Işınla Bizi Scotty 18.10.2016 Rüzgarın Kalbi
Rüzgarın Kalbi

17 Ekim Pazartesi reyting listesi şaşırtmadı. Elbette bazı iniş-çıkışlar ya da reyting kayıpları oldu ama genel olarak geçen haftakine  benzer bir tablo var karşımızda. 

 
Listedeki şaşırtmayan ama üzen bir durum da dikkat çekiyor. Başladığı haftadan beri Cumartesi akşamları ekrana gelen ve çoğu hafta gün birincisi olan, son birkaç haftadır hafta sonu için kabul edilebilir oranlarla üst basamaklarda yer alan, ve günün en çok izlenen dizilerinden biri olan Rüzgarın Kalbi, Fox'un yeni başlayacak dizilerinden Kalbimdeki Deniz'e yer açmak için Pazartesi'ye kaydırıldı. Dizinin yeni gününde elde ettiği sonuç ne yazık ki oldukça kötü; TOTAL'de 2.18 reytingle yirmi üç, AB'de 1.75 reytingle yirmi sekiz ve ABC1'de 2.05 reytingle yirmi beşinci oldu. Şu sıra haftanın en kalabalık günlerinden biri olan, özellikle Show Tv'nin yeni dizisi İçerde'nin büyük başarı gösterdiği ve diğer herkesi yerinden ettiği bir güne Rüzgarın Kalbi gibi konu, yapı ve izlenme oranları itibarıyla mütevazı bir dizinin kaydırılması çok ilginç bir karardı.

Son haftalarda üzerine en çok konuştuğumuz konulardan biri kanalların, en başta da Fox'un yayın gününden daha fazla sayıda dizi anons etmesi oldu. Kanalın, boş günü bulunmasa da aktif olarak tanıtımını yaptığı iki dizisi daha var. Bu durumda, başarılı olamayan bazı dizilerini gözden çıkaracağı belliydi elbette ama Cumartesi akşamının başarılı bir dizisini, haftanın en zor gününe kaydırmak akıl alır, anlaşılır bir durum değil doğrusu. Fox'un yeni sezon planlarında Rüzgarın Kalbi'ne yer yok ve "Tamam, sana şans vereceğim ama Pazartesi ayakta kalmayı başarırsan" dedi anlaşılan. Rüzgarın Kalbi, bir nevi Fox'un yeni sezon yapılandırmasıyla ilgili yaşadığı sorunlar için kurban edildi diyebiliriz.
 
Bu kurban ediş bir işe yarayacak mı peki? Yerine gelen Kalbimdeki Deniz, yapı itibarıyla hafta sonuna uygun görünmüyor. Tanıtımlarından anladığımız kadarıyla dram yönü kuvvetli ve ağır görünen dizinin, çoğunlukla daha hafif ya da eğlenceli dizilerin başarı gösterdiği Cumartesi akşamı, Rüzgarın Kalbi'nin çektiğinden daha fazla izleyici çekmesi mümkün olacak mı? 
 
Peki, Fox henüz günü belli olayan ama peş peşe tanıtımlarını yayınladığı Şevkat Yerimdar için ne planlıyor olabilir? Sinema filminden uyarlanan Şevkat Yerimdar televizyonda her yayınlandığında başarı gösteriyor. Seri filmin ikincisi, Şevkat Yerimdar 2, Rüzgarın Kalbi'nin yayınlanmadığı Cumartesi akşamı Fox'ta ekrana gelmiş ve defalarca kez tekrar edilmiş olmasına karşın yine iyi sonuçlar almıştı. Bu durumda Şevkat Yerimdar için o günün düşünüldüğünü tahmin etmek doğaldı ama sürprizler yapmayı seven Fox, Kalbimdeki Deniz'in Cumartesi yayınlanacağını duyurdu.
 
Fox'un göz çıkarmış gibi göründüğü Rüzgarın Kalbi, dün akşamın en başarısız dizisi oldu. Aldığı sonuçlara bakıldığında  dizinin eli yüzgün bir final çekmeye fırsatı bile olmayabilir. Rüzgarın Kalbi yayından kalktığında yerine gelecek dizinin, yayınlandığı diğer her gün gün birincisi olan O Ses Türkiye'nin fazla varlık gösteremediği, İçerde'ye karşı -Kırgın Çiçekler hariç- hemen hiçbir rakibin direnemediği Pazartesi akşamı şansı olabilecek mi? Fox'un elindekiler içinde bu iddiada bir proje görünmüyor. Belki, geçen yıl ilk sezonuyla başarı gösterememiş olsa da Muhteşem Yüzyıl Kösem'in şansı olabilir. Onu da kanal muhtemelen Perşembe için bekletiyor.
 
Günün geri kalanında neler olup bittiğine bakacak olursak; TOTAL'de geçen haftaya göre  az bir kayıpla 7.13 reyting alan İçerde yine günü birincisi oldu. Kırgın Çiçekler 6.73'le bu grupta yine yakın takipte. Babam ve Ailesi biraz kayıpla 3.51 reyting aldı ve üç basamak gerileyerek 11. oldu. Dizi, zayıf başladığı TOTAL'de beklenen yükleşi bir türlü yapamıyor. Paramparça'nın oranı biraz arttı ama sıralamada bir basamak geriledi, 3.92 reytingle sekizinci sırada. Bu grupta O Ses Türkiye'nin çıkışı dikkat çekici. TV8'in eğlence programı geçen hafta 3.24 reytingle on birinci iken bu hafta 4.22 reytingle beş basamak birden yükselip altıncı oldu.
 
AB grubunda günün birincisi yine İçerde. Dizinin bu grupta aldığı oran geçen haftaya göre 9.68'den 8.98'e geriledi. Günün ikincisi 5.79 oranla yine İçerde'nin özeti oldu. Kanal D'nin İçerde ile aynı gün başlayan dizisi Babam ve Ailesi'nin durumu bu grupta çok daha iyi. Dizi AB'de bu hafta 4.80 reytingle üçüncü sırada. Kırgın Çiçekler ise  4.67 reytingle bir basamak geriledi ve beşinci oldu. 3. sezonuna inişli çıkışlı devam eden Paramparça bu hafta AB'de 3.56 reyting elde etti ve büyük bir sıçrayışla on yedincilikten dokuzunculuğa yükseldi.
 
Az oranda reyting kaybı ya da artışları yaşansa da ABC1'in en dikkat çeken olayı;  ilk kez iki haneli oranlara geçen hafta bu grupta ulaşmış olan İçerde'nin bu hafta yeniden tek haniye dönmesi oldu. İçerde bu hafta ABC1'de 9,18 reyting elde etti ve izleyici kaybına rağmen üç grup içinde en yüksek oranı yine bu grupta elde etmiş oldu.
 
Rüzgarın Kalbi Rüzgarın Kalbi Rüzgarın Kalbi

Paylaş

 

Tüm Rüzgarın Kalbi Bilgileri