Haftalık dizi reytingleri yorumu

Uzunçorap 20.04.2017 Ölene Kadar
Ölene Kadar

Yılın 15. haftasında (10 Nisan Pazartesi - 16 Nisan Pazar) yani geçtiğimiz hafta, prime time yayın kuşağında yeni bölümleriyle 29 dizi yayınlandı. 

Bunlardan 3'ü (Aşk ve Gurur, Bir Deli Sevda, Ölene Kadar) final bölümleriyle ekrana geldiler. "Bir Deli Sevda" final diye duyurulmamıştı ama dizinin 3. yani yeni bölümü bu hafta yayınlanmadı, kanalın önümüzdeki hafta yayın akışında da yok. Yani ilan edilmemesine rağmen dizinin 2. bölümüyle final yaptığını kabul etmek uygun düşecek.
"O Hayat Benim" ve "Bu Şehir Arkandan Gelecek" dizileri bir hafta aradan sonra ekrana geldi. 
Edho, Evlat Kokusu, Baba Candır, Payitaht, Hayat Bazen Tatlıdır, Savaşçı, Hayat Şarkısı ve Lise Devriyesi dizileri referandum yayınları sebebiyle yayınlanmadı.
 
Şimdi detaylara gelirsek...
 
Haftanın üç grupta da (Total, AB ve ABC1) reytingi yükselen dizileri: 
Hangimiz Sevmedik, Kırlangıç Fırtınası, Söz, Kara Sevda, Çoban Yıldızı, Vatanım Sensin, Dayan Yüreğim, Adı Efsane, Yeni Gelin
(9 dizi)
 
Haftanın üç grupta da reytingi azalan dizileri:
İçerde, İsimsizler, Kara Yazı, O Hayat Benim, Diriliş, Cesur ve Güzel, Ölene Kadar, Aşk ve Mavi, İstanbullu Gelin, Kalbimdeki Deniz
(10 dizi)
 
Gruplara göre farklılık gösterenler: 
Kırgın Çiçekler, Anne, Aşk ve Gurur, Muhteşem Yüzyıl: Kösem, Bu Şehir Arkandan Gelecek, Bir Deli Sevda, No: 309, Arka Sokaklar, Fazilet Hanım ve Kızları, Seksenler
(10 dizi)
 

Değerlendirme dışı olanlar (ilk bölümü yayınlananlar): 
(-)
 
 
Öncelikle haftanın final yapan dizilerinin reyting paneline nasıl veda ettiklerine yakından bakalım...
 
"Aşk ve Gurur" Show Tv'de salı akşamı 6. bölümüyle ekrana geldi. 1.49 (Total), 2.04 (AB), 2.02 (ABC1) reytinglerini alarak 29 sıralı listenin 28, 24 ve 26. sıralarına yerleşti. Yani listenin son çeyreğinde yer aldı. Dizi son 3 bölümünde salı akşamları ekrana gelmişti. Salı akşamına alınması dizinin reytinglerine olumlu  bir katkı yapamadı, Total grupta her bölümde reyting kaybetmeye devam etti, diğer gruplarda da reyting kaybı yaşadı. Kendi adıma, dizinin ilk bölümünü umutla izlemeye başlamıştım. Kalabalık aile, mahalle ortamı, aralarındaki sıcak ilişkiler, mekanlar hoşuma gitmişti. Ama bazı hususlar, örneğin Kenan'ın ruh sağlığı kırılgan durumdaki kız kardeşine hoyrat tutumu, İngiltere'de birlikte yepyeni bir yaşama başlayacaklarken birden onu havaalanına gönderip bu kararından vazgeçmesindeki ya da Zeynep'in en yakın arkadaşı Taylan'ın nikah şahidi Kenan'la daha önce hiç tanışmamış, adını bile duymamış olmasındaki inandırıcısızlık gibi bazı detaylar, bana ilerisi için umut vermemişti. Neyse, baki kalan kubbede hoş bir sada imiş..
 
Bu hafta finaller peş peşe gelmiş. Salı "Aşk ve Gurur", çarşamba "Bir Deli Sevda", perşembe "Ölene Kadar". Bu üç dizi içinde, hikayesi en kısa süren "Bir Deli Sevda", "Aşk ve Gurur" gibi Show Tv'de ekrana gelmeye başlamıştı. Dizi bu hafta yani 15. haftada  sırayla, (2.11), (1.37), (1.92) reytinglerini alarak, 29 sıralı listenin 24, 28 ve 27. sıralarına yerleşti. 1. bölümüyle (1.85), (2.01), (2.00) reytinglerini almıştı. "Bir Deli Sevda" için geçen haftaki haftalık dizi reytingleri yorumumda daha detaylı yazmıştım, bu hafta aynı şeyleri tekrarlamak yerine kişisel olarak şunu söyleyebilirim. Potansiyel seyircilerden biri olarak, "Bir Deli Sevda" maalesef en baştan itibaren ilgimi çekmemişti. Fazla dram ağırlıklı ve sahnelerin renkleri vb. kapalı gelmişti. 
 
Atv dizisi "Ölene Kadar" perşembe başlayıp perşembe biten 13. bölümlük bir dizi oldu. Final bölümünün reytingleri (2.17), (2.01), (1.85) olarak gerçekleşti. Dizi 29 sıralı listede, 23, 25 ve 28. sıralara yerleşerek son çeyrekte yer aldı. "Ölene Kadar" 12 Ocak Perşembe akşamı ilk ekrana geldiğinde (4.36), (4.40), (5.14) reytingleriyle açılış yapmıştı. Dizinin sonradan ilk bölümünü biraz izlemiştim. Dram ve kasvetli bir dizi izlemek istemediğim halde, beklediğimden daha kolay izlenir ve akıcı bulmuştum. Bizim ev meydanında ise ilk bölümünde dizinin karşısına merakla oturulmuştu, fakat sonra yeterince ilgi duymadılar, devam etmediler.
 
Haftanın diğer hareketlerine gelirsek, 
Pazartesi akşamları birer hafta arayla başlayan iki asker dizisi, İsimsizler (Kanal D) ve Söz (Star Tv) arasındaki rekabet dikkat çekici. Bilindiği gibi İsimsizler bir hafta önce başladı. Her iki dizi de birbirine yakın sonuçlarla açılış yaptılar, fakat "Söz" ikinci bölümüyle arayı açtı. Bu hafta da aradaki fark açılmaya devam etti. "Söz" aynı zamanda Total grupta aynı gün yayınlanan "İçerde", "Kırgın Çiçekler" gibi zirveci dizileri geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Bununla birlikte "İsimsizler"in de reyting sonuçları fena olmayan 4 ve 5 li rakamlarda, yani maliyet açısından kıyaslamak lazım ama günümüz koşullarında bir dizinin devamı için yeterli reytingler. 
 
Geçen haftaki yazımda da yazdığım gibi, "Savaşçı" dizisinin kendi adresine taşınmasıyla yerinden olan "O Hayat Benim" geçen hafta yayınlanamamıştı. Bu hafta yeni yayın günü salıda (10 Nisan) ekrana geldi. Dizi son kez pazar günü yayınlanan bölümünde (2 Nisan pazar, 127. bölüm) (4.89), (2.86), (4.54) reytinglerini almıştı. 11 Nisan salı günü ise (2.89), (1.89), (2.30) reytinglerini elde etti. Dolayısıyla "O Hayat Benim" yeni yayın gününde reyting kaybetmiş oldu. Bu yazıyı yazdığım sırada da, bu haftaki bölümü yayınlanmış durumda ve (2.44), (1.00), (1.84) reytinglerini alarak, geçtiğimiz haftadan daha da düşük bir sonuç kaydetti. Halihazırda dizinin 2 bölüm sonra, 131. bölümüyle final yapacağı duyuruldu. Bu önceden planlanmış bir tarihleme mi, yoksa bu son haftalarda alınan düşük reytinglerle final erkene mi alındı, artık her nasılsa.
 
Geçtiğimiz haftanın en çok izlenen dizisi "Diriliş Ertuğrul" oldu. Onu Totalde "Arka Sokaklar", AB grubunda "Vatanım Sensin" ve ABC1 grbunda "İçerde" dizileri izledi. Listenin 3. sırası "Aşk ve Mavi", "İçerde" ve "Anne"  arasında paylaşıldı. Geçtiğimiz haftanın en az izlenen dizisi ise 29. sırada yer alan "Muhteşem Yüzyıl Kösem" oldu. 28. sırada ise ilginç bir çakışma gerçekleşti,  final yapan 3 dizi, 28. sıraya birlikte yerleşti: "Aşk ve Gurur" (Total), "Bir Deli Sevda" (AB), "Ölene Kadar" (ABC1) 

Ölene Kadar özel dosyaları


 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı