1001 Tv 23.10.2019 Elimi Bırakma
Elimi Bırakma

TRT 1'de ikinci sezonuyla izleyicisiyle buluşan, Üs Yapım imzalı Elimi Bırakma bu hafta 50. bölümüyle ekrana geldi. Alina Boz, Alp Navruz, Dolunay Soysert ve Seray Gözler'in başrollerini paylaştığı dizinin 20 Ekim Pazar akşamı ekrana gelen bölümüne, Feride Hanım'ın evden ayrılması, Cenk'in boşanmaktan vazgeçmesi ve Azra'dan evliliklerine ikinci bir şans vermesini istemesi ve Fatma'nın geri gelmesi damga vurdu.

Dizinin 50. bölümünde yaşananlara, öne çıkan repliklere, bölümün aldığı izlenme oranlarına ve izleyicilerin sosyal medyada bölüm hakkında yaptıkları yorumara yakından bakalım.

Feride Hanım evden ayrılma kararını aileye açıklar ve peşinden gelmemelerini ister. Şirin'le birlikte Hüsniye Hanım'ın evine giderler. Feride Hanım'ın gidişinin ardından evde tartışma çıkar, Azra da evden ayrılır. Arda ona engel olmak ister ama başaramaz. Cenk'e ona neden engel olmadığı konusunda hesap sorar.
 
Barış ve Damla, Damla'nın izinsiz olarak eve geç gelmesi ve bunu saklamaya çalışması nedeniyle tartışırlar. Damla gece yarısı gizlice evden ayrılır ve Sumru'ya gider. Sumru Damla'ya kendisiyle uzun süre kalamayacağını söyleyince Damla geçici bir yer bulması için Arda'dan yardım ister. Arda onu bir süre kalması için Cenk'in teknesine götürür.
 
Azra, Feride Hanım'la konuşmaya gider, ondan kendisini affetmesini ister. Azra, gece Feride Hanım'da kalır. Onu takip eden Cenk, sabaha kadar evin önünde onu bekler. Feride Hanım, Cenk'le boşanma hakkında konuşur.
Serap, Azra'yla boşanma duruşması öncesi buluşarak ondan mirasın kullanım hakkını devreden bir belgeyi imzalamasını ister. Cenk duruşmada Azra'yı sevdiğini ve ondan boşanmak istemediğini açıklar. Bunun üzerine duruşma 3 ay ertelenir. Azra, Cenk'e ne yapmaya çalıştığını sorduğunda Cenk onsuz yaşamayacağını anladığını söyler. Azra'nın şaşkındır ama cevabı olumsuz olur.
 
Boşanmanın gerçekleşmediğini öğrenen Sumru, Cenk'ten hesap sorar. Fatma'yı bulan ve onu Sumru'nun karşısına çıkarmaya hazırlanan Cenk rahattır. Sumru, Azra ile ilgili ifadesini değiştirmek üzereyken, Fatma karşısına çıkar ve onun Azra hakkındaki ifadesini değiştirmesi halinde kendisinin de onun hakkındaki ifadesini değiştireceğini söyler.
 
Avukat Cenk'i arayarak Azra'nın mirastan feragat etmek ve haklarını Serap'a devretmek istediğine dair bir belge getirdiğini söyler. Bunun üzerine Cenk annesini arayarak hesap sorar.
 
Gürkan, Damla'yı eve dönmeye ikna etmeye çalışırken Arda tekneye gelir ve Gürkan'a saldırır, göz altına alınır. Damla için Emniyet'e gelen Barış ve Arda karşılaşırlar. Damla, böylece Arda'nın Cenk'in kardeşi olduğunu öğrenir. Arda'yı almak için gelen Cenk'e Barış kardeşinin kızından uzak durmasını sağlamasını söyler.
 
Kızının durumundan endişelenen Barış, Arda'yı suçlar. Onu savunan ve Arda'nın iddia ettiği gibi biri olmadığını söyleyen Azra ve Barış tartışırlar.
 
Azra, Cenk'i arayarak buluşmak ister. Ona ikinci bir şans verebileceğini ama bunu, onu terk etmesinin gerçek sebebini anlatması şartıyla yapacağını söyler.

