1001 Dizi 30.12.2019 Mucize Doktor
Mucize Doktor

2019 yılı içinde çok sayıda dizi yayına başladı. Bunların bazıları hedeflediği izleyici sayısına ulaşamayarak kısa sürede ekrana veda ederken bazıları ise son yılların en yüksek izlenme oranlarına ulaştı ya da sosyal medyada çok ses getiren diziler oldu. Kimi televizyon kanalları ve yapım firmaları çok sayıda projesinde hayal kırıklığı yaşarken bazıları en başarılı yılını yaşadı. Şimdi ekranda 2019 yılı nasıl geçti, sayılarla yakından bakalım: 

 
2019 yılı içinde; önceki sezonlarda başlayıp yeni yıla devam eden ya da yıl içinde biten, yıl içinde başlayan ve devam eden, dijital platformlarda yayınlananlarla birlikte, toplam olarak 67 dizi ekrana geldi. (Alfabetik tam listeyi aşağıda görebilirsiniz.)
 
4N1K Yeni Başlangıçlar, Afili Aşk, Arka Sokaklar, Aşk Ağlatır, Atiye, Avlu, Aynen Aynen, Azize, Behzat Ç., Benim Adım Melek, Benim Tatlı Yalanım, Bir Aile Hikayesi, Bir Litre Gözyaşı, Bir Zamanlar Çukurova, Bizim Hikaye, Bozkır, Canevim, Çarpışma, Çocuk, Çukur, Diriliş Ertuğrul, Doğduğun Ev Kaderindir, Elimi Bırakma, Erkenci Kuş, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Ferhat ile Şirin, Gorbi, Gülperi, Güvercin, Hakan: Muhafız, Halka, Hekimoğlu, Her Yerde Sen, Hercai, İstanbullu Gelin, İkizler Memo-Can, Jet Sosyete, Kadın, Kalk Gidelim, Kardeş Çocukları, Kızım, Kimse Bilmez, Kurşun, Kuruluş Osman, Kuzey Yıldızı, Kuzgun, Leke, Mehmetçik, Mucize Doktor, Muhteşem İkili, Nöbet, Payitaht Abdülhamid, Savaşçı, Sefirin Kızı, Sen Anlat Karadeniz, Sevgili Geçmiş, Sıfır Bir, Söz, Şampiyon, Tek Yürek, Tozkoparan, Vurgun, Vuslat, Yasak Elma, Yüzleşme, Zalim İstanbul, Zengin ve Yoksul.
 
Bu yıl yayınlanan diziler içinde;
  
6 tarihi/dönem dizisi (Bir Zamanlar Çukurova, Diriliş Ertuğrul, Kurşun, Kuruluş Osman, Mehmetçik, Payitaht Abdülhamid),
15 aksiyon-asker-polisiye-suç dizisi (Arka Sokaklar, Avlu, Azize, Behzat Ç., Bozkır, Çarpışma, Çukur, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Halka, Kurşun, Muhteşem İkili, Nöbet, Savaşçı, Sıfır Bir, Söz),
6 romantik komedi (Afili Aşk, Aynen Aynen, Benim Tatlı Yalanım, Erkenci Kuş, Her Yerde Sen, Kuzey Yıldızı),
3 komedi dizisi (İkizler Memo-Can, Jet Sosyete, Kalk Gidelim)
4 fantastik dizi (Atiye, Gorbi, Hakan: Muhafız, Tozkoparan)  ekrana geldi. 

2019 yılında dijital platformlarda 9 dizi ekrana geldi: 4N1K Yeni Başlangıçlar(FOXplay), Aynen Aynen (Blu Tv), Atiye (Netflix), Behzat Ç. (Blu Tv), Bozkır (BluTv), Gorbi (FOXplay), Hakan: Muhafız (Netflix), Jet Sosyete (Puhu Tv), Sıfır Bir (Blu Tv)
 
2019 Yılı içinde yayına başlayan diziler
 
Atiye, Afili Aşk, Aşk Ağlatır, Aynen Aynen, Azize, Benim Adım Melek, Benim Tatlı Yalanım, Bir Aile Hikayesi, Canevim, Çocuk, Doğduğun Ev Kaderindir, Ferhat ile Şirin, Gorbi, Güvercin, Halka, Hekimoğlu, Hercai, Her Yerde Sen, Kardeş Çocukları, Kimse Bilmez, Kurşun, Kuruluş Osman, Kuzey Yıldızı, Kuzgun, Leke, Mucize Doktor, Nöbet, Sefirin Kızı, Sevgili Geçmiş, Şampiyon, Tek Yürek, Vurgun, Vuslat, Yüzleşme, Zalim İstanbul, Zengin ve Yoksul 
 
2019 Yılı içinde biten diziler
 
Aşk Ağlatır, Avlu, Azize, Bir Aile Hikayesi, Benim Tatlı Yalanım, Bir Litre Gözyaşı, Bizim Hikaye, Bozkır, Canevim, Çarpışma, Diriliş Ertuğrul, Elimi Bırakma, Erkenci Kuş, Gülperi, Her Yerde Sen, İkizler Memo-Can, İstanbullu Gelin, Kardeş Çocukları, Kızım, Kimse Bilmez, Kurşun, Kuzgun, Leke, Mehmetçik, Muhteşem İkili, Nöbet, Sen Anlat Karadeniz, Sevgili Geçmiş, Sıfır Bir, Söz, Vurgun, Yüzleşme, Zengin ve Yoksul 

 
Reyting

Sene boyunca, en az bir kategoride 10 reyting barajını aşarak en çok izlenen diziler; Bir Zamanlar Çukurova, Çukur, Diriliş Ertuğrul, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Hercai, Kadın, Kuruluş Osman, Kuzey Yıldızı, Mucize Doktor ve Sefirin Kızı oldu. Tv kanallarından 10 reyting barajını aşarak en çok izlenen diziler listesine Atv 4 dizi, FOX 2 dizi, Show Tv 2 dizi, Star Tv 1 dizi ve TRT 1 dizi ile girdi.
 
 
Tv Kanalları yılı nasıl geçirdi?
 
Yedi yayıncı kanaldan Atv'de 2019 yılı içinde 8 dizi ekrana geldi; 5 yeni dizi yayına başladı; 3 dizi sona erdi. 
FOX'ta 10 dizi ekrana geldi; 6 yeni dizi yayına başladı; 5 dizi sona erdi.
Kanal D'de 10 dizi ekrana geldi; 5 yeni dizi yayına başladı; 6 dizi ekrana veda etti.
Show Tv'de 6 dizi ekrana geldi; 3 yeni dizi başladı; 4 dizi sona erdi.
Star Tv'de 11 dizi ekrana geldi; 7 yeni dizi yayına başladı; 8 dizi sona erdi.
TRT 1'de 11 dizi ekrana geldi; 5 yeni dizi yayına başladı; 5 dizi ekrana veda etti.
Tv8'de 3 dizi ekrana geldi; 1 dizi yayına başladı; 1 dizi kanal değiştirdi; 1 dizi sona erdi.
 
Dört dijital platformdan BluTv'de 4 orijinal dizi, 1 orijinal belgesel dizi ekrana geldi; 2 dizi YouTube'tan, 1 dizi Star Tv'den BluTv'ye orijinal yapım olarak transfer oldu; 2 dizi final yaptı.
FOXplay'de 2 orijinal dizi ekrana geldi; 1 dizi FOX'tan orijinal yapım olarak transfer oldu.
Netflix Türkiye'de 2 orijinal dizi ekrana geldi; 1 yeni dizi başladı.
Puhu Tv'de 1 orijinal dizi ekrana geldi; 1 dizi orijinal yapım olarak Tv8'den transfer oldu.
  

Yapım firmaları yılı nasıl geçirdi?

 
Sektörün en üretken firmalarından olan ve uyarlama projeleri ekrana getiren MED Yapım ve MF Yapım bu yıl da en çok proje üreten firmalar oldu. Med Yapım- MF Yapım ortaklığında 'Bir Litre Gözyaşı' ve 'Kadın' dizileri ekrana geldi. 'Bir Aile Hikayesi', 'Bizim Hikaye', 'Kızım' ve 'Yasak Elma' dizileri Med Yapım tarafından hayata geçirilirken 'Aşk Ağlatır' ve 'Mucize Doktor' dizilerini ise MF Yapım ekrana getirdi. Bu projeler içinde 'Bir Aile Hikayesi', 'Bir Litre Gözyaşı' ve 'Aşk Ağlatır' dizileri belenen başarıya ulaşamazken 'Mucize Doktor' yılın en başarılı dizisi oldu. 'Kadın' ve 'Yasak Elma' dizileri başarılarını 3. sezonlarında sürdürürken 'Kızım' da başarılı sayılabilecek bir sezon geçirdi.
 
Tims&B 2019 yılında 4 projeyle ekrandaydı. Bu projelerin en başarılısı Atv'de ekrana gelen ve yılın en çok izlenen dizilerinden olan 'Bir Zamanlar Çukurova' olurken 'Gülperi' bir süre oldukça yüksek izlenme oranları elde etse de ilk sezonunun sonunda başarısını kaybetti. 'Söz' başarılı geçen 3 sezonun ardından veda etti. Firmanın hayal kırıklığı yaşadığı proje ise Kanal D'de ekrana gelen 'Leke' oldu.
 
