Çarşamba rekabetinde bu hafta

Işınla Bizi Scotty 29.09.2016 No 309
No 309

Yeni sezonun ilk haftalarında eski diziler yenilerle karşı karşıya gelmeye başladıkça, reyting yarışı biz takip edenler için daha heyecanlı ve keyifli bir hal alıyor. Yaz sezonunda önceleri gösterişsiz başlayan, zamanla açılan ve rakipsiz olduğu bir haftada aldığı 8.0 üzeri reytingle 'yazın en çok izlenen dizisi' ünvanını elde eden No 309, geçtiğimiz hafta Kara Sevda'yla ilk kez karşılaştı ve bu karşılaşmanın galibi No 309 oldu. Kara Sevda'nın geçen sezonun en ses getiren ve kanalını en çok memnun eden işlerinden biri olduğunu düşünürsek bu Fox Tv'nin sevilen romantik-komedisi için büyük başarıydı.

 
Bu durumun genel gidişatı gösteren, kalıcı bir durum olup olmadığını anlayabilmemiz açısından bu haftaki sonuçlar önemliydi. Sonuçlar geçen haftakilerle yakın bir şekil aldı. No 309 TOTAL'de 6.20, AB'de 7.85 ve ABC1'de 6.82 reytingle tüm gruplarda birinci oldu.
 
Karşı karşıya geldikleri ilk hafta, No 309 TOTAL'de Kara Sevda'ya 2 puan üzerinde fark atmıştı; bu hafta, bu grupta fark epey kapandı. Kara Sevda reytingini 1 puan civarında artırdı ve 6.02'a çıkardı. Ama bu sefer de AB'de fark 2.5 puan açıldı. Star Tv dizisi bu grupta, bu hafta 5.38 reyting elde etti.  ABC1'de ise izlenme oranını yarım puan artırarak 5.90'a çıkardı; rakibinin bu grupta izleyici kaybetmesiyle, ona biraz daha yaklaşabildi. Kara Sevda bu hafta, tüm gruplarda günün en çok izlenen 2. programı oldu.
 
Rekabete yapım firmaları açısından bakacak olursak; Fox'ta ekrana gelen No 309 bir Gold Yapım dizisi, Kara Sevda ise Ay Yapım'ın. Bu iki dizi açısından, karşılaşmanın galibi Gold Yapım. Ancak iki yapım firmasının hafta boyunca karşı karşıya geldiği tek akşam Çarşamba değil. İki hafta önce, aynı akşam biri Show Tv'de, diğeri Kanal D'de iki dizi yayın hayatına başladı: Ay Yapım dizisi İçerde ve Gold Yapım dizisi Babam ve Ailesi. İlk bölümleriyle rakip olan bu iki diziden büyük farkla kazanan İçerde, dolayısıyla da Ay Yapım oldu. Ay Yapım genel olarak daha iddialı projelere ve daha büyük prodüksiyonlara imza atan bir şirket olsa da şu an için bu rekabet başabaş gidiyor diyebiliriz. Ay Yapım'ın devam eden bir projesi daha var; Cuma akşamları ekrana gelen Bana Sevmeyi Anlat. Ekim ayı içinde yayına başlayacak başka bir dizisi de Kıvanç Tatlıtuğ ve Tuba Büyüküstün'lü Cesur ve Güzel. Gold Yapım'ın haftaya final yapacak olan Asla Vazgeçmem dışında devam eden başka bir projesi yok.
 

Show Tv'de son durum ne?

 

Yaz boyunca No 309 için çok sıkı bir rakip olan ve kanalı Show Tv'yi memnun eden Aşk Laftan Anlamaz ise sonbahar-kış sezonunun başlamasıyla birlikte her hafta gücünü daha da kaybetmeye başladı. Yazın çoğunu 4-5 aralığında oranlarla, Çarşamba'nın en çok izlenen 2.  dizisi olarak geçiren Aşk Laftan Anlamaz, geçen hafta Kara Sevda'nın gelişiyle TOTAL'de biraz kayıp yaşayıp dördüncü olmuşken bu hafta 3.41 reytingle sekizinciliğe geriledi. AB grubundaki durumu ise yeni sezondan çok etkilendi. Daha önce bu grupta gün birinciliği de yaşamış olan Show Tv dizisi, geçen hafta 2.81 reytingle on ikinci sırada yer almıştı; bu hafta da benzer bir sonuç alarak 2.50 reytingle onuncu oldu. ABC1'de de biraz kayıp yaşadı ve 3.52 reytingle altıncı oldu.
 
Show Tv son birkaç sezonu diziler arasından çok başarılı geçirememişti. Özellikle geçtiğimiz sezon, neredeyse bütün projelerinde hayal kırıklığı yaşadı. Yaz sezonundaysa kanal için bir şeyler değişmeye başlıyor izlenimi oluştu. Gülümse Yeter, ilk bölümünden itibaren Salı'nın zirvesine yerleşip hemen her hafta izleyicisini artırmıştı. Yaz sezonunun sonlarına doğru başlayan gençlik dizisi Arkadaşlar İyidir de makul oranlar alarak günün en çok izlenen ikinci dizisi ve en çok izlenen yapımlarından biri olmayı başarmıştı. Aşk Laftan Anlamaz'ın başarısından yukarı da söz ettik. Ama Show Tv'deki bu iyilişme henüz sağlam kökler salamamış olacak ki sonbahar-kış sezonundan en olumsuz etkilenen kanal oldu. Yazdan devam eden projelerinin hepsi reyting listesinde düşüşe geçmeye başladı. Bununla birlikte sezonun ilk hit dizisi olan İçerde, Show Tv'de ekrana geliyor ve gittikçe de yükseliyor. Önümüzdeki günlerde kanalın iki dizisi başlayacak (Biri devam niteliğindeki İlişki Durumu:Evli, diğeri politik aksiyon Cesur Yürek) Kanalın yazın başlayan iyileşmesi, yeni projeleriyle devam edecek mi yoksa İçerde'yle yaşadığı tek projelik bir başarı mı olacak, önümüzdeki günlerde anlaşılacak.

 

No 309

Paylaş

 

Tüm No 309 Bilgileri