Eğer Yapabilirsen Sevgini Ver Ona

Işınla Bizi Scotty 15.01.2016 Kördüğüm
Kördüğüm

 Kördüğüm'ün ilk bölümünü çok trajik; gerilimi, duygusu çok yüksek bir sahneyle bitirmiştik. Didem, ağır hastalığından kurtuluş umudu kalmadığını öğrendiğinde küçük oğlu Kaanı'ı bırakabileceği hiç kimse bulamamış, en sonunda Kaan'ın babası Ali Nejat'ı çocuğunu kabullenmeye ve onunla ilgilenmeye mecbur bırakmak için doğum günü kutlamasında herkesin için Kaan'ın onun oğlu olduğunu söyleyip kendisini vurmuştu.

 
İkinci bölüme kaldığımız yerden devam ederek başladık. Didem öldü. Kaan, annesi tarafından bırakıldığı ve uyuya kaldığı arabada bir süre sonra uyanıp annesini aramaya başladı. Şans eseri de onu Ali Nejat'ın soförü buldu. Bölümün ilk yarım saati Didem'in ölümünün ardından yaşanan kaosla, emniyette ifade vermeyle, Kaan'la kimin ilgileneceği gibi konularla geçti. Bu sahneler de -yaşanan trajedi gibi- çarpıcı, etkileyici işlenmişti. Kaan'ın şaşkınlığı, annesinin bir türlü ortaya çıkmadığını gördükçe artan korkusu, endişesi; Kızının ölüm haberini alan Didem'in babasının şoku, çaresizliği, sessizliği çok sarsıcıydı. 

 Diğerleri, Umut'un kardeşi ve annesi, Naz'ın annesi, Ali Nejat'ın ablası Feyza ve babası.. sevimsiz, sıkıcı, ve çoğunlukla da ilginç bir yanları olmayan karakterler. 

 
Ama en zorlayıcı olan, bölüm boyunca Feyza'nın peşinde üç yaşındaki yaramaz çocuğunun peşinde yılmış bir anne gibi koşan ve ağzından "Dur Feyza, sus Feyza, şimdi sırası değil Feyza.."dan başka şey duyamadığımız psikolog Neslihan'ı ve hep sevimsiz, art niyetli bir ifadeyle telaş içinde oflaya puflaya oraya buaraya koşturan Oğuz'u izlemek. Bu karakterleri gördükçe sinirden kendini turmalayası geliyor insanın.
 
Makul, aklı başında, vicdanlı ve şefkatli tavırlarıyla en sıcak ve izlenir karakter Naz ama onu da öyle "mükemmel" resmediyorlar ki bir noktadan sonra bu abartı sinir bozucu hale geliyor. Biz her bölümde koca hastanede onca teste rağmen kimsenin sebebini bulamadığı sorunları Naz'ın bir anda çözüvermesini; kahramanca, bir çocuğun hayatını daha kurtarmasını mı izleyeceğiz? Pek mantıklı görünmüyor zira. Devlet hastanesinde çalışan, kendisini çocuklara adamış bir çocuk doktorunun Kaan'ın yaşadığı bunca sıkıntıya karşın, ona annesinin öldüğünü açıklayacakken bile bir uzmandan yardım isyemeyi bir türlü akıl etmemesi de inandırıcı değil.

 Bütün bu karakterler içinde hem yazılışları hem de aralarındaki ilişkinin resmedilişi bakımından en ilgi çekici, en ikna edici ve izleyiciye en yakın gelen karakterler Didem ve Kaan oldu . Hatta rahatlıkla söyleyebilirim ki Didem'i canlandıran Naz Elmas ve küçük Kaan'ı canlandıran Aybars Kartal Özson şimdiye kadar ekranda gördüğüm en uyumlu, oyuncu kimyaları en tutmuş ikililerden biri. Doğrusu Didem'in ve Kaan'ın hikayesi'de Kördüğüm'deki en ilgi çekici hikaye oldu başından beri. Hatta "Keşke dizinin ana konusu bu anne-oğulun ilişkisi olabilseydi" diye düşündüğüm çok oldu.

 
İlk bölümde söz ettiğim, anti-kahraman olarak çizilen Ali Nejat'ın dönüşümü, aşık olacağı Naz'dan ziyade oğlu Kaan'la arasındaki ilişki sayesinde olacak gibi görünüyor. Eğer bu konu iyi işlenirse izlemesi keyifli bir hikaye haline gelebilir. Ancak bölümün sonunda Naz'ın "Ben annesinin öldüğünü Kaan'a nasıl açıklarım. En 
iyisi Ali Nejat da gelsin." diyerek onunla irtibat kurmaya çalışmasının (Bunda o dramatik - çok duygusal ve güzel bir sahneydi bu arada-  veda videosunun bütün bu karakterler tarafından aynı anda izlenmesi gerekliliği de etkendi elbette.)  zorlanmışlığına, olmamışlığına bakarak bu hikayenin açılımı konusunda endişeler duymuyor değilim. Bu baba-oğul ilişkisinin gelişimi umarım Naz-Ali Nejat aşkının başlaması için bir malzeme olarak kullanılmaz. - 1001 Tv

Paylaş

 

Tüm Kördüğüm Bilgileri