1001 Tv > 1001 Yorum > Kamera arkasındaki kadın kahramanlar

Kamera arkasındaki kadın kahramanlar

Işınla Bizi Scotty | 8.03.2021 | Masumlar Apartmanı
Masumlar Apartmanı

Yerli dizi sektörümüz, dünyanın en çok ihracat yapan, en büyük dizi sektörlerinden biri. Hem ulusal hem de uluslararası boyutta, pek çok alanda çok etkin. Ve bu büyük sektörün her kademesinde, çok sayıda kadın görev alıyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde yerli dizi sektörünün kamera arkasında görev yapan kadın kahramanlarından, izlediğimiz dizilerin dünyalarını bize sunan yönetmen ve senaristleri anmak istedim.
 
 
YÖNETMENLER
 

/>

Hilal Saral: Yerli dizi deyince aklınıza ilk gelen isim hangisidir? Aşk-ı Memnu çoğu kişi için bir tv klasiğinin bile ötesinde bir ikondur artık. Final bölümünden beri geçen on bir yıl içinde izleyici üzerindeki etkisinin hiç kaybetmeyen, asla eskimeyen, her repliğine ve sahnesine kadar ezbere bilinen, her tekrarı aynı heyecanla izlenen bir dizi... Dizinin bu olağanüstü başarısında en büyük pay sahibi olanlardan biri yönetmeni Hilal Saral kuşkusuz. Aşk-ı Memnu'nun yanı sıra, Fatma Gül'ün Suçu Ne?, Kuzey Güney, Kurt Seyit ve Şura, Kara Sevda gibi; ekranlarımızın unutulmaz, hepsi birbirinden ses getirmiş pek çok dizisine imza atmış olan Hilal Saral'ın yönetmenliğini yaptığı Kara Sevda "Uluslararası Emmy" ödüllerinde ödül kazanan ilk Türk dizisi oldu ayrıca. Usta yönetmenin imza attığı son projeler, yine Ay Yapım'la işbirliği ile Şahin Tepesi ve Zemheri oldu. 
 
Mesude Erarslan: Ay Yapım'ın edebiyat uyarlamalarıyla ekranda fırtınalar estirdiği dönemde, en çok izlenen ve çok konuşulan dizilerinden biri de Yaprak Dökümü'ydü kuşkusuz. Beş sezon süren dizinin başarısında Erarslan'ın kurduğu dünyanın etkisi çok büyük. Kariyerine Aynalı Tahir, Asmalı Konak, Şarkılar Seni Söyler, Yanık Koza dizilerinin ekiplerinde başlayan başarılı yönetmenin imza attığı diğer diziler ise İntikam, Bana Sevmeyi Anlat, Kızlarım İçin. Şu anda FOX'ta ekrana gelen Kefaret dizisinin yönetmen koltuğunda oturuyor. 
Gül Oğuz: Hem yapımcı hem de yönetmen olarak sektörde yer alan Gül Oğuz, yönetmen olarak Sıla, Hatırla Gönül ve Çoban Yıldızı dizilerine imza atmasının yanında Merhamet, Hayat Şarkısı, Hayat Sırları, Çoban Yıldızı, Kurşun ve Şeref Bey dizilerinin de yapımcısı.
 
 

Çağrı Vila Lostuvalı: Dünyaları, atmosferleri, karakterleriyle izleyici üzerinde büyük etki bırakan pek çok projeyle dolu Lostuvalı'nın kariyeri. Asi ve Yaprak Dökümü dizilerinde yardımcı yönetmen olarak görev alan Lostuvali'nın yönetmen olarak yer aldığı ilk dizi Suskunlar. Ardından aksiyon sahneleriyle iddialı olan İntikam ve onun ardından kendisini sektörün önemli isimlerinden biri haline getiren Poyraz Karayel geliyor. Yerli ekranımızın klasikleri arasına giren Poyraz Karayel'in ardından görev aldığı diğer projeler Bu Şehir Arkandan Gelecek ve 8. Gün. Lostuvali, şu anda sezonun en izlenen ve ses getiren yapımlarından olan Masumlar Apartmanı'nın yönetmen koltuğunda oturuyor. 
 
