Uzunçorap 14.05.2016 Göç Zamanı
Göç Zamanı

Bu haftanın dizi gündeminin önemli olaylarından biri Göç Zamanı'nın ekrana vedasıydı. Kendisi Kiralık Aşk'tan sonraki favori dizimdi. Final bölümü salı günü yayınlandı ancak günler sonra izleyebildim. "işler güçler" vaktimin çoğunu alıyor. İzlediğim birkaç diziyi çoğunlukla internetten, bazen bir yandan çalışırken ve bu yüzden de dinleyerek (Aslında, doğal olarak, bakarak izlemenin başka bir güzelliği oluyor. Seçilen mekanlar,  kostümler, kullanılan bir sürü obje, aksesuar boşuna değil elbette.), bazen de günler sonra, bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.

 
Göç Zamanı'nın final bölümüne gelince: Final bölümü için, dizinin uzun sürmesi durumu için planlannmış senaryodan farklı bir senaryo kotarıldığı izlenimi edindim.  Didem ve Yusuf'un aslında evli oluşları ve Yusuf'un Bilal'in adamı çıkması çok ama çok havada kalan gelişmeler oldu. Yine de ikisi de fena karakterler değildi, yalnız ve mutsuzlardı, böyle bir gelişme güzel oldu. Demir önceki bölümlerde Yusuf'a tonla ağır söz söyledi, çok kötü davrandı. Şİmdi son bölümde Zümrüt'ü seviyor ve yardım etti diye bu sözlerden aklandı mı? Bilal'in, Yılmaz'la derdi neymiş, neden muamma bırakıldı, o da muamma.

Dizi iki sezona uzayabilseydi, ana fikri umutlu, güçlü olmak, doğru bildiğinin peşinden gitmek, bunun için mücadele etmek olan ve final bölüme kadar da böyle işlenmiş bir dizinin finali herhalde böyle yıkımlı olmazdı. Cennet boşuna mı uğraşmış oldu, Zümrüt boşuna mı mücadele etti? Evet, cevabı verildi seyirciye. "Göç Zamanı madem iki sezon süren bir dizi olmadı, en azından sinema filmiymişiz gibi finalde gerçekçi olalım"  mı dendi acaba?


Belki bu amaçlanmıştır ama sitem de sezdim. Böyle iddialı bir dizinin 15 bölümde final yapması, emeği geçenler ve bunu yaparken toplumda bir bilinç de oluşturmayı amaçlayanlarda, bir boşunalık hissi mi oluşturuyor acaba. 


Bölümün vurucu bir final sahnesi vardı. O sahneyi de en baştan vererek, bölüm boyunca da huzursuz ve diken üstünde bir oturuşu sağladılar.

Ne öğrendik?

Göç Zamanı final bölümden bir bilgi:
Yemin, Leyla'ya çellodan nasır tutan parmakları için pişmiş domatesi bir gece sürüp bekletmesini önerdi. - 1001 Tv

Paylaş

 

Tüm Göç Zamanı Bilgileri