Uzunçorap 29.11.2016 Bana Sevmeyi Anlat
Bana Sevmeyi Anlat

Yine güzel, yine aksiyonlu, yine bir sürü gelişmenin olduğu, kendini başından sonuna heyecanla izleten bir bölümdü. Bizim ev meydanında "Bana Sevmeyi Anlat" izlendi ve takdir edildi. Reytinglerine girmek istemiyordum ama söylemeden geçemeyeceğim, niye düştüğüne anlam veremiyorum.

Bölüm geçen bölüm final sahnesiyle başladı. Yer: Berna'nın gözlerini açtığı hastane odası. Durumu fark eden, Berna'yı kontrole gelen hemşire oldu ve hemen Çiço, Suzan ve büyük teyze Semra'ya haber verdi. Bu arada Alper ve Leyla Bolu'da çekim öncesi karavandalar. Haşmet ve Engin de gizli kameradan onları gözlüyorlar. Bu kompozisyon harika düşünülmüş, süper heyecanlı bir sahneydi. Alper ve Leyla'nın ne söyleyecekleri çok önemliydi, ağızlarından çıkacak herşey çok kritikti. Doğrusu Haşmet karavanı izlerken çok heyecanlı değildi. Ama bir bakıma normal, çünkü heyecanlıdan ziyade gergindi adam. Kuşkuları, endişeleri, öfkesi tepesinde.. Neyse, sonrasında herşey o kadar güzel denk geldi ki, ancak bu kadar olabilirdi. Suzan'dan gelen telefon, ardından Hakverdi'nin mesajı. Zaten Leyla ve Alper arasındaki, adı konmamış bir şey olduğu için, yani ortada verilmiş bir söz, dile gelmiş bir itiraf olmadığı için, Alper Leyla'ya sevinçli haberi verdiğinde, Leyla'nın "Şimdi bize ne olacak?" diye soracağı bir durum da yoktu. (Senaryo önceki bölümlerde de bu ince çizgiyi hassasiyetle, gayet güzel korudu.) Neticede herşey süper denk geldi.

Asabiyeti hasıl oldu
Şimdi devam etmeden önce söylemek istediğim bir şey: Alper'le Leyla'nın artık duygularını dile getirmelerinden ve birbirlerine somut adım atmış olmalarından herhalde dizinin seyircileri olarak gayet de memnunuz. Fakat Alper, Leyla'nın sadece kendisini sevdiğini falanı filanı artık biliyor olmasına rağmen bir türlü ilk başlardaki Alper'e dönemedi. Üzerindeki o gerginliği atamadı. Leyla'ya "Seni tanıdıkça Haşmet'in neden senden vazgeçemediğini anlamaya başladım" diyen şüpheyle kirlenmemiş temiz yürekli  Alper'liğine dönemedi. Olup bitenler adeta onu başka, sinirli, asabi, gergin bir adam yaptı. Haksız mı? Değil aslında. Karısının onu aldattığını öğrendi, abisini temize çıkarmak üzereyken bir cinayet vuku buldu. (Sahi ne oldu o dava? Hani Onur'un yerine yalandan teslim olan kapüşonlu kişiyle birebir yüzyüze görüşecekti Alper. Ona soracağı sorular vardı. Onur'a varmak için de ipucu bulabileceği bir imkandı bu.) en yakın dostu Engin'in ve patronu Haşmet'in pis işlerini öğrendi, kardeşi Suzan kocası tarafından dımdızlak ortada bırakıldı ve Alper'in evine sığındı. Alper neye elini atsa darmadağın. Bir de Leyla'yı Haşmet'in elinden kurtarmaya çalışıyor. Yani asabiyeti normal. Normal de tatlı değil.
 

Engin'in yapmadığını Hakverdi yaptı
Engin, Haşmet'in Leyla'yı takip ettirdiğini anlar anlamaz Alper'i uyarabilirdi. Ortama güvenmiyorsa, Haşmet'in kulağı vardır diyorsa, telefonla konuşmak yerine Hakverdi'nin yaptığı gibi Alper'e mesaj atabilirdi. Alt tarafı Haşmet Leyla'yı takip ettiriyor, dikkat edin, falan filan yazacaktı, hepsi bu.


