Uzunçorap 12.04.2015 O Hayat Benim
O Hayat Benim

Bölüm, 49. Bölümün son sahnesiyle başladı. İlyas müştemilattan kovulmuş, yağmurun altında ıslanmış Nuran ve Efsun'u eve almadı. Kapıyı yüzlerine kapadı. Ardından Efsun'un "Anne gitme" diye bağırışları duyuldu.
Bu bölümle birlikte artık Yeşim Ceren dizide yok. Efsun'un dediğine göre Nuran Mersin'e gitmiş. Nuran'ın Mersin'de kimi var, nereye gitti? Efsun'un şu dediği doğruydu:  "bir gariban kadındı" dedi Nuran için. Yani kimi kimsesi Efsun'du, İlyas'tı Nuran'ın. Nuran Mersin'de kime gitti? diye düşünürken yeni bölüm fragmanında cevap geldi. Yazının devamında yazacağım.
İlyas'ın karısını ve kızını eve almayışı epey şaşıtıcı bir şeydi. İlyas bu davranışıyla şimdiye kadar göstermediği bir kararlılık ve mukavemet gösterdi. Nuran ve Efsun'a set çekti. Gerçi kendi deyişiyle, bunun sebebi kararlılık değil "artık dayanacak gücünün kalmayışı."  Bu da yeterli  ve mantıklı bir sebep.

Baba evinden kovulan Efsun yokuşta Sakine'ye rastladı. Ama bu Sakine de artık Gelincik'te oturmuyor ki, ne arıyordu Gelincik'te de hemen haberi oldu duydu geldi bağırtıyı. Yokuşun başından duyuluyor bağırtınız dedi ama yan evde oturan Hasret ve Refika abla duymadı, hayret!
Sokakta kalan Efsun niye Hasret'in yanına gitmiyor, aralarında bir küslük yok ki, niye otelde kalırım diyor Sakine'ye de, hemen yan binada oturan Hasret  aklına gelmiyor. Mehmet Emir o kısacık sürede Efsun'un kartlarını Hülya'ya iptal ettirmiş. Efsun ve Sakine gittikleri otelden resepsiyon aşamasında geri döndüler. 
Sakine "Nuran Mersin'den dönene kadar anan benim" demesi, dizinin gelecek bölümlerinde Sakine'nin ağırlığı, dizideki sahne sayısı diyaloğu artacak gibi görünüyor.
Efsun ve Sakine geceliği 100 TL'lik bir otel bulup girdiler. Efsun sokakta kalmış, kalacak yer bulamazken Bahar'ı hatırladım. Bahar'â hiç mi arkadaşın yok yanında kalacak diyordu, Efsun'un hiç mi yoktu peki? Kınama başkasını, gelir başına gibi oldu. Tabii Efsun'un Hasret'i yok sayması, aklına bile gelmemesi mantıklı olmadı. Anlaşılan Efsun Hasret'i o kadar sevmiyor ki, onun yanında kalacağına Sakine'nin yanında kalmayı tercih ediyor.

Bahar yeni başladığı işinden avansını almış, İsmail'le restorana gelmişler, balık ekmek ısmarladı İsmail'e. Sahi, daha önce Mehmet Emir'in yanında çalışırken niye ayrılmıştı Bahar oradan? 
Ateş Baharı'ı ailesi kabul etmiş olabilir, güzel ama bu zorla Bahar'ın yakınında yöresinde olacağı anlamına gelmiyor, Bahar'a karışabileceği anlamına da gelmiyor.
Fakat şurası da bir gerçek, Ateş Bahar'a dedi ki, "Bu engelleri neden koyduğunu anlamıyorum." Zaten Bahar dışında kimse anlamıyor. Bahar Ateş'in Efsun'u kendine aşık etme oyununu öğrenince Ateş'le arasına mesafe koydu evet, ama Edibe Hanım sebebiyle Ateş'i hayatından çıkardı. Fakat işin aslı Bahar'ın Edibe Hanım'ın torunu oldğunu Bahar bile bilmiyor ki. 

Yani Bahar bunu bilse, o zaman Ateş'e "O benim babannemdi, beni çiğnedin", demesi bir nebze mantıklı olurdu ama Ateş'in Edibe Atahan'ı yargıya göndermesine Mehmet Emir bile böyle tepki vermedi ki, Ateş intikam almadı, bir suçu yargıya, adalete havalet etti. Üstelik Bahar çok sevdiği babası İlyas'ı bile cinayet işlediği için de değil, örtbas ettiği için hayatından çıkardı, peki Edibe Hanım bir sürü cinayet işlettiği halde nasıl Ateş'ten yargıya havale etmesini kabul edemiyor?
Öte yandan Bahar artık hayatında herşey gerçek olsun istiyor. Onun bu ihtiyacını tam anlayamayan Ateş ve İsmail küçük bir dümen yaptılar ona yardım edebilmek için fakat kaderin cilvesi işte, ortaya çıktı. Bahar'ın başından öğrenmesi iyi oldu, çok sonra öğrenseydi kendini yine kandırılmış, zavallı yerine konmuş, küçük düşmüş hissedecekti. Bakalım Bahar gelecek bölümde kendine güzel, küçük, temiz bir ev bulabilecek mi?

Geçen bölüm az görünen Hasret nihayet bu bölüm biraz ortaya çıktı. Ateş'le, Bahar'la görüştü. Sonra Efsun'la, sonra da Mehmet Emir'le görüştü. Hayatta da, dizilerde de bazen az konuşmak, bazen de fazla konuşmak soruna sebep oluyor. Burada da az konuşmak sorun oldu, Mehmet Emir Hasret'e olan olayları, detayları anlatmadı. Hasret Mehmet Emir'in yöntemini eleştirmekte haklı ama olayı da bu üstünkörü anlatım sebebiyle hafife aldı haliyle.
Ama Mehmet Emir'in de Efsun'u hayatından tamamen çıkarması inandırıcı gelmiyor. Kız sokakta mı kalmış, hiç parası var mı, zerre umursamaması normal mi... Evine aldığın hediyelik eşya mı bu, süs mü, kızdım kapıya koydum gibi, olur mu?

Bu arada Mehmet Emir ve Fulya'nın evlat edinmek istedikleri yavrucağa, yani Esma'ya ne oldu diye aklıma geliyor birkaç bölümdür. Diziye süre kazandırsın diye dahil edilen, ana hikayeden ilgisiz bir hikayecik miydi. Ama olmaz. Hem hassas bir konu bu. Bence yetiştirme yurdundan Esma'yı alsınlar. Zaten bu bölümün sonunda Fulya'da hamilelik belirtileri ortaya çıktı. Fulya ve Mehmet Emir büyük ihtimalle boşanmayacaklar. O zaman Esma'yı da evlatları olarak alsınlar.
İsterdim ki, Fulya'nın, Edibe Atahan'ın vaktiyle Hasret'i kapıdan çevirmeleri, Mehmet Emir'e de yalan söylemeleri yanlarına kalmasın. Fulya bu kadar suçluyken, kaç kişinin kaderiyle oynayıp Mehmet Emir'le arasında hileyle yani ahlaksızca bir evlilik bağı kurmuşken bir de Hasret'e böyle yuva bozan kötü kadın muamelesi yapamasın.

Hülya'ya dedektiflik yapan Müştemilata "Super Mario" bekçi Hayrettin taşındı. Sakine'nin bekçinin müştemilata taşındığını öğrenince panik olması da abartılı. Sakine niye kendiliğinden suça ortak oldu, niye kendini Yusuf Ağa'nın olayından sorumlu olanlardan biri sayıyor, sadece bilip sustuğu için mi? Bu kadar panik inandırıcı değil.
Bu bölümün temalarından biri Efsun'un İlyas'a ve Güleser'e her fırsatta aralarında bir ilişki bulunduğu imasında bulunmasıyı. Hatta Güleser'i evden kovmaya da kalktı. Güleser'e biri artık bu ev senin de evin desin. Yazık kadıncağıza, sürekli diken üstünde, eğreti bir yaşam. Her an evden gitme korkusu, bir türlü yerleşememe. Evet, sonuçta tuhaf bir durum. Geçici geldi, sanki sürekli bir misafir gibi. Artık durumu netleşsin.

