Uzunçorap 21.03.2015 Maral
Maral

Maral'da 3. bölüm, bir günde geçti: Sabah yeni iş günüyle başladı ve akşam iş çıkışıyla bitti. Yine Maral'ın kendi kabul ettirme sürecini konu aldı. İlk iki bölüm kritik olaylarla bitmişti: İlk bölümde depo hırsızlığı olmuş, heyecanla "Eyvah şimdi Maral ne yapacak!" demiştik. Bir de, depoyu soyan Sarp mıymış, olamaz, demiştik. İkinci bölümde beklenmedik bir şekilde, Maral'ın ailesi kabul ettiği bazı çalışma arkadaşları işten çıkartılmış ve yine "Şimdi Maral ne yapacak" demiştik. Üçüncü bölüm ilk ikisi kadar krizli bir durumla bitmedi. Fakat yine Maral şimdi ne yapacak diyoruz, çünkü Sarp Maral'a yine gücendi. 

Üçüncü bölüm bu meyanda mı ilerler, Sarp bu gücenikliğin peşinden mi gider ve bölüm biraz daha romantik mi takılır, yoksa Maral yine Sarp'a boşverir, Sarp da bir şey olmamış gibi davranır, yine Luna başrolde mi olur... Tahminim Luna başrolde olur. İkinci bölümde iyice görüldü ki, Sarp için Maral ilk sırada, Maral için Sarp üçüncü sırada. O da tam belli değil. İlk iki sırada Luna ve çalışanları var. Sarp'a karşı romantik hisleri üçüncü sırada. Sarp'ı bir türlü anlayamıyor. Sarp da net mi, hiç değil, gayet bulanık, mesaj veriyor ama paraziti de var.

Bu Bölüm Neler Oldu?
Bu bölüm İpek Bilgin Luna Akademi'nin başı Canan rolüyle diziye katıldı. Arya'dan Halis Feyman'a video mesaj geldi. Herkes Arya'nın 6 ay daha gelmeyeceğini öğrendi. Böylece Arya'nın nankör sevgilisi Benan baba olacağını anladı. Halis, Maral'ı test etmesi için Canan'ı görevlendirdi. Maral istifa etti, sonra Canan'ın sınavını geçti. Maral arkadaşlarını işten atanın Deniz Feyman olduğunu öğrendi. İşten atılanlar geri çağrıldı. Deniz Feyman, Halis'e boşanmak istediğini söyledi. Sarp hırsızlığının biri tarafından bilindiğini öğrendi ve bu kişi tarafından şantaja uğradı, tekliflerini kabul etti. Bölüm de böylece bitti.

Ne Öğrendik?
Deniz'in hikayesini de biraz daha öğrendik. Deniz de Maral gibi Luna'yı çok seviyor, Luna için de gece gündüz çalışmış. Hatası Luna içinde bir resmi ünvanının olmaması. Bu niye olmamış, niye sınırları belli bir görevi, yeri yok. Arya'nın altında mı çalışmak istememiş, belki de yakışık almadı. Neyse, Deniz'in durumu da acıklı bu yüzden. Onca emek, bir miktar da entrika ve bir muz kabuğuyla kaysın gitsin. Birilerinin ayağı kayacaktı tabii, muz kabuğunu atanın kayması da adil aslında tabii. Sarp'ın annesinin sağlık çalışanı olduğunu öğrendik. Sarp'la telefonda konuşurken "Ameliyattan çıktım," dedi. Sarp'ın çaldığı bir depo Luna kıyafeti için kamyoncuya yakın dediğini öğrendik.  

Bu Bölüm Neler Oldu?
Neyse, bölümde önemli gelişmeler oldu. Hemen özetleyelim: Bahar halasına Salih'in söyledikleirini sordu ve Mücella da doğruladı. Bahar bunun üzerine Nuran'ın Sofrası'nın açılış alanına gitti ve tüm davetlileri kovarak ailesiyle yüzleşti. Nuran'a kalsa yine inkar itirazla Bahar'ı savuşturacaklardı fakat İlyas daha fazla dayanamadı ve gerçeği açıkladılar. Bahar ailesiyle kendisinden saklanan gerçeklerin hesabını sorarken, Atahanlar hastanede Edibe Atahan için biraraya geldiler. Edibe Atahan beyin kanaması geçirmişti ve kurtarılamadı. Bahar Yusuf Ağa'nın şu anda nerede gömülü olduğunu da öğrendi. Tüm bölüm Hasret, Mehmet Emir ve polis arasında gezse de hiçbirine gerçeği söyleyemedi.

İlyas'a kıyamayıp ihbar edemese de bu duruma ortak olmamak için evi ve ailesini terk etti. Zaten Ateş'e de nişan yüzüğünü geri vermişti. Tekbaşına sokaklarda dolaşırken bayıldı. İsmail Komiser tarafından bulundu. Bu arada Bahar'ın evi terketmesinden dolayı vicdan azabı yaşayan İlyas handa daha açılışını yapıp siftah yapamadıkları Nuran'ın Sofraası lokantalarını kendisini de içeri kilitleyip ateşe verdi. Bölüm de böyle bitti.
Kayıt dışı:
Bölümün sonlarına doğru Nuran esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu. Hatta Mücella da dedi, şu annen nerde bunca olay olurken, diye. Acaba Yeşim Ceren Bozoğlu'nun twitterdan diziden ayrıldığı açıklaması öncesindeki sahneler miydi onlar, belki ipler gergindi ve onsuz oynadılar. Bir anormallik vardı çünkü. Kadın nerede ne yapıyor, belli değil.

Bölümde en Çok Nereleri Beğendim?
Bahar, Nuran'ın Sofrasının önünde bağırırıken, Efsun'un o hafif kayıtsız hafif de kafa tutar dinleyişindeki dozu, Ceren Moray'ın oyunculuğunu yani, beğendim. Ateş'in en son, Atahanların evine gidip, Mehmet Emir'e "Elimi omzunuza koyup, 'Abi başın sağolsun' demek isterdim" dediği sahneyi, içtenlik dostluk anlamında beğendim. İki güzel insan, koşulların getirdiği sonuçlar yüzünden birbirlerine karşı savaşıyorlar. Bir bakıma ikisi de haklı. İsmail'in polis olarak geldiği yerde Bahar'a karşı tanışı olarak insanca, dostça yaklaşımını beğendim. Yani İsmail görevine bağlılıkla, azimle gerçeği ortaya çıkarmaya çalışıyor ama bunu kişileri incitmeden yapmaya da özen gösteren bir tutumu var.

Nereleri saçma buldum?
Ateş, Efsun ve Mücella, İlyas dükkanın içinde kendini yakmaya uğraşırken neden bir taş, bir demir çubuk bulamadılar da camı kıramadılar.. Bahar tüm kapıları gezdi gezdi de neden içinde tutmaktan hasta olduğu gerçeği söyleyemedi..
Sakine, Bahar'ın Hasret'e girdiğini görünce, niye yanarız yanarız deyip alelacele Nuran'ı aradı. Kendisine ne oluyor, o müdahil değil ki.. Bildi sustu dense, onun adını kim verecekler, kim biliyordu sustu diyecek. Üstelik Sakine başta bu gerçek yüzünden bir süre Nuran'la selam sabahı kesmemiş miydi. Şimdi nasıl bu kadar kraldan kralcı, ortağın önde gideni oldu..

Ne isterim?
Ateş - Bahar ilişkisinden bana bir yorgunluk geldi. Bahar İsmail'le şöyle dingin sulara mı açılsa diyorum. Ateş için üzülmüyor değilim, çok yalnız, bir Bahar var hayatında bir de Nedim Abisi. Fakat Bahar Ateş'i anlamıyor, Ateş yorulmadı yıldızım yoruldu onları izlerken. Yani anlaşamıyorlarsa yolları ayırmak da bir yol. Efsun İsmail'le mutluluğu bulsun istiyordum ama car carlarından gına geldi, o da kenarda kalsın, kıskansın, ne yapalım.

Fulya'nın tuzağı elinde patlasın, mahkemeye delil sunamasın, hakim bir celsede boşasın isterim. Vaktiyle Mehmet Emir'den Hasret'in konağa geldiğini saklamasının bedelini ödesin isterim. Mehmet Emir'le Ateş bir zorlukta yine biraraya gelsin ve bu onları artık temelli barıştırsın isterim. Hülya aradan çıksın isterim.
Gelecek Bölüm Ne olur?

48. Bölüm fragmanından da anlaşıldığı üzere, Bahar şu anda İsmail Komiser'de kalmaktaymış. Tabii Efsun'un kışkançlığı fora. İsmail ve yardımcısı Cengiz olan bitenden kuşkulanıyorlar. Hülya çılgını ise silah almış hana gitmiş, Ateş'i vurmaya. Gelelim tahminlere:

Şu birkaç bölümdür epey gelişme olduğuna göre, bu tempoyla giderse, yine bir sürü gelişme olmasını bekleriz. Bahar İsmail'e söylemez, hastalanır. Dolayısıyla tüm bölüm İsmail'de kalmaya devam eder. Bahar'ın İsmail'de kaldığını Ateş Efsun'dan öğrenir, İsmail'e gider, efelenirler, o sahne öyle biter. Hülya Ateş'i vurur, kolundan yaralar. Ateş hastanelik olunca, bu kez Hülya'dan şikayetçi olur. Hülya tutuklanır, cezaevine konur. Fulya'nın tuttuğu dedektif Hasret'in evini gözetlemeye başlar, birkaç kıytırık fotoğraf çeker. Fulya boşanma davası açar. Efsun İsmail'i Bahar yüzünden tartaklar ama İsmail Bahar'ı evden atmaz. İlyas kurtulur, fakat o da hastanelik olur. Beklenip görülecek.

Maral Maral Maral Maral Maral

Paylaş

 

Tüm Maral Bilgileri