Hayat Aşktan Güzel

Işınla Bizi Scotty 27.06.2016 Arka Sokaklar
Arka Sokaklar

Bu akşam ekranda iki dizi var. İkisi de Ege komedisi: Hayat Sevince Güzel ve Hanımköylü. Gittikçe düşen izlenme oranları nedeniyle çok fazla zorlamadan, on üçüncü bölümle sonlandırılmasına karar verilen Hanımköylü gün değiştirdi. Cumartesi akşamları yayınlanan dizinin kalan bölümleri Pazartesi akşamları ekrana gelecek. Yayıncı kanalı Star Tv, başka uygun günleri de varken neden diğer Ege komedisinin karşına aldı diziyi? "Ege komedisi sevenler Pazartesileri televizyon karşısında oluyor demek ki. Bundan biraz da biz nasiplenelim madem." gibi bir mantık mı yürütülmüş? Bu gün değişikliğinin nasıl bir sonuç verdiğini yarın sabah reytingler belli olduğunda göreceğiz. Ama sonucun çok parlak olacağına dair bir umut beslememeli. 

Yayına başlamak için hâlâ Ramazan'ın, EURO 2016'ın ve Survivor'ın bitmesini bekleyen diziler olsa da şu anda hatrı sayılır sayıda yaz projesi ekrana gelmeye başladı. Mevcutlar içinde geçen yaz Kiralık Aşk, Kırgın Çiçekler ve Güneşin Kızları'nın yakaladığı başarıyı yakalayan, onlar kadar izlenen ya da kendinden söz ettiren bir iş çıkmadı henüz. Yüksek Sosyete, devam eden sezon dizilerinin hepsini geçmesi ve tekrarlarının aldığı oranlarla dikkat çekiyor ama henüz az önce saydığımız diziler kadar bir etki yaratabilmiş değil.

Önümüzdeki günlerde yayına başlamayı bekleyen Hangimiz Sevmedik, Rengarenk, Bodrum Masalı, Nolur Ayrılalım, Gülümse Yeter dizilerinden o derece başarılı olacak, hem çok etki yaratıp hem kış sezonunda da devam etmeyi başarabilecek olan çıkacak mı, göreceğiz.

Ekranlarımızda izlediğimiz dizilerin türlerinde, konularında, çekim tekniklerinde pek cesur davranılmadığı gibi isimleri konusunda da garantici bir yola gidiliyor. Şu an yayında olan yaz dizilerinin adlarına bakacak olusak; Tatlı İntikam, Hayatımın Aşkı, Hayat Sevince Güzel, Aşk Laftan Anlamaz, Seviyor Sevmiyor, Yüksek Sosyete, Şahane Damat, No 309. Bu isimlerin arasından No 309 ve Yüksek Sosyete ve belki biraz da Şahane Damat sıyrılıyor. Kalanlarıysa birbirinden ayırmak neredeyse imkansız. Hepsinin ana teması aşk, o çok belli. Biraz da neşeli, sevimli ifadeler seçildiğine göre romantik-komedi bu diziler, o da belli. Peki gerisi? 

 
Birini diğerinden farklı kılan, ayırıcı özelliğinin altını çizen, aşk dışında konusu hakkında fikir veren, akılda kalıcı ne var bu isimlerde? 'Hayat Sevince Güzel' adını Aşk Laftan Anlamaz'a ya da Hayatımın Aşkı'na  da koymak mümkün değil mi? Ya da 'Hayatımın Aşkı' Seviyor Sevmiyor'un adı olamaz mıydı aynı zamanda. 
 
Bu dizileri hatırlamaya çalışırken şöyle diyaloglar yaşıyoruz örneğin:
 
-Neydi şu dizi ya? Hani hayatlı olan.
-Hayat Şarkısı
-Yok o değil, yeni bir dizi bu? Hani şey oynuyor..
-Hayatımın Aşkı mı?
-Yok o da değil, Şıpıldaklı olan
-Haaa, Hayat Sevince Güzel!
 
Akılda kalalım, fark yaratalım, hemen dikkat çekelim gibi kaygılar yoksa elbette sorun değil. İsimleri bir yana, ekranda olan projelerin kaçı için bu özellikleri taşıdığını söyleyebiliriz ki zaten?

Paylaş

 

Tüm Arka Sokaklar Bilgileri