Işınla Bizi Scotty 1.08.2017 Ateşböceği
Ateşböceği

24-30 Temmuz haftasının reyting listesinin zirvesinde büyük bir değişiklik yok. Yaz sezonunun en çok izlenen dizileri artık Ağustos ayına giriyorken yerlerini sağlamlaştırıyor. 

 
Geçtiğimiz haftanın zirvesinde, önceki hafta da olduğu gibi FOX'un komedisi Şevkat Yerimdar ve Show'un draması Kalp Atışı var. Her ikisi de Cuma akşamı ekrana gelen bu iki diziden Şefkat Yerimdar TOTAL grubunun zirvesinde 6.97 reytingle bulunuyor. Birincisi olduğu grupta biraz reyting kaybı yaşamış olsa da ABC1 grubunda izleyicisini artırıp 5.87'e çıkarmayı başardı. 5.93 reytingden 5.12'ye gerileyen reytingiyle ise AB grubunda geçtiğimiz hafta en çok izlenen üçüncü dizi oldu.
 
Hem AB hem ABC1 gruplarının tüm hafta en çok izlenen dizisi olan Kalp Atışı, bu gruplardan ilkinde yaklaşık 1 puanlık düşüşle  6.09 reytinge gerilerken diğerinde izlenme oranını 7.02'ye çıkarmayı başardı. Kalp Atışı TOTAL'de de oldukça başarılı. Kore yapımı 'Doctors'tan uyarlanan dizi bu grupta 6.60 reytingle ikinci sırada yer aldı.
 
Zirvenin birkaç basamak altı ise biraz daha hareketli. Star Tv'de beşinci bölümüyle ekrana gelen Ateşböceği tüm gruplarda izleyicisini artırdı. Özellikle AB grubunda reytingini 3.89'dan 5.17'e çıkartarak büyük bir sıçrama yaptı ve bu grupta tüm hafta en çok izlenen ikinci dizi oldu. Ateşböceği TOTAL ve ABC1 gruplarının her ikisinde de 5.0 üzeri reytingle dördüncü sırada yer aldı. 
 
Geçtiğimiz haftayı gün bazında değerlendirecek olursak;
 
24 Temmuz Pazartesi akşamı TOTAL grubu en çok İki Yalancı'yı izlerken AB ve ABC grubunun tercihi ise FOX'un romantik draması Deli Gönül oldu. İlk bölümleri Salı akşamları ekrana gelen ama beklediği ilgiyi bulamayan dizi üçüncü bölüm itibarıyla Pazartesi'ye taşındı; AB ve ABC1 gruplarında 4.0 üzeri reytingle gün birincisi olduğu düşünülürse bu değişiklik işe yaradı. 
 
İki Yalancı ise bu yaz ekrana gelen romantik-komediler içinde en az izleneni. Gün birincisi olsa da, haftanın en çok izlenen yedinci dizisi olduğu TOTAL grubunda 3.9 reyting alırken AB'de 3.41 reytingle yedi ve ABC1'de 3.33 reytingle dokuzuncu sırada yer aldı.
 
Yaz sezonunun en iddialı dizilerinden olan ve önceki haftalarda hem 7.0 üzeri reytinglerle listenin en üst basamaklarında yer alan hem de özeti ve tekrarıyla yayın günü olan Salı'yı etkisi altına alan Dolunay ise düşüş eğiliminde. Star Tv'nin romantik-komedi türündeki dizisi hâlâ haftanın en çok izlenen dizileri listesinde üçüncü-dördüncü basamakta yer alabiliyor ama bu hafta TOTAL grubunda 7.05 reytingden 5.68'e, AB grubunda 6.26'dan 4.94 reytinge ve ABC1'de 7.13'ten 5.19 reytinge geriledi.  Çok parlak oranlarla başlamayan, Salı gününün diğer bir dizisi Rüya ise 2. bölümünde, beklenen yükselişi tam olarak gösteremese de izleyicisini artırabildi. Show Tv'nin romantik-dram türündeki dizisi TOTAL grubunda izlenme oranını 3.74'e çıkararak bu grupta günün en çok izlenen 2. programı olurken haftanın en çok izlenen 9. dizisi olabildi. AB grubunda reytingini 2,68'e ve ABC1 grubunda 3.15'e çıkararak her iki grupta da haftanın en çok izlenen 11. dizisi oldu.
 
Çarşamba akşamının tek dizisi, geçtiğimiz yaz sezonun başında ekrana gelmeye başlayan ve aralıksız devam eden No 309. İniş-çıkışlar yaşa da her zaman kanalını tatmin edebilen romantik-komedi türündeki dizinin sezon finali mi, yoksa final mi yapacağı sorusu cevabını buldu. No 309, 2 Ağustos'ta ekrana gelecek 59. bölümüyle sezon finali yapıyor. Kararın bu yönde olmasında son iki haftadır 4.0'ün üzerinde seyreden reytinglerin etkisi var. Gerçi bu hafta tüm gruplarda izleyici kaybı yaşadı ve diğer grupların aksine, AB'de  4,29'dan 2.99 reytinge geriledi ama hâlâ güçlü bir dizi olmayı başarıyor.
 
Başladığı günden beri, özellikle TOTAL'de yüksek bir izleyiciye ulaşan ve tüm gruplarda üst sıralarda yer alan Atv dizisi Kanatsız Kuşlar, rakibi Ateşböceği'nin yükselişiyle birlikte gerileme eğiliminde. En güçlü olduğu TOTAL'de reytingi 4.57'e geriledi ve bu grupta haftanın en çok izlenen 5. dizisi oldu. ABC1 grubunda izleyici kaybetse de reytingini 4 bandında tutmayı başardı ama AB grubunda reytingi 3.22'ye kadar geriledi ve bu grupta dokuzuncu sırada yer aldı.
 
Cuma akşamları, haftanın en çok izlenen iki dizisi Kalp Atışı ve Şevkat Yerimdar'ın karşısına başka bir rakip çıkmazken, Cumartesi akşamları da dizisiz geçiyor.
 
Boş olan Pazar akşamlarını da iki haftadır Çocuklar Duymasın dolduruyor. Uzun bir aradan sonra Kanal D'de ekrana dönen dizi ilk bölümüyle oldukça iyi bir başlangıç yapmıştı. Bu haftaysa tüm gruplarda belirgin düşüş yaşadı. Komedi türündeki dizi ilk bölümüyle TOTAL'de 4.94 reyting almışken bu hafta bu grupta 3.69'a geriledi ve 10. sırada yer aldı. AB grubunda geçtiğimiz hafta 6.11 olan reytingi bu hafta 4.44'e indi. ABC1 grubunda ise 5.62 olan reytingi 3.76'a indi.   
 
     
 
Ateşböceği

Paylaş

 

Tüm Ateşböceği Bilgileri