1001 Tv 22.03.2020 Babil
Babil

Halit Ergenç'in idealist ekonomi profesörü İrfan'ı canlandırdığı ve başrolleri Aslı Enver, Birce Akalay, Mesut Akusta, Nur Fettahoğlu ve Ozan Güven'le paylaştığı Ay Yapım imzalı Babil, bu hafta 9. bölümüyle ekrana geldi.

Bölümde neler yaşandığına, öne çıkan repliklere, bölümün izlenme oranlarına ve sosyal medyadaki izleyici yorumlara birlikte bakalım.  

Deniz ameliyattayken Hakan, elindeki videoyu İrfan'a hatırlatmak için bir mesaj gönderir. Bu, Egemen'e telefonunun haraç mafyasında kaldığını ve videonun onların eline geçebileceğini hatırlatır. İrfan'ı gidip telefonu almak için ikna eder. Dükkana camı kırarak girerler ama telefonu bulamazlar. Durmuş'tan tamamen kurtulmak için onu Süleyman'la karşı karşıya getirecek bir plan yaparlar. Hakan'ı Durmuş'a gönderirler. Hakan'ın Durmuş'a ve dükkanına fazla zarar vermesine sinirlenen Süleyman, Hakan'ı şirketten kovar. İrfan ve Egemen'e gözdağı vermek için Durmuş'u gözlerinin önünde öldürür.

 

 

Deniz ameliyattan sorunsuz bir şekilde çıkar. İrfan, Süleyman'la yaşadıklarından sonra artık bu işe daha fazla devam edemeyeceklerine karar verir ve Babil'le ilgili tüm sorumluluğu kendi üstüne alacağı bir düzenlemeye girişir. 
 
İlay, yerdımcısı Demet'e neden Süleyman'la birlikte olduğunu anlatır. 2 yıl önce başarılı giden işi, kendisini dolandıran ortağı yüzünden batmış; İlay işini ve tüm varlığını kaybetmişken ona Süleyman yardım etmiş ve İlay yeniden ayağa kalkmıştır. Demet, İlay'a karşı büyük bir vicdan azabı çektiğinden Kudret'le ilgili gerçeği ona anlatır. İlay, ofisin patlatılmasının sorumlusunun Kudret olduğunu Süleyman'a da kanıtlar ve ondan ayrılır. 
 
İrfan, Babil'le ilgili yaşanacak sorunlardan etkilenmemesi için Eda'dan boşanmaya karar verir ve avukatına bir dilekçe hazırlatır. Eda bu belgeyi yanlışlıkla görür ve kendisinden İlay yüzünden boşanmak istediğini düşünür.REPLİKLER  

İrfan (dış ses) - Evlat nedir? Evlat herhangi bir kimsenin dünyaya getirdiği veya bakımı üstlenerek ebeveynlik yaptığı kimseye denir. Bir de hayatın anlamına... Dünyanın en güzel ve en zahmetli emeğine... Her gün şükretme sebebi olan o mucizeye evlat denir. Şimdi bütün emeğim, hayatım, bütün inancım ve umudum o kapının arkasında. Oğlum soğuk odada, yabancıların arasında...; ölümle yaşam arasında, tek başına. En çok yanında olmak gereken zamanda.
Eda (dış ses) - Evlat, Allah'ın bütün sorularımıza cevabıdır. Allah bana dedi ki: "Bu can sana emanet. Onun için hayatta kalacaksın; onun için canını, kanını, her şeyini vereceksin. Ölecein ana kadar sadece onun için yaşayacaksın. Acı çekeceksin, üzüleceksin, yıpranacaksın. Artık hayatın bile senin olmayacak ama bunların hepsini gönüllü, isteyerek yapacaksın." Cennet ayaklarımın altına, varsın serilmesin. Herkes günahkar, yalancı desin.
 
İrfan - Deniz, dünyanın en iyi, en merhametli çocuğudur. Büyüyünce bütün hastaları iyileştirmek; ormanları, dünyayı kurtarmak istiyor. Çok komiktir. Bazen olmadık bir yerde, olmadık bir laf eder; biz böyle şaşıp kalırız. Oyun konsolunda çok iyi. Bir senedir beni yeniyor sürekli olarak. Ben de fena değilim ama o, benden artık daha iyi. Çok hassastır mesela. Ana okulunda öğretmenine demiş ki: "Benim süte alerjim var." Biz dedik ki: "Oğlum niye böyle bir söyledin?" Meğer bir arkadaşının süte alerjisi varmış, o da o arkadaşı yalnız kalsın istememiş. Tabi, bütün anne-babalara kendi çocukları çok olağanüstü gelir ama Deniz gerçekten müthiş bir çocuk. Ona baktığınız zaman, bütün içiniz umutla dolar, inançla! Ben, Deniz'in babası olduğum için çok mutluyum. Dünyanın en şanslı adamıyım. Ve buna her gün şükretmediğim için dünyanın en aptal insanıyım. 
 

Süleyman - Ne oldu, Profesör? Sen ekmeğinin peşinde değil misin?
İrfan - Ben de ekmeğimin peşindeyim tabi ama bizim yediğimiz ekmem 1 Lira 50 Kuruş, Süleyman Bey. Şimdi böyle 600-700 bin Liralık ekmeği duyunca beni bir gülme tuttu. (Durmuş'a) Sizin ekmek bayağı büyükmüş. Lüks arabalara falan biniyor herhalde. 
Egemen - Sen ekmeğinin peşinde değil, fırının peşindesin, Durmuş.
 
İlay (Demet'e) - Her insan hata yapar. İyi insanlar da hata yapar. İyi insanlar hataların en büyüğünü para yüzünden yapar.
 
İlay (Demet'e) - Annem hep şey derdi: "Aşkın yorganı fakirliğin üstünü örtmez."
 
Süleyman (İrfan'a) - Hiçkimse olacağı adamdan korkmuyor; herkes sonundan korkuyor.
 
İrfan (Deniz'e) - Beni affet. Sana layık bir baba olamadım, yavrum. Yanında olamayacağım sen büyürken. Okula girerken arkandan el sallayamayacağım. Bana isyan edemeyeceksin mesela. Sen aşk acısı çekerken sana "Geçecek oğlum." diyemeyeceğim. Kavga edemeyeceksin mesela benimle. Hoş, önce bana kızacak, sonra anlayacaktın ama olmayacak. Sana yaşatacağım acının ne olduğunu çok iyi biliyorum, oğlum. Babasızlığın acısını, sızısını, eksikliğini, şu koskoca dünyada yaslanacak bir duvarsız, çalacak bir kapısız olmak ne demek biliyorum. Masumiyetini hiç kaybetme, yavrum. Annenin hep yanında ol, olur mu? Onu dinle. Kadınlara karşı her zaman saygılı ol. İyi bir insan ol. Ne olursa olsun, her koşulda... Bir gün baba olursan, bir kızın olursa onu daha çok sev. Eğer oğlun olursa, onunla arkadaş ol. Çocuğun ne olursa olsun, ne yaparsa yapsın onu her koşulsa sev. Mutluluğun peşinden git oğlum; başka hiçbir şeyin önemi yok. Sen bana kızacaksın, öfkeleneceksin, yanında değilim diye çok sinirleneceksin. Ama olsun, varsın sinirlen. Benden utanma, yeter.


REYTİNG

Babil'in 20 Mart Cuma akşamı ekrana gelen ve Arka Sokaklar, Hercai, Payitaht dizileri ile karşı karşıya gelen bölümü tüm kategorilerde izleyicisini artırmayı başardı. Dizinin 9. bölümü AB'de 9.63 ve ABC1'de 7.87 reytingle günün en çok izlenen 2. programı ve en çok izlenen dizisi olurken Total'de ise 4.94 reytingle on dördüncü oldu. 

 

 

İZLEYİCİ YORUMLARI
 

Babil'in 9. bölümü boyunca sosyal medyada #Babil ve #HayatınAnlamı etiketleriyle çok sayıda yorum yapıldı. İşte o yorumların bazıları

Babil

Paylaş

 

Tüm Babil Bilgileri