Işınla Bizi Scotty 12.07.2017 Dolunay
Dolunay

Ramazan ayı ve TV8'in çok izlenen yarışması Survivor'ın bitmesini bekleyerek yayın tarihini yaz ortasına kadar erteleyen diziler, ilk haftalardaki mütevazı izlenme oranlarından sıyrılıp dikkat çekici, kayda değer sayıda izleyiciye ulaşmaya başladılar nihayet. Özellikle, bu hafta 2. bölümüyle ekrana gelen Dolunay bütün bu diziler içinde en dikkat çekici başarıyı elde eden oldu. 

 
İlk bölümüyle de yaz sezonu için oldukça yüksek denebilecek oranlarla başlayan Star Tv dizisi 11 Temmuz Salı akşamı yayınlanan ikinci bölümünde görülmemiş bir duruma sahne oldu. TOTAL'de 6.51, AB'de 5.55 ve ABC1'de 6.13 reyting alarak tüm gruplarda günün en çok izlenen programı olan Dolunay'ın başarısı bununla sınırlı kalmadı. Romantik-komedi türündeki dizi, özet ve tekrarıyla da tüm grupların ilk üç basamağa yerleşti. Dizinin özeti TOTAL ve ABC1'de 3.5 oranında izlenerek gün ikincisi olurken, tekrarı da yine benzer oranlarla AB'nin ikinci, diğer gruplarında üçüncü sırasında yer aldı. 
 
Dolunay, izleyicisini hızla artırarak yükselirken aynı gün yayınlanan, farklı türdeki rakiplerine de pek şans bırakmamış oldu. Geçtiğimiz hafta Dolunay'la aynı akşam yayın hayatına başlayan Deli Gönül ilk bölümüyle 3.0 civarı mütevazı oranlara ulaşmışken bu hafta tüm gruplarda izleyici kaybetti; sıralamada da geriledi. Dram türündeki dizi bu hafta TOTAL'de 2.85 reytingle dördüncü, AB'de 2.81 reytingle beşinci ve ABC1'de 2.92 reytingle yine beşinci sırada yer aldı.
 
Salı akşamının bir diğer dizisi olan Adı Efsane ise kısa bir aradan ve kadrosundaki pek çok değişiklikten sonra geri döndüğü ekranda umduğunu bulamıyor. 22. bölümü yayınlanan gençlik-dram türündeki Kanal D dizisi AB ve ABC1 gruplarında küçük artışlarla 2.19 ve 2.27 reyting alarak yedinci oldu ama TOTAL'de izleyici kaybıyla ancak 1.96 oranında izleyiciye ulaşabildi ve günün en çok izlenen sekizinci programı oldu.
 
Tür olarak oldukça farklı olan bu üç dizinin birbirinden izleyici çektiğini düşünmek zor. Dolayısıyla farklı günlerde yayınlanmaları halinde de durumda değişiklik beklememek gerek. Bu listeye bakınca Dolunay'ın özet ve tekrarıyla da ilk üç basamağı kapladığını ve yaz sezonun şimdiye kadar ki en yüksek oranlarından birini almış olmduğunu düşünerek, kendi hedef kitlesini en çok tatmin eden; romantik-komedi ve yaz ekranı izleyicisinin aradığını vermekte en başarılı dizi olduğunu söyleyebiliriz.
Dolunay

Paylaş

 

Tüm Dolunay Bilgileri