Uzunçorap 22.12.2016 Cesur ve Güzel
Cesur ve Güzel

Önce hızlıca bölümün gelişmeleri:
Şirin ve Kemal evlendiler ve balayı için Ürgüp'e gittiler. Hülya'nın ihbar ettiği Turan Fişekçi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı ve Korludağ'a gelerek ihbarcısının Hülya olduğunu öğrendi. Korhan ve Hülya tanıştılar. Hülya Korhan'ın davetiyle çiftlikte kalmaya başladı. Tahsin ve Adalet Antalya'ya gittiler, Tahsin annesinin vefat ettiğini öğrendi. Sühan Bülent'e yüzüğünü geri verdi, ilişkileri bitti. Genel kurul toplantısında şirket hisselerinin halka açılması oylandı ve Tahsin'in karşı çıkmasına rağmen kabul edildi. Tahsin ve Adalet evlendi. Mutlu son.

Şimdi gelelim detaylara...

Bölümün genel havası
Son iki bölüm hakkında yazdığım iki yazıda, dizinin geriliminin biraz düşürülüp, Sühan ve Cesur'un birlikte geçirdiği sahnelerin artması gerektiğini, ayrıca cevapsız bırakılan soruların arttığını ve bu konuda da bir dengesizlik oluştuğunu yazmıştım. Bu bölüm bunların epeyce telafi edildiği, dengelerin büyük ölçüde kurulduğu bir bölüm oldu. Bu bakımdan keyifli bir bölümdü.

Düğünümüze kaldığımız yerden devam
Bölüm yine düğün sahnesiyle başladı. Kritik yeri geçen bölümün finaline damga vuran, Fügén'in Tahsin'e "Katil" diye bağırdığı andı. Ortalığı yatıştıran, durumu toparlayan Şirin ve Sühan oldu. Tahminimin aksine Cesur'da planım ifşa olacak diye hiçbir endişe olmadı. Doğrusu o anda sadece annesinin sağlığına odaklanması hoşuma gitti. Kontrolcü bir adam olarak Tahsin Şirin ve Sühan'ın söylediklerine rağmen Korludağ Emniyet müdürü Mehmet'e durumu tekrar araştırttı. Biz de bu esnada Fügén ve Cesur'un nasıl nüfus değiştirdiklerine, kendilerini nasıl ölmüş gösterdiklerine dair biraz daha bilgi edinmiş olduk. Bu arada Alemdaroğlu Fügén'in anne kızlık soyadıymış, peki Fügén Fransız asıllı değil miydi? Çok alengirli. Bu kadar alengirli olmasa zaten Tahsin K. çoktan çözmüştü olayı da, Cesur'un baba ismini Hasan bırakmaları yine de kuşkulandırıcı oluyor görüldüğü üzere. Acaba Cesur ve Fügén manevi bakımdan bir bağları sürsün diye mi ismi değiştirmediler. Tahsin kuşkulandıkça Mehmet Müdür'e de angarya iş çıkıyor. Adamcağızın konu kapansın diye heyecanı, isteği buradan hissediliyor. Tebriks.
 
Adalet ne zaman öğrendi?
Bu sahne sanki iki farklı hikaye olarak yazılmış, sonra da birbirine monte edilmiş. Amaç seyirciye kısa süreliğine de olsa belirsizlikte ve merakta bırakmak. Şöyle ki, ilk kısımda Adalet gerçeği bilmiyor ve sorar gibi Tahsin'e şunu söylüyor: "Senede birkaç kez geliyoruz buraya İstanbul'dan. Ne yemekleri iyi, ne servisi iyi..." Yani diyor ki, niye buraya geliyoruz ki, ne yemekleri iyi, ne servsileri iyi. Hatta Adalet lafın öncesinde, akşam iş yemeğinde buluşacakları iş adamlarını da Tahsin buraya getirecek diye korkmuş. Yani Adalet sebebi bilmiyor. Biz de burada Adalet'le aynı taraftayız, anlamaya, sırrı çözmeye çalışıyoruz. Sahnenin ikinci yarısında Tahsin, garsonların annesinin vefat ettiğini öğreniyor. Orada birden Adalet maskesini düşürüyor ve bizim takımı terkediyor. Anlıyoruz ki, Adalet konuyu çoktan biliyormuş. Tabii arada yani kurguda, montajda Adalet'in durumu anladığına dair bir bakış, bir söz, bir bağlantı sahnesi atılmadıysa. Bunlar dışında güzel replikleri olan, merak edip durduğumuz "Tahsin'in gerçek ailesi kim" sorusuna cevap veren iyi bir sahneydi.

Verin, verin cevapları
Cesur Fügén'in kaybolmasından sonra "Bundan sonra bir dakika bile annemi yalnız bırakmayacağım" diyor. Beş dakika sonra annesini Banu'nun yanına bırakmış, üstelik düğünde de oyalanıyor, akşam da Sühan'la dansetmeye çıkıp gelmiş. Bu ne perhiz, bu ne turşu? Cesur akşam düğüne gelip Sühan'ı dansa kaldırıyor. Bülent de kıskanç kıskanç bakıyor. Madem kıskanacaktın arkadaş, kız boş boş otururken niye gidip kaldırmadın? Ben seni Cesur'dan kıskanabilme ihtimalini sevdim Sühan mı? Ve Ayşe Hemşire... Hani Ayşe Yıldırım'ın ifadesini alacaktı emniyet? Hem de Turan dava dosyasına bakarken gördük ki adı da Ayşe yıldırım diye geçmiş resmi kayıtlara. Üstelik kadın şimdi bir de Korludağ'a geldi kendi ayağıyla. Karakolda ifadeni alıverelim deseler nasıl verecek nüfus cüzdanını?

Kritik sahneler
Bunlardan biri kahvaltıda Sühan ve Korhan arasındaki "Hasan" atışmasıydı. Birbirlerini sözlerle avlamaya çalıştılar. Son sözü Korhan söyledi ama bir söz daha gelirse cephanesi kalmadığı ve yenileceği için konuyu alelacele değiştirdi. Bir diğer kritik sahne Hülya'nın Korhan'ı masajla tavlamaya çalıştığı sahneydi. Anlaşılan Hülya Korhan'ı kendine aşık etmeye çalışacak. Bir yandan da Cahide'yi de "Zafer bebeğe kardeş lazım" diye tavlıyor, oradan da bir çapa atıyor, işini sağlama alıyor. Yani Hülya buraya kapılandı. Başka bir kritik sahne de Sühan'ın babasına, "Bu çiftlik annemin ailesininmiş. annemle o yüzden mi evlendin, Mihriban Hanımı o yüzden mi nikah masasında bıraktın" diye sorduğu andı. Tahsin bu soruya cevap veremeyip konuyu değiştirdi. Ama biz de bölümlerdir sürüp giden soruların birinin cevabını öğrenmiş olduk.

Sondan başa
Cesur'un Sühan'a gösterdiği ilgi başta sanki intikamı kaynaklıydı ama şimdi ilk görüşte aşık oldum havalarında. Sühan'a "Seninle evleneceğim" demesini de buna bağlıyor. Senaryo yön mü değiştirdi, Cesur'un mu kafası karışık. Bence tanıdıkça aşık oldu Sühan'a ama tabiri caizse yazmaya, 'giriş gelişme sonuç' sırası gözetmeden "sonuç" bölümünden başladı.

Depoda
Sühan'ın babasına "Bugün bir yüzünle daha tanıştım." dediği depo sahnesinin sanki ön kısmı yok, kesilmiş mi ne olmuş. Sühan nasıl haber aldı da seradan çıkıp oraya gitti. Cesur'a mesaj geldi, hemen çıkıp gitti, toprak sahibi adam o sırada dayak yiyordu. Peki Cesur'a mesajı kim attı? Yani oraya kadar adım adım giden dizi orada hem zaman atladı hem de sanki ritm kaçırdı. Birşeyler hızlı gitti. Oysa böyle önemli bir sahnede gerilim yavaş yavaş tırmandırılmalıydı.

Cesur olduğunuz kadar dürüstsünüz de
Sühan soruyor, Cesur cevaplıyor. Cevaplıyor ama sakladığı şeyler olduğunu da söylüyor ve böylece herşeyi söylemiyor. "Daha fazlasını bilmen için Cesur olman gerekir" diyor. Sühan her iki anlamda da "cesur" olamayacağına göre, dolayısıyla Sühan'a "öğrenemezsin" sınırı çekmiş oluyor. Sühan da açık sözlü, "Sen Korludağ'a babanın ölümünü araştırmaya geldin. Her şeyden babamı sorumlu tuttuğunu biliyorum" dedi Cesur'a. Daha fazlasını konuşmalarının ilişkilerine zarar vereceği noktada ikisi de aynı cümleyi kuruyor: "Seninle savaşmak istemiyorum." Bu arada ikisinin ilişkisi Karadayı'yı hatırlattı biraz. Güçlü, nüfuzlu, zengin ve zorba bir babanın cesur ve dürüst kızı ile kimliğini gizleyen, babası haksızlığa uğramış cesur ve zeki bir adamın aşkı. Karadayı'daki gibi ilerlerse bu davada Sühan, Cesur'un yanında yer alacaktır. Fakat iki dizi arasında şöyle bir fark var: Karadayı'da Feride çok ama çok sonra babasıyla ilgili gerçeklere uyanabilmişti. Burada ise neredeyse daha en başından zaten Sühan'ın şüpheleri var. Tahsin de zorbalığı bir ünvan gibi kullanıyor. Bu sebeple bundan sonrası için dizinin nasıl açımlanacağı merak konusu.

Alarm
Tahsin henüz Cesur'un annesinin Fransız olduğunu bilmiyor. Adı zaten Fügén. Fakat eğer Sühan'dan kadının fransızca konuştuğunu öğrenirse iki ucu birbirine bağlar ve al işte elektrik akımı. Bundan sonra Tahsin Korludağ'ı kimse tutamaz. Uyku da tutmaz herhalde.

Bölümün Yıldızı
"Yüksek sosyete" hakkında yazdığım yazılarda sık sık Kerem'in annesi Ayşen ve babası Yılmaz'ın dizideki huzur kaynakları olduğunu yazmıştım. Bu dizide de, yumuşak huyuyla, sakin, uyumlu geçimli bir insan oluşuyla, birçok kişiye alttan almasıyla, kindar olmayışıyla Korhan Karlıdağ dizinin huzur cazibe noktası oldu.  Bir de hazırcevaplık gibi bir özelliği bu bölümde epey ortaya çıktı. Hem Sühan'ı hem Tahsin'i, birini kahvaltıda diğerini de kafede şömine başında nakavt etti. Genel kurul oylamasında da Cahide'nin etkisinden kurtulmayı başararak kendi iradesiyle iyilik tarafında saf tuttu. Babasının horlamalarına ruhunun çektiği çile de cabası. Bölümün yıldızı Korhan Korludağ oldu.

Bundan sonra ne olur, buradan nereye gider... Yeni bölüm tahminleri
Bölüm bu kez çok tehlikeli, meraklı bir yerde kalmadı: Tahsin ve Adalet evlilik haberiyle geldiler. Sühan ve Korhan için kötü bir durum ama bu konuda Adalet'in bir kabahati yok, aksine hayat şartları gerektirmese, bu kadar kötülüğün içine düşmeyecek, hırsları olmayan, kendi halinde ve kibar bir kadın gibi görünüyor. Dolayısıyla abisi Rıza'nın hapisten kaçıp intikam almaya gelmesinden kaynaklanan korkularını, toplum içinde hor görülmelerini de düşününce evlenmeleri iyi oldu. Bu bölümde Cesur ve Banu'nun ellerindeki bilgilerle cinayeti çözmeye dair bir girişimleri ya da gelişme olmadı. Banu artık Sühan için bir risk olmayacak gibi. Bu da bu bölümde olduğu gibi artık geri planda kalacağı anlamına gelebilir. Cahide'nin Korhan'a sevgisi saygısı var mı, emin olmak zor. Hafife aldığı bu bölümde daha net belli oldu. Korhan gerçeği öğrense de Cahide'yi kendinden uzağa atsa daha iyi olur. Cahide'nin vereceği sahte mutluluktan Korhan'a fayda yok. Bu bölümle dizi biraz da geleceğe bakan bir yön aldı sanki. Yani Cesur Tahsin Korludağ'ı yakalatacak ispatların peşinde ve şu anda elinde pek bir şey yok ama Cesur ve Sühan birçok şeyi açıkça konuşuyorlar. Cesur yavaş yavaş şirketin iplerini eline alırken, anlaşılan Tahsin K.'nın suç delillerine de yaklaşacak.

Celebrities.. En son nerede görüldüler?
Cesur, Sühan, Korhan, Mihriban, Cahide - Genel kurul kararı sonrası Korludağ çiftliğinde zafer kutlaması yaparken (Cahide öfkeli, diğer herkes mutlu)
Tahsin Korludağ - Evde, yeni evlilik cüzdanını sallarken (Afacan)
Adalet Soyözlü - Yeni evinde, Tahsin Korludağ'ın yanında (Mutlu)                                         
Ayşe Hemşire (Hülya) - Evde, Hoşgeldiniiz Tahsin Bey derken (Eve iyice yerleşmeye çalışıyor)
Şirin - Sühan'ın odasında, Ürgüp'ten döndüğü akşamın sabahında, Sühan' sarılırken (Enerjik)
Kemal - Şirin'le Ürgüp'ten döndükleri akşam, Fügén Hanım'a ve Cesur'a hediyelerini verirken. (Mutlu)
Bülent - Genel kurul toplantısında, ayağa kalkarken. (Nötr. Yenilgiyi olgunlukla karşıladı.)
Fügén - Alemdaroğlu çiftliğinde Şirin'le ninni söyleyerek yatmaya giderken (Mutlu)
Salih - Depoda Tahsin'le tarlasını ucuza satmak istemeyen toprak sahibi adamı döverken (Zorbadan zorba)
Reyhan - Çiftlikte, Tahsin ve Adalet'in evlilik haberini alırken (Yorumsuz)
Turan - Eczaneden çıkmış Hülya'nın arkasından bakıp eczaneye doğru yürürken (Western film modunda)
Necla - Eczanede Hülya'ya kakao yağı verirken (Her zamanki gibi pozitif :)

Bölümden esaslı replikler:

"Hatırlamak için yavaşlar, unutmak için hızlanırsın" (Cesur, şömine başında, Sühanla konuşurken)
"Tahsin Korludağ değil, Adalet olmak zor bu kasabada." (Adalet, Tahsin'e) (Kelime anlamıyla da yerini buldu, bu kasabada adalet zor, Tahsin Korludağ yüzünden.)
"Bir sürü yalan söylemeseydin, şu an kim öğrendi diye merak etmezdin" (Korhan, babası Tahsin'e) (Korhan the Hazırcevap)
"Ortaklar hep aynı fikirde olmak zorunda değiller. Bir şekilde orta yolu buluruz." (Cesur, Sühan'a, "Babam halka açılmaya karşı, zaten konuşmuşsunuz, bence zorlamanın anlamı yok," dediğinde.)
"Sakın bana bundan sonra dost kalalım, arkadaş kalalım falan deme. Bırakalım bundan sonra ne olacağımıza zaman karar versin."  (Bülent, Sühan'a, serada, akşam)
"Burada kendimi akvaryum izliyormuşum gibi hissediyorum Adalet. Baktıkça içim açılıyor, halime şükrediyorum. Baksana, ben de şu adamın oğullarından biri olabilirdim. Şehrin bir kenarına sıkışmış, parasız pulsuz mutsuz. İyi ki beni sevmemişler. Bak şunlara.. Artık biz tamamız deyip de doğurmaya karar verdikleri çocuklara bak. Bunlar kumda yürüseler ayaklarının izi kalmaz. Bi de bana bak. Bastığım yerde toprak çatırdıyor. Onların vereceği hiçbir şeye ihtiyacım yok."    (Tahsin, Adalet'e) (Buraya bu repliği aldım ama savunduğum için değil, akvaryum gibi izliyorum.)
"Şirin - Annem de babama küsmüş ama babam Tahsin Beyin sözünden çıkamaz ki ne yapsın. (Bilse babası kraldan çok kralcı!)
Sühan - E karşı çıksın, ayıptır, desin, yapmayın desin. artık birilerinin babama hayır diyebilmesi lazım Şirin!"   
                                              
Bölüm no: 6
Yayın tarihi: 15.12.2016 perşembe
Bölüm etiketi: #cesursan

Paylaş

 

Tüm Cesur ve Güzel Bilgileri