Uzunçorap 20.01.2016 Gecenin Kraliçesi
Gecenin Kraliçesi

Gecenin Kraliçesi'nin ikinci bölümünü de izledim. Doğrusu ilk bölümü daha çok beğenmiştim. Bir kere mekânlar daha güzeldi. Daha çeşitli ve ferahtı. Bu bölümde ise gündüz vakti bile güneş ışığının az girdiği alanlar, loşluklar, gölgeler.. Dış mekânlarda ise grilik, ışıksızlık. Evet mevsim kış, güneş az ama böyleyken böyle. Aşılabilseydi iyiydi.
 

Bölüm bittiğinde kendi kendime, "böylece diziyle vedalaştım," dedim. Çünkü gizemli bitti. Çünkü güvenim yok. Bu gizemler ya Lost dizisinde olduğu gibi dolanıp kalabilir, yani bir yere varmayabilir, ya da varsa da sönük kalabilir. Selin telefonda kimle konuştu? Ses desen Aziz'in sesine benziyor ama onun sahnelerinde boşluk yok, üstelik bir şeyden haberi de yok gibi. Selin sms atıyor, o da otele otele diye bağırıp otomobili geri döndürüyor. Onun da bildiği smsten ibaret. Öyleyse o değil. Sonra Selin herşeyi başından planlayarak mı gelmiş, Kartal'ın braktığı o parayı almış, Türkiye'ye getirmiş. Aziz'le falan karşılaşacağını planlamış mı, ne kadarı oyun bunun? 


Diziyi izlerken en azından bir karaktere sırtını dayamak istiyorsun. Güvenmek istiyorsun. Bu da genelde baş kahramanlar olsun istiyorsun. Şimdi dizide artık Selin'e güvenemiyorum. Mağdurdu ama yaptığı bu darbeyle, gizemli halleriyle, daha da alacağa benzer intikamıyla, şefkatli müşfik hem anne hem seven kadın rollerine alışmış biz masum izleyiciler sanırım allak bullak olduk. Şu anda Selin'den korkuyorum mesela. Onun dışında Kartal desen, o da öyle ya da böyle bir eşi vardı, aldattı. O tarafa vurduğu darbe yetmezmiş gibi, bir de bu tarafa yani Selin'e darbe vurdu. Hadi seni unutsun istiyorsun, sehpanın üstüne niye para bırakıyorsun şapşik. Hem sen koskoca holdingler bir şeyler yönet, sonra düz yolda paçalarını ıslat. Bu da nasıl bir tabir oldu böyle. Fakat Kartal deyince iki dakikada rüzgâra göre karar değiştiren, kararsız bir kişi ortaya çıkıyor. Arkadaşı ne derse etkilenip yapıyor gibi. Gerçi  ne kadar zeki de olsa, yalnız bir insan, ailesini doğru dürüst tanımamış. Hem ister tanımış ister tanımamış evlat hep çocuktur bir yandan. Kartal da çocuk. Hatta Aziz de çocuk. Selin de çocuk, bu hesapça ama Selin'den tırstım bir kere. Hem çok esaslı soğuk yapıyor. Bak annesi iyiydi. 
  

Dolayısıyla dizide sırtımı dayayacağım bir karakter arıyorum. Şu sırada bana en yakın gelen, halanın kocası, Mert'in eniştesi olan kişi. Çünkü halaya bakıyorum hırslı, acımasızlığa varabiliyor, Mert'e bakıyorum, acı çekiyor ve savruluyor, Aziz desen haşin, öfkeli, Kartal dağılmış, arkadaşı çapkın, Selin intikamcı, annesi Fransa'da, Esra da acı içinde, aşırı uçlarda. Bu ev ahalisi içinde, en makul, en mütevazı, uyumlu ve ılımlı olarak bu enişteyi görüyorum. Oyumu ona veriyorum. İleriki bölümlerde de izleme durumum olursa, sıkışık gerilimli gergin fırtınalı zor durumlarda gözüm onun üstünde.

Mekanlar, gizem derken izlememeye meyil etmiştim ama üçüncü bölüm fragmanını izlediğimde acaba mı, dedim, bir şans bir şans daha derken bakarsın izlemeye koyulmuşum Ama kaç tane de diziyi bırakıverdim birden bire ya da yavaş yavaş kopa kopa. Yani belli olmaz. 

Paylaş

 

Tüm Gecenin Kraliçesi Bilgileri