Gökçen Usta: Sektörün aranan yönetmenlerinden olan Gökçen Usta, Kurtlar Vadisi'nde yardımcı yönetmen, Şeref Meselesi'nde ikinci ekip yönetmeni olarak başladığı kariyerini Kördüğüm, Fazilet Hanım ve Kızları, Kızım, Aşk Ağlatır ve Zalim İstanbul İstanbul dizilerinde yönetmenlik görevini üstlenerek sürdürdü. Şu anda Star Tv'de ekrana gelen Akrep dizisinin yönetmen koltuğunda oturuyor. 
 
Jale Atabey Özberk: Yerli tv tarihimizin en unutulmaz komedi dizilerinden biri olan Avrupa Yakası'nı altı sezon boyunca yöneten Jale Atabey Özberk'in Gülse Birsel'le olan işbirliği Yalan Dünya'da da devam etti. Yönetmenin çalıştığı son sitkom ise Türk Malı oldu. 
Neslihan Yeşilyurt: Son yılların bağımlılık yaratan dizilerinin yönetmeni Neslihan Yeşilyurt. Yasak Elma'yla geçirdiği çok başarılı 3 sezonun ardından diziden ayrıldığı duyurulduğunda çok şaşırmıştım. Ama Yeşilyurt'un sonraki adresi, aynı yapım firmasının yeni projesi olan Sadakatsiz oldu. Karadayı, Muhteşem Yüzyıl, Binbir Gece gibi başarılı dizilerde yardımcı yönetmen olarak başladığı kariyerine ekranın en çok izlenen yönetmenlerinden biri olarak devam ediyor.
 
Merve Girgin: Girgin'in kariyerinde Adını Feriha Koydum, Fatih, Lale Devri, O Hayat Benim, Umutsuz Ev Kadınları, Güllerin Savaşı, Anne, Kızım ve Kadın gibi çok sayıda başarılı proje yer alıyor.  
 
 

Zeynep Günay Tan: Kurduğu dünyalarla izleyici üzerinde büyük etki yaratan ve oyuncularından unutulmaz performanslar alan Zeynep Günay Tan'ın kariyerinde neler yok ki?  Kaybolan Yıllar, Kurtlar Vadisi: Pusu, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Benim Adım Gültepe, Kayıp, Arkadaşlar İyidir, İstanbullu Gelin... Usta yönetmen şu anda, Netflix'in önümüzdeki aylarda ekrana gelmeye hazırlanan dizisi Kulüp'ün yönetmen koltuğunda oturuyor.

SENARİSTLER 

Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu: Yapımcı Kerem Çatay'ın veda yemeğinde "5 yıl sonra bu dizi hala hatırlanıyorsa başarılı olmuşuz demektir" açıklamasını hatırlıyorum da; "Televizyon suya yazı yazmaktır" sözünü geçersiz kılan, nice on bir yıllarca tekrar tekrar yayınlanacak ve finali her yayınlandığında TT olacak bir dizi Aşk-ı Memnu. Aşk-ı Memnu, kalbine "kadın"ı koyan bir diziydi. Bu, yönetmen Hilal Saral'ın olduğu kadar, karakterlerinin iç dünyasını ince ince işleyen Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu'nun da başarısı. 
Uzun yıllar boyunca ikili olarak çalışan Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Dudaktan Kalbe, Yaprak Dökümü, Fatma Gül'ün Suçu Ne?, Kuzey Güney, Kurt Seyit ve Şura, Medcezir pek çok unutulmaz diziye birlikte imza attılar ve ekranlarımızın bir dönemine büyük bir iz bıraktılar. Bu Şehir Arkandan Gelecek'in ardından yollarını ayırdılar. Melek Gençoğlu bireysel olarak Şahin Tepesi; Ece Yörenç ise Cesur ve Güzel dizilerinin senaryolarını kaleme aldı.

 

Mahinur Ergun: Tüm prime-time ekranını yerli dizilerin kaplamadığı, her kanalda bütün akşam boyunca sadece yerli dizilerin yayınlanmadığı, az ve öz yapımın yer aldığı zamanlarda da onun yazdığı diziler izlenirdi; yerli dizilerin artık gündemi kasıp kavurmaya başladığı zamanlarda da. Renkli, güçlü, eğlenceli kadınların hikayelerini ve merkezinde kadınların olduğu hikayeleri yazdı; böyle hikayeleri senaryolaştırdı Mahinur Ergun. Unutulmaz tv klasikleri Şaşıfelek Çıkmazı'nın da, Asmalı Konak'ın da, Merhamet'in de, Şeref Meselesi'nin de, Hayat Şarkısı'nın da aralarında bulunduğu pek çok dizi onun kaleminin ürünü. Şu anda ise FOX'ta ekrana gelen Kefaret'i kaleme alıyor.
 
 

Eylem Canpolat-Sema Ergenekon: Ekranlarda büyük başarılar elde eden, unutulmaz işlere imza atmış ve artık yollarını ayırmış diğer bir ikili Eylem Canpolat ve Sema Ergenekon. İkilinin birlikte kaleme aldığı ilk hit dizi Sıla. İlk sezonunu yazdıkları, yayınlandığı dönemde büyük ses getiren dizinin ardından ikili, Songül Öden ve Kıvanç Tatlıtuğ'u uluslararası yıldızlar haline getiren ve yerli dizi ihracatını başlatan Gümüş'ü Berfu Ergenekon'la birlikte 3 sezon boyunca kaleme aldı. Canpolat-Ergenekon ikilisi daha sonra Kavakyelleri, Karagül (ilk bölüm) ve döneminin çok izlenen yapımlarından Yer Gök Aşk'ın senaryosunu (Berfu Ergenekon'la birlikte) üç sezon boyunca kaleme aldı. Canpolat-Ergenekon ikilisini star senaristler haline getirdi diyebileceğimiz projeleri Karadayı oldu. Üç sezon süren, Ay Yapım imzalı dizi sadece çok izlenmekle kalmadı, üç yıl boyunca pek çok Altın Kelebek'in de sahibi oldu. Canpolat ve Ergenekon, Karadayı'yla aynı dönemde başka bir Ay Yapım projesi olan Kara Para Aşk'ı da kaleme aldı. Dizi, uluslararası anlamda büyük başarı elde etti ve Engin Akyürek'le Tuba Büyüküstün'ü ekranın unutulmaz çiftleri arasına yazdırdı. Aynı zamanda yapımcılığını da yaptıkları, kısa ömürlü Kara Yazı dizisinin ardından, Yine uluslararası bir hit olan Siyah Beyaz Aşk'ı ve Gülperi'yi kaleme aldılar. Bu dizinin ardından, iki yazar ayrı yollara gitmeye karar verdiler. Sema Ergenekon, şu ana dek yalnızca Show Tv'de ekrana gelen Zemheri'yi kaleme alırken Canpolat bir süre Doğduğun Ev Kaderindir'i Gülseren Budayıcıoğlu'nun eserinden uyarladı ve ardından Sefirin Kızı senaryosunu devraldı.
 
Sırma Yanık: Adını Feriha Koydum, Fazilet Hanım ve Kızları, Zalim İstanbul gibi çok izlenmiş ve belki de izlendiğinden de çok ses getirmiş, sosyal medyada olaylar yaratmış dizilerin senaristi olan Sırma Yanık, kaleme aldığı hikayelerle CenCem, CemNed, FeMir, HazSin, YağHaz gibi sosyal medyada olaylar yaratan, "en popüler çift" listelerinde hep üst sıralarda yer alan ekran çiftlerin de yaratıcısı diyebiliriz. Hatta bu dizilerle yıldızlaşan ne kadar çok genç oyuncu olduğunu düşünürsek bazı kariyerlerin fitilini ateşlediğini söylemek de mümkün. Şu anda FOX'ta ekrana gelen, hikayesi de kendisine ait olan Masumiyet'in senaryosunu kaleme alıyor.
 
 

Meriç Acemi: Önce oyuncu olarak tanıdığımız Meriç Acemi, yıllar içinde bazı dizilerin senaryo gruplarında bulunsa da senarist olarak en büyük çıkışını Kiralık Aşk'la yaptı. Sadece hikayesini ve senaryosunu yazmakla kalmayıp, dizide yer alacak şarkılardan karakterlerin tüm detaylarına kadar tasarladığı ve dünyasını kurduğu Kiralık Aşk'ın başarısıyla romantik komediler, ülkemizde sınıf atladı desek yeridir. Meriç Acemi sonraki projeleriyle başarısına başarı kattı. Senaryosunu yazdığı Ufak Tefek Cinayetler, ekranlarda gerçekten fırtınalar estirdi. Hikayesini yazdığı Erkenci Kuş hem  çok izlendi hem de ulusal ve uluslararası pek çok başarı elde etti. Yine yaratıcı yazar olarak imza attığı Aşk 101, Netflix Türkiye'nin en çok izlenen ve hakkında en çok konuşulan işlerinden biri oldu. (Politik tartışmalara bile neden oldu). Son olarak, Ufak Tefek Cinayetler ve Aşk 101 gibi Ay Yapım'la çalışacağı yeni bir Netflix projesinin hazırlığında olduğu duyuruldu. 
 
Deniz Akçay: 2004 yılında başladığı kariyerinde Omuz Omuza, Ömre Bedel, Dila Hanım, Bana Sevmeyi Anlat gibi çok sayıda dizi olsa da en büyük etkiyi, üç sezon boyunca büyük bir beğeniyle izlenen İstanbullu Gelin dizisiyle yaptı. Karakterlerinin her birine şefkatle yaklaşan, ruhunun derinliklerine inen Akçay, İstanbullu Gelin'i ve Süreyya, Faruk, Esma, Adem gibi karakterleri ekran tarihimizin unutulmazları arasına yerleştirdi. 
 
 

Gülse Birsel: Ekranda komedi deyince akla gelen ilk ve belki de artık tek isim Gülse Birsel. 2004-2009 yılları arasında yaratıcı yazarlığını ve başrolünü üstlendiği Avrupa Yakası, gerçek bir tv efsanesi,  dizide yer alan karakterlerin her biri de ayrı ayrı ikon haline geldi. Dizinin replikleri hâlâ aynı tazelikle dillerde. Birsel, Avrupa Yakası'nın ardından Yalan Dünya ve Jet Sosyete dizileriyle ekranın en güçlü komedi yazarı olmayı sürdürdü.
 
Pınar Bulut: Unutulmaz tv klasikleri arasına giren dizileri kaleme alan bir başka yazar da Pınar Bulut. "En unutulmaz yerli dizi hangisidir?" diye sorsak ilk üçte mutlaka yet alacak olan Ezel'in ve yine büyük başarı elde eden, tıpkı Ezel gibi hem derin dünyası hem de karakterleriyle izleyicilerin hafızasında yer edinen ve replikleri akıldan çıkmayan Suskunlar'ın yazarı. Kariyerine 20 Dakika, Racon, Yıldızlar Şahidim dizileriyle devam eden Bulut, şu anda Mucize Doktor'un ortak yazarlığını sürdürüyor.
 
