1001 Tv > 1001 Yorum > Halit Ergenç ve O3 Medya

Halit Ergenç ve O3 Medya

Işınla Bizi Scotty | 2.06.2016 | Vatanım Sensin
Vatanım Sensin

Önümüzdeki senenin en merak ettiğim ve heyecanla beklediğim projelerinden biri "Vatan Haini". Bunun başlıca nedeni konusu, türü, prodüksiyonun iddiası değil; başlıca neden Halit Ergenç.

 
Yerli dizi tarihimizin en başarılı kariyerine sahip oyuncusudur Halit Ergenç. Dizi izleyicisinin gündemine 2003-2004 sezonunun "Zerda" dizisinde Yavuz Bingöl'ün yerine başrolü devralarak girdi ve canlandırdığı Devran karakteriyle diziyi çok daha canlı ve ilgi çekici bir hale getirdi. "Zerda" o dönemin en popüler dizilerinden biriydi.
 
Esas büyük çıkışını ve başarısını efsane dizi "Aliye"yle yakaladı. "Aliye" yayınlandığı iki sezon boyunca ülke gündeminden hiç inmedi. Her evde, her ailede o dizi konuşuldu. Halit Ergenç, dizinin kötü adamı da diyebileceğimiz, 2. başrol olan Sinan'ı o kadar başarılı canlandırdı ki dizi sektörünün vazgeçilmezlerinden biri olacağını kanıtladı.
 
Yerli dizi dünyamızın en büyük, en önemli isimlerinden biri haline geldiği, uluslararası bir şöhret ve stara dönüştüğü dizi ise "Binbir Gece"ydi. Dizinin ilk bölümünün ertesi sabahı herkes "Binbir Gece"yi, Onur'u ve Şeharazat'ı konuşuyordu. "Binbir Gece" yayınlandığı üç sezon boyunca zirveden inmedi.  20.0 üzerinde reytinglerle "Aliye'den çok daha fazla seyirciye ulaştı.
 
"Binbir Gece"nin ardındansa özel televizyon tarihimizin gelmiş geçmiş en büyük ve en başarılı projesi olan "Muhteşem Yüzyıl"da 4 sezon boyunca Kanuni Sultan Süleyman'ı canlandırarak tam anlamıyla bir efsaneye dönüştü. 
 

2003 yılında başlayan süreçte çıtayı her projesiyle bir öncekinden çok daha yukarı taşıdı. Kadın ya da erkek starlar içinde, peş peşe her projesiyle hem reyting listelerinde sürekli en üst basamaklarda yer alan hem de her zaman ülke gündemine oturan, hatta gündemi sarsan başka bir isim yok. Akla hemen diğer büyük televizyon starlarımızdan Kenan İmirzalıoğlu, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Tuba Büyüküstün geliyor. Bu isimlerin her birinin reting rekorları kıran ve gündemi sarsan işleri oldu. Yine de hiçbirisi inişler-çıkışlar ve bazı başarısızlıklar yaşamadıkları bir tv kariyerine sahip değiller. Halit Ergenç'inse "Zerda"dan beri tv kariyerine gölge düşmedi desek yeri.

 
Muhteşem Yüzyıl'dan sonra herkes onun bir sonraki projesini beklerken o bir süre dinlenmeyi ve beklemeyi seçti. Bu süreçte defalarca yeni proje dedikodularında adı geçti. Özellikle, Türk ve Arap ortaklı yeni ve çok güçlü bir yapım firması olan O3 Medya ile çok yüksek meblağlara ön anlaşma yaptığı dedikoduları çok konuşuldu. Halit Ergenç bu süre boyunca, ortada üzerine anlaşılmış bir proje olmadığını ve senaryo okumayı sürdürdüğünü söyledi.
 
Geçtiğimiz aylarda Ergenç ve O3 Medya anlaşması resmen ilan edildi. Üzerinde anlaşmaya varılan dönem projesi "Vatan Haini" hakkında ilk bilgiler yapım firması tarafından duyuruldu.

Bu projeyi bu kadar merak uyandırıcı yapan diğer bir unsursa yeni bir yapım firması olan O3 Medya'nın Türk dizi sektöründeki deneyimleri. O3 Medya'nın ilk projesi, yine büyük bir isim olan Özcan Deniz'in başrolünde olduğu "Kaderimin Yazıldığı Gün"dü. Hatice Şendil'in de başrolü Deniz'le paytlaştığı dizi, ilk sezonunda çok başarılı oldu. Hem yurtiçi hem yurtdışında ilgiyle takip edildi. İkinci sezonundaysa hızla düşüşe geçti ve sene sonuna varmadan final yaptı.

 
O3 Medya'nın ikinci projesi, Türkiye için oldukça cesur ve farklı bir girişim olan,  Amerikan "Pretty Little Liars" isimli gizem-gerilim ve gençlik dizisinin uyarlaması "Tatlı Küçük Yalancılar"dı. Çoğu genç ve tecrübesiz oyunculardan oluşan kadrodaki tek yıldız isim Şükrü Özyıldız'dı. İddialı ve gösterişli prodüksiyonuna rağmen ülkemiz için hem tür hem de konu olarak zor bir proje olan dizi beklenen başarıya ulaşamadı.  Yaz sezonu sonunda 13 bölümü tamamlayarak final yaptı.
 
O3 Medya'nın üçüncü ve en büyük projesi ise üzerine çok uzun bir süre çalışılan, basında sürekli senarist değişiklikleriyle yer alan Meryem Uzerli projesi oldu. Bu dizi de diğer ikisi gibi Star Tv'de ekrana geldi. Kadrosunda ayrıca yine uluslararası bir yıldız olan, çok sayıda başarılı projede yer almış Murat Yıldırım ve yine başarılı ve deneyimli bir oyuncu olan Uğur Polat yer alıyordu. O3 Medya, çok yüksek ücretlerle yıldız oyuncularla anlaşma yapmasıyla dikkat çekmişti. Buna bağlı olarak projelerini ve tanıtımlarını da bu starlar üzerinden yapmayı seçti. Bu durum özellikle  "Gecenin Kraliçesi" için çok belirgin oldu. Bütün tanıtım Uzerli üzerinden yapıldı, hayatını anlatan bir belgesel bile yayınlandı. Ne var ki dizi pek çok açıdan bir hayal kırıklığıydı. Reyting listesinde iyi bir açılış yapamadı. Gittikçe  geriledi. Sonunda 15. bölümde 1.72 reytingle final yaparak veda etti. O3 Medya'nın çok büyük prodüksiyonlarına, yıldız oyuncular, yönetmenler ve senaristlerle yaptığı anlaşmalara rağmen henüz uzun soluklu, tutarlı, gerçek bir başarısı yok.

Şimdi merak edilen Halit Ergenç'in istikrarlı ve gittikçe yükselen başarısıyla O3 Medya'nın başarılı denemeyecek çizgisi kesiştiğinde ortaya nasıl bir durum çıkacağı. Bu işbirliği Halit Ergenç'in başarılarının üstüne yeni bir tuğla daha koyarak yükselişini sürdürmesine ve O3 Medya'nın da kaderinin değişmesine mi, yoksa şimdiye dek hedeflerine ulaşmayı başaramayan bir yapım firması izlenimi veren O3 Medya'nın yeni bir başarısız girişimi olarak Halit Ergenç'in ilk kez tökezlemesine mi sebep olacak? Dileyelim ki ilki olsun.


Güncelleme: Bu yazının yazıldığı 2 Haziran 2016 tarihinde dizi 'Vatan Haini' adıyla anılıyordu, proje daha sonra isim değiştirdi.  O tarihte kadro henüz oluşmamış, Bergüzar Korel ve Onur Saylak henüz projeye dahil olmamıştı. O3 Medya'nın şu anda Show Tv'de devam eden projesi 'Arkadaşlar İyidir' henüz yayında değildi. 'Arkadaşlar İyidir' önce iyi bir başlangış yappı bir süre sonra hızla reyting kaybetmeye başladı ve son olarak yayın saati ileri alındı. Yazının içinde sayılan O3 Medya projelerine benzer bir örnek oluşturdu. (25 Ekim 2016) - 1001 Tv

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı