Haftalık dizi reytingleri yorumu

Uzunçorap 13.04.2017 O Hayat Benim
O Hayat Benim

Yılın 14. haftasında (3 Nisan Pazartesi - 9 Nisan Pazar) yani geçtiğimiz hafta, prime time yayın kuşağında yeni bölümleriyle 36 dizi yayınlandı. Bunlardan 3'ü (Söz, Bir Deli Sevda ve Savaşçı) ilk bölümleriyle ekrana geldiler.

  
Haftanın üç grupta da reytingi yükselen dizileri: 
Adı Efsane, Cesur ve Güzel, Diriliş, Hayat Şarkısı, İçerde, İstanbullu Gelin, Kara Sevda, Kara Yazı, No: 309, Ölene Kadar,  Payitaht 
(11 dizi)
 
Haftanın üç grupta da reytingi azalan dizileri: 
Arka Sokaklar, Baba Candır, Dayan Yüreğim, Evlat Kokusu, Hangimiz Sevmedik, Hayat Bazen Tatlıdır, Kırgın Çiçekler, Kırlangıç Fırtınası, Seksenler, Yeni Gelin 
(10 dizi)
 
Değerlendirme dışı olanlar (ilk bölümü yayınlananlar): 
Bir Deli Sevda, Söz, Savaşçı, Muhteşem Yüzyıl Kösem (13. haftada Total grupta ilk 100 içinde yer almamıştı)
(4 dizi)
 
Gruplara göre farklılık gösterenler: 
Anne, Aşk ve Gurur, Aşk ve Mavi, Bodrum Masalı, Çoban Yıldızı, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Fazilet Hanım ve Kızları, İsimsizler, Kalbimdeki Deniz, Lise Devriyesi, Vatanım Sensin  
(11 dizi)
 
 
Şimdi detaylar...
 
Önce haftanın yeni dizilerinin reyting paneline nasıl bir başlangıç yaptıklarına bakalım...

"Söz" dizisi Star Tv ekranında pazartesi günü başladı. Bir önceki hafta aynı adreste Paramparça final yapmıştı. "Söz" Total, AB ve ABC1 gruplarında sırayla (5,90), (4,90), (5,74) reytinglerini alarak 36 sıralı listenin 11,14 ve 12. sıralarına yerleşti. Listenin ilk yarısında yer aldı, reyting sonuçları çok yüksek olmasa da yeterli denebilir. Öte yandan Tims ve Bi ortak yapımı, yüksek prodüksiyon maliyeti olan bir dizi. Bu bakımdan herhalde reytinglerinin yükselmesini bekleniyordur. Bu yazıyı hazırladığım bugün, dizinin ikinci bölümü yayınlanmış durumda. O bakımdan ilk bölümüyle kıyaslayabiliriz. Dizinin bu haftaki reyting sonuçları (6.85), (5.97), (6.64) şeklinde. Dolayısıyla reytinglerin artmış olduğu görülüyor. Son zamanlarda dizi seyircisinin doygunluğundan mı yoksa küskünlüğünden mi, yeni başlayan bazı dizilerin ilk bölümleri düşük olsa da ikinci bölümleri yükselişe geçebiliyor. Seyirci diziye şans vermekte gönülsüz olsa da, hikaye eğer bir şekilde kendini ispatlarsa seyirciyi kendine çekebiliyor.
 
Geçen hafta ilk bölümüyle ekrana gelen bir diğer dizi "Bir Deli Sevda". Dizi Show Tv'de çarşamba günü başladı. Reyting sonuçları (1.85), (2.01), (2.00) olarak geldi. Sonuçlar görüldüğü üzere düşük ve kanal doğru bir hamleyle, ikinci bir şans vererek diziyi pazar gününe aldı ve ilk bölümü prime time yani saat 20:00 kuşağında yayınladı. Ayrıca aynı bölümü hemen ardından saat 22:00 tekrar yayınlayarak tüm akşam kuşağını diziye ayırdı fakat reyting sonuçları (1.73),(1.30)(1.65) olarak gerçekleşti ve kanal da diziyi tekrar çarşamba gününe aldı. Bu hafta 2. bölümüyle ekrana glen "Bir Deli Sevda" (2.11), (1.37), (1.92) reytinglerini aldı. Dizi totalde reytingini arttırmış olsa da diğer gruplarda reyting kaybetmiş. Kanal diziye güvendiğini ve desteklediğini gösteriyor fakat "Bir Deli Sevda" kendine bir yol açamazsa, bilindik yollarda bu reytingler, dizilerin devamı için genelde yeterli olmuyor.
 
Geçen hafta ilk bölümüyle ekrana gelen son dizi "Savaşçı" en parlak başlangıç yapan dizi oldu. Dizi Fox ekranında pazar akşamı ekrana geldi. (7,29),(6,80),(7,38) reyting sonuçlarını alarak listede Total ve ABC1 gruplarında 7., AB grubunda 9. sıraya yerleşti ve böylece 36 sıralık listenin ilk yüzde 20 sine girebildi. "Savaşçı" pazar akşamı başlayarak bu  4 sezondur bu adreste ikamet eden "O Hayat Benim"i yerinden etmişti. "O Hayat Benim" bir hafta önce yani 2 Nisan pazar akşamı (4.89), (2.86), (4.54) reyting sonuçlarını almıştı. Dolayısıyla kanal pazar akşamına daha yüksek reytingli bir diziye yer vermiş oldu. Fakat bu değişiklik acaba "O Hayat Benim"i nasıl etkiledi?
 
"Savaşçı" dizisinin kendi adresine taşınmasıyla yerinden olan "O Hayat Benim" geçen hafta yayınlanamamıştı. Bu hafta yeni yayın günü salıda (10 Nisan) ekrana geldi. Diziyi son kez pazar günü yayınlanan bölümünde (2 Nisan pazar, 127. bölüm) (4.89), (2.86), (4.54) reytinglerini almıştı. 11 Nisan salı günü ise (2.89), (1.89), (2.30) reytinglerini elde etti. Dolayısıyla "O Hayat Benim" yeni yayın gününde reyting kaybetmiş oldu. Fox Tv'nin "O Hayat Benim"i kaydırabileceği tek gün pazartesi "Kırlangıç Fırtınası" olabilir, o da "Kırlangıç Fırtınası"nın da reytingleri düşük gittiği için. "Kırlangıç Fırtınası" 36 sıralık reyting listesinin sondan ikinci basamağında. Son sırada ise "Muhteşem Yüzyıl: Kösem" var. "Kösem" yurt dışı satışları sebebiyle yayında kalıyor ama "Kırlangıç Fırtınası" için bu ne derece geçerli, şahsen pek tahmin etmiyorum. Dolayısıyla "Kırlangıç Fırtınası" da kendine bir yol açamazsa uzun süre yayın akışında kalabilecek gibi görünmüyor. Kırlangıç Fırtınasının 14. hafta reyting sonuçları (0,96),(0,97),(1,01). Bu hafta ise (1.70), (1.81), (2.13). Dizi üç grupta da reytingini yükseltmiş, bu artış bir trend olabilecek mi, eğer dizi yayında kalırsa önümüzdeki hafta belli olur. "O Hayat Benim"den devam edersek, Fox Tv çarşamba günü No: 309, perşembe günü "Çoban Yıldızı" cuma "Dayan Yüreğim" ve cumartesi "Kalbimdeki Deniz"le her gününde bir standardı tutturabiliyor. Dolayısıyla "O Hayat Benim" için ilk seçenek, "Muhteşem Yüzyıl: Kösem"in reyting listesinin en alt basamağında yer alması sebebiyle, salıydı fakat salı günü "O Hayat Benim" için verimli olmadı. Kanal "Savaşçı"yı salı günü başlatabilirdi ama malum salı akşamları benzer kategorideki "Edho" var, pazartesi ise aynı kulvarda "İçerde", "Söz" ve "isimsizler" var, dolayısıyla aslında kanal "Savaşçı"yı pazar günü başlatarak risk aldı ama "Savaşçı" pazar gününün en çok izlenen dizisi oldu. 
 
Geçtiğimiz haftanın en çok izlenen dizisi "Diriliş Ertuğrul" oldu. Onu Totalde "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz", AB ve ABC1 gruplarında "İçerde" dizileri izledi. Listenin 3. sırası "Anne" ve "Edho" arasında paylaşıldı. 
 
Geçtiğimiz haftanın en az izlenen dizisi ise 36. sırada "Muhteşem Yüzyıl Kösem" oldu. Onu 35. sırada "Kırlangıç Fırtınası" izledi 34. sıra "Aşk ve Gurur" ile "Bir Deli Sevda" arasında paylaşıldı.

O Hayat Benim

Paylaş

 

Tüm O Hayat Benim Bilgileri