Nuran Evren Şit: 2007 yılından beri senarist olarak ekranlarımızda olan Nuran Evren Şit; Elveda Rumeli, Hanımın Çiftliği, İntikam, Şeref Meselesi ve Vatanım Sensin gibi çok izlenmiş ve çok ses getiren dizilerin senaryo ekiplerinde yer alan bir isim. Şu anda ise Netflix'in, Beren Saat'in başrolünde yer aldığı fantastik dizisi Atiye'nin ortak yazarlığını sürdürüyor.
Yıldız Tunç: Ekranın çok sayıda başarılı projeye imza atmış, güçlü senaristlerinden biri de Yıldız Tunç. Aynı zamanda ünlü bir edebiyatçı olan Tunç'u senarist olarak gördüğümüz ilk yapım Sait Faik öykülerinden uyarlanan "Havada Bulut". Bu özel projenin ardından, bir dönemin en büyük yapım firmalarından olan TMC'nin hit dizileri Aliye, Binbir Gece, Aşk ve Ceza'yı kaleme aldı. Yayınlandığı dönemde büyük ses getiren ve çok izlenen, uzun soluklu diğer bir dizi olan Paramparça'nın senaryosuna ve ardından aynı yapım firmasının projesi olan Kördüğüm'ün de hikayesine imza attı. Üç sezondur en çok izlenen dizilerden biri olan Bir Zamanlar Çukurova'nın senaristliğini sürdürüyor. 
 
 

Ve Meral Okay: 2012 yılında, 52 yaşında kaybettiğimiz; reyting rekorları kırarak bir döneme damgasını vuran Asmalı Konak gibi bir dizinin hikaye yazarı ve ekranlarımızda her anlamda yeni bir dönemi başlatarak büyük başarılara imza atmış Muhteşem Yüzyıl'ın senaristi olan Meral Okay'ı anamamak imkansız elbette.  
 
Teknik olarak dizi sektörümüzde yer almasa da Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nu da anmak isterim. Budayıcıoğlu'nun eserlerinden uyarlanan İstanbullu Gelin, Doğduğun Ev Kaderindir, Kırmızı Oda, Masumlar Apartmanı (ve bunlara eklenecek Camdaki Kız) dizilerinin yaşadığı başarıya baktığımızda, son yıllarda dizi sektörüne büyük katkısı olduğunu söylemeliyiz. 
 
Bu listede yer alması gereken Ayşe Ferda Yılmaz ve Nehir Erdem (İnadına Aşk, Sen Anlat Karadeniz, Sefirin Kızı, Şahane Damat), Aslı Zengin (Çilek Kokusu, Kiraz Mevsimi, No: 309, Erkenci Kuş, Bay Yanlış), Ayşe Kutlu (Erkenci Kuş, Sen Çal Kapımı), Burcu Görgün Toptaş (Alev Alev, Kara Sevda, Kuzgun, Medcezir), Deniz Madanoğlu (Masumlar Apartmanı, Bizim Aile, Bu Şehir Arkandan Gelecek, Urfalıyam Ezelden, Şubat), Eda Tezcan (Huzur Sokağı, Aşk Laftan Anlamaz, Kalp Atışı, Adı Zehra, Hercai), Elif Usman Ergüden (Hanımın Çiftliği, ASK, Kayıp, Tatlı Küçük Yalancılar, Ölene Kadar, Cesur ve Güzel, Yeni Hayat), Makbule Kosif (Doktorlar, Kiraz Mevsimi, Aşk Laftan Anlamaz, Kalp Atışı, Yeni Hayat), Rana Mamatlıoğlu (Adı: Zehra, Zalim İstanbul, Masumlar Apartmanı), Seray Şahiner (Şeref Meselesi, Bizim Hikaye, Doğduğun Ev Kaderindir), Tunus Taşçı (Adı Efsane, Elimi Bırakma, Zalim İstanbul, Sen Çal Kapımı) ve adını şu an sayamadığım, hepsi birbirinden değerli çok sayıda kadın senarist ve yönetmen var elbette. Sayılarının çok daha artması ve başarılarının daim olması dileğiyle...

Masumlar Apartmanı

Masumlar Apartmanı Yazıları


 

Bölüm özeti Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı