İçerde sezonun ilk hit dizisi

Işınla Bizi Scotty 27.09.2016 İçerde
İçerde

Geçtiğimiz Pazartesi Paramparça, Kırgın Çiçekler gibi önceki sezonların başarılı dizileriyle, bu sezonun yeni dizileri İçerde ve Babam ve Ailesi'nin ilk karşılaşmaları yaşanmıştı. Geçen haftanın tüm gruplarda lideri Kırgın Çiçekler olmuştu ama İçerde de iyi oranlarla, tüm gruplarda ikinci olarak çok iyi bir başlangıç yapmıştı.

Hafta boyunca, özellikle yeni dizilerin tekrarları yayınlandı. İlk yayını kaçıranlar, hem tekrarların bir yerinden yakaladılar hem de haklarında çok konuşulan bu yeni diziler için çok sayıda tavsiye duydular. Muhtemelen ilk bölümleri için karşısına oturdukları eski dizilerde de aradıklarını pek bulamadılar.

 
Aslında bu hemen yukarıda yazdıklarım, genel bir durum olmaktan çok, iki dizi için geçerli: Birincisi Show Tv'nin Ay Yapım tarafından hazırlanan, başrolleri Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Çetin Tekindor ve Bensu Soral tarafından paylaşılan polisiye dizisi İçerde; ikincisi (az sonra daha detaylı değineceğim) Endemol Shine yapımı Paramparça.
 
İçerde, henüz proje aşamasındayken oyuncuları ve konusuyla da çok konuşulmuştu. İlk tanıtımı yayınlandığında ekranda görmeye alıştığımızdan daha çarpıcı, ilgi çekici, hatta sinema tadında bir polisiye olacağı izlenimi vermişti. Peşpeşe yayınlanan tanıtımlarının hepsi de beğenildi. Kış sezonunun kalabalık bir gününde, ilk bölümü Show Tv'nin uzun zamandır yakalayamadığı oranlara ulaşarak, çoğu rakini geçip gün ikincisi oldu. Hafta boyunca dizi gündemden düşmedi. Sık yayınlanan tekrarlar izleyiciyi çekmeyi başardı. Fısıltı gazetesi de iyi çalıştı. Elbette ekran başına yeni bölümü izlemek için oturanları kendisinde tutmayı başardığı için oranlarını çok artırdı. Bu hafta TOTAL'de 6.76, AB'de 8.88 ve ABC1'de 8.73 reytingle tüm gruplarda birinci oldu. İçerde'nin sezonun ilk hit dizisi olduğunu söyleyebiliriz.
 
En yakın rakibi Kırgın Çiçekler geçen hafta tüm gruplarda birinci olmuşken bu hafta TOTAL'de 1.5 puan kayıpla 2. sıraya yerleşti. AB ve ABC1'de ise aşağı yukarı 1 puanlık kayıp yaşasa da sıralamada büyük düşüş yaşadı. Geçen haftanın birincisi olan ATV dizisi, bu hafta bu gruplarda sırasıyla 4.30 ve 4.56 reyting alarak 5. oldu.
 
Kırgın Çiçekler, yakın bir izleyiciye hitap ediyor olduğu Kanal D'nin yeni aile draması Babam ve Ailesi'ne hem AB'de hem de ABC1'de geçildi. Babam ve Ailesi geçen hafta AB'de olumlu denebilecek sonuçlar alsa da genel olarak çok iyi bir başlangıç yapamamıştı. Hafta içi tekrarları iyi sonuç vermiş ve fısıltı gazetesi işlemiş olacak ki dizi bu hafta yükselmeye başladı. Başrollerinde Bülent İnal, Ayça Bingöl ve Ceyda Düvenci'nin yer aldığı Gold Yapım dizisi ilk bölümüyle TOTAL'de 2.10 reytingle on üçüncü olmuşken bu hafta reytingini 3.62'ye çıkardı ve sekizinci oldu. AB'de ise aşağı yukarı 1.5 puanlık bir artışla beşincilikten dördüncülüğe yükseldi. ABC1'de daha büyük bir sıçrama yaptı; geçen hafta 2.77 reytingle sekizinci sırada yer alıyorken bu hafta 4.59 reytingle dördüncü sıraya yükseldi. Haftaya daha da büyük bir sıçrama ve yükselen oranlar beleyebiliriz; çünkü bölümün tekrarları çok dikkat çekici reytinglere ulaştı. Babam ve Ailesi 2. bölümünün tekrarı TOTAL'de 2.64, AB'de 3.24 ve ABC1'de 3.27 reyting elde etti. AB grubunda 14.68 share alan tekrar bölüm, ilk 10 dizi içine girmeyi de başardı. Bu dizinin TOTAL'de, diğer gruplara göre geri kalmasının sebebi bu gruptaki potansiyel izleyicisinin Kırgın Çiçekler'i şimdilik daha çok tercih ediyor olması olabilir.
 

Yazının başlarında 'izleyicilerin karşısına oturdukları ama aradıklarını bulamadıkları eski dizi' olarak söz ettiğim diziye geldi sıra: Paramparça. Star Tv'de 3. sezonuna başlayan dizinin, geçen sezonlarda olduğu gibi iyi bir başlangıç yapması bekleniyordu. Özellikle ilk sezonunda hem çok yüksek oranlar alan hem de çok konuşulan dizi geçen sezon Kırgın Çiçekler'in ve TV8'in popüler yarışmalarının gerisinde kalmaya başladı. Başrol oyuncusu değişti, pek çok yeni karakter girdi/çıktı. İlk sezondaki başarısını beklemek mümkün olmasa da hâlâ güçlü olması, rakiplerini zorlayan bir yapım olması bekleniyordu. Sezonun, geçen hafta yayınlanan ilk bölümüyle makul bir başlangıç yapmıştı. Bu hafta ise oldukça kötü sonuçlar elde ederek yarıştan düşmüş görüntüsü verdi. Başrollerinde Erkan Petekkaya, Ebru Özkan ve Barış Falay'ın yer aldığı dizi 3. sezon 2. bölümünde TOTAL'de 3.35 reytingle on birinci, AB'de 2.27 reytingle on sekizinci ve ABC1'de 3.39 reytingle dokuzuncu sırada yer aldı.

 
Önceki yazılarımdan birinde de değinmiştim; Endemol Shine Türkiye çok büyük bir yapım firması olmasına rağmen projelerinin hikaye gelişimleri ve senaryo yönetimi konusunda başarılı olamıyor. Türkiye'de hazırladıkları dizi projeleri içinde gerçekten başarı gösterebilen sadece Paramparça olmuştu, o da bu sezon büyük düşüş yaşıyor. Prodüksiyon kalitesi konusunda çok başarılı olan yapım firmasının projelerinin içeriği konusunda acilen önlem alması gerekiyor.
 

İçerde İçerde İçerde

Paylaş

 

Tüm İçerde Bilgileri