Işınla Bizi Scotty 5.10.2016 Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Yeni ya da eski, her yeni dizi girişiyle reyting listesinin dengesi değişebiliyor. Atv'nin başarılı dizisi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, dün akşam 2. sezonunun ilk bölümüyle ekrana geldi. Geçen sezon boyunca, çift haneli oranları da görmüş, çok izlenen bir dizi olduğundan iyi bir giriş yapması sürpriz olmayacaktı elbette. Nitekim 8.0 üzeri reytinglerle tüm gruplardazirvede yer aldı. TOTAL'de 8.34, AB'de 8.23 alan Eşkıya, ABC1'de ise 9.40 ile bu sezon, şu ana kadar en yüksek reytinge ulaşan dizi oldu. 

 
Fox'ta 3. bölümüyle ekrana gelen Familya geçen hafta 4.5-5.5 civarında reytinglerle tüm gruplarda ilk beşte yer almıştı; hatta AB'de 5.70 reytingle gün birincisi olmuştu. Eşkıya ile benzer bir kitleye hitap etmediğinden izleyicisini, listeye bu yeni giren yapıma kaptırma ihtimali düşük görünüyordu. Yine de oranlarını olmasa da yerini kaybedecekti elbette. Oysa Familya, bu hafta sadece sıralamada değil, oranlarında da büyük düşüş yaşadı. TMC tarafından hazırlanan aile komedisi türündeki dizi TOTAL'de 2.56 ile on yedinci, AB'de 3.66 ile yedinci ve ABC1'de 3.59 reytingle sekizinci oldu. Familya'nın reyting kaybına etken Eşkıya olabileceği gibi, yeni sezonuna başlayan ve 3. bölümü yayınlanan O Ses Türkiye de olabilir elbette. Benzer bir kitleyi cezbedebilecek türdeki eğlence proramı dün akşam, TOTAL'de 4.59 reytingle üçüncü, AB'de 5.60 reytingle ikinci sırada yer aldı. Bununla birlikte Tv8'in 6. sezonundaki yarışma programı bir önceki akşam TOTAL'de 3.41 reytingle ancak dokuzuncu olabilmişti. Dolayısıyla Familya'daki bu düşüşün, rakiplerin etkisinden çok, kendisindeki zayıflığa bağlı olma ihtimali daha yüksek. İlk bölümde konunun yüzeysel işlenişinin ve temponun düşüklüğünün beni ikinci bölümü izlemekten alı koyduğunu söylemiştim. Sonrasında gördüğüm tanıtımlar da aşağı yukarı aynı vaatte bulunuyordu. Familya ilk iki bölümde ışıltılı kadrosu, türü, konusu ve çekim mekanları gibi unsurların sağladığı bir krediyi kullanmış olabilir. Yine de hâlâ yeni bir dizi; eksiklerini giderip yoluna başarıyla devam etmek için vakti var.  

 
Kanal D'nin 2. sezonundaki dizisi Hayat Şarkısı geçen sezonun ortasında başladığında kısa sürede büyük sükse yaparak yükselişe geçti. Bir süre sonra bu yükseliş durdu ve ardından oranlarında biraz kayıp yaşarak makul oranlarla, üst basamaklarda bir yerde kendisini sabitledi. Yeni sezondaki performansına bakarsak bu durumun aynen sürdüğünü söyleyebiliriz. Dizinin 4-5.5 oranında sabit bir izleyici kitlesi oluştu. Listeye yeni giren ya da eskiden gelen rakiplere göre sıralamada ufak tefek değişiklikler olsa da oranlarda büyük sıçramalar ya da düşüşler yaşanmıyor. Başrollerinde Burcu Biricik, Birkan Sokullu ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın yer aldığı dizi bu hafta TOTAL'de 4.07 reytingle beşinci, AB'de 4.84 reytingle dördüncü ve ABC1'de 5.39 reytingle üçüncü sırada yer aldı.

  
Yaz boyunca Salı'nın zirvesinde yer alan Gülümse Yeter kış sezonun başlamasıyla hızla düşüşe geçmişti; bu durum devam ediyor. Bu hafta da geçen haftaya göre hem izleyici sayısında hem sıralamada düşüş yaşadı. Show Tv dizisi TOTAL'de 3.54 reytingle dokuzuncu, AB'de 2.76 reytingle on dördüncü, ABC1'de 3.27 reytingle on birinci oldu. Gülümse Yeter'in kış sezonunun başından beri devam eden bu durumunun düzelmesi ve eski günlerine dönmesi mümkün görünmüyor.
 
Şu an için Salı'da gördüğümüz manzara, geçen sezon olduğu gibi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'ın rakipsiz bir şekilde zirvede yer alması; Hayat Şarkısı ve O Ses Türkiye'nin üst basamaklarda yarışta olması. Durumu böyle devam ederse, Show Tv Gülümse Yeter'in yerine daha güçlü bir yapım getirebilir mi? Bilinen projelerle zor görünüyor. Fox'ta Familya bu haliyle devam edebilir belki ama daha önce de sık sık söz ettiğimiz gibi, kanalın yayın tarihi için bekleyen tonlarca projesi var (Hatta Yıldızların Altında bu belirsizlikte daha fazla beklemeyip kanal değiştirdi.). Dolayısıyla Fox, Familya'ya çok uzun süre tanımayabilir. Yerine gelmek için bekleyen yapımlardan Eşkıya'ya rakip olabilecek olan var mı? Zaman gösterecek.
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Paylaş

 

Tüm Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz Bilgileri