 
REYTİNG

İlk sezonu boyunca oldukça yüksek izlenme oranlarına ulaşan, defalarca gün birinciliği yaşayan Elimi Bırakma, TRT 1'deki 2. sezonunda önceki başarısının uzağında oranlarla izleniyor. Son haftalarda olduğu gibi, 20 Ekim Pazar akşamı ekrana gelen bölümüyle de tüm kategorilerde 2 bandında izlendi. Bu hafta en yüksek reytingini elde ettiği Total'de izleyici kaybı yaşadı ve en çok izlenen ilk on program arasında yer alamadı. AB ve ABC1 kategorilerinde ise izleyicisini artırmayı başardı. Dizinin 50. bölümü Total'de 2.65 reytingle on altıncı, AB'de 2.54 reytingle onuncu ve ABC1'de 2.46 reytingle on üçüncü sırada yer aldı.


REPLİKLER

Feride - Maalesef koku, hakikate perde olamıyor. Korktuğumuz şeyler önünde sonunda başımıza geliyor. Yalanlar üzerine kurulu hiçbir şey sağlam kalmıyor. Kumdan bir kale gibi yıkılmaya mahkum oluyor. Gerçeğin karşısında hiçbir şey duramıyor... Ortada bir suç var ama suçlu aramanın bir faydası yok. Ne ben bir yıl öncesine dönebilirim ne de siz bugünü düzeltebilirsiniz. Olan olmuş, giden gitmiş. Tarumar olmuşuz hepimiz. Ne ölümden ders almışız ne acıdan ne ayrılıktan. Ne kalanlar yolunu bulabiilmiş ne de gidenler. Şimdi görüyorum ki hepimiz kaybolmuşuz. Geçmişe dönemeyiz. Bugünü de bu geçmişin üzerine kuramayacağımız besbelli.
 
Feride - Azra'nın yarası hâlâ kanıyor belli ki. Cenk, onu iyileştirecek merhemi de kendi derdine devayı da bulamamış.
 
Cenk - Ben içinde senin olmadığın bir yaşam düşünmeye çalıştım ama beceremedim. Ben bu evliliğe bir şans daha vermek istiyorum, Azra.
Azra - Sen, sen, sen, hep sen, değil mi? Peki ben neredeyim, Cenk? Ben bütün bunların neresindeyim?
Cenk - Her yerdesin sen, Azra. Anladın mı? Her yerde! Benim enden başka hiçbir şeyim yok. Sen benim hem ödülümsün hem cezamsın. Ben artık bunu böyle kabul ettim, Azra. Savaşmayacağım bu durumla. İster ödül ol bana ister ceza... Senden gelecek her şeye razıyım ben.
 
Cenk (Barış'a) - Senin kızın senin için ne kadar kıymetliyse benim kardeşim de benim için o kadar kıymetli. Ben ona her konuda kefilim.
 
FerideSabırla, ilmek ilmek... Tıpkı bu kaneviçede lduğu gibi. Önce karanlıkta bir yol alır gibi ilerler her şey. Bunca emek neye dönüşür bilemezsin. Sonra desen kendisini belli etmeye başlar. İşte o zaman acele etmeden, itinayla devam etmek gerek. Çünkü gerçek orada, senin o desene kattığın detaylarda saklıdır.
 
Azra - Neden elimi bıraktın, Cenk? Neden kaybolmama izin verdin?


İZLEYİCİ YORUMLARI
 

Elimi Bırakma'nın 50. bölümü sırasında, bölüm etiketi olan #BirŞansDaha başlığı altında çok sayıda izleyici paylaşım yaptı. Yapılan yorumlarda Cenk'in itirafının ve Azra'ya desteğinin yarattığı memnuniyet dikkat çekerken Azra ve Cenk'in bölüm boyunca çok az bir araya gelmesi, romantik sahnelerin azlığın ve yan karakterlerin ağırlığı hakkında yapılan şikayetler de dikkat çekti. 

 

 

Siz Elimi Bırakma'nın 50. bölümünü nasıl buldunuz? En etkilendiğiniz, sevdiğiniz sahneler hangileriydi? Bölüme dair eleştirileriniz neler? Yorum bölümünde bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Elimi Bırakma Elimi Bırakma Elimi Bırakma

Paylaş

 

Tüm Elimi Bırakma Bilgileri