1001 Tv > Gündem Yorumları > Gülseren Budayıcıoğlu dizilerini hatırlayalım

Gülseren Budayıcıoğlu dizilerini hatırlayalım

1001 Tv | 30.11.2022 | Çöp Adam
Çöp Adam

Son yılların tartışmasız en çok izlenen ve en çok konuşan dizileri Gülseren Budayıcıoğlu'nun, gerçek olaylara dayanan hikayelerinden  uyarlanan diziler. Başrollerinde yıldız olyuncular yer alsa da almasa da, "bir psikiyatristin, hastalarının sırlarını ifşa etmesi etik mi?" tartışmalarına da yol açsa izlenme rekorları kırıyor bu diziler.

 
2017 yılından beri ekranlarımızda yer alan Gülseren Budayıcıoğlu dizilerine, bu hafta bir yenisi daha eklenmek üzereyken, ekran gündemini sarsan bu dizileri hatırlamaya ne dersiniz?
 
 

Çöp Adam

İSTANBULLU GELİN 

Gülseren Budayıcıoğlu'nun yazdığı bir roman/hikayenin ilk tv ürünü olan İstanbullu Gelin dizisi 2017-2019 yıları arasında Star Tv'de yayınlandı. Başrollerini Aslı Enver, Özcan Deniz ve İpek Bilgin'in paylaştığı, O3 Medya yapımı dizi İstanbullu müzisyen Süreyya'nın, Bursalı zengin ve gelenekçi bir ailenin büyük oğlu olan Faruk'la evliliğini ve yeni hayatında yaşadığı zorlukları anlatıyordu. Yayınlandığı dönem, rekor seviyede izlenme oranlarına ulaşmasa da büyük ses getiren dizi üç sezon sürmüştü.
 
 
Çöp Adam
DOĞDUĞUN EV KADERİNDİR

İstanbullu Gelin dizisinin yapımcısı Onur Güvenatam'la Gülseren Budayıcıoğlu'nun bir sonraki işbirlikleri bu kez, yeni yapım firması OGM Pictures ve Tv8 çatısı altında gerçekleşen "Doğduğun Ev Kaderindir" ile oldu. 2019-2021 yılları arasında, yine Budayıcıoğlu'nun 'gerçek bir hayat hikayesine' dayanarak yazılan bir kitabından uyarlanan dizinin başrollerini Demet Özdemir ve İbrahim Çelikkol paylaşıyordu. Yoksul bir ailenin, okuması için zengin bir aileye evlatlık olarak verdiği Zeynep'in yıllar sonra biyolojik ailesine karşı duyduğu sorumluluk hissiyle istemediği bir evlilik yapmasıyla gelişen olayları anlatan dizi, yayıncı kanalı Tv8'in o dönemki reyting beklentisini karşılasa da gün birincilikleri yaşayan, izlenme oranlarıyla konuşulan bir dizi olmadı. Dizi iki sezon boyunca ekranda kaldı.

 

 

Çöp Adam

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, OGM Pictures'ın hem aldığı reyting oranları hem de ses getirmesiyle gerçek anlamda ilk hit dizisi olan dizi, bir psikiyatri kliniğinde yaşananları ve kliniğin hastalarının hikayelerini anlatan, yine gerçek hikayelere dayanan, psikolojik dram türündeydi. Tv8'in, bir dizisiyle o güne dek aldığı en yüksek izlenme oranlarına ulaşmasını sağlayan dizi, ayrıca Budayıcıoğlu'nun sadece eserin yayın hakkını vermesi değil, doğrudan yaratıcı-yazar olarak işin içinde yer alması özelliğini de taşıyordu. 2020-2022 yılları arasında iki son olarak yayınlanan, Binnur Kaya'nın başrolünü üstlendiği dizide Burcu Biricik, Aslıhan Gürbüz, Melisa Sözen, Salih Bademci, Erkan Petekkaya, Evrim Alasya, Uğur Yücel, Melisa Aslı Pamuk gibi çok sayıda konuk oyuncu yer almıştı.

