1001 Tv > Gündem Yorumları > Gelecekleri parlak görünmüyor

Gelecekleri parlak görünmüyor

Işınla Bizi Scotty | 7.10.2016 | Bodrum Masalı
Bodrum Masalı

Dün akşamın reyting listesine Türkiye-Ukrayna Dünya Kupası grup eleme maçının etkisi büyüktü. 21.38'de başlayan maç çok yüksek oranlarla elbette zirveye yerleşti. Tv 8'de ekrana gelen karşılaşma TOTAL'de 13.17, AB'de 14.54 ve ABC1'de 15.48 oranında izlendi.

 
Yaz sonunda başladığı günden beri, birkaç istisna dışında zirvede olan, yerini Yüksek Sosyete'ye kaptırdığında da hep az farkla ardından gelen Bodrum Masalı bu hafta TOTAL'de zirveyi milli maça vermekle kalmayıp 4 basamak düştü ve 4.13 reytingle beşinci oldu. Rakibi Yüksek Sosyete ise bu hafta bu grubun en çok izlediği dizi ve günün en çok izlenen ikinci programı oldu. Aslında Yüksek Sosyete ve Bodrum Masalı arasındaki izlenme oranı farkı çok büyük değil. Yüksek Sosyete'yi bu hafta TOTAL'de en çok izlenen dizi yapan oran 4.50. Yine de bu az farka karşın Bodrum Masalı ayrıca Show Tv'de ekrana gelen Güldür Güldür Show'un tekrarına ve Show Ana Haber'e de geçildi.
 
AB'de ise durum tersi şekilde gelişti. Bu kez, bu grupta en çok izlenen dizi Bodrum Masalı oldu. Kanal D'nin dizisi AB'de 4.50 reytingle üçüncü olurken Star Tv dizisi Yüksek Sosyete 3.60 reytingle altıncı sırada yer aldı. Bodrum Masalı bu grupta Yüksek Sosyete'ye neredeyse bir tam puan fark attı. Başladığı günden beri oldukça popüler olan her iki dizinin de Güldür Güldür Show'un tekrar bölümüne geçiliyor olması ilginç.

Burada programların başlangıç saatlerine de dikkat çekmekte fayda var elbbette. Bodrum Masalı, saat 21.00'de, maçtan yarım saat önce ekrana gelmeye başlarken ve yayının çoğunu milli maç sırasında yapıyorken, Yüksek Sosyete ve Güldür Güldür Show özetsiz olarak, 20.00'de ekrana geldiler. Dolayısıyla Bodrum Masalı'nın izleyicisinin bir kısmı maça kaptırmış olması mümkün. Yüksek Sosyete riske girmeyip erken yayınlanmışken, Bodrum Masalı risk alıp kendi yayın saatinde yayınlandı. Yine de sonuca bakacak olursak Yüksek Sosyete TOTAL'de Bodrum Masalı'nı geçmiş ve günün en çok izlenen ikinci yapımı olmayı başarmış durumda. 
 
Ayrıca şu duruma da dikkat çekmek lazım: Bodrum Masalı tüm gruplarda haftalardır aldığı en düşük oranları aldı. Karşısında milli maç dahi olsa, kayda değer oranlar almayı sürdüremezse kanalı yerine hemen yeni bir yapım almaya hazır. Bugün ilk tanıtım görselleri yayınlanan Vatanım Sensin Kasım'da yayına girmeye hazırlanıyor ama hâlâ günü belli değil. Benzer bir durum Yüksek Sosyete için de geçerli. Yaz boyu iyi oranlarla gün birincisi olan, hatta çoğu zaman haftanın en çok izlenen dizisi olan Yüksek Sosyete, Bodrum Masalı'nın gelişiyle  düşüşe geçti. Şu anda oranları 3-4 arası. Cesur ve Güzel, Anne gibi iddialı dizileri yayına sokmaya ve gün seçmeye hazırlanan Star için Yüksek Sosyete de çok vazgeçilmez görünmüyor olmalı.
 
Her iki dizi de, geçen sezondan devam eden diziler listenin alt basamaklarında kaybolurken üst sıralarda kalmayı başarıyorlar. Fox Tv'de ikinci sezonuna devam eden Kördüğüm bu hafta iyice geriledi. TOTAL'de 1.95 reytingle yirmi üçüncü olan dizi AB'de 2.50 reytingle on beş, ABC1'de 2.73 reytingle on üçüncü oldu. Dün akşam veda eden Asla Vazgeçmem'in final bölümü TOTAL'de 2.22 reytingle on yedinci, AB'de 1.19 reytingle otuz ikinci ve ABC1'de 1.86 reytingle yirmi ikinci sırada yer aldı. İkinci sezonuna devam eden Yeter, eski diziler içinde en iyi durumda olanı. Atv dizisi bu hafta TOTAL'de 3.73 yedinci, AB'de 3.15 ve ABC1'de 3.74 reytingle sekizinci oldu.
 
Perşembe'nin şu an en güçlü dizisi hâlâ Bodrum Masalı. Onu en yakından takip eden ise Yüksek Sosyete. Yine de bu iki dizinin de geleceklerinin, yerlerine daha iddalı yapımların gelmesine engel olacak kadar iyi göründüğünü söylemek zor. 

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı