Uzunçorap 10.12.2019 Ferhat ile Şirin
Ferhat ile Şirin

Yeni bir haftadayiz. Geçen hafta yayınlanan dizilerden Afili Aşk, Mucize Doktor, Ferhat ile Şirin, Jet Sosyete ve Güvercin dizilerini izledim. Böyle bakınca pazartesi, salı ve cumartesi günü izlediğim dizi yok. Aslında cumartesi günleri Benim Tatlı Yalanım ve Kuzey Yıldızı'nı izliyordum ama araya epey bölüm girdi, Benim Tatlı Yalanım hikaye olarak sağlam gidiyordu, izlesem zamanımı çarçur etmez diye bir güvenim var, reyting bakımından ortalamasını devam ettiriyor görünüyor. Kuzey Yıldızı'nın ise reytingleri de artmış, demek ki izleyenler beğeniyor. Fakat onda da Kuzey'in birden alev alan aşkına inanamamıştım, Kuzey'in bir aşık olarak kimliğine de maalesef yakınlık duyamadım. Yine de  mizahlı bir dizi olması falan iyiydi. Pazartesi ve Salı günlerine gelince, haftaya yeni olarak Pazartesi Sefirin Kızı başlayacak, salı akşamına da Hekimoğlu geliyor. En azından birer bölümlerini izlemek niyetim var, kısmetse. 

 
Yayınlanan bu son bölümünde Afili Aşk yine komik ve eğlenceliydi. Özellikle Melahat, Nazmiye, Rıza ve Buse'nin masanın etrafında oturup söyledikleri yalanları itiraf ettikleri sahne bölümün star parçalarındandı. Bu bölümde Feza ve Ati'nin mahalleye gelmesi de eğlenceli oldu. Ati gibi hamarat biri her eve lazım. Erkut da Feza ile Atilla'nın yeni evine yerleşirse oradan da komik yeni bir damar çıkar mı acaba diyorum. #Ayker'le #Volgon iyi gidiyor, fakat Ceyda'nın durumu giderek içler acısı bir hale geliyor. Sonunda tüm yaptıklarına rağmen Yelda anne kontenjanıyla temize çıkıp işin içinden sıyrılıverecek ve Ceyda günah keçisi olarak ortada bir başına kalacak diye acıyorum. Yeni bölümden iki fragman çıktı. Fragmanda Kerem Volkan'a "Ayşe bana kıyamaz" derken Ayşe'nin Kerem'e "Ben sana kıyamam da... Konu neydi" diyor. Hoşuma gitti. "Affederim ama unutmam" tarzı hem adil hem çözümcü bir ifade. 
Mucize Doktor'ın fragmanında gördük ki, bu hafta Yasemin Özilhan diziye konuk oluyor, yıllar önce Doktorlar dizisinde oynadığı Dr. Ela rolüyle. Yıllar geçti, dizi de bu rol de unutulmadı, tıp konulu diziler söz konusu olduğunda ya da bir vesileyle anılıyor. Ben izlemedim diziyi ama neredeyse açıp en azından bir iki bölüm izlemek lazım, kült oldu dizi yıllarla birlikte. Mucize Doktor'un yayınlanan bölümüne gelince... Ne güzel duygulu bir bölümdü. Ali Vefa'nın spektrumda "norm" dışındaki bireylere gösterdiği empatiyi, kendi kişisel deneyiminin üstüne çıkarak, bu kez onların yakınlarına doğru genişlettiği ve bu sayede şefkatiyle Ferman'ı da kapsayabilmesi ne güzel bir sürprizdi... Bölümün sonlarına doğru Ferman Ali'yi saldırgan hasta yakınlarından kurtardığında ona bakıp "Abi" demesi de ne beklenmedik ve ne güzeldi. Bu arada Onur Tuna'nın dövüş sahnelerine kariyerindeki Filinta ve sonraki Cesur Yürek dizilerindeki rollerini hatırlayarak özellikle dikkat ettim. Buralardaki performansında hiç abartıya kaçmamasına, karizmatik aristik tavırlara tenezzül etmemesine, dövüşle herhangi mesaisi olmayan biri performansında kararlı kalabilmesine özellikle takdir duydum. Bu bölümde Fırat Altunmeşe'nin canlandırdığı Demir'in Nazlı'ya ilgisini tekrar görmek de hoştu. Birden bire Açelya'ya yönelmesi inandırıcı gelmemişti, hala da öyle. Keza Nazlı'nın da Ferman Hoca'sına ilgisi kalmamış gibi, o da tekrar hatırlatılabilir. 
 
 
Ferhat ile Şirin dizisi fanlarından eleştiri alıyor. Evet, hikayede ya da senaryoda makul olmayan yerler var, ayrıca dizi ilişkilerde çok da derinleşmeden epey süratli gidiyor. Fakat bir yandan da akıcı ve kolay izleniyor. Hikayenin bu hızlı akışında acaba reytinglerin beklentiyi karşılamaması mı etkili ve dizi mini diziye mi döndürülecek, kimbilir. Şu anda gelinen noktada, Şirin Yiğit'le evlenecek, Banu ile de Ferhat'ın hızlı bir evlilik kararı almasını bekliyorum. Bundan sonra ise hikaye hem Yiğit'in hem Ferhat'ın iç güveyi olarak konağa gelmesi ve konakta Şirin ile Ferhat arasındaki yasak aşk hikayesinin başlaması olarak devam edecek diye tahmin ediyorum. Konakta bir tür Aşk-ı Memnun durumları. Ferhat aileye girince Hüsrev'le de ailecek gelip gitmeler derken asıl amacı olan annesine kavuşması da mümkün olacak. Ferhat'ın Şirin'e aşkını çok hissetmedim ama bence hem Banu'nun hem Şirin'in birbirlerinden farklı tarzlarda ama masumiyetle aşklarını yaşamaya çalışmaları hikayenin sıradışılıklarından ve hoşluklarından. 
Jet Sosyete'de Ozan'ın üzerinden doyumsuzluk dipsiz kuyusu, özellikle finaliyle Maupassant'ın gerdanlık öyküsünü hatırlatan Gizem'in alışveriş zaafı ve İlayda'nın ofisin ortak tuvaletini kullanması hikayelerini Yine keyifle, eğlenerek ve minnetle izledim. Ülkede daha çok mizah üretilmeli. Gerçi düşününce özellikle Türk sinemasında bu var ama ne yazık ki her mizah da herkese uymuyor. Artık selpak gibi, jilet gibi bir kavram haline geldiği için onun adını anarak ifade edeyim, Recep İvedik tarzı mizah bazılarını güldürüyor, bazılarını güldürmüyor, ben de bu gülmeyen kesimdeyim. O bakımdan ne kadar çok ve çeşitli üretilirse, hepimize hitap eden bir şeyler yakalama şansımız artar herhalde. Jet Sosyete'nin yeni bölümüne Şükrü Özyıldız konuk olacak diye duydum. Bu konuda resmi bir açıklama yok fakat baktım imdb sitesine eklenmiş. 
 
 
Güvercin bu bölüm daha iyiydi. Sanki hikaye daha bir etleniyor. Zülüf ve Kenan pidecide oturduklarında, Zülüf neden tanıklığını anlatmadı ki. "Herkese anlatacağım" dedi ama daha Celil'in tespihini de görmemişti. Neyi bekliyordu da Kenan'a hemen anlatmadı. Herhalde Kenan'a henüz güvenmediğinden... Dizinin ağır toplarından Kevsa Kadın'a gelince... Nursel Köse'nin rollerini doldurmasından hoşlanıyorum. Güvercin'de de Kevsa'nın kibirli bir kadın olmasına rağmen dik başını, kibrine eşlik eden vatkalı omuzlarını, birden adet usül deyip eğivermesi, hemen başka tutuma, havaya girebilmesi hem sahneye enerji getiriyor, hem komik oluyor, hem de Kevsa'ya karşı daha insani bakabilmemizi yani Kevsa'daki insanı görmemizi sağlıyor. Tutumlarına genelde kızsam da, cinayetle ilgili gerçeği öğrendiğinde geri adım atmayı bilecek bir esneklik de var Kevsa'da. O gün geldiğinde onun tepkisi dizinin katarsislerinden olacak. 
Ferhat ile Şirin Ferhat ile Şirin

Paylaş

 

Tüm Ferhat ile Şirin Bilgileri