Bu Bahar Ateş'ten Ne İstiyor?

Uzunçorap 1.04.2015 O Hayat Benim
O Hayat Benim

Bu bölüm neler oldu?
O Hayat Benim'in 48. Bölümü, handa İlyas'ın kendini ve dükkânı ateşe verdiğ sahneyle başladı. Başka bir ateş, İlyas'ı kurtardı. Bahar, İsmail Komiser'in teklifini kabul ederek onun evinde kalmaya ve bir yandan iş aramaya başladı. Efsun tesadüfen İsmail'in evine gittiğinde Bahar'ın orada kaldığını gördü ve ikisinin arasında bir ilişki olduğunu sandı. Ateş'e durumu ispiyonladı. Ateş Bahar'la görüşmeye geldi. Bir sonuç alamadan geri döndü. İkinci gelişinde ise Bahar'ın onu hayatından çıkardığını söylemesi üzerine, o da nişan yüzüğünü Bahar'a geri verdi. Bölüm de bu sahneyle bitti. İlyas ve diğerleri Bahar'ın ismail'de kaldığını öğrendiler. 

Bahar yangını öğrenince İlyas'a mektup yazdı, İsmail götürüp verdi. Hülya, konakta mevlüt yapılırken Ateş'i vurmaya hana gitti. Kızı Müge engelledi. Salih çiçek çukulata, Mücella'yı istemeye geldi. Mücella Nuran'ı Gelincik Yokuşu'ndaki evden kovdu, bir süre gelme dedi. Nuran tek başına müştemilata döndü.

Efsun'un, Bahar'ın İsmail'in evinde kaldığını öğrendiğinde gösterdiği tepkiyle, Ateş'in öğrendiği tepki ne kadar farklıydı. Ateş Bahar'ı tanıyor ve güveniyor. Efsun iste ne Bahar'ı tanıyabilmiş bunca zaman, ne de İsmail'i. İkisine de güvenmiyor. Gerçi bu saatten sonra İsmail ve Bahar arasında bir ilişki konusunda haklı da çıksa olur, çünkü İsmail'i hak etmiyor. 

Ateş için de: Bahar da bağırıp çağırıyor, sözde adalet tellalı ama Ateş'in yaptığı Edibe Hanım'dan intikam almak değildi, intikam deyip duruyorlar ama, Edibe Hanım'ı adalete teslim etti Ateş. Yani öte tarafta yani Gelincik Yokuşunda Yusuf Ağa kazayla ölünce ve İlyas, Nuran bunu gizleyince bu Bahar'ın gözünde cinayet işlemek oluyor da, niye Edibe Hanım kasten adam kadın, neredeyse komple bir aileyi öldürtünce ve bu ortaya çıkınca susmak cinayet olmuyor? Yani Mehmet Emir, topyekün konak ailesi, hatta Bahar niye cinayet işlemiş olmuyorlar? 

Bunu belki ikidir belki daha fazladır yazıp duruyorum ama Bahar sesimizi duymuyor. Ateş'in yerinde başkası olsa, mesela  ailem dediği birileri olabilseydi bu kadar Bahar da Bahar, Bahar benim ailem demezdi, beni anlamayan Bahar bin uzak olsun derdi, yoluna giderdi. Bahar niye Ateş'e sürekli sen bizi değil intikamını tercih ettin deyip duruyor, nedir bunun mantığı, izahı ayol? Sanki kız Edibe'nin kendi babannesi olduğunu biliyor. Bilse kısmen haklı ama bilmiyor da, e bu ne yahu!

Al Baharı, Vur Efsun'a. Efsun komik falan bazen ama bazen de hem komiklikte aşırı gidip tadı kaçıyor, hem de kötülüğü mantık tanımaz bir durumda, bu da işin gırgırını bırakıp izleyince hakikaten kızdırıyor. Bir de car car konuşması yok mu, nefes almadan, çekilir değil. Bahar'ı aramaya Ateş'in evine geldiğinde ve Bahar Sakine'nin eşyalarını getirmesini bir kafede beklerken oraya geldiğinde, sanki Bahar ayıptaymış da saklanıyormuş gibi davranmaları yok mu, bu nasıl bir bünye bozukluğudur, insanda ne sinir bırakır ne sabır, izin versen. Ama ne yaptı Bahar, son lafı süper oturttu, senin bütün hayatın yalan, dedi, Efsun da gık bile diyemedi.

Bölüm öncesinde Beyza tüm gerçekleri açıklıyor diye tanıtım yapıldı, hani nerde? Dizi Beyza'nın Efsun'un ve Nuran'ın sakladıklarını bildiğini mi unuttu? Sadece Edibe Atahan'ın telefonundaki bilgiyi Ateş'e verdiği bilgisini paylaştı. Demiyoruz ki, pat diye söylesin, tadı kaçsın, hayır, böyle aşama aşama iyi, ama yanıltıcı, gereksiz heyecanlandırıcı oldu bu tanıtım.

Hülya Atahan'ı Paramparça'nın Dilara'sına benzettim bu bölüm iyice. Dilara nasıl, iki kızı de ben alacağım, çünkü ben zenginim diyebiliyorsa, Hülya da Ateş'in hem de çocukken anne babasız kaldığını zerre önemsemiyor. İkisi de sıfır empati. Dilara karşımdaki de bir anne, o da emek vermiş demiyor, Hülya da karşımdaki de bir evlat, o bu acıyı yaşamış demiyor.

Bir de Mehmet Emir kendisini suçluyor, annesinin beyin kanaması geçirmesiyle ilgili ama kadının yurt dışında milyonlarca doları varmış, bunları torunları için saklamış, Mehmet Emir'in de haberi yokmuş. E peki Mehmet Emir, mecburen konağı satacağız anne dedğinde kadın üzülmek yerine ve oğlunu böyle açmazda geri göndermek yerine niye dememiş ki, benim param var oğlum, sen müsterih ol diye. Hem kendini üzdü, hem oğlunu üzdü.

Fulya da başka bir yüzsüz. Sen Mehmet Emir'e saydır döktür, insan içinde rezil et, orada burada, sonra da konakta bir şey olmamış gibi ye iç yat. Edibe Hanım vefat etmeden önce ayrılmalıydı konaktan. Şimdi hepten gitmiyor.

Efsun da şu konuda haklıydı, Bahar'ın bir iki akşam yanında kalabileceği bir arkadaşı yok muydu, tamam öyle denk geldi ama İsmail sonuçta Efsun 'un sevgilisi, hem yakışık almadı hem de İsmail'i de evinden etmiş oluyor.

Gelecek bölümde özete göre Mehmet Emir Efsun'u konaktan gönderiyormuş, Ateş'e yardım ederek, Edibe'nin ölümüne sebep oldu diye. Buralar oyuncu performasına çok bağlı. Efsun bozulursa, bozguna uğrarsa oh olsun denecek. Bölüm Ateş-Bahar sahnesiyle bitmişti ama ben gelecek bölümde konaktaki Efsun ve konak kalabalığı arasındaki karşılaşma sahnesini merak ediyorum.

O Hayat Benim O Hayat Benim O Hayat Benim O Hayat Benim O Hayat Benim

Paylaş

 

Tüm O Hayat Benim Bilgileri