Efsun Hasret'ten aldığı parayla içki içerken "Robokop" İsmail'i aradı. İsmail de araba kullanıyordu. Açtı konuşut Efsun'la. İyi hoş da araba kullanırken telefonla konuşmak yasak değil mi? Hem de polis? Değişti mi bu trafik kuralı?
Hülya, Edibe Atahan'ın adını yaşatmak için çocuklar yararına vakıf kurdu. Bir çocuğu, daha küçücük yaşta anasız babasız bırakmış bir kadın adına çocuklara yardım amaçlı bir vakıf kurulması da ironik mi, trajik mi? Belki de doğrusu. Eğer adını yüceltmek dışında çocuklara da faydalı olursa bu vakıf. Ben bunları düşünürken Efsun geldi, bu düşüncelerimi çat çat söyledi, hatta fazlasını da söyledi. "Burada kendinizi iyilik meleği gibi gösteriyorsunuz ama ben beş parasız, otellerde kalıyorum" dedi.

Bu arada Hülya Müge'yi vakfın tanıtım gecesini hatırlatmak için aradığında, Müge Berk'le bir kafedeydi. Peki bu Berk ne zamandan beri Müge'den ciddi ciddi hoşlanmaya başladı? Hırsızlık planlarına ne oldu? Dizi bize bu geçişi göstermedi. Başta Müge'ye hırsızlık için yaklaşan bir Berk vardı, şimdi bunun mevzusu dahi yok. Berk'in çaldıkları da yanına kaldı herhalde. Gerçi tamam, hep Müge'ye karşı kibar ve anlayışlıydı fakat Müge gerçeği bilse Berk için acaba ne düşünür, ne hisseder? Bence Berk'in yeni hali iyi, eski hali dizi kazası.
Bölümün sonlarında, vakıf gecesinde, yepyeni bir durum ortaya çıktı! Mehmet Emir'in Efsun'u reddetme kararı! Daha önce bu bir seçenek olarak bile dillenmemişti. Bu kararı Hasret'le arasındaki tek bağı da kopartması demek olacak. Dizi hızla Mehmet Emir'le Hasret'i birbirinden ayırıyor.

Efsun çıkardığı "haklı"  tarafları da malum skandaldan sonra, olay yerinden ayrıldı ve Nuran'a telefon etti. Nuran'ın cep telefonunu çimenlik arazinin üstünde tek başına kendi kendine çalarken, yakında da yanan bir otobüsle gördük. (Bu sahne geçen hafta Beyaz Yalan'da izlediğimiz bir sahneyi de hatırlattı. Orada da Melek yerine geçtiği Alara'yı arıyordu ve cep telefonu kaza geçirmiş yanan bir helikopterin yanında tek başına çalıyordu. Hangi sahne daha iyi çekilmiş acaba diye aklımdan geçti.)
Yeni bölüm fragmanına göre Oya Başar 51. Bölümde diziye giriyor, Nuran'ın ablası olarak. Nuran'ın yerine girmemesi iyi olmuş. Ayrıca Nuran'ın akıbetini de belirsiz yapmışlar sanki ilerisi için bir açık kapı bırakılmış, bu da iyi olmuş.

Bakalım Mehmet Emir'in kararına Hasret ne tepki verecek? Nuran'ın ablası İlyasların evinde dengeleri nasıl değiştirecek? Nuran'ı aratmayan bir karakter mi geliyor, yoksa yeni bir Mücella mı? Merak konusu. Beklenip görülecek.

O Hayat Benim O Hayat Benim O Hayat Benim O Hayat Benim O Hayat Benim

Paylaş

 

Tüm O Hayat Benim Bilgileri