1001 Tv 8.12.2019 Ferhat ile Şirin
Ferhat ile Şirin

Cansu Dere, Tolga Sarıtaş ve Leyla Tanlar'ın başrollerini üstlendiği, O3 Medya ve Artistanbul imzalı Ferhat ile Şirin, bu hafta FOX'ta 3. bölümüyle ekrana geldi. Ferhat'ın Banu'ya aşık olduğunu söylemesiyle gelişen olayların ve annesini arayışının damga vurduğu bölümde neler yaşandığına, öne çıkan repliklere, bölümün aldığı reytinge ve sosyal medyadaki izleyici yorumlarına yakından bakalım: 

Ferhat ve Banu'yu öpüşürken gören Şirin fenalaşır. Ferhat ve Banu, Şirin'in durumundan habersiz, başbaşa vakit geçirmek için birlikte şehir dışında bir otele giderler. Şirin acile kaldırılmıştır. Babaannesi, Banu'ya ulaşamaz. Şirin Ferhat'ın Banu'yla şehir dışına çıktığını öğrenir. Banu ve Ferhat otelde ilk gecelerini geçirecekken telefonu çalar. Banu, Şirin'in fenalaştığını öğrenir. Hemen oradan ayrılırlar. Eve döndüğünde Şirin, Banu'ya Ferhat'la onu öpüşürken gördüğünü, kendisinin de Ferhat'a aşık olduğunu ve Ferhat'ın da onu sevdiğini söylediğini anlatır. 
Ferhat, Banu'dan ayrıldıktan sonra, onun anlattıklarından yola çıkarak annesini aramak için bir köye gider. Orada arabasına, aradığı cevapların Banu'da olduğunu söyleyen bir not daha bırakılır. Ferhat İstanbul'a döndüğünde, kendisine hesap sormaya gelen Şirin ve Banu'yu atölyede bulur. Ferhat, Şirin'in söylediklerini inkar eder. Şirin ve Banu oradan ayrıldıktan sonra Ferhat annesinin köyüne geri döner. Annesinin yaşamış olduğu metruk evde, onun tarafından kendisine yazılmış bir mektup bulur.
 
Ertesi sabah, köşke tadilat için geldiklerinde köşke girişlerinin yasaklandığını öğrenirler. Emri veren Şirin'dir.
 
Hüsrev, Banu'nun yokluğunda onun yerine çok büyük bir mücevher satışı anlaşması yapmıştır ama sevkıyat günü kasası boşaltılır ve borçlandırılır. Bu planı yapan, Yiğit'in annesi Belkıs'tır; Yiğit'in sevgilisi Sıla ve Hüsrev'in sağ koluyla işbirliği yapmaktadır. Ferhat'ın aracına annesiyle ilgili notları en baştan beri bırakan da onlardır. 

 
Gece, atölyenin kapısının altından bir CD atılır. CD'deki annesinin yeni çekilmiş bir görüntüsüdür. Ferhat' birileri tarafından Banu'ya yönlendirilmeye çalışıldığının farkındadır. Ertesi sabah köşke tekrar gelip Banu'yla konuşmak için ısrarcı olur. Ona asla vazgeçmeyeceğini söyler. 
 
Borçlandığı adamlar Hüsrev'in evini basarlar ve iki saat vakti olduğunu söylerler. Yiğit parayı bulacağını söyleyerek evden ayrılır. Amacı, verilen süreyi doldurup babasının öldürülmesini sağlamaktır. Ama iki saatin sonunda Hüsrev kurtulmuştur. Parayı bulanın Yiğit olduğunu düşünmektedir. Oysa Yiğit'in hiçbir şeyden haberi yoktur. Babasının gerçeği öğrendiğinde kendisini öldüreceğinden korkar. Sıla, ona hemen Şirin'le evlenirse babasının ona zarar veremeyeceğini söyler. Bu plana ina olan Yiğit, Şirin'i onunla evlenmezse Ferhat'ı öldürmekle tehdit eder. Şirin kabul etmek zorunda kalır. Banu'ya giderek Ferhat hakkında anlattıklarının yalan olduğunu, Yiğit'i kıskandırmaya çalıştığını ve onunla hemen evlenmek istediğini söyler. Banu şaşkındır. Ferhat'a giderek özür diler.
 

REPLİKLER

Hüsrev - Maydanoz, bana bak! Biz aslında seninle meslektaş sayılırız. Gerektiğinde serbest radikallerin icabına biz de bakıyoruz.
 
Ferhat - Babam bana her hafta bir kitap alırdı. Her kitabı verirken de "Bak oğlum, insan okuyarak bilir ama yaşayarak öğrenir." derdi.
 
Banu - Aşırı özgüven insana hata yaptırır, Ferhat, dikkat et. 
 
Banu - Hayat bana şunu öğretti Ferhat: İnsan susarken daha çok şey anlatır. Yani insanın sessizliği kelimelerden daha yakındır gerçeğe. O yüzden ben ne söylediğine değil, daha çok nerelerde sustuğuna bakarım.
 
Sadık - Varlığımı hiç fark etmedin ama yokluğum hemen anlaşıldı galiba.
 
Ferhat - İnsan sevdiğinin canını acıtır mı anne? Ben acıttım. Gözünün içine baka baka yalan söyledim ona. Yapamam, yapamayacağım. Affet beni anne. 
 
Şehnaz (Ferhat'a yazdığı mektupta) - Canım oğlum, bir gün kavuştuğumuzda söz her şeyi anlatacağım sana. O gün neden kaçtığımızı, seni neden yapayalnız bırakıp gitmek zorunda kaldığımı, her şeyi... Ama şunu iyi bil oğlum: Bir anne evladından sadece ama sadece evladı için vazgeçer. İnşallah bir gün baba olursan, Allah'ım o günleri göstersin sana,  Beni daha iyi anlayacaksın. Eğer bir gün her şeyi anlatacak gücüm kalmazsa, yüzüne bakacak cesaretim olmazsa, ömrüm yetmezse kavuşmamıza yazdıklarımı okursun. Bana kızacaksın belki hakkındır. Ama unutma oğlum, sen benim her şeyimsin. Hep öyleydin.
 
Salim Geçmişe kederlenerek yaşamak çare değil, oğlum. Kesip atacaksın kanayan yerini. Yoksa bu yara bütün vücudunu saracak, mahvedecek, bitirecek seni.
Ferhat - Bu yara benim parçam haline geldi, baba. Öyle söküp atamam. 


REYTİNG

Hem kadrosu hem konusuyla iddialı bir proje olan Ferhat ile Şirin, 22 Kasım Cuma akşamı ekrana gelen ilk bölümüyle AB ve ABC1 kategorilerinde 5, Total'de ise 4 bandında açılış yaparak beklentinin altında kalsa da başarısız denmeyecek bir başlangıç yapmıştı. Ne var ki dizi, sonraki bölümlerinde tüm kategorilerde izleyici kaybederek devam etti. 6 Aralık Cuma akşamı ekrana bölümüyle tüm kategorilerde 3 bandına gerileyen Ferhat ile Şirin, sadece AB'de en çok izlenen ilk on program arasına girmeyi başardı. Dizinin 3. bölümü Total'de 3.54 reytingle on yedinci, AB'de 3.18 reytingle dokuzuncu, ABC1'de 3.83 reytingle on birinci sırada yer aldı. Her hafta izleyici kaybeden ve artık ilk ona girmekte zorlanan Ferhat ile Şirin iddiasını kaybetmeye başladı.


İZLEYİCİ YORUMLARI

Ferhat ile Şirin'in 3. bölümü boyunca sosyal medyada #FerhatınSeçimi etiketi ile çok sayıda yorum yapıldı. Bölümün keyifle izlendiğini söyleyen, her iki çifti de destekleyen ve oyuncuların performanslarını öven yorumların yanında, dizinin gidişatından memnun olunmadığını ifade eden yorumlar da dikkat çekti.


 
Siz Ferhat ile Şirin'in 3. bölümünü nasıl buldunuz? Sevdğiniz sahneler, etkilendiğiniz replikler ya da eleştirileriniz neler? - 1001 Tv
Ferhat ile Şirin Ferhat ile Şirin

Paylaş

 

Tüm Ferhat ile Şirin Bilgileri