Ekranın yeni dizileri ne kadar başarılı?

Işınla Bizi Scotty 13.04.2019 Hercai
Hercai

Ekranlarımızda kıran kırana bir reyting savaşı sürüyor. Yeni ya da deneyimli yapım firmaları, 7 kanalda, haftanın 7 gününde, en çok ilgi gören yapım türü olan dizilerle izleyici çekmeye çalışıyor.
 
Kanalın bütün primetime geliri için kendilerine bel bağlandığından, ekrana gelen bu yapımlar umulan reytingi elde edemezlerse yayında kalmayı sürdüremiyor. Yayından kaldırılanın yerini ise, hazır bir şekilde fırsat bekleyen yeni yapımlar hızla alıyor.  
 
Bu nedenle son birkaç yıldır ekranlarda sonbahar, kış, yaz sezonu gibi kavramlar bütünüyle kayboldu; büyük bir sirkülasyon var. Geçtiğimiz haftalarda ekrana gelmeye başlayan dizilerin bazıları, yayıncılarını memnun etmek anlamında tatmin edici sonuçlar elde edebiliyorken kimileri ise umut vermiyor.
 
Şimdi ekranın yeni dizilerinin reyting performanslarına yakından bakalım:
 

KUZGUN

Ay Yapım'ın Star Tv için hazırladığı, başrollerini Barış Arduç ve Burcu Biricik'in paylaştığı, iddialı proje Kuzgun başarılı bir başlangıç yapamadı. 13 Şubat 2019 Çarşamba akşamı ekrana gelen ilk bölümüyle TOTAL izleyici grubunda 3,54 reytingle 13. sırada yer alan dizi, AB grubunda 3,72 reytingle 8. ve ABC1 grubunda 4,02 reytingle 7. sırada yayın hayatına başladı. Özellikle AY Yapım gibi güçlü bir yapım firmasının projesi olarak, zayıf bir başlangıç yapmış olsa da sonraki bölümleriyle toparlanmaya başladı Kuzgun. Dizinin ikinci bölümü TOTAL'de 5,05 reytingle altıncı, AB'de 4,95 reytingle dördüncü ve ABC1'de 5,25 reytingle yine dördüncü sırada yer aldı. İlerleyen haftalarda 4-5 reyting aralığında devam eden dizi, TOTAL'de zaman zaman ilk on program arasına giremese de özellikle AB grubunda daha başarılı sonuçlar almayı sürdürüyor. Geçtiğimiz Çarşamba akşamı ekrana gelen dokuzuncu bölüm TOTAL'de 4,68 reytingle yedinci, AB izleyici grubunda 5,1 reytingle dördüncü ve ABC1 grubunda 4.8 reytingle altıncı sırada yer aldı. Yayıncı kanalı, yapımcı firması ve popüler başrol oyuncuları düşünüldüğünde beklenenin altında kalsa da, istikrarlı reytingleri dolayısıyla makul bir durumda Kuzgun. 
 

TEK YÜREK

TRT 1'de ekrana gelmeye başlayan, Degas Film imzalı Tek Yürek de, Kuzgun gibi bu hafta dokuzuncu bölümüyle ekrana geldi. Yayına başladığı hafta TOTAL grubunda 3,14 reytingle on sekizinci sırada yer alan dizi, AB grubunda daha iyi bir başlangıç yaptı. Bu grupta 4,01 reytingle altıncı olan Tek Yürek, ABC1'de ise 3.82 reytingle onuncu oldu. İlerleyen haftalarda AB'de çoğunlukla 4 bandında devam ama 5 bandını aşmayı da başaran gençlik dizisi, TOTAL'de 3 bandında devam ederken ilk on içinde kendine pek yer bulamadı. Aldığı oranlar, özellikle TOTAL grubunda parlak olmasa da yayıncı kanalının reyting öncelikli olmayan yayın politikası nedeniyle risk altında sayılan bir dizi değil.
 

BİR AİLE HİKAYESİ

Amerika'nın sevilen dramalarından 'This Is Us'tan MED Yapım tarafından uyarlanan Bir Aile Hikayesi 9 Mart 2019 Cumartesi yayın hayatına başladı. İlk bölüm TOTAL'de 3,88 reytingle sekizinci sırada başlayan dizi, AB'de 4,27 reytingle ve ABC1'de 4,2 reytingle altıncı sırada yer aldı. Çoğunlukla çok izlenen yapımların başarılı yapım firması MED Yapım tarafından FOX Tv için, popüler bir diziden uyarlanan; başrollerinde Songül Öden, Birkan Sokullu, Olgun Toker, Celil Nalçakan gibi ekranın sevilen yüzlerinin olduğu bir proje için çok iddialı olmayan bir başlangıç yapsa da sonraki haftalarda durum Bir Aile Hikayesi lehine değişmeye başladı. Hemen ikinci bölümüyle TOTAL'de 4,33 reytingle dördüncülüğe yükselirken AB grubunda ise 4,97 reyting alarak günün en çok izlenen programı oldu. Üçüncü bölümüyle ise TOTAL ve ABC1 gruplarında 5 bandı üzerine çıkmayı başaran dizi geçtiğimiz hafta ekrana gelen beşinci bölümüyle AB ve ABC1 gruplarında 6 bandında, günün en çok izlenen dizisi oldu. Gittikçe yükselen izlenme oranlarıyla Bir Aile Hikayesi, yayıncısı FOX'un başarılı yapımları arasında yer alıyor.
 
 

NÖBET

Show Tv'nin Pana Film tarafından hazırlanan asker dizisi Nöbet, TOTAL izleyici grubunda 4,32 reytingle altıncı, AB'de 3,81 reytingle sekizinci ve ABC1'de 4,46 reytingle altıncı sırada, umut veren bir başlangıç yapmış olsa da sonraki hafta düşüşe geçti. TOTAL'de ve ABC1'de 3, AB'de 2 bandına gerileyen dizi, ilk iki grupta ilk ona giremedi. Geçtiğimiz hafta ekrana gelen beşinci bölümüyle TOTAL'de 2,17 reytingle on sekiz, AB'de 1,98 reytingle on üç ve ABC1'de 2,37 reytingle on üçüncü sırada yer aldı. Nöbet'in bu oranlarla uzun süre dayanabilmesi mümkün görünmüyor.
 

HERCAİ

Ekranın yeni dizilerinden en başarılı olanı, tartışmasız Hercai. Mia Yapım tarafından Atv için hazırlanan dizi, 15 Mart Cuma günü yayına TOTAL'de 5,85 reytingle beşinci, AB'de 3,56 reytingle dokuzuncu ve ABC1'de 4,85 altıncı sırada başladı. Sonraki haftalardaysa sosyal medyanın yanı sıra reyting listesinde de hızla yükselişe geçti. Başrollerini Ebru Şahin ve Akın Akınözü'nün paylaştığı Hercai, ikinci haftasında TOTAL'de 9,97 ve AB'de 6,79 ve ABC1'de 8,16 reytingle tüm gruplarda ikinciliğe yükseldi. Dizi üçüncü haftasında TOTAL'de 13 reytingle, günün en çok izlenen yapımı olurken AB'de de 7,73 reytingle günün en çok izlenen dizisi oldu. Ekrana geldiği beşinci bölümüyle TOTAL'de 14'e dayanan bir reytingle yine gün birincisi olurken AB'de 8,12 yine günün en çok izlenen dizisi ve ikinci yapımı olmayı başardı. Hercai aldığı bu oranlarla sadece kanalının en çok izlenen dizilerinden biri olmakla kalmıyor, tüm hafta boyunca en çok izlenen diziler listesinde de üst sıralarda yer alıyor.
 
 

ZALİM İSTANBUL

Kanal D'nin yüzü, reytingler konusunda uzunca bir süredir gülmüyor. Yayına başlayan yeni projelerinden hiçbiri uzun soluklu olmayı başaramadı. Kanal, şansını bu kez Avşar Film'in Zalim İstanbul dizisi ile bir kez daha deniyor. Pazartesi akşamları ekrana gelen dizi, ilk bölümüyle TOTAL'de 3,01 reytingle on altı, AB'de 3,03 reytingle ve ABC1'de 3,45 reytingle on ikinci olarak çok başarılı bir başlangıç yapamadı. Ne var ki 8 Nisan akşamı ekrana gelen ikinci bölümüyle dikkat çekici bir sıçrama yaşadı. Fikret Kuşkan, Deniz Uğur, Mine Tugay, Ozan Dolunay, Bahar Şahin , İdris Nebi Taşkan ve Simay Barlas'ın başrollerini paylaştığı Zalim İstanbul ikinci bölümüyle TOTAL'de 4,86 reytingle yedinci, AB'de 5,07 üçüncü ve ABC1'de 5,09 reytingle altıncı sıraya yükseldi. Pek çok iddialı dizinin yer aldığı, rekabetin yüksek olduğu Pazartesi gününde, özellikle AB grubunda Söz ve Yasak Elma gibi çok izlenen dizileri geride bırakarak dikkat çekici bir başarı yakalayan dizi, kanalı için de bir nefes alma umudu sağladı.
 
 

ZENGİN ve YOKSUL

Ekranın yeni dizilerinin sonuncusu Zengin ve Yoksul da iddialı yapımlardan. NTC Medya'nın Atv için hazırladığı dizinin kadrosu Binnur Kaya, Osman Sonant, Gökhan Alkan, Damla Colbay, Elif Doğan, Gülcan Arslan gibi başarılı oyunculardan oluşuyor. 7 Nisan 2019 Pazar akşamı yayına başlayan dizi beklenen başlangıcı yapamadı. TOTAL'de 2,79 reytingle on beşinci, AB'de 1,77 reytingle on yedi ve ABC1'de 2,39 reytingle on ikinci sırada kendisine yer bulabilen Zengin ve Yoksul, ikinci bölümüyle umut verici bir sıçrama yapabilecek mi, kestirmek güç.
Bu listede yer alan yapımların çoğunda görüldüğü gibi, deneyimli pek çok yapım firması ve kanalın hedeflenen başarıların altında sonuçlar alması tv sektörünün geleceği açısından düşündürücü. Bunca deneyimin sonrasında hedef kitlenin, sektör şartlarının ve başarı yollarının çözülmüş olması beklenirken durum bunun çok uzağında görünüyor. Ekrana gelen otuzun üzerindeki dizi arasında iki haneli reyting oranlarına ulaşabilenlerin sayısı beşi geçmiyor. Tüm sezon boyunca yayından kalkan dizi sayısı ise ürkütücü boyutta. Dizi sektörünün daha makul sürelerde, yaratıcı konularda üretim yapmak ve tv izlemeyi terk eden izleyicileri geri kazanmak için çözüm üretmeye en kısa zamanda başlaması gerekiyor. 
 

 

Hercai Hercai

Paylaş

 

Tüm Hercai Bilgileri