Uzunçorap 10.03.2015 Karadayı
Karadayı

Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel, Çetin Tekindor, Erhan Yazıcıoğlu'nun paylaştığı, zengin kadrolu dönem dizisi Karadayı'nın bu bölümündeki gelişmeler, hikâyede sona yaklaştığımızı hissettirdi. Mevcut bilgiye göre dizi bu sezon final yapıyor. Zaten geçen yıl finali bekleniyordu, bu sezona uzaması tartışmalara sebep olmuştu. Doğrusu ben de başta karşı çıksam da şimdi iyi ki uzamış diye düşünüyorum. Böylesi daha gerçekçi oldu ve hikayenin de kıvamını arttırdı.
Gelelim 101. bölümün gelişmelerine... Bu bölümde Mahir'in duruşması yapıldı ve Mahir kurtuldu, Feride hamile olduğunu öğrendi, Belgin hapisten çıktı, Ayten'in albümü çıktı, 

Orhan abisine katıldı, Mehmet Saim bakan oldu, İlknur ve Yasin'in evliliği iptal oldu, Necdet merdivenlerden düştü, Mahir İlknur'un Seyis'le evlendiğini öğrendi. Belgin Feride'nin hamile olduğunu ve Mahir'le ilişkisinin devam ettiğini öğrendi. Savcı Adnan Feride hakkında soruşturma açtırdı. 
Bu gelişmelerin kimisi tamamlandı, kimisi yarım kaldı, kimisi de kuluçkada, yani bölümün son sahneleriydi ve gelecek bölümünde devamları görülecek.
Gelelim detaylara.. Bölüm Feride ve Barut Necdet sahnesiyle açıldı. Turgut'un adamları Feride'yi kurtardı, Feride Mahir lehine tanıklık yaptı ve Mahir kurtuldu. Bu tanıklığı yüzünden Feride'nin tehlikeye giren hakimlik mesleği babasının müdahalesiyle kurtuldu. Mehmet Saim ne yaptığını kendi de bilmiyor diye düşünüyor insan, 

bundan biraz önce gazeteci tutup kızını gazetelerde rezil edip hakimlikten attıracak kendisiydi, şimdi bakan olmuş, artık olmazmış. E daha önce de bakan olma ihtimalin vardı, niye gözünü karartmıştın? Onun yüzünden savcı Adnan gibi tipler de sağını solunu şaşırıyor, atı dehliyor, sonra yularını çekiyor.
Bölümün en keyifli sahnelerinden biri, kısa da sürse, Mahir'in İlknur'un evlendiğini öğrendiğindeki şaşkın bakakalış anıydı. Adeta duyduklarını anlamakta zorlandı. İlknur'un bilmediği gerçekleri biz ve Mahir, Orhan ve diğerleri bildiğimiz için istiyoruz İlknur anla. Fakat bu aşamada İlknur haklı. 

Zaten söylediği şeyler karşısında Mahir de bir şey söyleyemedi. İlknur dedi ki, "İsmail uyansın, kendisine soralım, bak onu da bıçakladılar, ona da tuzak kurmuş olabilirler." Bir hataysa, Mahir'in hatası her şeyi kendi başına yapması, ailesiyle pek paylaşmıyor. Fark ettim halâ Orhan'ı bile biraz dışarıda tutuyor. Bunca zaman Orhan'ın abisine gücenik yaşamasında Mahir'in lider, tek tabanca tarzı mizacının da etkisi var. Neyse, İlknur'un görünürdeki hassas, uysal, çok fazla beklentisi ve hırsları olmayan insan tipine rağmen bu kadar kararlı ve dik durabilmesi, kararından vazgeçmemesi, üstelik Mahir gibi bir gerek aile içinde, gerek ülke çapında, maddi ve manevi iktidar sahibi bir insan karşısında, ki bir minnet borcu var İlknur'un Mahir'e, takdire şayandı.

Mahir'in ailesinin katillerini bulmak için aralarına daldığı kabadayılar mitoz bölünmeye devam ediyorlar. Bir farkları, çoğalmıyor, azalıyorlar. Koskoca Kabadayı kalburüstüleri iki kişi kaldılar. Belgin zaten aralarında var mı yok mu, belli değil. Seyis hastanede, Sosyete canını kurtarma derdinde. Mahir ortada kabadayı bırakmadı neredeyse. Tabii asıl kabadayı kim biliyoruz, Mehmet Saim.
Ayten'in plağı çıktı. Doğrusu şarkısı da güzeldi. Bölümde tekrar dinlemek isterdim fakat yer kalmadı şarkıya, fırsat kalmadı. Bölümün herhangi bir yerinde çalmadığı gibi, gazinodaki ilk akşamı da yalan oldu. Sosyete Yusuf firar etmek zorunda kalınca gazino kapandı. Bundan sonra o gazinoyu artık ancak Mahir falan açar, açarsa. Çünkü Yusuf büyük ihtimal geri dönemez. Canını kurtarırsa yurt dışına falan kaçar.

Belgin (Funda Eryiğit) diziye ilk girdiği zamanlarda, Mahir'e aşık olacağı belliydi ya, genel klişelerden farklı bir profil çizdi Belgin, bu bakımdan da hoş bir çeşni kattı ve ufukları genişletti. Düşmüş ama gururlu bir kadın klişesi yerine, düşmüş ama çıkarcı bir kadın olduğunu gördük. Çok zeki orası da ayrı. Çıkarcılığı, bir kedi gibi sırnaşıklığı, şımarıklığı, özgüveni ile, amaç için her yol mübahtır düsturuyla azıcık suda fırtına koparmayı başarıyor, bu başarıysa.

Yasin Komiser hala açıkta. Bölümde bu sebeple nikahı erteleyelim dedi. Nazif de kabul etmedi. Apar topar bir nikah, ne davetli var ne gelen. Sanki yangından mal kaçırılıyor. Mahalleden bile bir kişi olsun gelen yok, Yasin'in ailesinden gelen yok. Yani zaten belliymiş bu nikahın olmayacağı. Yasin nikah öncesinde "Songül'ün mutluluğu için kendimden vazgeçerim, onu üzmem" dediğinde, içimden "palavraya bak," diye geçti. Fakat Yasin nikahtan vazgeçerek gerçekten sevdiğini kanıtladı. Songül ve Osman'ın aşkları için de yol açılmış oldu. Yasin bilmiyor ama biz seyirci olarak biliyoruz, Yasin için de mutluluk çok uzak olmayabilir, adliyede kendisini seven, huyu huyuna, yaşı yaşına uygun  üstelik yakın meslekten biri var! Ama gönül bu, dizide olur der geçeriz de, Karadayı epey gerçekçi dizi, bu işler belli olmaz.

Nikah sonrasında Nazif evin salonunda otururken, içimden Nazif Baba dedim, bu duruma sen sebep oldun, Songül ve Osman'ı bile bile ayırdın, Osman'a haksızlık ettin, Songül'ü tokatladın, Songül'e yaptığın haksızlığın bedelini hiç beklemediğin yerden, evin en makul kişisi İlknur'da ödedin. İşte bunları düşünürken, Nazif de zaten Mahir'e "Benim yüzümden" diyerek hatasını itiraf etti. Yani kendisi de anlamış durumu.

Bölümün sonunda iki kritik sahne vardı. Biri Feride arabasında, onun hamile olduğunu öğrenen Belgin de peşinde. Belgin zaten hapis cezası yüzünden Feride'ye acayip kızgın, bir de şimdi ilişkilerindeki gerçeği öğrendi, belki kandırıldığını da düşünüyordur. Feride'ye zarar verebilir, Belgin'den beklenebilir. Diğer sahne Sosyete Yusuf'un ve Mehmet Saim'in Sirke Fabrikasındaki durumları. Sosyete silahını Mehmet Saim'e doğrultmuş, bir bilmece sormuş, cevabı için süre vermiş. Mahir de yolda. Üçü karşılacak, beklenmedik bir durum olmazsa.

Gelecek bölümde ne olur? Seyis bu bölümde hayati tehlikeyi atlattı. Peki konuşur mu, İlknur'a gerçeği söyler mi? Büyük ihtimalle hayır. Pusuya düşürüldüğünü söyler, böylece de Bülent'i gizler. İlknur da ona inanır. Orhan ve Bülent bakarlar ki, İlknur bir yalana inanıyor, kendileri de gizledikleri yüzünden buna destek oluyorlar, Bülent bir cesaretle İlknur'a gerçeği söyler. İlknur gider, Seyis'le tekrar yüzleşir, Seyis bu kez Bülent tarafından bıçaklandığını itiraf eder ama geri kalanını inkâr etmeye devam eder. Ben de "kütük Nail diye biliyordum," der. İlknur da bir müddet daha inanmaya devam eder. Mahir, Beyendi'nin ensesinde ama bizzat görürse dizinin heyecanı biter. Demek ki Mehmet Saim kaçmayı becerecek. Sosyeteden ipucu öğrenecek Mahir, onun peşine düşecek. Gelecek bölüm süprizlerle dolu. - 1001 Tv

Karadayı Karadayı Karadayı Karadayı Karadayı

Paylaş

 

Tüm Karadayı Bilgileri