Uzunçorap 1.12.2016 Yüksek Sosyete
Yüksek Sosyete
Yüksek Sosyete'nin bu bölümü genel olarak yine iyi bir bölümdü. İlk yarısı biraz durağandı, ikinci saatte ise peş peşe gelişmeler, olaylar oldu: Keremlerin evine haciz geldi, Bedia Mert'i mirasından reddetti, Süreyya Levent'i terketti, vakfın organizsyonundan çekildi, Metin'e boşanma davası açtı, Bedia Çalhan'ın kanser olduğu öğrenildi, Mert babannesiyle barıştı. 
 
Açılış
Bölüm geçen bölüm kaldığımız sahneyle, yani Kerem ve Cansu'nun öpüşerek barıştığı, Begüm'ün de ağaç arkasında onları hayret, hayal kırıklığı, kıskançlık ve fesatlıkla izlediği sahneyle açıldı. Sonrasında Kerem ve Cansu adını koymasalar da ilişkilerine fiilen tekrar başladılar, Begüm ise koşa koşa annesine Cansu'yu şikayet etti. Büyüsek de bir yanımız hep çocuk. Olay bundan ibaret.
 
İntikam sıcak yenen bir yemek oldu
Kerem'i kıskanan Begüm'ün fişfiğiyle Süreyya ve Metin Koran Kerem'den intikam almaya karar verdiler. Begüm araştırma yaptı ve neticede Kerem'in babasının bir süre önce bir kişiye kefil olmasıyla ve bu kişinin de borcunu ödememesiyle oluşan 50 bin liralık bir borç bulundu. Keremlerin evine haciz geldi. Kerem borcu ödeyip eşyaları geri alabilmek için arabasını satma kararı aldı. Bu süreç sırasında Kerem'i izledim. Tamam Kerem de sonuçta genç, tecrübesiz ama bir yandan da koskoca Koranların genel müdürü değil mi bu adam? Bu adam değil mi Oliva'ya girer girmez fırtına estiren? Nasıl böyle pasif kaldı bu olay sırasında, nasıl her duyduğuna tamam dedi, razı oldu. Koranların temsilcisi size gönderdik tebligat falan diyor. Ne ara? İspatlasın gönderdiğini. Sonra evden eşya çıkıyor, kaydı kuydu nerede? Kerem hemen avukat Levent'i arayabilirdi. İş işten geçtikten sonra aradı. Neyse ailesi yalnız bıraktı işte Kerem'i, o da yalpalıyor diyelim. (Reytingler artsa da aile eve dönse. Sanki dizi Cansu'nun sosyetik olduğunun ortaya çıkmasına kadar rotasını bilerek geldi. Sonraysa ne yöne gidilsin tam karar verilememiş gibi. Netleşirse eski reytinglerine kavuşur. Yeni gününe geçmeden iki hafta önce 6 lı reyting almıştı. Kurgu dışına çıkmak istemiyordum ama bu reyting olayı sanırım bütçeyi kısıyor.)
 
Hemşerim memleket nire?
Dizinin huzur kısmı dediğim Kerem'in ailesi, Ayşen ve Yılmaz çifti memleketteler malum. Kerem'e biz memlekete dönüyoruz diye not yazıp gittiler. Böyle olunca, insan şöyle düşünüyor: Ne zaman başın sıkışsa, maddi ya da manevi bunalsan, dönüp sığınabileceğin bir sıla olması ne güzel. Orası hep açık bir kucak, bitmek tükenmez bir kaynak. Orada yoksulluk yok, orada kimse eksilmiyor. Ne zaman gitsen eskisi gibi bulursun. Tüm geçmiş orada donmuş gibi duruyor. Orada dert yok, kavga yok. Güvenlik var. Herkese yer var. İşte böyle cennet bir yer "sıla". Tamamen gerçekçi değilse de, hepten de boş değildir herhalde. 
  
Ela'yı ver, Metin'i al!
Metin'in duruşması sonrası Işıl bunlara gelince Süreyya'nın sabrı taşıp Ela bebeği alıp yerine Metin'i verdi. Sokakta kalan Metin ya otel ya Işıl seçeneklerinden oteli seçecekken, Işıl'ın ısrarıyla karar değiştirdi. Bu seçim sonucunda yeni bir bebek dünyaya gelecek gibi. Işıl bu potansiyeli Süreyya'ya yetiştirdi. Bu hafta Süreyya Metin'e nihayet boşanma davası açtı. Bu aksiyonunda Bedia Çalhan'ın "Hayat kısa, kendi hayatını istediğin gibi yaşa, sen herkesten değerlisin" tavsiyeleri kadar Işıl'ın bitmek bilmez rezaletlerinin de etkisi olmuştur herhalde. 
 
Başlamadan bitti mi?
Süreyya'nın boşanma davası açmasına Levent'le barışma kararı da dahil mi, henüz bilmiyoruz. Bu davayı açmadan önce, bölümün başlarında Levent'le ayrıldılar. Aralarında yaş farkı olan bir kadın ve erkeğin ilişkisini güzel işliyor dizi. Çok altını çizmeden ama yokmuş gibi de yapmadan, ince bir ayarda. Levent'le ayrılmalarına, trajikomik biçimde Cansu sebep oldu. Annesiyle başbaşa bu konuyu konuşmak istedi. Bu konuşmada Süreyya ilk kez Levent'e aşık olduğunu itiraf etti. Sadece Cansu'ya değil, bize de.  Ayrıca Cansu'ya "Evli bir kadın olduğumu hiçbir zaman unutmadım. Sadece kalbim..." dedi. Çok masumdu. Cansu da onu destekleyici şeyler söyledi. Şaşırtıcı olan şey, tüm bu konuşmaların sağ göstermesine rağmen finalin sol vurması. Süreyya deminden beri bu konuşuluyormuş gibi Levent'ten ayrılma kararı alıverdi. Levent de buluşacaklar diye hazırlık yaptı, sonsuzluk kolyesi almış, keman, deniz, gül, ne lazımsa. Süreyya "Biz ne yaşadık ki seninle, birkaç yemek, biraz sohbet hepsi bu." diyerek hançerini de sapladı. Şimdi bilmiyoruz, ne olacak. Fakat Levent herhalde Süreyya'nın dava açtığını öğrenecek ve zaten pres bir adam, sahayı boş bırakmayacaktır.
 
Yeni bir sırrımız oldu!
Bu sefer sır Kerem'in. Babasını kendisinin ihbar ettiğini Cansu'dan saklıyor. Ansızın Cansu'yla barışıverince, elinde bomba gibi sırrıyla kala kaldı. Bölümü izlediğimde bu sır birkaç bölüm gider herhalde diye düşündüm ama fragmana göre Kerem pat diye Cansu'ya söyleyiveriyor, iyi de yapıyor. Cansu Metin'in kızı evet ama Kerem'in ailesine haciz getirdiklerini öğrendiğinde belki Kerem'i affeder. Zaten Koranların önceden de Kerem'e ve ailesine karşı işlenmiş sosyal suçları var. Ama kestiremiyorum  Cansu'nun ne yapacağını. Çünkü Mert Çalhan'ın sözüne uyup Kerem'i korumak için terkedivermişti. Sahilde barıştıklarındaysa Kerem'e bir daha ayrılmayalım falan filan diyor. Terk etmezsen ayrılmazsınız Cansu Koranım. Sen değil miydin bu ilişkiyi bitiren? Şimdi de ailem Kerem'lere zarar veriyor, onları korumalıyım deyip terkediverirse şaşırmamak lazım. Yani hem kızgınlıktan hem şefkatten Kerem yine kendini Cansu'nun kapısının önünde bulabilir. Ama isterim ki Cansu şaşırtsın ve Kerem'in yanında dursun.
 
Bu en minnoş günümüzde
Sizleri de yanımızda görmek isteriz. Biz Ece Sert ve Çalhan Mert kurabiye ve süt gibiyiz diyen minnoş bir düğün davetiyesi hazırlamışlar, Ece ve Mert. İkisi arasında "Minnoş" sözü şifre gibi bir şey oldu. Bir şey minnoşsa, Ece ve Mert'le ilgilidir. İlişkilerinin bundan sonrasında, yani Bedia'nın hastaneye gelen Mert'ten Ece'yi terketmesini istemesinden sonra, Mert'in Ece'ye gerçeği açıklayıp, Bedia bu ilişkiye rıza gösterene kadar izin istemesini bekliyorum. Yani temelli terketmesini değil. Ece böyle bir durumda anlayış gösterecektir. Mert Ece ile gizli gizli de haberleşebilir bu sırada. Tabii basın da gizli görüşmelerini flaş haber diye yakalayıp Mert'in yalanını ifşa edebilir. Bakalım olaylar ne yönde gelişecek.  

Paylaş

 

Tüm Yüksek Sosyete Bilgileri