 
 
Çöp Adam

CAMDAKİ KIZ 

Gülseren Budayıcıoğlu & OGM ortaklığının çok izlenen ve çok ses getiren bir diğer dizisi ise Camdaki Kız. Yazarın aynı adlı romanından, yine gerçek bir öyküye dayanarak uyarlanan psikolojik dram/gerilim türündeki dizi; varlıklı bir ailede, iyi eğitim alarak ama aslında anneannesi olduğunu bilmediği annesi tarafından çok büyük bir baskı altında büyütülen Nalan'ın zengin bir ailenin şımarık oğluyla evlendirilmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Başrolünde Burcu Biricik'in yer aldığı ve başlıca rolleri Nur Sürer, Tamer Levent, Feyyaz Şerifoğlu, Enis Arıkan, Cihangir Ceyhan ve Selma Ergeç'le paylaştığı dizi üç sezondur ekranlarda çok izlenmeye ve çok konuşulmaya devam ediyor.
 
 
Çöp Adam

MASUMLAR APARTMANI 

TRT 1'de 2020-2022 yılları arasında yayınlanan, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun "Madalyonun İçi" adlı kitabında yer alan bir öyküden uyarlanan Masumlar Apartmanı, son yıllarda kitlesel etkisi en büyük olmuş, hakkında en çok konuşulmuş, en çok ödül alan ve en yüksek reyting oranlarına ulaşan dizilerden biri oldu (Dizi, özellikle AB grubunda 17 üzeri reytinge ulaştı). Başrollerini Ezgi Mola, Merve Dizdar, Birkan Sokullu ve Farah Zeynep Abdullah'ın paylaştığı psikolojik dram türündeki dizi çeşitli psikolojik sorunları olan kardeşlerin ve çevrelerindekilerin yaşadıklarını anlatıyordu.
 
 
Çöp Adam

YALI ÇAPKINI 

Gülseren Budayıcıoğlu ve OGM Pictures'in son hit dizileri Yalı Çapkını, içinde bulunduğumuz 2022 sonbahar-kış sezonun tartışmasız en çok izlenen ve konuşulan dizisi. Genç başrol oyuncuları Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir'i kısa sürede yıldızlaştıran dizinin henüz on bölümü ekrana gelse de, şimdiden 13 reytinge ulaştı. Budayıcıoğlu-OGM iş birliğinin son ürünlerinin aksine, psikolojik dram/gerilim unsurunun daha düşük dozda olduğu Star Tv dizisi, babasından eziyet gören ve tek hayali okumak olan Seyran'ın, zengin Korhan ailesinin şımarık oğlu Ferit'le evlenmek için Antep'ten İstanbul'a gitmesiyle yaşanan olayları anlatıyor.ÇÖP ADAM 
 
30 Kasım 2022 Çarşamba akşamı izleyici ile buluşmaya hazırlanan Çöp Adam, yine Gülseren Budayıcıoğlu'nun bir hikayesinden uyarlanıyor. Engin Altan Düzyatan ve Elçin Sangu'nun başrolelrini paylaştığı dizi, Budayıcıoğlu'nun hikayelerinden uyarlanan çoğu dizi gibi, aileden kaynaklanan travmalara odaklanıyor. Gerçek bir hayat hikayesine dayanan Çöp Adam konusuna gelince;
 
Tamer anne ve babası tarafından yetiştirme yurduna bırakılmış ve kardeşiyle birlikte orada büyümüştür. Tamer şimdi evli ve bir çocuk babasıdır. Tasarladığı bilgisayar oyunu büyük başarıya ulaşmış ve  Amerikalı dev bir şirket kendisine ortak olmuştur. Bir anda büyük bir servete sahip olan Tamer, çektiği acıları aşması ne kadar zor olsa da ailesini yeniden bir araya getirmeye karar verir. Tamer’in bütün düzeni Peri’yle karşılaştığı anda dağılır. Peri, bir anda kendini Tamer’in gizli dünyasında bulur.

 

Bölüm fotoğrafları Bölüm özeti Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı