Uzunçorap 5.07.2017 Deli Gönül
Deli Gönül
Yılın 27. haftasında (3 Temmuz - 9 Temmuz 2017) haftanın belli başlı hareketleri şöyle:
 
Bu hafta 11 akşam dizisi yayınlanıyor. Bu sayı, geçen haftadan 3 dizi fazla. Aslında bu hafta 3 yeni dizi (Çember, Dolunay, Deli Gönül) tvyle buluşurken bir dizi (Adı Efsane) de yeni sezonuna başladı yani toplam 4 dizi yayın akışına eklendi ama geçen  hafta "Muhteşem Yüzyıl: Kösem" final yapmıştı, o yüzden sonuç böyle.
Bu haftanın bir de sezon finali var: Türk Malı.
 
Detaylara gelirsek, önce yeni dizilere bakalım. Pazartesi akşamı Star Tv'nin "Çember" adlı tv filmi serisi başladı. Kanal bu yapıma "tv filmi" demeyi tercih ediyor ama seri yani dizi olarak yayınlanacak ve yayın günü, saati belli, kadrosu da belli. Her bölümde ayrı bir hikaye işlenecekmiş. Fakat böyle diziler de var. Bu seri 6 bölüm olacak diye duyuruldu. Bu yapıma bir mini dizi demek de uygun olur zannımca. Tutarsa belki uzatırlar da. Misal "Arka Sokaklar" yıllardır devam ediyor, devam etmekle kalmıyor zirve ortaklarından oluyor. Neyse, pazartesi akşamı Çember'in "Oyunu bozuyorum" başlıklı bölümü yayınlandı. Haftaya "Şehrin Günahları" yayınlanacak.
 
Salı günü, haftanın dğer günleri dolmuş gibi iki yeni dizinin birden başladığı, bir dizinin de yeni sezonuyla dönüş yaptığı bir gün oldu.  Star Tv'de "Dolunay", Fox'ta "Deli Gönül" başladı. Kanal D'de "Adı Efsane" dizisi "2. Devre"siyle sahaya döndü. Haftanın en çok dizisi olan günü de bugün, 3 diziyle şampiyon. Bu yazıyı yazdığımda reytingler çıkmıştı. Ona da kısaca değineyim. "Dolunay" 5 ve 4 civarı (+-) reytinglerle üç kulvarda da bayrağı kaptı. Bölümün hemen ardından yayınlanan tekrar bölümü de ikinciliğe yerleşti. "Deli Gönül" 3 civarı reytinglerle üçüncülüğe yerleşti. "Adı Efsane" 2 civarı reytinglerle 7-8. sıralarda. "Çember" ise üç kulvarda 3 civarı reytinglerle ilk üç içine girdi.

Fakat yaz sezonunda hem reytingler düştü, sadece diziler de değil, tüm programlar bakımından, yani en çok izlenen program bile fazla reyting alamıyor, hem de birkaç haftadır yazdığım gibi bu yaz geçen yaza göre çok az dizi başlıyor.
 
Şimdi bu tespiti yapınca, geçen sene bu sıralar dizi durumları nasıldı, diye akla bi soru gelebilir. Önce bu haftaki dizileri sayalım (gün sırasıyla): Çember, Adı Efsane, Deli Gönül, Dolunay, No: 309 (ki bu yaz sezonunun dizisi sayılsın mı sayılmasın mı, çünkü Ağustos başında reytinglerine göre, ya sezon finali yapacak ya final yapacak), Ateşböceği, Kanatsız Kuşlar, Kalp Atışı, Şevkat Yerimdar, Seni Kimler Aldı, Türk Malı (Bu hafta sezon finali yapıyor.). Toplam 11 dizi. "Çember"" Rüya" dizileri başlıyor. Eder 10 dizi. Geçen seneye bakalım:
 
Geçen sene bu yazıyı yazdığım 5 Temmuz günü Ramazan bayramı 1. günüymüş, dolayısıyla bayram haftasında pek dizi yayını yok. O yüzden 4-10 Temmuz haftasına değil, bir sonraki haftaya bakacağım: Hanım Köylü (11. Bölüm), Hayat Sevince Güzel (5. Bölüm), Yüzyıllık Mühür (1. Bölüm), Şahane Damat (3. Bölüm), Gülümse Yeter (1. Bölüm), Kanıt: Ateş Üstünde (1. Bölüm), No:309 (6. Bölüm),  Aşk Laftan Anlamaz (4. Bölüm), Seviyor Sevmiyor (4. Bölüm), Yüksek Sosyete (4. Bölüm), Hangimiz Sevmedik (1. Bölüm), Nolur Ayrılalım (1. Bölüm), Rengarenk (2. Bölüm), Tatlı İntikam (16. Bölüm), Hayatımın Aşkı (9. Bölüm). Toplam 15 dizi. Ağustosta "Bodrum Masalı" ve "Rüzgarın Kalbi" başlamıştı. Ağustosun son haftası da "Arkadaşlar İyidir" ve  "Bana Sevmeyi Anlat" başlamıştı ama bunları artık Eylül sezonu da sayabiliriz. Neyse, böyle kıyaslayınca yine bir miktar geçen sene daha coşkuluymuş ama benim hissettiğim kadar da kuzey-güney farkı yokmuş gibi geldi. Belki de artık nasıl mevsimlerden bahsederken, "baharlar aradan kalktı, kıştan yaza, yazdan kışa geçiyoruz" diye bir algı varsa, artık yeni dizileri başlatmak için eylülü ya da haziranı beklemiyorlar ve sezon başlarına yığılma olmuyor diye düşünebiliriz.
 
Ve bu haftaya geri dönüyorum: 
 
Çarşambadan devam ederek, No: 309 günün tek dizisi. 2 Ağustosta 59. Bölümü yayınlanacak ve sezon finali ya da final yapacak. Dizi geçen yaz başladı ve aralıksız devam ediyor. Eğer ağustosta sezon finali yaparlarsa eylülde de dönüş yaparlarsa dinlenebilmeleri için bu bir aylık tatilin tamamını "rem"de geçirmeleri gerekecek :)
 
Perşembe akşamı Star Tv'de "Ateşböceği" ve Atv'de "Kanatsız Kuşlar" var. "Ateşböceği" geçen hafta iyi bir başlangıç yaptı. "Kanatsız Kuşlar" da iyi başlamıştı. Biri dram, biri romantik komedi türünde iki dizi ama Ateşböceği biraz "Kanatsız Kuşlar" seyircisinden almış görünüyor, totalde "Kanatsız Kuşlar"ın reytingi eksilmiş, AB ve ABC'de de Ateşböceği geçmiş ama çok büyük farklar yok. 

Cuma akşamı Show Tv'de "Kalp Atışı", Fox'ta "Şevkat Yerimdar" var. "Kalp Atışı" geçen hafta başlamıştı, bu hafta ikinci bölümüyle ekranda. "Şevkat Yerimdar"ın yedinci bölümü ekrana gelecek. Takipçilerinin bildiği gibi "Şevkat Yerimdar"in  tanıtımları çok uzun zaman önce yapılmaya başlamıştı ve bir türlü yayınlanmaya başlamamasından sonra acaba dizi yayınlanacak mı yayınlanmayacak mı, diye sordurmuşt. Böyle bir kararsızlık kanalda oldu mu bilmiyorum ama şu anda aldığı reytinglerle dizi kanalın yüzünü güldürüyor. "Kalp Atışı"na gelince... Dizi ortalama bir başlangıç yaptı,  şahsen daha yüksek bir reyting almasını bekliyordum. Bence güzel bir dizi. "Kalp Atışı"nın ilk bölümüyle ilgili ayrı bir yazı yazacağım. 

Cumartesi akşamı şaşırtıcı bir şekilde hiç dizi yok. Bakalım kanalları böyle ortak bir davranışa yönelten ne, cumartesi akşamı hangi kanalda ne var, kanallar seyircinin beklentisini nasıl okuyorlar. 
8 Temmuz Cumartesi akşamı:  
Atvde "Kanatsız Kuşlar"ın tekrar bölümü yayınlanacak. 
Fox'ta Aras Aydın ve Melis Babadağ'ın başrolleri paylaştığı "Oğlan Bizim Kız Bizim" filmi yayınlıyor.
Kanal D'de "İrem Derici ile Eğlenmene Bak" yarışma-eğlenme programı yayınlanacak. 
Show Tv'de Evrim Akın'ın sunduğu "Çocuktan Al Haberi Ünlüler" yarışma-eğlenme programı var.
Star Tv'de Çarkıfelek yarışma-eğlence programı var.
TRT1'de Ev Sineması var.
Genel olarak yarışma-eğlence programları ağırlıkta.
 
Pazar gününe gelince, Atv'de "Seni Kimler Aldı", Star Tv'de "Türk Malı". Türk Malı bu hafta 6.bölümüyle sezon finali yapıyor. Aslında dizi yaza uygun ama reytingleri yüzünden böyle bir karar verilmiş olabilir. Final gibi keskin bir karar vermeden önce durumu nadasa bırakmak gibi bir tercih yapılmış olabilir. 
 
Bu hafa hiç dizi yayınlanmayan gün: Cumartesi
 
Diğer günlerdeki diziler şöyle:
Pazartesi günü dizileri: Çember (Star Tv)
Salı günü dizileri: Adı Efsane (Kanal D), Deli Gönül (Fox), Dolunay (Star Tv)
Çarşamba günü dizileri: No: 309 (Fox)
Perşembe günü dizileri: Ateşböceği (Star Tv), Kanatsız Kuşlar (Atv)
Cuma günü dizileri: Kalp Atışı (Show Tv), Şevkat Yerimdar (Fox)
Pazar günü dizileri: Seni Kimler Aldı (Atv), Türk Malı (Star Tv)
 
 
Güncelleme: Atv'nin pazar akşamları ekrana gelen  dizisi "Seni Kimler Aldı"nın bu hafta yayınlanacak 10. bölümüyle final yapacağı duyuruldu. (7 Temmuz 2017 Cuma) 
    
Deli Gönül Deli Gönül Deli Gönül

Paylaş

 

Tüm Deli Gönül Bilgileri