Işınla Bizi Scotty 14.04.2017 Hayat Şarkısı
Hayat Şarkısı

Yine ekranda ilginç gelişmelerin yaşandığı günlerdeyiz. Aynılıktan, risksizlikten, tekrardan çatlamak üzere olan ekranlarımız bu şekilde heyecan yaratabiliyor en azından.

Hatırlayacağınız gibi, geçtiğimiz haftalarda Kanal D oldukça cesur bazı kararlar almıştı. Hafta içi günleri güçlü ya da yeni başlayan dizileriyle dolu olan kanal, iddialı yeni dizisi Kara Yazı'yı hafta sonunda değerlendirmek istemediğinden olsa gerek, bu sezon bitmesi beklenen Hayat Şarkısı'nın yerine, Salı akşamlarına yerleştirmişti. İlk sezondaki iddiasını yitirmiş olmasına rağmen hâlâ hatrı sayılır bir izleyiciye ulaşan Hayat Şarkısı'nı Pazar'a kaydırmıştı. Pazar akşamları başarılı denebilecek sonuçlar almakta olan Bodrum Masalı'nı ise, çok cesur bir kararla 60 dakikaya indirip Hayat Şarkısı'nın önüne çekmişti. (Sektörün geleceği açısından Bodrum Masalı'nın, bu sürede başarılı olmasını gerçekten çok isterim).

Hayat Şarkısı gün değiştirdiği ilk hafta reytinglerde kayıp yaşadı. Bu elbette beklenebilecek bir durum. Hiçbir şey olmasa, durumdan haberdar olmayan izleyiciyi ilk hafta kaybedecekti zaten. Nitekim sonraki hafta izlenme oranları yeniden yükselişe geçti. Hayat Şarkısı ve Bodrum Masalı bu yeni durumda dalgalana dursun, bu değişikliklerin asıl sebebi olan dizi Kara Yazı bir türlü beklenen izleyici oranlarına ulaşamadı. Dizi bu hafta en yüksek oranını 4.0'la AB grubunda aldı, TOTAL'de 2.67 ile 18. olabildi, ABC1'de de 3.27 ile 13. olabildi. Durum üç haftadır böyle olunca da kanal ani bir kararla iki dizinin gününü değiştiriverdi. Hayat Şarkısı eski gün ve saatine geri döndü. Kara Yazı da Pazar'a, Bodrum Masalı'nın ardından 21.00'a taşındı (dizinin 4. bölümü 23 Nisan Pazar akşamı ekrana gelecek). Yapım firması ve bütün ekibi "Hayat Şarkısı artık Pazar akşamları sizlerle, sezon sonuna dek Pazarları ekrandayız" diye dursun - tıpkı dizinin başrol oyuncularından Ahmet Mümtaz Taylan'ın dediği gibi- "Hayat Şarkısı Pazar'da bi arkadaşa bakıp çıktı. Gün değiştirme geyiğine yeni bi boyut kattı."

 
Oradan oraya savrulan, gittiği her yeni güne coşuyla başlayan tek dizi Hayat Şarkısı da değildi. Pastel Film'in Show Tv için hazırladığı, başrollerinde Erkan Kolçak Köstendil, Cansu Tosun, Erkan Can ve Zafer Algöz'ün yer aldığı Bir Deli Sevda, 5 Nisan Çarşamba akşamı ekrana gelen ilk bölümüyle beklenin oldukça altında bir izleyici oranı elde etti. Bunun üzerine, böyle bir olay hiç yaşanmamış, sanki Çarşamba akşamı ilk bölüm hiç yayınlanmamış gibi lanse edilerek Pazar akşamı yeniden ekrana geldi. Pazar akşamı yayınlanan tekrarının izlenmesi, ilk bölümün oldukça altında kalınca kanal, bu yeni günde de ısrarcı olmadı ve tekrar ilk yayın gününe, Çarşamba'ya taşıdı diziyi. Bir Deli Sevda'nın 12 Nisan Çarşamba akşamı ekrana gelen 2. bölümü AB'de 1.37 reytingle 41, ABC1'de 1.92 ile 27 ve TOTAL'de 2.11 ile 30. sırada yer aldı. Kanalın önümüzdeki haftaki yayın akışında görünmeyen dizinin akıbeti belirsiz.
 
 
Son günlerin televizyonda en dikkat çeken olaylarından biri de Savaşçı dizisinin elde ettiği başarı oldu. Star Tv, Kanal D ve Fox'ta aynı dönemde başlayan üç asker dizisinin sonuncusu olan Savaşçı da 9 Nisan Pazar akşamı yayına başladı. Türdeşi olan diğer iki diziden İsimsizler'in 3, Söz'ün ise 2 bölümü yayınlanmıştı. Her ikisi de kayde değer izlenme oranları elde etmişti. Hatta Söz, ikinci bölümüyle oranlarını artırıp Pazartesi akşamlarının en güçlü işi İçerde'den izleyici de çalmaya başladı diyebiliriz. Savaşçı, izleyicinin türe heyecanını ve merakını kaybetmesi bakımından yayına girmekte geç kalmış görünüyordu. Bununla birlikte Söz ve İsimsizler hem birbirleriyle hem de yakın bir izleyiciye hitap eden (çok güçlü) İçerde'yle rekabet ederken Savaşçı'nın yayınlandığı günde, türdeşi olmadığından güçlü bir rakibi de yoktu. Dizi hem reyting listesinde hem de sosyal medyada büyük başarı elde etti. Gecenin en çok konuşulan işi olmasının yanı sıra AB'de 6.8, TOTAL'de 7.29 ve ABC1'de 7.38 reytingle tüm gruplarda gün ikincisi ve en çok izlenen dizisi oldu. Ayrıca dizi, ilk bölümüyle FOX'un en çok izlenen dizisi unvanını aldığı gibi, uzun zamandır başarılı bir proje yakalayaman Limon Yapım'ı da içinde bulunduğu zor durumdan çıkarmış oldu. Ama tüm bunların kalıcılığından söz etmek için dizinin ikinci bölüm performansını da görmek gerekecek elbette. İkinci bölüm 'referandum özel yayını' nedeniyle bir hafta arayla 23 Nisan Pazar akşamı ekrana gelecek.
 
Yaza doğru yoğun bir rom-kom akını olacaktır ama çok yakında başlaması beklenen fazla proje yok (Başrol oyuncusu Yurdaer Okur'un projeden ayrılmasıyla yayını gecikecek gibi görünen 'Seni Kimler Aldı' ve diğer bir Atv dizisi 'İkisini de Sevdim' dışında). Ama bütün kanallarda, beklenen performansı gösteremediği için her an kaldırılması mümkün olan projeler var. Bakalım önümüzdeki hafta bize ne gibi heyecanlar getirecek.
Hayat Şarkısı

Paylaş

 

Tüm Hayat Şarkısı Bilgileri