Olaylar olaylar
Bölümde bir sürü gelişme oldu diye yazdım ya... Say say bitmeyecek gibi ama başlayalım:  Haşmet, Alper ve Leyla ilişkisinden kuşkulanmayı bıraktı. Fakat Leyla'nın uzaklığına anlam veremediği için dengesini kaybetti, çok içti, sonra da Leyla'yı öpmeye kalktı. Leyla onu odasından kovunca Haşmet Canan'a gitti. Bu olay üzerine Canan ve Leyla ilk kez kartlarını açtılar. Canan kıyafet odasındaki gizli kamera kaydını (Ne kayıtmış ama! Tüm taşları yerinden oynattı) Leyla'ya gösterdi. Leyla da Alper'e aşık olduğunu itiraf etti. Bu arada Leyla da Canan'ın Haşmet'e aşık olduğunu öğrendi. Leyla baharda bu düğün olmayacak diye Canan'a garanti verdi. Alper ve Leyla ilk kez aralarındakini açık açık konuştular ve birbirlerini apaçık anladılar. Salih, Canan'ın eski eşi Nezihe olduğundan emin oldu ve ona içinde eski bir fotoğrafı ve kimlik bilgileri olan bir kutu gönderdi. Ayla, Salih'in Nezihe'yi bulduğunu öğrendi. Simge Canan'a yaptığı şantaj neticesinde dergiye gelip fotoğraf çekimine girdi, girmiş yani, biz çekim  sırasında poz verirken gördük. Berna taburcu oldu ve eve döndü. Berna'nın eve dönmesi Eylül'de bardağı taşıran damla oldu ve evden ayrılmaya karar verdi. Haşmet'in yeğeni Burak, Eylül'e evlenme teklif etti. Eylül kabul etti. Leyla, Ezgi ve Engin arasındaki gelişmeleri, evlilik teklifini öğrendi. Bunun üzerine de Ezgi, Engin'le ilgili gerçeği, yani yasadışı işlerini öğrendi. Bundan sonra da Haşmet'i ve Engin'i hapse tıktırmak misyonlu ekip üye sayısı 4'e çıktı. Alper ve Leyla, Hakverdi'yi kurtaranın Engin olduğunu öğrendiler. Alper, Leyla ve Hakverdi, Haşmet ve Engin'in planladığı yeni yasadışı sevkiyatın ne zaman yapılacağını öğrendiler. (5 Aralık Pazartesi. Yani yeni bölüm  tarihi :)) Berna, Onur'la kazadan önce yasak ilişkisi olduğu önce hatırlamadı, hatırlayınca da Onur'u reddetti. Anlaşılan Berna-Onur ilişkisi bitti. Bundan sonra Onur'un ne yapacağı da ciddi bir merak konusu. Asabiye mi bağlayacak, yoksa Berna'dan vaz mı geçecek. Berna'nın tavrı çok netti.  Hatta çıldıracak gibi oldu. Onur usul usul sokulayım diyemez artık  herhalde. Berna, teyzesi ve Alper aralarında konuşurlarken Alper'in kendisinden boşanmak istediğini öğrendi. Sonraki günlerde fizik tedavisi başladı. Suzan ve ikisi eve dönerken sabık kuyumcularıyla karşılaştılar. Adam Alper'in özel tasarlattığı kolyeden bahsetti ve fotoğrafını gösterdi. Sonra Berna  kendisine sandığı bu kolyeyi Leyla'nın boynunda gördü ve durumu anladı. Bölüm de orada bitti.


Hangi sırlar açığa çıkmayı bekliyor?
En önemlisi, Canan'ın Leyla'nın kendi kızı olduğunu öğrenmesi. Bu herkesten, hatta Leyla'dan bile çok Canan için şok olacak. Çünkü Leyla'ya acımasız ve düşmanca davranıyor. Davranışlarında oluşacak değişiklik merak unsuru. İkinci olarak, Canan, Haşmet'in yasadışı bir adam olduğunu öğrenecek. Peki aşkı bu gerçeğe rağmen sürecek mi? Belki de önce bu yasadışılığı öğrenecek, aşkı sürecek ama Leyla'nın kendi kızı olduğunu öğrenince aşkı bitecek. Haşmet, Alper ve Leyla'nın ilişkisini öğrenecek. Bunu ne aşamada öğrenecek acaba. Hapse girerken mi?  Engin, Ezgi'nin "ihanetini" öğrenecek. Olayların seyrini etkiler mi bilinmez ama Leyla, oğlu Rüzgar'ı kaçıranın Haşmet olduğunu öğrenmeli. Alper, Berna'nın kendisini aldattığı, abisini dolandırıp parasını çalan kişinin yakın dostu Onur olduğunu öğrenecek.


Müebbet ya da Gönül rızası
Hikayenin şu aşamasında ekibin tüm hedefi Haşmet'i hapse göndermek. Fakat Haşmet kaç yıl hapiste kalacak? Hapisten çıktığında ne olacak? İntikam almaya kalkmaz mı? Ya da hapiste bile olsa ya eli kolu dışarıya uzanırsa?  Neyse, Alper ve Leyla bunları düşünüp de ne yapsınlar... Başka ne çözüm bulabilirler? Haşmet'in müebbet hapis falan almasını umabilirler herhalde. Ya da bir şekilde Haşmet'in önüne Alper'e olan can borcu gelecek, üstüne aşka saygı duyacak, Canan'ın da 20 yıllık hatırı var ve gönül rızasıyla Leyla'dan vazgeçecek. Yani özgür iradeye zerre saygısı yoksa, bunlar var. Bu adamın da bir şeylere saygısı olması lazım.


Kısa kısa...
Alper'in Leyla'ya "Sen benim hediyemsin. Hayatım boyunca senin kıymetini bilmek istiyorum." demesi güzeldi. "Böyle siyahlar giyilerek ajan olunmuyor" demesi ise komikti. Akşam Canan evinde çalışıken minik köpüşünün masada pıtır pıtır koşup gelmesi çok sevimliydi. Engin'in kötü adamlarla toplantı yaptığı yerden kaçarlarken yüksekçe bir yerden atlamaları gerektiğinde Alper'in "önce sen atla" diye Leyla'yı zorlaması gayet düşüncesizceydi. Kız korkuyor, zaten yükseklik korkusu varmış. Ya önce sen atlar, sonra aşağıdan kollarını uzatır, o atlarken tutarsın, ki bu fikri Alperman seni arkada bırakamam, diyerek reddetti, hadi buna peki diyelim, madem kızın kollarını tut, sarkıt aşağı. Mesafenin yarısı böylece boya gider zaten. Leyla'cık da mecburen atlayınca bileğini burktu tabii. Alper ve Hakverdi'nin Ezgi'nin aralarına katılmasına bu kadar tepki vermeleri düpedüz haksızdı. Ezgi, Leyla'nın Haşmet'ten kaçışı sırasında ne kadar ağzı sıkı, güvenilir  ve akıllı olduğunu kat be kat ispatladı.  Burak'ın Eylül'e verdiği yeşil yaprak yüzük güzeldi. Salih'in Ayla'ya şiddetini yazmak bile istemiyorum, hepimizin suratında patladı o tokat, kötü örnek örnek olmasın, diyerek geçiyorum. Ayrıca Salih Nezihe'nin evden gitmesinden sonra vicdan azabı çekmişti, hatta o yüzden sonradan Leyla adını koymuşlar bebeğe, Nezihe yani Canan öyle istemişti aslında diye. E şimdi Salih'teki pişmanlık yerine öfke niye?


Bundan sonrası...
5 Aralık'taki yani 1 hafta sonraki sevkiyata bizim 4 silahşörler polise haber verip baskın yaptrımak istiyorlar. Bu baskın gerçekleşirse Haşmet ve Engin hapse girer, hareket alanları daralır, dolayısıyla dizinin aksiyonu gider. Demek ki bu baskında işler bizimkilerin istediği gibi gitmeyecek. Ben şahsen bir şekilde Engin'in bu planları öğrenip onların tarafında yer alacağı beklentisindeyim. Yani hep birlikte Haşmet'in kuyusunu kazacaklar. Engin belki cezasında indirim alır bu yardımından ötürü. Hikayenin başka bir cephesinde, Berna, Leyla'yı öğrenmiş durumda ve Leyla'nın Canan'dan sonra yeni bir  düşmanı oldu. Aslında Haşmet'i de düşmanı saymamız yerinde olur. Bundan sonra Berna açık ya da gizli Leyla ile mücadele edecek. Herhalde gizli eder. Çünkü açıktan ederse, Leyla bunu Alper'e söyler. Bu da Alper'in boşanma işlemlerini hızladırmasıyla sonuçlanabilir. Gerçi arada Çiço var, Haşmet var. Bu da demektir ki boşanma bekleyecek. Berna Leyla'ya karşı mücadelesinde kendisine bir arkadaş da arayacaktır. Acaba ona yardım edecek kim olacak? Suzan mı? Canan da Leyla'nın ağzından Haşmet'i istemediğini duyup duruyor. Artık buna ikna olsa ve Haşmet'e karşı aksiyon alsa iyi olacak. Bu konuda Leyla'dan yardım isteyebilir. Bu Leyla'nın da işine gelir. Berna uyandı, Salih Canan'ı öğrendi, herkes merkeze doğru çekiliyor gibi. Durumlar böyle. - 1001 Tv

Paylaş

 

Tüm Bana Sevmeyi Anlat Bilgileri