1001 Tv > 1001 Yorum > Her hikaye kirlenmeden önce temizdi belki de

Her hikaye kirlenmeden önce temizdi belki de

Uzunçorap | 9.12.2016 | Bana Sevmeyi Anlat
Bana Sevmeyi Anlat

Önce hızlıca, bölümün gelişmeleri:
Canan ile Salih yıllar sonra ilk kez biraraya geldi. Salih Canan'a kızlarının öldüğü yalanını söyledi. Canan ufak çaplı bir sarsıntı geçirdi. Ona destek olmak için evine gelen Haşmet Canan'ın geçmişini, bir zamanlar evli olduğunu ve bir kızı olduğunu öğrendi. Biz de Canan'ın evini terkettikten sonra neler yaptığını ve bugünkü haline nasıl evrildiğini öğrenmiş olduk. Canan daha sonra Salih ve Leyla'yı birlikte gördü ve anlaşılan o ki, Leyla'nın öldüğü sandığı kızı olduğunu anladı. Alper Berna ile boşanacaklarını konuştu. Haşmet, kendisine "Leyla seni aldatıyor" mesajlarını İrfan'ın gönderdiğini sanarak İrfan'ı öldürdü. Ezgi, Engin'in geçmişini öğrendi ve Engin'in masum olduğuna karar vererek, Engin'in Haşmet'le birlikte yakalanmasını engellemek istedi. Babası Salih'in işlediği cinayetin görüntülerini yok etmek için Haşmet'in gizli belgelerini aramaya devam eden Hakverdi, Haşmet'in Edirne'de olmasını fırsat bilerek dağ evine gitti. Orada aradığını bulduğunda Engin'e yakalandı. Engin bir kere daha Hakverdi'ye yardım ederek Salih'in suç kaydını sildi. Alper'in yeğeni Eylül ve Haşmet'in yeğeni Burak yıldırım nikahıyla evlenmeye karar verdiler. Alper Edirne'den yıldırım hızıyla gelip nikahı bastı. Alperlerin beklediği sevkiyat gerçekleşti. Haşmet tutuklandı.

Şimdi gelelim detaylara...

Akşam yemeğimize kaldığımız yerden devam
Bölüm geçen bölümün final sahnesinde açıldı. Alper, Leyla, Haşmet ve Berna restoranda yemekteler. Berna, Leyla ile Alper arasındaki duygusal bağı anladığı için Leyla'ya "Alper benim" subliminal mesajları vermekte, Haşmet'e de Leyla'yı sözleriyle kıskıvrak bağlasın, gole çevirsin diye paslar göndermekte.  Bu arada Alper'in gençliğine dair de bir şeyler öğrendik Berna'dan. İkisi üniversitede tanışmışlar. Alper yüzme takımındaymış, çok popülermiş. Onur Berna'nın sınıf arkadaşıymış, Alper'le Onur da bir şekilde tanışıklarmış. Alper'le Berna'yı Onur tanıştırmış. (Onur ne yazıklanıyordur şimdi buna.) Berna kızı Çiço için "Yüzü bana, huyları babasına benzer" dedi ama ben sarışınlığı Berna'ya benzese de Çiçek'i Alper'i daha çok benzetiyorum. (Oyuncu olarak uyumlu bir baba-kız olmuşlar.)

Bir dakika!
İrfan ile Suzan sinemaya gitmişler. E bunlar geçenlerde tartışmamışlar mıydı, daha doğrusu Suzan daha ilk buluşmalarında İrfan'a kızıp bir daha görüşmemek üzere mekanı terketmemiş miydi. Ne ara, nasıl İrfan kendini affettirdi de böyle tatlış tatlış sinemacı oldular?

Engin ne kadar suçlu, ne kadar masum?
Haşmet pis işlerini Engin'e gördürmüyor mu? İrfan'a tetiği bizzat kendi çekti. Fakat İrfan'ın kardeşini Engin öldürmüştü galiba. Acaba kaç yıl oldu Engin Haşmet'in adamı olalı? Borcu ne zaman bitecek?

Yanlış bir yere geldi
Alper ve Leyla'nın arasındaki bu bağ masum başladı ama gelinen noktada yanlış bir yerde duruyorlar gibi görünüyor. Bu da ilginç aslında, çünkü bu ilişkinin başlangıcına bakıyorsun, doğru, sonra sürece bakıyorsun, onda da bir yamuk yok ve şu anda gelinen noktaya bakıyorsun, işte o yanlış. Bu da dizinin başarısı demek ki. Tuhaf ve düşündürücü... Doğru şeyler yaparak yanlış bir noktaya varmak... Bir yanda, Haşmet, yani yasadışı işler içinde bir suçlu var, bir yanda Berna yani eşini aldatan bir kadın var ve ikisi de terkedilmeyi hak ediyorlar, fakat koşullar gereği Leyla ve Alper şu anda onları kandırıyor durumda ve rol yapmak, gizlenmek zorundalar. Çok tatsız bir durum. 

Garip
Haşmet, İrfan'ın cinayeti sonrasında ifade vermek üzere karakolda. Komiserin masasında o ve Engin karşılıklı oturuyorlar. Haşmet komisere "Vedat" diye senli benli hitap ediyor. Vedat'ta hiç öyle bir elektrik yok. "Siz"li ve gayet mesafeli, ilk kez gördüğü bir vatandaşla konuşuyor gibi bir elektrikte. Hadi Haşmet, sık gittiği mekanın sahibiyle muhabbet kurmak isteyen müdavimler gibi hissediyor olabilir de, madem sen bu vatandaşla resmisin komiserim, niye sana "Vedat, Vedat" diye seslenmesini garipsemiyorsun. Garip.

En beğendiğim sahne
Bölümde en aklımda kalan sahne ya da sahnelerden biri, Burak'ın yaşım küçük tecrübem eksik demeyip Alper'e ayar üstüne ayar verdiği, Alper'den gelen atarları sakinliği ve mantığıyla yendiği sahne. Yani Eylül'le evlenme kararlarını Alper'e açıkladığı ve bu konu üzerinde makul bir konuşma yapmaya çalıştığı. Yaşından çok daha olgun bir çocuk Burak. Üstelik Alper'in zannettiği gibi amcasının maşası olmuş, kirlenmiş, nereye çekersen oraya giden biri de değil. Bu konuda Haşmet'in tutumu da şaşırtıcı, Burak'ı karanlık işlerinin içine sokmamış. Belki de onun mayasının başka bir maya olduğunu fark etmesindendir ya da belki Haşmet de bu pis işlerden memnun değildir. Belki  O da Engin gibi, geçmiş bir zamanda elini vermiş kolunu kaptırmıştır. Eğer karanlık dünyasını bilmesen Haşmet'e baktığında herkesle belli bir nezaket içinde konuşan, sakin, aileye değer veren, çocuklara karşı şefkatli ve çoşkulu denecek kadar sevecen, düzgün bir adam görürsün. Yani ilginç durumlar. Sanki biraz geçmiş eşelendiğinde kirlere, biraz daha eşelense temiz kaynağa varılıyor. Her hikaye kirlenmeden önce temizdi belki de. Sahneye dönersek, Alper eğer Burak Haşmet'in yeğeni olmasaydı da bu evlenmeye karşı çıkardı, fakat sanırım asıl sebep Haşmet'in Burak'ın üzerindeki gölgesi. Bölümdeki bir başka güzel sahne de Engin'in Ezgi'ye gelip kapıda geçmişini anlatıp vedalaştığı sahneydi.

Arada kaynamasın
Ezgi Engin'in Hakverdi'yi öldürmeye teşebbüs ettiği kısmını biliyor. Kurtarma kısmını ayarladığını ne zaman öğrenecek? Haşmet'in Rüzgar'ı kaçırma oyunu yaptığını Alper ve Hakverdi biliyor, Leyla ne zaman öğrenecek? Hakverdi'nin Haşmet'ten uyuşturucu çaldığını Alper ve Leyla biliyor. Peki Salih'in Haşmet'in uyuşturucularına yataklık yaptığını ne zaman öğrenecekler? Ayla ve Simge Haşmet'i Leyla'yı başına saranın Hakverdi'nin Haşmet'ten uyuşturucu çalması olduğunu ne zaman öğrenecek? Leyla Canan'ın annesi olduğunu ne zaman öğrenecek? Bu sorular dışında.. Haşmet, Leyla ile ilgili aldatma mesajlarını Canan'ın gönderttiğini ne zaman öğrenecek? Haşmet'in tutuklandığı sevkiyat yüzeysel işlenmiş. Oysa haftalardır bu sevkiyat bekleniyordu ve başladı, sürüyor falan diye bir heyecan olmalıydı ekipte (Leyla-Alper-Hakverdi-Ezgi). Edirne seyahati öncesi Leyla ve Alper restoranda el ele, yakın mesafede, romantik. Hiç mi çekinmiyorlar görmemesi gereken biri, mesela Haşmet, Berna, Engin, Çiço veya başka biri restorana giriverir ya da  çalışanlar durumu anlar diye?

Bundan sonra ne olur, yeni bölüm tahminleri

Fragmana göre Canan artık Leyla'nın kızı olduğunu biliyor. Fakat bakışları öncekiler gibi soğuktu. Yoksa Haşmet aşkı evlat aşkına ağır mı basacak? Yine de şahsen bundan sonra aralarındaki diyaloğun değişmesini, Canan'ın Leyla'ya karşı sevecen bir anneye dönüşmesini ve Haşmet'ten kurtulması için ona yardım etmesini bekliyorum. Yani istediğim bu. Haşmet herhalde allem kallem tutuksuz yargılanmak üzere çıkar ve kendisini kim ihbar etmiş, onu bulmanın peşine düşer, tüm hırsıyla. Engin henüz tutuklanmadı. Demek ki Ezgi'nin ona durumu anlatması için vakit var. Engin itirafçı olursa belki Haşmet dışarıda dolaşamaz ve kendi cezası da hafifleyebilir. Eylül ve Burak evlenemez, çünkü gelen telefon Haşmet'in tutuklandığını haber verir. Onur Berna'dan vazgeçmez, ve Berna'yla konuşmaya çalışmaya etmeye devam der. Bu sırada da Alper ikisinin konuşmasını basar. Yani Alper anlasın ki uğruna aldatıldığı kişi iki yakın dostudan biri olan Onur'dur. Berna sürekli "Leyla'ya karşı mücadelem başlıyor" mesajı veriyor, ama yan odaya mı gidecek, ülke mi değiştirecek, yani bunun ne kadar süreceği reytinglerle de alakalı olacaktır herhalde.
 

 Bölümden esaslı replikler:
"Estağfurullah, ben ne yapsam, dost sıfatıyla yapılan çiğliğin yanına yaklaşamam. Öyle lafları süsleyip giydirince terbiyeli olunmuyor. Teneke parlayınca altın olmadığı gibi." (İrfan, Suzan'ın arkadaşı Güzide'ye)
"Yarın mı? Engin senin onu çoktan düne gömmen gerekirdi." (Haşmet, Engin'e)
"Bak çocuğum, sen bana çözüm olmazsan, ben sana bela olurum" (Canan, ofisine Salih'in gönderdiği paketi getiren çocuğa)
"Ben kendimi ikna edemiyorum, kendimi inandıramıyorum. Ben bu işin uzağında durursam kendimi ikna edemeyeceğim." (Ezgi, Alper ve Hakverdi'ye)
"Gerilmeyelim!.. İstiyorum... Gerilmeyelim, sen de yanımızda ol, istiyorum. Ama bu tavrın bana alan bırakmıyor." (Burak, Alper'e)

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı