1001 Tv > Gündem Yorumları > Hangi dizi, nerede çekiliyor?

Hangi dizi, nerede çekiliyor?

1001 Tv | 6.02.2020 | Zümrüdüanka
Zümrüdüanka

Ekranlarımızda izlediğimiz çoğu dizi İstanbul'da çekiliyor olsa da kimi diziler, Anadolu'nun çeşitli yörelerine ait hikayeler anlatıyorlar. Geçtiğimiz sezonlarda izlediğimiz Sen Anlat Karadeniz'de Trabzon'un, Asmalı Konak'da Nevşehir'in, Karagül'de Şanlıurfa'nın, İstanbullu Gelin'de Bursa'nın doğasını ve yaşam kültürünü ekranlara yansıtıyorlar.

Şimdi, bu sezon ekrana gelen dizilerin çekimlerinin nerede gerçekleştiğine yakından bakalım. 

 
BENİM ADIM MELEK
 
Bu sezon Gaziantep'te çekilen iki diziden biri olan Benim Adım Melek; Almanya’dan Gaziantep’e çocukları ve kendisi için bir mücadele yolculuğuna çıkan Melek'in hikayesini anlatıyor. Yörenin mimarisinden el sanatlarına kadar pek çok yerel unsuruna yer veren dizinin çekimlerinin yapıldığı yerler arasında Gaziantep'in yanı sıra Almanya, Belgrad ve İstanbul da yer alıyor. Gaziantep'te ise Haleplizade konağı, Gazi Konağı ve Mecidiye Han ile şehrin çeşitli tarihi alanlarında çekimler gerçekleştiriliyor.
 
 


BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA
 
Vahide Perçin, Murat Ünalmış, Hilal Altınbilek ve Uğur Güneş'in başrollerini paylaştığı, Tims&B imzalı Bir Zamanlar Çukurova, adından da anlaşılacağı gibi, Çukurova'da geçen bir dönem dizisi. 
 
1970'li yıllarda, İstanbul'da başlayan hikaye, birlikte kaçmaz zorunda kalan Züleyha ve Yılmaz'ın Adana'daki yaman çiftliğine sığınmasıyla gelişen olayları anlatıyor. Yaman Çiftliği'nde yer alan konak, dizi için özel olarak Adana'da inşa edilmiş ve çekimler Adana'da sürüyor. Bir Zamanlar Çukurova hem Adana'nın doğasını hem de 1970'li yılların Adana hayatını izleyicilerle buluşturuyor.
 
 


GÜVERCİN
 
Star Tv'nin bu sezon ekrana gelmeyen, dram türündeki dizisi Güvercin'in öyküsü Gaziantep'te geçiyor ve çekimleri de Gaziantep'te gerçekleştiriliyor. Dizide yörenin doğal güzelliklerini, kendine özgü mimarisini görmek mümkün. Dizinin, Zeugma antik kentinde bulunan 'Çingene Kız' mozaiğinden yola çıkılan hikayesi; Cibranoğlu ve Kavvi aileleri arasında cinayetle başlayan husumetin arasında kalan bir aşkı anlatıyor. Pastel Film imzalı Güvercin'in başlıca rollerini Mehmet Ali Nuroğlu, Almila Ada, Menderes Samancılar, Nursel Köse, Genco Özak paylaşıyor.
 
 


HERCAİ
 
Akın Akınözü ve Ebru Şahin'in başrollerini paylaştığı, Atv'nin 2. sezonundaki dizisi Hercai, Midyat, Mardin'de çekiliyor. Yörenin doğal güzelliklerinin, yörenin mimarisinin, şehir kültürünün doyurucu bir şekilde yer verildiği dizi, İstanbullu bir işadamı olarak gelen Mardin'e gelen Miran'ın gizli intikam planların masalsı bir aşka dönüşmesini konu alıyor.
 
 
KALK GİDELİM
 
TRT'nin 3. sezonundaki komedisi Kalk Gidelim, bu sezon ekrana gelen ve Muğla'da çekilen iki diziden ilki. Ailesini geride bırakıp İstanbul’a giden Mustafa Ali’nin yıllar sonra iflas ederek zenginlik düşkünü karısı ve lüks içinde büyümüş çocuklarıyla tekrar köyüne dönüşünü konu alan Kalk Gidelim, Muğla'nın Yeşilyurt mahallesinde çekiliyor. Dizide yörenin doğasını ve köy yaşamını izlemek mümkün.
KURULUŞ OSMAN
 
Sezonun en çok izlenen dizilerinden olan Kuruluş Osman, devam projesi olduğu Diriliş Ertuğrul gibi tarihi bir proje. Burak Özçivit'in başrolünde yer aldığı ve Osman Bey'i canlandırdığı dizi, Osmanlı Beyliği'nin bulunduğu Söğüt ve çevresinde geçmekle birlikte, dizi, Bozdağ Film tarafından kurulan özel bir platoda çekilmektedir.
 
