1001 Tv 26.12.2019 Doğduğun Ev Kaderindir
Doğduğun Ev Kaderindir

Demet Özdemir ve İbrahim Çelikkol'un başrolelrini paylaştığı, Çağrı Bayrak'ın yönettiği, Eylem Canpolat'ın kaleme aldığı, OGM Pictures imzalı Doğduğun Ev Kaderindir, 25 Aralık Çarşamba akşamı TV8'de ilk bölümüyle akrana geldi. Bölümde yaşanan olaylara, öne çıkan repliklere, bölümün aldığı reytinge ve sosyal medyadaki izleyici yorumlarına yakından bakalım:

Zeynep yoksul bir ailenin en küçük çocuğudur. Ablası erken yaşta evlenmiş, abisi hastadır. Annesi temizlik yaparak evlerine bakmaktadır. Babası ise geçimsiz ve sorumsuzdur; çocuklarının okumasını yasaklamıştır ve hepsine şiddet uygulamaktadır. Zeynep'in abisi küçük yaşta ölür. Annesinin temizliğe gittiği zengin bir kadın, bir gün Zeynep'i evlat edinmeyi teklif eder. Annesi gönülsüzdür ama bu hayatta bir geleceği olmayacağını bilmektedir. Babası ise habere çok sevinmiştir. Zeynep yeni ailesinin evine bırakılır. Başta annesini bırakmak istemese de yeni ailesine kısa sürede alışır. 

Yıllar geçer. Zeynep hukuk fakültesinde öğrencidir. Bir gün eski mahallesinin civarında lastiği patlar. Yakındaki bir tamirciye gelmek zorunda kalır ve Mehdi'yle tanışır.

 
O gün Zeynep'in doğum günüdür. Yeni ailesi ona sürpriz bir parti planlamışlardır. Partinin düzenlendiği mekana Zeynep'in gerçek annesi Sakine de gelir ve ona bir hediye getirmiştir. Zeynep, erkek arkadaşı Faruk'a Sakine'yi annesi olarak tanıştıramaz. Faruk, onu Zeynep'in bakıcısı zanneder. Zeynep bu olaydan büyük üzüntü duyar ve partiyi bırakarak doğduğu eve gidip annesini gönlünü almaya çalışır. Eve vardığında büyük bir şaşkınlık yaşar. Gerçek ailesi büyük bir yoksulluk içindedir. Annesi, babasının içkiye tövbe ettiğini ama artık ikisinin de çalışamadığını anlatır. Zeynep'in yeni ailesi de, gerçek babasının davranışları nedeniyle bir süredir yardımı kesmiştir. Zeynep ailesinin bu halini gördükten sonra onlara yardım etmeye karar verir ve ama yeni ailesi daha fazla maddi yardım yapmayı kabul etmez ve Zeynep'ten de onlardan uzak durmasını ister.  Zeynep bunu kabul etmez. Zeynep'in üzüntüsünü gören yeni annesi Nermin, Sakine'yi evine çağırır ve Zeynep'in Faruk'la evlenmek üzere olduğunu, onu daha fazla üzmemelerini söyler. Aralarında geçen konuşma Sakine için bardağı taşıran son damla olur ve hem Nermin'e hem de daha sonra Zeynep'e içindeki her şeyi döker. Zeynep annesinin bu durumuna daha fazla katlanamaz. Bir süre onun yanında yaşamak ve onu mutlu etmek için eşyalarını toplayarak eski evine döner.
 
Mehdi, babasını yıllar önce bir cinayette kaybetmiştir. Ailesi, yakında tahliye olacak olan katilinden intikam alacağı korkusuyla yaşamaktadır. İlişkilerinin çok iyi olmadığı annesi, başını derde sokmaması için onu bir an evvel evlendirmek istemektedir. Evlerine sürekli gelen çöpçatana Zeynep'ten söz ederler. Kadın, Zeynep'in bu evliliği istemeyeceğini düşünse de ısrarcı olurlar. Mehdi, evlilik fikrine hiç sıcak bakmasa da annesinin, onun başına bir şey geleceği korkusu nedeniyle kalp krizi geçirmesi üzerine bulduğu, evlenmesi için önerdiği kişiyle görüşmeyi kabul eder. 
 
Çöpçatan Sultan, Zeynep'i Mehdi'yle evlendirmeleri konusunda Sakine'nin de aklına girmiştir. Sakine, kendisini mutlu etmek için her şeyi yapmaya hazır olan Zeynep'e Mehdi'yse tanışması için baskı yapar.
 

Mehdi ve Zeynep buluşurlar. Her ikisi de karşısında daha önce tanıştığı birini görmekten şaşkındır. Zeynep, ikisinin de bu evlilik konusunda isteksiz olacağını düşünmektedir ama Mehdi, Zeynep'le tanışınca bu fikre olumlu bakmaya başlamıştır. Zeynep'e evlenmek istediğini söyler. 

 

 REPLİKLER

Zeynep
Kaderimiz doğduğumuz evlere bağlıymış. Önce anneler alırmış kalemi eline, başlarmış yazmaya. Bir kitapta okumuştum. Kimi sevip kiminle evleneceğimiz bile doğduğumuz eve bağlıymış. Çok garip değil mi? Annen bile olsa, geleceğine sen değil, o karar veriyor.  Ccedil;ok ilginç demiştim okuduğum zaman. Peki benim kaderimi hangi evim, hangi annem yazdı? Hangi annemin yazdığı hayatı yaşıyorum ben? Bu kararları nasıl verebildim? N'olur bana şu sorunun cevabını verin: İnsan kaderini değiştirebilir mi?  

 
Mehdi - Çok mu mahalle dizisi seyrediyorsun sen?
Zeynep - Çok... Burada sessiz sakin olursan zayıf zannederler. Buradan kaçan kaçar. Kalan da ya kendi başını yakar ya da başkasını.
Mehdi - Burada insanlar ikiye ayrılmaz. Gerçi hiçbir yerde ikiye ayrılmaz da... Herkes eşittir yani.
 
 
Zeynep (İç ses)- On iki yıl, dile kolay... Yürümeyi öğrendiğim, ilk arkadaşlığı öğrendiğim, ilk büyük acıyı, ilk ayrılığı yaşadığım mahallem. Tam on iki yıldır gelmemiştim. Çocukken yuva bildiğim sokaklar ne kadar yabancı geldi. Annemleri bırakıp Nermin annemlere yerleşeli daha bir yıl dolmadan Ekrem babam yasaklamıştı gitmemi. Tabi ki mesele yine babamdı. Kendi yaralarını kapatmak için bizim yaralarımızdan hep yara bandı yapan babam. Ömrümün hem utancı hem de en büyük hasreti oldu. On iki yıl sonra evime misafir olarak gidiyordum ve aklımda yine aynı soru vardı: Buradan gitmesem acaba hayatım nasıl olacaktı? Nasıl bir Zeynep büyüyecekti? Hayat bana bir şans verdi. Ama her tercih de bir vazgeçiştir işte. Şimdi ki Zeynep olabilmek için ben bütün geçmişimden vazgeçmek zorunda kaldım. Değdi mi, bilmiyorum.
 
Mehdi - Adın neydi? Söylemiş miydin?
Zeynep - Yo, söylemedim. Bir daha karşılaşırsak o zaman öğrenirsin belki.
Mehdi - Sen de o, evrene mesaj atanlardansın, ha? Bekleme bence. Gelmiyor SMS'lerin karşılığı.
 
Zeynep (İç ses) -  Yapamadım, olmadı. Dakikalarca Faruk da ben de bekledik durduk. Tek bildiğim ölecekmişçesine hissettiğim korkuydu. Niye geldim ki ben buraya? Bir erkekten beni anlamasını; gerçeğimle, geçmişimle, köklerimle koşulsuz şartsız sevmesini, beni her şeye rağmen istemesini bekleyemezdim. Öyle bir sevginin hayali dahi korkutuyordu beni. Ben babasının "Oh be! Kurtulduk senden." dediği kızıydım. Maskemi indiremezdim. Bir kez daha bir adamdan benden vazgeçmemesini, beni tüm imkansızlıklara rağmen sahiplenmesini bekleyemezdim. O beklentiye girip de kendime o hayal kırıklığını yaşatamazdım. Hiçbir şey söylemeden, anlatmadan, talep etmeden basıp gittim.
 
Zeynep - Hiçbir seçim bana ait değil ki... Çocukluğunu susturamıyorum içimde. Çünkü ben annemi terkedip gitmiştim bir kere, artık ömrümü vermeliydim. Cennet annelerin ayaklarının altındadır ve ne kadar ödersen öde analık hakkı bitmeyen bir borç. Ömrünü de versen, istediği her şeyi de yapsan, annen de senin gibi mutsuz bir dünden geldiyse onun yüzünü güldüremezsin... Benim annem huzur nedir, mutluluk nedir bilmiyordu ki... Benim annemin kaderinde acı vardı. Annem mutlu olmayı seçmedi. Ama ben annemin kaderini yaşamak istemiyorum. Kalemi annemin elinden alıp kendi kaderimi yazmak istiyorum. Tekrar aynı yaşadığım acıları yaşamak istemiyorum. Ben artık sevmeyi sevilmeyi öğrenmek istiyorum, ben mutlu olmak istiyorum. 

REYTİNG

25 Aralık Çarşamba akşamı ilk bölümü ile ekrana gelen Doğduğun Ev Kaderindir; Afili Aşk, Benim Adım Melek ve Kuruluş Osman dizileri ile karşı karşıya geldi. Çoğunlukla yarışma ve eğlence programları yayılayan ve dizi izleme alışkanlığının zayıf olduğu, son olarak geçtiğimiz sezon Kızım dizisinin ekrana geldiği Tv8'de yayınlanan OGM Pictures imzalı dram dizisi 5 bandında izlendiği ve ilk beş program arasına girdiği AB ve ABC1 kategorilerinde başarılı bir başlangıç yaptı. 

Dizinin ilk bölümü Total'de 4.44 reytingle on birinci, AB'de 5.34 reytingle beşinci ve ABC1'de 5.77 reytingle dördüncü sırada yer aldı.

Dizinin, ilk bölümün hemen ardından ekrana gelen tekrar bölümü ise Total'de 1.67 reytingle kırk üçüncü olarak beklentinin altında kalsa da AB'de 2.15 reytingle yirminci ve ABC1'de 2.15 reytingle yirmi beşinci olarak sonraki bölümde izlenme oranlarının yükseleceği konusunda daha çok umut verdi.
Doğduğun Ev Kaderindir Doğduğun Ev Kaderindir Doğduğun Ev Kaderindir

Paylaş

 

Tüm Doğduğun Ev Kaderindir Bilgileri