Uzunçorap 2.11.2016 Bana Sevmeyi Anlat
Bana Sevmeyi Anlat

Bu bölüm çok heyecanlıydı. Tansiyonu yüksek sahneler: Alper'le Leyla'nın dağ evinde yalnız kalması, Haşmet'in oraya gelmesi, dönüşte Haşmet'in evde Engin'e Leyla ile durumundan dert yanması, ağlaması, Rüzgar'ın kaçırılması, Canan'ın Leyla'nın hastane odasına gelmesi, Alper ve Engin'in Onur'un borç aldığı beyaz eşyacı kılıflı tefecinin işyerini basması, Engin ve Onur'un tefeci borcunu takas için köprü altında yüz yüze gelmesi ve final sahnesi yani Alper'in arabasının üstünde "benimle eski dikimevinde buluş" diye not bulup yıkık dökük terkedilmiş bir harabeye gitmesi.

Hakverdi Yaşıyor
Şu anda bu yazıyı yazarken yeni bölümün iki fragmanı da çıkmış durumda ve (bir fragman şaşırtmacası yoksa) bu bölümde, Leyla'nın babası Salih'in geçenlerde bir gece yaşadığı olayın hayal değil gerçek olduğunu doğrulayan olaya tanık olacağız görünüyor: Hakverdi yaşıyor. Zaten uçurumdan düştüğü sahne sonrasında da cesedi bulunamamıştı ve aile sonunda oğullarının öldüğüne inansa da durum belirsiz kalmıştı. Hakverdi'nin ortaya çıkması birçok şeyi değiştirebilir. İlaveten, Alper Hakverdi'den Haşmet'in nasıl bir insan olduğunu öğreniyor. Babası Salih'le uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını, Hakverdi'yi öldürtmeye teşebbüs ettiğini. Haşmet'in göründüğü insan olmadığını. Bu Leyla'yı da aklayacak çünkü mevcut algıda Leyla olayları gerçek değerlendiremeyen, abartan, kaprisli, ne istediğini bilmeyen bir kadın görünümünde, özellikle de Alper'in gözünde.

Engin'in karanlık yönü açığa ne zaman çıkacak?
Hakverdi, üzerine arabayı sürenin Engin olduğunu gördü mü? Engin'i yüz olarak biliyordur herhalde. Çünkü Engin sürekli Haşmet'in yanında ve Haşmet ve Leyla'nın nikah gününe kadar da Hakverdi ailenin içindeydi. Fakat isim olarak biliyor mu, kimbilir. Dolayısıyla Alper'e kendisini uçurumdan aşağı itenin ismini Alper'e veremeyecektir. Zaten Alper ve Engin'in arkadaş olduklarını da bilmiyor. Dolayısıyla bu mevzu edilmez. Bunun açığa çıkması sonraki bölümler için bir heyecan olarak şu anda bekleyecek gibi.

Yalnız Haşmet
Bu arada Engin başta tanıdığımız Engin'den epey farklılaştı. İlk bölümlerde, Engin Alper ve Leyla'nın durumunu öğrenip Alper'e atar yaptığında, Engin Haşmet ve Alper arasında kalsa Haşmet'i tutar diye düşünmek zor değildi. Sonra Ezgi'yi merhum anne babasının mezarına götürdüğünde söyledikleriyle Alper'e yakınlığı belli oldu. bu bölümde de Alper'i sürekli kollamaya çalışmasıyla, özellikle de beyaz eşyacıdaki dövüş sahnesinde hissettirdi ki bu ikili bir zaman sonra Haşmet'e karşı da birlikte, sırt sırta mücadele edebilirler. Engin'in tarafı belli oldu. Engin şu anda Haşmet'in moda mod görev adamı gibi değil, daha sorgulayıcı, vicdanlı. Zaten Haşmet de her işini ona gördürmemeye, bahsetmemeye başladı. Rüzgar'ın kaçırma planından bile bahsetmemiş mesela. Herhalde Leyla ve Alper arasındaki elektriği Canan sayesinde öğrendiği ve Engin de Alper'in yakın arkadaşı olduğu için, Engin'i hiç bu duruma karıştırmak istemedi. Demek ki Haşmet Alper ve Engin'in yakınlıklarını, kendisinin Engin'le yakınlığından daha kuvvetli görüyor. Haşmet şu anda kendisini güçlü ama yalnız görüyor. Yeğeni Burak zaten hiçbir karanlık işi bilmiyor, Engin kadar bile yakın değil. Haşmet bunca haşmetli, heybetli hayatına rağmen yalnız durumda.

Gemide
Fakat Alper ve Leyla birbirine, Engin ve Ezgi birbirine kavuşsa bile, ilişkiler devam edebilir mi? Engin Leyla'nın kardeşi Hakverdi'yi öldürmeye azmetti. Herhalde bu Engin'in Haşmet'in için yaptığı ilk tetikçilik de değildir. Bunları öğrenise Alper ve Engin nasıl arkadaşlıklarına devam edecekler? Tabii biz olmaz deriz, olur. Sadece dizilerde de değil, gerçek hayatta da. Örneğin, biri birine ağza alınmaz kulakla işitilmez sözler söylüyor. Duyanlar, tanık olanlar kötü sözler söyleyenden uzaklaşıyor. Derken bir bakıyorlar iki gün sonra o tartışmayı yapanlar şapır şupurlar.  Yani gelmiş geçmiş bir sürü başka parametre işin içine giriyor, kararları değiştiriyor. Zor hatta imkansız görünse de Alper de Engin'i affedebilir, belki Leyla da, hatta Hakverdi de. Belli olmaz. Engin Leyla'yı dağ evinden (ya da bağevi, her neyse) kurtarmak için giderken yolda çamura saplandıklarında Ezgi'yle tartışırken "Bu gemiye kimse isteyerek binmedi" dedi. Bu sözün devamı upuzun çıkacak gibi geliyor bana. Engin neden, nasıl Haşmet'le bu karanlık yola saptı. İleriki bölümlerde anlaşılan Ezgi vesilesiyle Engin'in hayatını da öğreneceğiz.

Başka türlü olabilir miydi?
Leyla Haşmet gönlünde başka biri mi var, diye sorduğunda "Evet, biri var" deseydi, Haşmet'in tepkisi ne olurdu..Leyla'ya o sırada söylediği "bunu anlarım, anlayışla karşılarım" şeklindeydi, tabii sözünün arkasında durmayabilir. Engin bu konuda Haşmet'e güvenmiyor belli, hatta Haşmet de bu bölümde böyle bir şeye izin vermeyeceğini söyledi Engin'e, dağ evinden dönüşte. Fakat Leyla'ya söz verseydi, acaba tutar mıydı? Kendisi dışında ne kadar güçlü de olsa, kendi içinde savaşı olabiliyor işte insan nam kişinin. Haşmet de kendisiyle savaşa duruyor Leyla için. Haşmet sorduğunda Leyla Alper'le durumlarını düşünüp "Evet, var" diyememişti. Çünkü Engin Alper'i korumak için sürekli Leyla'nın ikili oynadığı iftirasını atıyordu. Alper de Leyla'ya kötü davranıyordu. O yüzden de Leyla aralarındaki bu durumu bir yere koyamıyordu, hala olduğu gibi. Engin tam tersini amaçlarken belki de Alper'i de Leyla'yı da ateşe attı. Tabii Haşmet'i tanımıyoruz. Hatta o da kendini bu süreçte tanıyor olabilir. Sorduğu o soruya "evet"i duysaydı Haşmet ne yapardı artık bilinmez ama bundan sonrasında ipini kopardı gibi bir pozisyon aldı. Alper'e karşı da Canan'ın ince ince işlemeleriyle şüphelenmiş durumda. İlk bölümü izlerken Canan'ın bu kadar önemli, merkezde, renkli bir karakter olacağını tahmin etmemiştim. Canan çimento gibi, tüm boşlukları dolduruyor, az söz sarfederek küçük dokunuşlarla bir sürü kişiyi mikserliyor. Haşmet'e duyduğu ilgi, peşisıra kıskançlık ve flörtöz hamleleri de diziye ayrı ivme katıyor. Haşmet Alper'e yavaş yavaş bileniyor ama bir de can borcu var, ailemsin dedi. "Bana Sevmeyi Anlat" hikaye bakımından çok renkli, çok zengin.

Kurtuluş yolu
Bundan birkaç bölüm önce Leyla ve Alper'in aşkı Haşmet karabasanından nasıl kurtulabilir diye düşünürken, İrfan aklıma gelmişti. İrfan'ın alacağı bir intikam aşıkların önünü açabilir diye. Hatta Haşmet'in gerçek yüzünü, nasıl bir insan olduğunu da İrfan'la ilgili olaylarla öğrenebilirler diye düşünmüştüm. Fakat Hakverdi'nin ortaya çıkması olayların seyrini değiştiriyor. İrfan da bu bölüm hiç görünmedi. Daha ileride belki hem Hakverdi Hem İrfan iki yönden Haşmet'in köşeye sıkıştıran unsurlardan olabilirler.

Bir zamanlar Nezihe
Önceki bölümde Canan'ın önceki hayatını, Leyla'yı nasıl terkettiğini öğrenmiştik. İlginç bir şekilde hem kendi ismi değişmiş, artık Nezihe değil Canan ve hem de kızının adı değişmiş, evi terkederken bildiği isim değil, koymak istediği isim Leyla. Bu böölümde de Canan'la ilgili başka önemli sahneler vardı. Hastanede Leyla'nın başında şu anda yaşadığı hayattan da hiç mutlu olmadığı, kendini ruhsuz hissettiği, Leyla'nın kendisi gibi olmasını istemeyeceği, hala her sabah çocuğunu düşündüğü ve onun için dua ettiğini anlattı. Canan önceki hayatında, ezilen bir insanken de mutlu değilmiş, şimdi ise güçlü ve mutsuz bir insan. Çaresizce bir mutsuzluktan başka bir mutsuzluğa kaçmış. Hastaneye gelip Leyla'yı ziyaret edene kadar, başka bir Canan vardı. Leyla'yı kıskanan ve onu zor durumlara düşürmeye çalışan. Bu durumdan sonra acaba Leyla'ya karşı yumuşar mı. Yaptığı konuşma bunun işaretlerini taşıyordu ama belli olmaz. Bir de cd konusu var. Haşmet'in Rüzgar'ın kaçırılma haberini aldığında restoranda olabilmek için olsa gerek restorandaydı. Canan ve Leyla da geldiler. Canan Haşmet'in masasına oturdu, biraz sohbet ettiler ve orada Haşmet de ince zekasını konuşturup Canan'ı köşeye sıkıştırdı. Canan da sinirlenip Haşmet'e bir cd gönderdi. Gelelim cdye.

Cd yanımda
Canan'ın Haşmet'in evine gönderidiği cdnin akıbeti şu anda yeni bölüm için en heyecanla beklediğim yerlerden biri. Fakat olaylar başka bakımlardan da çok debili, derinlikli gidiyor, bu mevzuyu bir iki bölüm askıya da alabilirler. Almazlarsa yani Haşmet cdye izlerse, mevcut durum tsunamiye çevirebilir. Cd'nin içinde muhtemelen derginin giysi odasında Alper ve Leyla'nın arasındaki yakınlığı gösteren gizli kamera kaydı var. Şu son durumdan sonra Canan bu cdyi gönderdiğine pişman olabilir. Cd sürekli Simge'nin elinde dolaşıyor, Haşmet'ten önce Simge olan biteni öğrenip Alper'e restoranda kendisine iş bulması için şantaj yapabilir. Böylece Burak'a da yakın olabileceğini planlar. Nasılsa Burak'ın restoranda  Simge'ye iş bulacağı yok. Simge Leyla'dan farklı bir kız. Kendi ayaklarımın üzerinde durayım, kendimi geliştireyim gibi merakları yok. "Monalisa Smile" filmindeki gibi, herkesin hamuru çeşit çeşit tabii. Sonra da restorana gelen Simge ile Eylül ve Burak arasında gelsin yeni fırtınalar.

Engin ve Onur köprü altında
Engin tefeci parasını vermeye gittiğinde gelenin Onur olacağını bilmiyor gibiydi. Aklına da gelmemiş demek ki, Onur'u gördüğünde hafiften şaşırdı. Onur da Engin'in geleceğini beklemiyordu herhalde ama Haşmet'in adamı olduğunu biliyor olmalı. Belki de Haşmet'in yanında çalıştığını biliyor ama ne Haşmet'in mafya olduğunu ne de Engin'in de Haşmet için bu işlerde çalıştığını bilmiyordu bu olaya kadar. Bu olaydan sonra artık Engin Alper'in çözmeye çalıştığı abisinin aklanma durumunda Onur'dan şüphelenebilir mi... Bir yanda tefeciye borç, bir yanda Alper'in çalınan birikimi var... Alper'in abisi Cihan'ın sevgilisiyle buluşacağını hemen öğrenip önlem alacak kadar yakında biri... Tabii onlar bunu o sırada  tesadüf mü saydılar, üç eski dost konuşurlarken kimse üstünde durmadı, böyle tesadüf olur mu, adam yakınımızda demek ki diye ama artık Engin bunca entrikalı iş tecrübesinden sonra aklına gelse yeridir. Gelirse gidip Alper'e söyler mi? Söylerse Onur da Engin'i Haşmet'in tetikçisi olduğunu söylemekle tehdit eder. Engin susar. Onur da ileriki bölümlerde bir tık daha aktif olabilir.

Bölümün aforizmaları bu hafta Engin'den: "Gerçek hayatta mantığı bıraktığın zaman kalbinden vurulursun"

 

Paylaş

 

Tüm Bana Sevmeyi Anlat Bilgileri