yine Sadri Usta'nın yanında çalışıyor ve dükkanları aynı. Güzel dükkandı. İyidir. Koriş bir vintıc dükkan sahibi olmuş, kıyafet satışı yapmakla uğraşıyor. Neriman açmış ona bu dükkanı. Neriman'ın evi aynı. (Dizi başlarken daha büyük, verandalı, havuzlu başka bir ev vardı, onu daha çok seviyordum.)


Gelecek bölüm ne olur?
Defne ile Ömer'in ışıklar yandığında, Defne'nin ofisinde karşı karşıya kalmalarıyla bitti bölüm. Defne soğuk, Ömer sıcak bakıyor. (Zaten Defne'nin aile halkı ve İso da Ömer'e kızgındı) Önümüzdeki bölüm herhalde konuşurlar. Peki ne konuşurlar? Nasılsın iyi misin. İyiyim, sonra görüşürüz. Ömer Defne'nin  özel hayatını sormaz. Genelde önce konuşan Defne "Dönmüşsün" der. O da "Evet, üst kattayız" der. Derken dizi yine bizi şaşırtmak gayesiyle (ki bu iyi bir çaba) Pamir Marden'i odaya sokar ve sohbet biter.

Paylaş

 

Tüm Kiralık Aşk Bilgileri