Hakan: Muhafız ile ilgili merak edilenler

1001 Dizi 12.12.2018 Hakan: Muhafız
Hakan: Muhafız

Çağatay Ulusoy'un başrolünde yer aldığı, Netflix'in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız -  The Protector hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.


Hakan: Muhafız'ın konusu nedir?

Dizide sıradan bir genç olan Hakan’ın tarihte kendisine verilmiş gizli bir görevle İstanbul’u korumak zorunda olduğunu öğrenmesi ve yaşantısının bir anda altüst olarak epik bir maceraya adım atmasını izleyeceğiz.
 
Geçmişle geleceğin, doğuyla batının buluştuğu 15 milyonluk İstanbul’da Hakan aslında hikayenin başında Kapalıçarşı’daki herhangi bir esnaftan farkı olmayan bir genç. Oysaki çok kısa zamanda doğduğu ve büyüdüğü şehrin gizemli güçlerin tehdidi altında olduğunu öğrenmesiyle onu çok başka bir dünya bekliyor olacak!


Kimler rol alıyor?

Hakan Muhafız'ın başrolünde Çağatay Ulusoy yer alıyor. Dizinin diğer önemli rollerini ise Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, Mehmet Kurtuluş, Yurdaer Okur, Saygın Soysal ve Burçin Terzioğlu üsteleniyor. Engin Öztürk ve Boran Kuzum da projeye 2. sezonda katılacağı açıklanan isimler.


Hangi oyuncu hangi rolde?
Çağatay Ulusoy: Hakan Demir (Kapalıçarşı'da antikacı)
Ayça Ayşin Turan: Leyla Sancak (Faysal'ın genel koordinatörü)
Hazar Ergüçlü: Zeynep (Üniversitede Tarih bölümünde öğretim üyesi ve Kemal'in kızı)
Yurdaer Okur: Kemal (Bilim insanı)
Okan Yalabık: Faysal Erdem (Hakan'ın hayran olduğu işinsanı)
Mehmet Kurtuluş: Mazhar
Burçin Terzioğlu: Rüya
Saygın Sosyal: Mergen


Yapımda kimler görev alıyor?
Can Evrenol, Umut Aral ve Gönenç Uyanık’ın yönetmen koltuğunda oturduğu dizinin görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki, yapımcılığını ise Netflix adına O3 Medya kurucu ortağı Onur Güvenatam üstleniyor. 

Dizi mi, film mi?
Hakan: Muhafız dünyanın en büyük internet eğlence platformu Netflix'in kendi üretimi olan orijinal projelerinden biri. Netflix, daha önce farklı ülkelerde, farklı dillerde çok sayıda orijinal dizi ve film üretti. Türkiye'de ise ilk defa gerçekleştirdiği bu projesinde, Türkiye'deki yapımcı firmalardan O3 Medya ile ortak olarak çalıştı. Hakan: Muhafız ilk sezonu 45 dakikalık 10 bölüm olarak çekilen bir internet dizisi. 


Türü ne?
Fantastik drama türünde bir süper kahraman hikayesi.

 

Uyarlama mı?
Evet. Hakan: Muhafız, N. İpek Gökdel'in 'Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi' romanından çok sayıda senaristin ortak çalışmasıyla uyarlandı.


Ne zaman yayınlanacak?
Dizinin  ilk sezon bölümlerinin tamamına 14 Aralık 2018 Cuma, 11:00'da ulaşılabilecek.


Nerede yayınlanacak?
Dizi internet üzerinden, internet erişimi olan cihazlardan izlenebilecek. 

Üyelik gerekiyor mu?
Evet, Netflix üyelikle ve ücretli olarak hizmet veren bir platform. Netflix, üyelerine arşivindeki tüm dizi, film ve belgesellere reklamsız ve istendiği zamanda ulaşım olanağı sunuyor. 


Sadece Türkiye'de mi yayınlanıyor?
Dizi 14 Aralık Cuma günü, Netflix'in 190'dan fazla ülkede bulunan 125 milyonun üzerindeki üyesine, farklı altyazı seçenekleriyle aynı anda ulaşacak.


Dizinin adı Hakan: Muhafız mı, The Protector mu?

Projenin uluslararası adı The: Protector iken, Türkçe adı Hakan: Muhafız.

Oyuncular dizideki karakterleriyle ilgili neler söyledi?

Netflix’in 130 milyon kullanıcısına İstanbul’dan gizemli ve fantastik bir hikaye anlatacaklarını belirten dizinin başrol oyuncusu Çağatay Ulusoy, yayın tarihi yaklaştıkça ekip olarak heyecanlarının arttığını söyledi. The Protector’ın klasik bir süper kahraman dizisi olmadığına dikkat çeken Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü, “Süper kahraman denildiğinde kafamızda beliren bazı imgeler var. Hakan böyle bir karakter değil, bir anda süper güçlerini keşfetmeyecek. İstanbul’u korumak zorunda olduğunu öğrenen sıradan bir genç Hakan. Tarihte kendisine verilen gizli bir görevi olduğunu öğreniyor, İstanbul’un kaderi ona bağlı. Dolayısıyla Hakan için fantastik kahraman diyebiliriz.” 

Ayça Ayşin Turan, fantastik drama gibi Türkiye’de daha önce denenmemiş bir tarzda dizi yaptıklarına dikkat çekerken Hazar Ergüçlü ise senaryodan çok etkilendiğini belirterek, “Senaryoyu ve rolümü görür görmez, mutlaka içinde olmalıyım dedim” sözleriyle heyecanını dile getirdi.

Hakan’ın hayranlık duyduğu iş adamı Faysal Erdem karakterine hayat veren Okan Yalabık, The Protector’ın hikayesi, ekibi, prodüksiyon kalitesi ve tasarımlarıyla heyecan verici bir proje olduğunun altını çizdi. Çekimler esnasında özellikle Eski İstanbul’u daha yakından tanıdığını söyleyen Mehmet Kurtuluş da, “İçinde yaşadığım şehrin daha önce keşfetmediğim hikayelerini ortaya çıkarması başlı başına senaryoyu etkileyici kılıyor” açıklamasında bulundu.


Dizinin devamı olacak mı?

Evet. Netflix Uluslararası Yapımlar Başkan Yardımcısı Kelly Luegenbiehl, dizinin basın lansmanında 2. sezonun da kesinleştiğini duyurdu.
 

Hakan: Muhafız Hakan: Muhafız Hakan: Muhafız

Paylaş

 

Tüm Hakan: Muhafız Bilgileri