Kuruluş Osman'ın çekildiği; Kayı Obası, Bizans kalesi, suni göl ve çevresinde bir şehir ile Türkmen beyliği kasabasından oluşan devasa setlerin bulunduğu 300 dönüm araziden oluşan Bozdağ Film Platosu, İstanbul'un Beykoz ilçesinde bulunuyor. 
 
 


KUZEY YILDIZI
 
"This is Orduuu"
 
Sezon'un tek Karadeniz dizisi olan Kuzey Yıldızı, Ordu'da geçiyor; çekimleri Ordu ile ilçelerinde gerçekleşiyor. Aslıhan Güner ve İsmail Demirci'nin başrollerini paylaştığı, Show Tv'nin sevilen romantik komedisinde kullanılan Karadeniz şivesi izleyiciler arasında tartışma konusu olsa da, dizide Ordu'nun yaylaları, ormanları, denizi ve yaşam kültürüyle tüm doğal güzelliklerini görmek mümkün.   
 
 
RAMO
 
Bu sezon Adana'da çekilen diğer bir dizi ise Ramo. Bir Zamanlar Çukurova'dan farklı olarak günümüzde geçen dizi, "Bir başkaldırış hikayesi!" sloganıyla, Adana'da yaşanan ve gerçek bir karakterden yola çıkılarak yazılan bir isyan hikayesi. Dizi, uzun yıllar pamuk tüccarlarına ırgatlık yapan, şimdi ise Çukurova'nın tamamına hâkim olan bir ailenin gayrimeşru işlerini yapmak zorunda kalan Adanalı Ramo ve ailesinin başkaldırısını anlatıyor. 
 
Yoksul, belalı ve bir o kadar eğlenceli ve kurgusal bir mahalle olan Taşkapı'da kendi kuralları, kendi yasaları ile yaşayan Ramo, ailesi ve çetesinin yaşadıklarının anlatıldığı, Murat Yıldırım'ın başrolünü üstlendiği, BKM yapımı dizi Adana'da çekiliyor.
SAVAŞÇI
 
Berk Oktay, Murat Serezli, Sarp Levendoğlu, Müjde Uzman ve Gaye Evin Turgut'un başlıca rollerini paylaştığı Limon Yapım imzalı Savaşçı 4. sezonuyla ekrana geliyor. Bordo Berelilerin seçkin birliklerinden olan ünlü Kılıç Timi'nin üstün beceri, görev duygusu ve vatan sevgisiyle ülkenin ihtiyaç duyulan her yerinde güvenliği sağlamak için verdiği mücadeleyi anlatan dizi, sınır bölgelerinde ve sınır ötesinde geçse de çekimler Eskişehir'de gerçekleştiriliyor.
 
 

SEFİRİN KIZI
 
Sezon en ses getiren ve en çok izlenen projelerinden Sefirin Kızı, Ege kıyılarımızda yaşanan bir hikayeyi anlatıyor. Engin Akyürek'in Sancar Efe'yi, Neslihan Atagül'ün sefirin kızı Nare'yi canlandırdığı dizinin ilk bölümünün bir kısmı Karadağ'da (Montenegro) çekilse de dizi Bodrum, Muğla'da çekiliyor ve hikayede burada  geçiyor. Yörenin doğal güzelliklerini bolca görebileceğiniz Sefirin Kızı'nda yerel dili, gelenekleri ve kültürü tanımak da mümkün.
 
 

ZÜMRÜDÜANKA
 
Ekranın yeni dizilerinden Zümrüdüanka, dizi setlerinin favori yörelerinden olan Kapadokya'da çekiliyor. Alp Navruz ve Ceren Yılmaz'ın başrollerini üstlendiği, Cemal Şan'ın yönettiği dizi, Ürgüp'ün güçlü ailelerinden Demirkanların torunu Serhat'ın askerde vurulması, evine şehit olduğu haberinin gelmesiyle yaşananları anlatıyor. Kapadokya'nın doğal güzelliklerinin ve yöreye özgü mimarinin bolca yer aldığı dizide, yöre kültürü ya da dili diğer yapımlar kadar ön planda değil.
 
 

Zümrüdüanka

 

Bölüm özeti Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı