1001 Tv > 1001 Yorum > Hayalperest Erkenci Kuş

Hayalperest Erkenci Kuş

Uzunçorap | 28.06.2018 | Erkenci Kuş
Erkenci Kuş

Hayalperest "Erkenci Kuş" yaz akşamımıza kondu Öncelikle kafadan söyleyeyim, bölümü yayınlandığı akşam izledim ve beğendim. Demet Özdemir ve Can Yaman, adeta iki banko ismin biraraya gelmesi. İki oyuncu da proje seçimlerinde başarılı ve yetenekleri dışında kendilerine has ekran ışıkları var. "Erkenci Kuş"ta da ortaya yüksek bir sinerji çıkmış. Buna ilaveten dizinin proje tasarımı Kiralık Aşk'ın senaristi Meriç Acemi'ye aitmiş. Bunu duyunca zaten ayrıntılarla zenginleşmiş, atmosfer vaadeden yani "fakir şaşkın kız x zengin cool adam" klişesinden daha derin bir dizi beklemeye başlamıştım. Eğer ilk bölümde tohumları atılan "fotografik hafıza, albatros kuşu, galapagos adası, belgesel fotoğrafçılığı, plaza insanı" gibi unsurlar, yine ilk bölümde olduğu gibi mizahla ve sıra dışı bilgilerle sarmalanarak beslenmeye devam ederse, ortaya seyircinin ona ayırdığı zamanın hakkını veren, keyifle izlenebilecek bir seyirlik çıkar.

Demet Özdemir'i en son başrolünü Furkan Palalı ile paylaştığı, 1 Haziran 2016 Çarşamba günü başlayan ve 65 bölüm süren Fox dizisi "No:309"da annesinin evlendirmek istediği, atama bekleyen tarih öğretmeni "Lale" rolüyle izlemiştik. Can Yaman ise Özge Gürel'le birlikte 4 Temmuz 2017 Salı günü başlayan ve 26 bölüm süren Star Tv dizisi "Dolunay" dizisinde işine düşkün şirket sahibi "Ferit" olarak karşımızdaydı. Her iki dizi de izleyici tarafından sevilmişti. Erkenci Kuş da bu potansiyele sahip olduğunu ilk bölümünde aldığı reytinglerle göstermiş oldu.

"Erkenci Kuş" 26 Haziran Salı akşamı başladı. Ortalama 26 bölüm sürse desek, 2018 Aralık sonuna kadar sürer; 39 bölüm sürse desek, nisan başı gibi 39 bölümü bulur. Hikaye itibariyle 39 bölümü bulmaz gibi geliyor ama belirleyici olan hikayenin nasıl işleneceği. Doğrusu dizi ilk bölümünde olaylara hızlı giriş yaptı. 2. bölüm fragmanına göre de aynı hızla devam edecek. Hızlı tempo biz seyirciler için pozitif bir unsur olmaya başladı. İnternet ve sosyal ağlarla birlikte bilgi arttıkça takip edecek, öğrenecek, haberdar olacak şeyler de artıyor. Bu da günümüz insanını önceden olduğundan daha kısa sürede daha çok verim almaya odaklıyor. "Yasak Elma" dizisi de başladığında temeldeki klişe hikayeye rağmen, temposuyla seyirciyi yakalamayı başarak yayın günündeki güçlü dizilerin arasından sıyrılmayı başarmıştı. "Erkenci Kuş" bu yaz sezonunda fazla yeni dizi olmayışıyla, yayınlandığı salı gününde "Hayati ve Diğerleri" ile rakip durumda ve bu rekabetten zorlandığı söylenemez. Fakat dünya kupasının 15 Temmuz gibi bitmesiyle Trt1'in yayına sokmaya hazırlandığı Elimi Bırakma ya da Ege'nin Hamsisi'nin gelişi durumu etkileyebilir.

Dizinin ismi "Erkenci Kuş"ta bilmediğim bir mecaz, bir gönderme var mı diye webde aradım, bulamadım. Fakat ingilizce adı Global Agency instagram hesabında "daydreamer" olarak geçmiş. Yani "Hayalperest". Burada "Hayalperest" olarak bahsedilen, dizinin kadın karakteri Sanem oluyor. Babasının bakkal dükkanında günde iki saat çalışarak hayatla ilgili emeğini kafi derecede yerine getirdiğini düşünen, yazar olmak isteyen ama bunun için de disiplinli bir çaba içinde olmayan, gelecekteki hayatında Galapagos adasında yaşamak isteyen, aklı havada ama niyeti iyi, kendisiyle evlenmeye kafasını takmış mahalleden arkadaşı Zebercet (Cihan Ercan) dışında pek kimseyle derdi olmayan, kendi halinde bir kız. Demet Özdemir genelde dizilerinden aşina olduğumuz ve sevdiğimiz bir karakterde (Sanem) yine. Can Yaman'ın canlandırdığı Can ise, aşina olduğumuz Can Yaman karakterlerine ters köşe yapmıyor ama daha uzlaşmacı, aklı başında, barışçıl bir adam profilinde.

Bölümde en çok hoşuma giden sahneler Sanem'in ilk iş saatinde fotoğrafik hafızasıyla ajans patronlarına ellerindeki dergi üzerinden şov yaptığı sahne, hakkında atıp tutarken Can'ın arkadan geldiği sahne, Can ofise girerken onu ağır çekimde gördüğü sahne, ofisteki sakallı erkeklerin gizlice fotoğraflarını çekip adlarını avucuna yazdığı ve bunu "hobi" diye açıkladığı sahne, akşam odasında en yakın arkadaşı Ayhan'a (Ceren Taşçı) "albatros" kuşunun özelliklerini anlattığı sahne ve ablası Leyla (Öznur Serçeler)'nın iş yerine geldiğinde bir avm gibi kat kat, geniş ve rengarenk ofis ortamıyla karşılaştığı sahne oldu. Bunlar ilk aklıma gelenler. Başka sahneler de vardır muhtemelen.

Dizinin yeni bölümünü merakla bekliyorum.

 

Bölüm özeti Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı