Uzunçorap 26.10.2019 Jet Sosyete
Jet Sosyete

Dün akşam Sevgili Geçmiş dizisi ilk bölümüyle ekrana geldi. 4 civarında reytingler almış. Bana göre fena değil. İnsanın aklına ister istemez geliyor, acaba hangi diziden bu reytingleri aldı diye. Yani elbette kendi reytingini getirmiş de olabilir ama bu da akla geliyor. Total grubuna bakınca tüm diziler reytinglerini arttırmış, yani reytingini Sevgili Geçmiş'e veren olmamış. Demek ki evet kendi seyircisiyle gelmiş. AB ve ABC1 gruplarında ise Hercai dizisi reyting kaybetmiş. Hatta AB grubunda Sevgili Geçmiş Hercai'yi geçmiş, bu da acaba bir kayma oldu mu diye düşündüyor. Sevgili Geçmiş dizisi bizim ev meydanında izlendi. Bugün de akşam dizi nasıldı diye konuştuk. Hızlı başlamış, en baştan epey olay olmuş, üç kişi ölmüş. Tutar mı tutmaz mı ikinci üçüncü bölümlerde belli olacak gibi dendi. Sempatim olan oyuncularla dolu bir kadrosu var dün de yazdığım gibi, o yüzden bir fırsat bulursam izlemeye çalışacağım.

 

Ben dün yazdığım gibi akşam Jet Sosyete'yi izledim. Güzeldi. Geçen haftaki iki bölümünden daha da güzeldi. En keyifli hikaye, İlayda'nın eğitimli maço Yaman'ın tabiri caizse ağına takılmasıydı. İlayda'nın Toni'den, Safiye'den bu durumdan kurtulmak için yardım istemesi, Toni'nin çok yerinde tespitleri, sonunda Alara'nın racon döktürmesi... vb. Fakat Alara'nın Gündüz'ün arkasından önemsizmiş gibi konuşması "Ben maço kültürünü aldım, iki sene oyuncak yapıp oynadım" demesi gayet tutarsız oldu bence. Çünkü ilişkilerine ne kadar değer verdiğini biliyorduk. Artık neyse. Ha bir de Cengiz'in o kolyeyi vb. mücevheri katakulliyle aldığını Gizem öğrenmeliydi ve Cengiz'in de Safiye gibi başı ağrımalıydı ama o cephede bir şey olmadı. Pek sanmıyorum ama bakalım önümüzdeki bölüm eden bulacak, Cengiz'in de foyası ortaya çıkacak mı? Bir de bölümde siteye yaklaştıklarında Safiye'yi arabadan atar gibi indirmeye çalışması Cengiz'e karşı sinir şarjı etkisi yaptı bünyede. Du bakalım.

 

Bu akşam üç dizim birden var. Benim Tatlı Yalanım, Jet Sosyete ve Kuzey Yıldızı. Jet Sosyete cuma akşamları yayınlanıyordu, bu haftayla birlikte artık cumartesi akşamları. Hangisini izlerim diye düşündüm. Sanırım Kuzey Yıldızı ağır basıyor. Eski sezon dizileri başlasa da, yaz sezonu dizilerine devam ettim, şimdi yeni sezon dizilerine sarınca da yaz sezonu dizilerini arka plana mı atıyorum. Trenin sürekli son vagonuna atlıyor gibiyim ama analiz edince sanırım durum şu: Benim Tatlı Yalanım ve Jet Sosyete başlarda haliyle romantik komedi gereği daha komik daha eğlenceliydiler. Şimdi ise drama doğru evrildiler. Fakat her iki diziyi de bu bakımdan başarılı buluyorum. Doğru bir manevra yapıldı. Ve ayrıca bu eğreti de olmadı. Aksine gayet derinlikli oldu. Benim Tatlı Yalanım'da Nejat ve Suna cephesinde her şey yoluna girmiş gibi zannedilse de, Hande ve Aylin bu yolun engeli olacak şekilde bir işbirliğine doğru hızla ilerliyorlar. Yani olaylar hızla karışacak gibi görünüyor. Bu da merakı yükseltiyor. Benim Tatlı Yalanım'da da Demir Erendil'i terkedip giden eski nişanlı Eylül gayet sıradaşı bir dizi karakteri çıktı. Tatlı, yardımsever, paylaşımcı, nazik, kırılgan bir eski nişanlı. Onun hikayesi de Benim Tatlı Yalanım'daki gibi terk edip giden Aylin gibi, köklerinden getirdiği yalnızlıkla mücadele eden bir kadının kendini arama, bulma, iyileştirme çabası, çabalaması, hatta çırpınması çıktı. Dizi dünyamızda, kötü karakterlerin kapkara, iyi karakterlerin bembeyaz olduğu iki renkli sıkaladan, çok renkli karakterlerin bulunduğu hikayelere varıyor olmak güzel. Jet Sosyete'de sevdiğim şeylerden biri dizideki kafe Happy Pie ortamı. Bana çocukluğumda Trt'de de yayınlanan İstasyon Pastanesi dizisini hatırlatıyor. Kuzey Yıldızı'na gelince Kuzey'ın Yıldız'a karşı fırtınalı hali bana Öyle Bir Geçer Zaman'daki Ali Kaptan'ı hatırlattı. Dizide sıradışı bir hikaye, çok doğal ve komik işleniyor. Dizinin şarkıları da güzel. Geçen gün "Duysun Dağlar Duysun Taşlar"ı kaç kere dinledim acaba. Aslında düşününce bu üç dizimin de jenerik şarkısı güzel.

 

Şu sıralar birçok yerde Gold Film'in Can Yaman'la yapacağı yeni dizi için dört kadın oyuncuyla görüşüldüğü yazıyor. Gold Film "söz konusu görüşmeler yapılmamıştır" mealinde açıklama yapmış. Bu haber nereden nasıl çıktı kimbilir, fakat iddiadan evvel benim içimden Elçin Sangu ile birlikte oynasalar diye geçiyordu. Halâ da öyle. Kiralık Aşk da, Erkenci Kuş da romantik komedi denince sayılabilecek en başarılı işlerden ikisi. O bakımdan haliyle akla geliyor. Gerçi bu yeni proje herhalde dram olacak. Dileğimi dillendireyim: Çok bekletmesinler, mizahı da olan hem güldüren hem düşündüren ne çok derin ne yüzeysel, tatlı kararında bir iş olsun.

Jet Sosyete Jet Sosyete Jet Sosyete

Paylaş

Jet Sosyete özel dosyaları


 

Tüm Jet Sosyete Bilgileri