Uzunçorap 27.10.2019 Kuzey Yıldızı
Kuzey Yıldızı

Dün, akşam Kuzey Yıldızı dizisini izleyeceğim diye yazmıştım. Yayın saatinde izlemeye başladım, ama tam Feride Ömer'in mesajını okumuştu, bağlantı gitti, yayın dönüp duruyor. Biraz sonra düzeldi, Feride samanlıkta. Canım sıkıldı. Sahne atlayınca, belki o sırada önemli bir şey oluyor, haberin yok. Neden diğer kanallar da Star Tv gibi youtube'dan canlı yayın yapmıyorlar ki... Sonra dedim ki, dur kalk bu şekilde izleyemem, zaten ingilizce de çalışmam lazımdı. Yarın izlerim dedim ve bugün izledim. Tepkilere göre bölüm beğenilmiş. Reytinglere bakınca da Total ve ABC1'de biraz düşse de bandını korumuş. AB grubunda yükselmiş biraz. Doğrusu ben geçen bölümü daha çok beğenmiştim. Bu ilk 7 bölüm içindeki favorim 6. bölüm. Nedense geçen bölümde daha çok insan, daha çok olay vardı. Bu bölümde ne oldu diye düşününce pek bir şey olmamış gibi. Aileler Poyraz ve Kamer için barıştı, Gökçe annesinin yanına İstanbul'a gitmeye kalktı ama sevgilisi Osman'ın hatırına vazgeçti, Kuzey Feride'nin Çetin'le yemek yediğini öğrendi. Bu arada Kuzey'in eski eşi Şule'nin adı çok geçmeye başladı. Herhalde önümüzdeki günlerde o da çıkıp gelecek Karadeniz'e. Acaba Şule'yi hangi oyuncu canlandıracak? Bu bölümde güldürü artmış ama mizah azalmış. Kamer - Poyraz sahneleri ve Pembe'nin bağırmaları da fazla uzun geldi. Poyraz haddinden fazla eziliyor hikayede. Evet, maalesef biraz sıkıldım.

 

Dün akşam "Her Yerde Sen" yeni bölümü de yayınlandı. Yaz sezonundan süren en gözde dizim olduğu için yeni yayın günündeki reytinglerini de merak ediyordum. Reytinglere bakıldığında bu yeni günündeki ilk bölüm için gün değiştirmenin iyi sonuç vermediği görülüyor. Tüm gruplarda 3'ten 2'ye inmiş reytingler. Bir Aile Hikayesi'ne final kararı final haftasından bir hafta önceki reyting sonuçlarıyla verildiyse, yani 17 Ekim Cumartesi reytingleriyle, dizi o hafta 2, 3 ve 3 bandında reytingler almış. Yani kanal Her Yerde Sen'in bu reytinglerinin yükselmesini isteyecektir demektir bu da. Bu hafta için dizinin gün değiştirdiğinden haberi olmayanlar olabilir. Bakalım önümüzdeki hafta ne olacak. Fox'un hafta içindeki tek boş günü olan cuma gününe ise Ferhat ile Şirin dizisinin gelmesi bekleniyor.

 

Sen Anlat Karadeniz 64. bölümle final yapıyormuş. Dizinin 61. bölümü yayınlandı. Önceki sezonda başlayıp da bu sezon birkaç bölüm yayınlandıktan sonra finale giden ne çok dizi oldu. Kardeş Çocukları, Kuzgun, Bir Aile Hikayesi, şimdi Sen Anlat Karadeniz. Aslında Kuruluş Osman, Diriliş Osman'ın devamı niteliğinde olduğu için zaten yayın günü olarak beklenen gün çarşamba idi fakat dizinin reytingleri ilk başladığındaki gibi olsaydı tabii ki başka bir gün düşünülürdü. Bu arada çağrışım işte, Mint Yapım'ın Youtube'da yayınladığı Yapımcı dizisi aklıma geldi. 2. bölümünde dizi sürelerini ele almıştı. 3. bölümü de merakla bekliyorum.

 

Bu hafta yayına başlayan Kurşun dizisinde biraraya gelen oyuncular Burçin Terzioğlu ve Engin Altan Düzyatan, Hürriyet'ten Hakan Gence'ye röportaj vermişler bugün. Fotoğraflardan iki oyuncunun birbirine alıştığı, iyi anlaştığı anlaşılıyor. İlk fotoğraflarda fark edilen mesafe kısa sürede aşılmış. Oyuncular her ne kadar profesyonel de olsalar iyi anlaştıkları duygusu biz seyircileri mutlu eden bir şey olur. Bu bakımdan bu iyi geçinme, anlaşma hali sevindirici. Röportajda Hakan Gence "dijitalin de artık denetime girmesi" hakkında ne düşündüklerini sormuş. Şahsen Burçin Terzioğlu'nun söylediklerinin şu kısmına katılmıyorum: "... ben sahnede masada duran bir şarap kadehinin insanları alkolizme sürüklediğini ya da konuşma dilinde geçen bir argo kelimenin insanları argo konuşmaya sürüklediğini, ahlakını bozduğunu düşünmüyorum. Onun üzerine koyulan koca blur’un ya da bip’in daha çok ilgi çektiğini hissediyorum." Bana göreyse bu yaklaşımın pratikte karşılığı yetersiz. Bu mantıkla reklam sektörünün de önemi yok. Halbuki bu diziler parasal olarak, tam da özendirmeden de beslenen reklam sektörü sayesinde çekilebiliyor. Dizilerde olumlanan, ya da olumlanmasa bile sürekli gösterilen şeylerin izleyenlere etkisi var. Böyle bir etki ister amaçlansın, isterse böyle bir amaçla yapılmasın, kişiden kişiye nüfuzu değişse de tamamen yok saymak sorumluluktan kaçmak olur.

Kuzey Yıldızı Kuzey Yıldızı Kuzey Yıldızı

Paylaş

 

Tüm Kuzey Yıldızı Bilgileri