O3 Medya, bu yıl 5 diziyi hayata geçirdi: Star Tv için 'İstanbullu Gelin', 'Sefirin Kızı' ve 'Benim Tatlı Yalanım'; FOX için 'Ferhat ile Şirin' ve Netflix için 'Hakan: Muhafız'. Bu projelerden 'Benim Tatlı Yalanım' ve 'Ferhat ile Şirin' bekleneni vermezken 'Sefirin Kızı' kısa sürede büyük bir başarı yakaladı.
 
Ay Yapım bu yıl 3 projeyle ekrandaydı: 'Çarpışma', 'Çukur' ve 'Kuzgun'. Show Tv'deki 3. sezonunda senenin en çok izlenen dizilerinden olmayı sürdüren 'Çukur' firmanın en başarılı işi olurken 'Çarpışma' ve 'Kuzgun' düşük izlenme oranlarıyla ekranda 24 ve 21 bölüm kalabildiler.
 
Gold Yapım bu yıl bir dram bir de romantik komedi ekrana getirdi. Star Tv'de ekrana gelen 'Erkenci Kuş' başarılı iki yaz ve bir kış sezonunun ardından 51. bölümde veda ederken FOX'ta 'Vurgun' sadece 6 bölüm ekranda kalabildi.
 
Süreç Film'in 3 projesinden Kanal D'de 'Azize' ve Star Tv'de 'Sevgili Geçmiş' başarılı olmayarak kısa sürede ekrana veda ederken Show Tv için hazırladığı komedi dizisi 'Kuzey Yıldızı' yılın en çok izlenen dizilerinden olmayı başardı.

 
Yılın sürprizleri

Mucize Doktor: Her ne kadar yapım firması MF Yapım, çok izlenen projelere imza atmış bir şirket olsa ve projenin orijinali olan The Good Doctor da başarılı bir dizi olsa da, kimse kadrosunda sadece bir yıldız oyuncunun bulunduğu bir tıp dramasının bu derece başarılı olabileceğini öngörmüyordu. Mucize Doktor, sadece bu yılın değil, son yılların en çok izlenen dizilerinden biri olarak devam ediyor. 
 
Hercai: Daha önce yalnızca komedi dizileri yapmış olan Mia Yapım'ın Atv için hazırladığı, henüz yıldız olmayan iki genç oyuncunun başrolünde yer aldığı yöresel bir dizi olan Hercai başladığı tarihten itibaren Cuma akşamlarının, özellikle Total kategoride zirvesine yerleşti. Dizi ilk sezonunda 13 barajının üzerinde reytinge ulaştı.
 
Kuzey Yıldızı: Süreç Film'in Aşk Yeniden ve Yeni Gelin gibi komedileri de başarılı olmuş olsa da Show Tv'de ekrana gelen ve yine başrolünde yıldız oyuncuların yer almadığı Kuzey Yıldızı her hafta artan bir başarıyla yılın en çok izlenen dizilerinden biri olmayı başardı. 
 
 
Yılın hayal kırıklıkları
 
Gerek iddialı yapım firmaları, gerek iddialı prodüksiyonları, gerek yıldız oyuncularıyla büyük beklenti yaratsalar da düşük izlenme oranlarıyla hayal kırıklığı yaratan ve umulduğu kadar ekranda kalamayan diziler ise şöyleydi:
Bir Aile Hikayesi, Çarpışma, Ferhat ile Şirin, Kurşun, Kuzgun ve Vurgun
 
 
Bir yıl içinde birden çok tv projesinde izlediğimiz oyuncular
 
Demet Özdemir, İbrahim Çelikkol, Kaan Yıldırım, Timuçin Esen, Nursel Köse,Nehir Erdoğan, Hande Erçel, Serhat Teoman, İsmail Hacıoğlu, Merve Çağıran, Hazal Subaşı, Engin Altan Düzyatan, Burçin Terzioğlu, Tolga Sarıtaş, Mehmet Ali Nuroğlu, Buğra Gülsoy, Engin Hepileri, Onur Saylak, Melis Sezen, Reha Özcan, Onur Tuna, Sevda Erginci, Damla Colbay 
 
 
2019'da ekrana gelen günlük diziler
 
Beni Bırakma, Baharı Beklerken, Dengi Dengine, Elif, İncir Ağacı, Sevdim Seni Bir Kere, Seksenler, Yaralı Kuşlar, Yemin.
Mucize Doktor

Paylaş

 

Tüm Mucize Doktor Bilgileri