Çarşamba reyting rekabeti nasıl sonuçlandı?

Uzunçorap 17.08.2017 Bu Sayılmaz
Bu Sayılmaz

16 Ağustos 2017 Çarşamba günü, iki akşam dizisi ekrana geldi: Fox'ta geçen hafta ilk kez ekrana gelen "Bu Sayılmaz" ve Kanal D'de 3. bölümüyle "Meryem".

 
Günün zirvesi
Kanal D dizisi "Meryem" ilk haftasında Total ve ABC1 grubunda 2 bandına takılmış, ancak AB grubunda 3 bandına çıkabilmişti. Pek parlak olmayan sonuçlarla yayına başlayan dizi sonraki haftasında Total izleyiciden oldukça büyük bir kabul görüp, reytingini 2 katına çıkardı. AB ve ABC1 gruplarında da barajı aşıp üst levela geçti. "Meryem" yükselişini, ivmesini arttırarak sürdürüyor. Bu hafta üç reyting grubunda da 6 barajını aştı. Bu şekilde tüm programlarda gün birincisi olmakla kalmayıp haftalık dizi reytingleri listesinin ilk üç sırasını da değiştirecek gibi görünüyor. Dizinin ilk yayınlandığı güne ait reyting yazımda "Çok parlak bir başlangıç yapmadı. Bu orta karar reyting sonuçlarına rağmen bizim ev meydanında gördüğü ilgiden dizinin önümüzdeki haftalarda daha yüksek reytinglere ulaşabileceğini tahmin ediyorum. Dizinin tekrarları neredeyse ilk yayını kadar izlenmiş. Eğer ilk bölümle birlikte tekrarları izleyenler farklı kişilerse ve bu seyirciler kazanılmışsa, bu önümüzdeki hafta "Meryem"in reytinglerinin iki katına çıkabileceği anlamına gelir." diye yazmıştım. Meryem geçen iki hafta içinde bu tahmini doğru çıkardı.
"Meryem"in dün akşamki reyting sonuçları şöyle: 
Total grupta 6.14, AB grubunda 6.36  ve ABC1 grubunda 6.21. 
Geçen hafta: Total grupta  4.17 , AB grubunda 4.39 ve ABC1 grubunda 3.95.
"Meryem" en yüksek izlenme oranını, başladığı günden bu yana olduğu gibi AB grubundan (6.36) aldı.
 
 

Bu Sayılmaz'ın durumu
2. Bölümüyle ekrana gelen Fox dizisi "Bu Sayılmaz" aynı günü paylaştığı, aynı günde yarıştığı "Meryem"le kıyaslayacak olursak, ilk bölümüyle Meryem'den daha düşük sonuçlar alarak yayın hayatına başlamıştı. Total grubunda 1 bandına takılan, diğer gruplarda 2 bandını aşamayan dizi bu hafta daha da düşük sonuçlarla karşılaştı, AB ve ABC1 seyircisinin bir kısmını kaybederek tüm gruplarda 1 bandında kaldı. Şahsen komedi dizilerinin işinin dramlardan daha külfetli olduğunu düşünüyorum. Tersi olsaydı hayatta da gülmek, herşeyden keyif almak daha kolay olurdu, fazla sorun olmazdı. Hele hemen hiç drama kaçmadan uzun süre komediyi sürdürmek, ya da hikayedeki her olaya mizah penceresinden yaklaşabilmek daha da zor diye düşünüyorum. Zaten bakarsak, bu hafta yayınlanan 12 dizinin içinde komedi olarak sayabileceğimiz diziler "Bu Sayılmaz", "Şevkat Yerimdar" ve "Çocuklar Duymasın". "Dolunay" ve "Ateşböceği" başta romantik-komedi izlenimi verdiyse de gidişatlarında bir miktar dram dozu da kattılar. Yani komedi dizilerinin oranı dörtte bir gibi. Ben dizinin ilk yarım saatini izledim. İzlemeye devam edememe sebebim de başka işlerim yüzünden. Sıkılarak bırakmadım yani. Dizinin dekorlarını gayet başarılı ve keyifli buldum. Temposunu da beğendim. İki saatini tamamlarsam nasıl hissederim bilmiyorum ama tanışıklık bakımından yeterliydi. Ha bir de Küçük Semiha biraz daha iyi şarkı söyleyebilseydi daha iyi olurdu. Detone şarkı duymanın bir süre için komikliği olsa da bir yerden sonra olmuyor.
"Bu Sayılmaz"ın reyting sonuçları şöyle: 
Total grupta  1.41, AB grubunda 1.15 ve ABC1 grubunda 1.43. 
Geçen hafta: Total grupta  1.92, AB grubunda 2.53 ve ABC1 grubunda 2.43.
"Bu Sayılmaz" en yüksek kaybını, geçen hafta en yüksek izlenme oranını aldığı AB grubunda yaşamış görünüyor. Bu hafta en yüksek izlenme oranını, en az fire verdiği Total grubundan (1.41) aldı.

 
Genel görünüm
Dün akşam her üç grupta da Kanal D dizisi "Meryem" ve özeti ilk üçe girdi. Günün en çok izlenen diğer iki progamı ise Star Tv'nin peşpeşe yayınlandığı filmler oldu. Önce "Müzede Bir Gece - 3" adlı fantastik- komedi-macera türündeki yabancı film AB grubunda, o bitince yayınladığı "Çöpçüler Kralı" adlı yerli fim Total ve ABC1 gruplardında ilk üç içinde yer aldılar.
 
 
Günün reyting yükselişleri:
"Meryem" geçen olduğu gibi bu hafta da üç grupta reytingini yükseltti.

Bu Sayılmaz

Paylaş

 

Tüm Bu Sayılmaz Bilgileri