Işınla Bizi Scotty 4.04.2017 Söz
Söz

Malum, ekranda seferberlik ilan edildi. Aynı anda 3 asker dizisi yayına başlıyor. 

 
Barakuda Film - Es Film 'in hazırladığı İsimsizler, geçtiğimiz hafta Kanal D'de başladı. Tüm gruplarda 5.0 üzeri reyting alan dizi, listede 5-6. sırada kendine yer bulabildi. İçerde'nin çok güçlü olduğu Pazartesi akşamı için iyi denebilecek bir açılış yapmış oldu.

3 Nisan Pazartesi akşamı ise rekabeti iyice sertleştirecek başka bir gelişme yaşandı. Tim's Productions ve Bi Yapım'ın ortaklığının ilk ürünü olan, diğer bir asker dizisi Söz de dün ilk bölümü ile yarışa dahil oldu. Hem bu ortaklığın ilk ürünü merak yarattığından hem de Güneşin Kızları ile büyük çıkış yapan Tolga Sarıtaş'ın uzun zamandır merakla beklenen projesi olması dolayısıyla gözler üzerindeydi. Dizi sosyal medyada büyük ilgi gördü. Twitter'da uzun süre dünya trend topic listesinde kaldı. Gördüğü ilgiye nazaran mütevazı denebilecek ama çoğunlukla erkek izleyiciyi hedefleyen işlerin sert rekabeti düşünülürse de iyi denebilecek bir başlangıç yaptı Söz. AB'de 4.9 reytingle altı, TOTAL'de 5.9 reytingle dört ve ABC1'de de 5.74 reytingle üçüncü sırada yer aldı. 2.75-3.5 arasında ve ilk 15 program içinde yer alan tekrarı da haftaya daha iyi bir sonucu vaat ediyor. 
 
Aynı gün yayınlanan ve birbirlerine çok yakın sonuçlar alan bu iki asker dizisi İçerde'dense şimdilik izleyici çalabilecekmiş gibi görünmüyor.
 
Ekrandaki seferberlik Fox'ta da kendini gösterdi. Başrollerinde Berk Oktay, Murat Serezli ve Yıldız Çağrı Atiksoy'un yer aldığı, Limon Film yapımı Savaşçı 9 Nisan Pazar akşamı ekranda olacak. Dizi, rakiplerine kıyasla yayına girmekte biraz gecikti. Aynı gün yayınlanmıyor olsalar da konunun ilginçliğini ve yeniliğini her projede biraz daha yitiriyor olduğunu düşünürsek bu durum bir dezavantaj. Bununla birlikte her senaryo ve onun ele alınış biçimi kendi şansını da beraberinde getiriyor. Ayrıca Pazar akşamları tüm gruplarda etkili, güçlü bir dizi olmaması da Savaşçı'nın şansını artırıyor.
 
Savaşçı'nın Pazar'a yerleşmesiyle Fox'un bu akşamda dört sezondur devam eden draması O Hayat Benim gün değişikliğine gitmek durumunda kaldı. Bu sezon inişli-çıkışlı seyreden dizi Salı'ya taşındı.
 
İlginçtir, Salı akşamlarının sevilen dizisi Hayat Şarkısı da Kanal D'nin yaptığı ilginç ve cesur düzenlemelerle Pazar'a taşındı. Kanal D geçtiğimiz hafta çok konuşulan bir karar almıştı. Kendi gününde başarılı denebilecek sonuçlar alan ve sağlam bir izleyici kitlesi bulunan Bodrum Masalı'nı 60 dakikaya indirdi. Hayat Şarkısı'nı da Bodrum Masalı'nın hemen arkasından , özetsiz olarak yayınlamaya başladı. Prime-time'da 60 dakikalık bir dizinin nasıl sonuç alacağı herkes tarafından merakla bekleniyordu elbette. Bodrum Masalı bu denemeden ümit verici sonuçlar aldı; 4.49 reytingle AB grubunun en çok izlediği dizi olmayı başardı. ABC1 ve TOTAL'de 3.5 civarında reytingle 8 ve 9. oldu. 
 
Hayat Şarkısı ise bu değişikliği, biraz daha yara alarak yaşadı diyebiliriz. en güçlü olduğu AB grubunda reytingi 5.43'ten 4.33'e geriledi ama günün en çok izlenen 3. programı olmayı başardı. Daha iddiasız sonuçlar alıyor olduğu TOTAL'de ise reytingi 4.37'ten 3.45'e geriledi; sıralaması değişmedi. En sert düşüşü ise ABC1'de yaşadı. Önceki bölümünde 5.62 olan reytingi yeni gününde 3.89'e geriledi. Gün değişikliği hemen her diziyi olumsuz etkiliyor. Durumdan yeni haberi olan izleyicilerin, Hayat Şarkısı'nı yeni gününde de yakalayaktır. Bununla birlikte, zaten iniş-çıkış yaşayan ve 2. sezonun sonuna yaklaşan bir dizinin aldığı sonuçtansa, 60 dakikaya indirilen diğer bir dizinin durumunun tüm televizyon sektörü için çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. 
 
Başlayanlar-bitenler, gün değiştirenler, inip-çıkanlar... Ekranlar yine çok haraketli.
 
 
Işınla Bizi Scotty
Twitter: @IB_Scotty
Söz Söz

Paylaş

 

Tüm Söz Bilgileri