Işınla Bizi Scotty 21.09.2016 Familya
Familya

Dün akşam biri yeni, biri ikinci sezon için dönen ve biri de yaz sezonundan devam eden üç dizi reyting için yarıştı: Fox'ta Uğur Yücel, Erkan Kolçak Köstendil, Şükran Ovalı, Güven Kıraç'lı kadrosuyla merakla beklenen Familya; Kanal D'de geçen sezonun en ses getiren işlerinden olan Hayat Şarkısı ve Show Tv'de yazın çok izlenen dizilerinden Gülümse Yeter.

 
Geçtiğimiz sonbahar-kış sezonunun Salı akşamları zirvedeki dizisi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'ın henüz dönmediği reyting listesinin birincisi tüm gruplarda Hayat Şarkısı oldu. Başrollerinde Burcu Biricik, Birkan Sokullu ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın yer aldığı dizi TOTAL'de 4.89, AB'de 5.30 ve ABC1'de 5.85 reytinge ulaştı.
 
Yaz boyunca salı akşamlarının zirvesinden inmeyen Gülümse Yeter yeni rakiplerin gelişiyle biraz kayıp yaşadı. Dizi TOTAL'de 4.47,  ABC1'de 4.77 reytingle ikinci ve AB'de 3.35 reytingle beşinci sırada yer aldı. 

Fox Tv'nin, tanıtımları yayınlanmaya başladığı günden beri ilgi uyandıran dizisi Familya ilk bölüm için iyi denebilecek bir başlangıç yaptı. TOTAL'de 3.35 reytingle beşinci olan dizi, AB'de 4.17 reytingle ikinci ve ABC1'de 4.04 reytingle üçüncü oldu. İlk bölümün tekrarı ise TOTAL'de 1.98 reytingle on yedinci, AB'de 2.37 reytingle on birinci, ABC1'de ise 2.56 reytingle on üçüncü sırada yer aldı. 
 
Familya, yayınlandığı ilk günde hemen hemen aynı türde olan iki rakiple karşı karşıya geldi ve güçlü rakipler karşısında dikkat çekici bir başarı elde etti. Bununla birlikte, özellikle TOTAL'de, tekrar bölümü gelecek hafta büyük bir sıçrayışı işaret etmiyor. 
 


 

Yayınlanan pek çok tanıtımıyla sıcak, eğlenceli bir aile dizisi olacağı izlenimi veren dizi sosyal medyada da ilgiyle beklenmişti. Dolayısıyla dün akşam için, benzer rakiplerininkarşısında kötü bir sonuç almaması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte diziyi, şans eseri ortasından yakalayan çok sayıda izleyici merak ederek tekrarını beklememiş. Tekrar oranları, beklendiği kadar yüksek değil. 
 
Hem kadrosu hem de ilk tanıtımlardaki hava, eğlenceli ve komediye yakın bir hikaye olacağı izlenimi veriyorken Familya neredeyse hüzünlü bir aile dramasıydı. Üstelik ilk bölüm için oldukça yavaş, temposuz bir anlatımı vardı. Hikayenin ana karakterleri olan Beyoğlu ailesinin çocuklarının karakter tanıtımları, yaşamları hakkında giriş sahnelerine çok yer ayrılmıştı ve bu sahneler ilgi çekicilikten hayli uzaktı. Asıl konuya, yani baba Yaşar Beyoğlu ve yıllardır görüşmediği çocuklarının biraya gelmesine bir türlü varılamıyordu. 
 

Girişte çok vurucu, sarsıcı, izleyiciyi heyecanlandırıp içine çekebilme imkanı sunan babanın evi terk edişi ve annenin trajik ölümü ise önemsiz bir detay gibi çok yüzeysel işlenmişti. En ilginç hikaye Yaşar Beyoğlu'nun ailesini biraraya getirmek için giriştiği oyun, hemşiresiyle sahte evliliğiydi. Bu kısımsa bölümde az yer tutyordu.

Bölümde az yer tutan romantizminse ilgi çekici işlendiğini söyleyebiliriz. Ailenin büyük oğlu Toprak'ın eski aşkı Ezgi'yle sahnesi ve ailenin küçük oğlu Ateş'in tesadüfler sonucu karşılaştığı gelecekteki sahte üvey annesi Hare ile sahneleri keyifliydi. Bölüm sonlara doğru, yani herkes biraraya geldiğinde tempo ve akıcılık kazandı. Dolayısıyla sonraki bölüm için de ümit vermişti ama 2. bölümün ilk fragmanı ilgi çeken konuların hiçbirine değimeyip yine temposuz bir bölüm vaat etti ne yazık ki.

 
Böylesi bir yavaşlığa ve dağınıklığa rağmen oldukça iyi oranlar alan dizi bir şekilde izleyicisini yakalamayı başardı mı, önümüzdeki hafta da aynı oranları koruyabilecek mi göreceğiz. Bir de Salı'nın en büyük oyuncusu Eşkıya'nın dönüşü var elbette. Bakalım, Salı akşamları nasıl şekillenecek. 
Familya

Paylaş

 

Tüm Familya Bilgileri